Roli

Rumunija

16 poruka u ovoj temi

Jel ste videli MFT Mamaja-Rumunija? Oduševilo me je! :) Stvarno dobro izgleda kao neka mesta na Floridi? Jel iko bio tamo? Radi li i jedna agencija tako nešto? :)

)

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

mi hteli pre nekog vremena, ali u solo aranzmanu je bilo skupo a nijedna agencija to nije radila...

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Kazes izgleda... Tako obicno izgledaju mesta u turistickim reklamama. Mislim ne mora se biti negde da zakljucis kako to moze da izgleda...

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Pre nekoliko godina bilo je u ponudi neke agencije, ne secam se koje, bila sam zainteresovana ali uopste nije bilo jeftino. Osim toga saznala sam da su paklene guzve, Rumunija je velika zemlja, mali izlalz na more, kratka sezona - ipak je to dosta severnije, sve u svemu - odustala sam! Sada me jedino jos zanima krstarenje deltom Dunava koje organizuje agencija Karpati iz Novog Sada!

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ne ide mi se na tu stranu.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Rumuniju ovog puta posećujem nakon 8 godina. Planiram godišnji odmor koji je aktivan, sa domorom i oporavkom u rudniku soli Praid. Ko nije čuo o ovom izvoru zdravlja neka poseti sait salinapraid.ro i pročita više o tome.

Rudnik soli Praid se nalazi na oko 570 km od Beograda, turističko mesto za koje bi mi pančevcirekli "selo zdravog vazduha". Ukoliko neko ima problema sa disajnim organima, bronhitis ili bronhialnu astmu , kao i ukoliko želite da "dišete" punim plućima , posetite ovaj rudnik.

Sama pomisao da silazimo autobusom 2 km. dugačkim putem kroz rudarsko okno, na oko 220 m. dubine stvorilo je u meni klaustofobiju i strah . Naprotiv, nakon prvog odlaska u rudnik shvatila sam kako aje lepo disati punim plućima. Prvog dana bi trebalo provesti 3 sata, a svaki naredni dan po pola sata duže. Dovoljno je zadržati se 4-5 sati i tako 10 dana.

Upoznala sam lokalnog lekara koji mi je potvrdio činjenicu da boravak u ovom rudniku soli od 10-15 dana leči bronhitis i astmu.

Vreme u rudniku možete provoditi na razne načine i pri tome ni u jednom momentu ne osećate dosadu niti osećaj da ste na terapiji. Od vas se očekuje da se zabavite i dišete. Koncentracija soli je velika i dolazi sa svih strana, a strujanje vazduha je takvo da ne osećate da ste pod zemljom. Stolovi za stoni tenis, restoran i kafić, crkva, muzej soli, dečija igrališta, prostor za decu za skakanje i pentranje, internet konekcija, klupe i stolovi za čitanje, animator koji vas svakih sat vremena zove na gimnastiku, ogromni platoi na kojima možete igrati bagminton, ... čine prostor prijatnijim.

Efekat je ekstra, prijao je mojoj ćerki koja često ima opstrukcije, a i meni koja sam u zadnjih mesec dana imala problema sa jutarnjim suvim kašljem.

Pored rudnika u mestu Praid možete šetati kanjonom soli koji predstavlja nešto posebno. Oko vas su slana brda koja spiranjem od kiša postaju okamenjene slane kristalne torte.Vegetacija je ovde nešto posebno, sve raste na solju i preko lista emituje posebnu svežinu.

Na 8 km. od Praida je mesto Sovata, sa svojim slanim jezerima koji su takođe dobri i preporučuju se za razna kožna oboljenja kao i za ginekološke probleme.

Zbog kišnih dana nisam imala priliku da se okupam u njima ali nadam se da ću to učiniti već sledeći put.

Ako budete obišli ovaj kraj nemojte zaobići i selo Korund koje je poznato po tradicionalnoj grnčariji koja je drugačija od naše zlatiborske, ovde se ne koristi crvena glina već svetlo siva, a šarani ornamenti su tipični za ovaj deo Rumunije.

Stanovništvo je 80-90 % Mađara, tako da ovde prolaze mađarski i rumunski jezik malo njih zna engleski, ali naravno snalazite se.

Mnogo toga se može još reći - treba videti i osetiti.

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ovo zvuci bas interesantno. Svakako cu imati u vidu za neko naredno putovanje.

Moze li neka konkretna informacija o smestaju, cenama i sl?

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Rumunija jeste u Evropskoj uniji ali još nije dobila i evropske cene, možda nisu još provalili zapadni turisti kakva bogadstva imaju rumuni. Na putu do Praida, rudnika soli, obišli smo zamak Sibinjanin Janka, ili kako mađari i rumuni kažu Hunjadi Janoša, u mestu Huneduara. Prenoćili smo u gradu Deva, poređenja kao Jagodina (mislim na veličinu grada, a ima i manji aqua park). Prijatan smeštaj smo našli u Motelu Maestro koji je u sklopu benzinske pumpe u blizini Mc Donaldsa. Uplašila sam se misleći da je to promašaj i da je to dobro odmorište samo za šofere a ne i za porodicu sa manjomdecom. Prevarila sam se . meštaj je super, dve sobe sa bračnim krevetom i kupatilom sa doručkom za nas četvoro je koštalo 45 evra.

Što e tiče smeštaja u Praidu možeš pogledati na saitu njihove turističke agencije preko koje sam i ja stupila u kontakt Paula Kacso

> Tel.0400740077199

> www.cazare-praid.ro

Apartman smo plaćali 35 evra na dan, ali je ekstra i jedan od boljih u Praidu. Inače možeš proći i jeftinije s obzirom da ima dosta kuća koje se izdaju, a ovo je ipak selo. Sreli smo prijatelje koji su dvokrevetnu sobu sa kupatilom i zajedničkom kuhinjom plaćali 15 evra na dan, 100 m od rudnika.

U Sovati takođe ima dosta privatnog smeštaja i ne moraš rezervisati ranije s obzirom da ćejezeru naići na mnoge reklame. Cena je slična kao u Praidu, jedino su hoteli skupi, kao npr. hotel Danubius.

Izmenjeno (mikap)
obrisan citat, direktan odgovor na post
1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Da li neko zna da li je potrebna aerodromska tranzitna viza?

Naime, brata nisu pustili da izadje iz carine na aerodromu u Bukurestu jer navodno nema vizu (ima crveni pasos,bez zabrana itd)? Doleteo je jutros u Rumuniju i u tranzitu je ka Beogradu. Hteo je da ubije vreme nekih 6-7 sati do leta za Bg.

Ili je ovo cudno ili mi nesto ne znamo.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Hvala na informaciji.

Nema mi ovo logike, za ulaz moze 90 dana bez vize a za tranzit je potrebna. Pre polaska na put zvao ambasadu u Beogradu i rekli su mi da viza nije potrebna.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Koliko sam ja upoznata potrebna je viza za crvene pasoše.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

poz svima,

Rudnik soli Praid

mislim da ovo mesto zavredjuje nasu paznju...molim sve koji su bili da podele iskustva...

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Prethodnih dana pretrazujem booking.com tragajuci za lepim i pristupacnim  mestima (za sledecu godinu tj. nista od putovanja ne mogu da planiram pre marta) i vidim da su hoteli u Rumuniji (od Jasija, preko delte Dunava, Crnog mora do Hunedoare) prilicno pojeftinili (ranijih godina bili su preskupi ali sad je to neka normalna cena). Ima li neko informacije da li je pojeftinila i vanpansionska usluga? Ako je tako sledeceg leta mozda skoknemo i do njihovog dela crnomorske obale?

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

evo moj trodnedevni boravak u jasiju od crkve do hotela,u menjacnicama su neljubazni traze u svakoj licnu kartu ili pasos da zamenis evre u njihove pare.ljudi su neljubazni,grad prljav,sem centra. evo to ovako izgleda 

 

https://youtu.be/5MfVvXFTFO4

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26982
    Ukupno tema
    905040
    Ukupno poruka