shumaca

Zapadni Krit 2012-putopis

5. DAN – Gramvousa i Balos

Ukoliko dolazite na Krit trajektom kompanije AnekLines, obavezno sačuvajte karte, jer će vam one obezbediti popust za krstarenje do ostrva Gramvousa i plaže Balos (umesto 22 evra, platićete 18 evra po osobi), na koje se kreće iz mesta Kissamos.

Za mene je Gramvousa bila totalno otkrovenje i bilo mi je žao što ne postoji varijanta celodnevnog ostajanja na ostrvu. Neverovatno mi je da su Grci toliko nepreduzimljivi - Gramvousa zaslužuje barem istu toliku pažnju kolika se posvećuje Balosu i daleko od toga da je samo usputna destinacija.

Termini polaska broda i cene karata nalaze se na sledećem linku http://www.gramvousa.com

Od Kissamosa do Gramvouse putuje se otprilike sat vremena.

Pogled sa broda na kopneni deo puta koji vodi do Balosa:

imgg01.jpg

Kontrast Balosa i Gramvouse:

imgg02.jpg

Gramvousa je potpuno neobičnog oblika, poput zaravnjenje ploče:

imgg03.jpg

Na suprotnom kraju od venecijanske tvrđave koja datira iz 16. veka, podignuta je oružara:

imgg04.jpg

Venecijanska tvrđava se nalazi na 137 m nadmorske visine, ali nama troma, kad smo krenuli da se penjemo, delovalo je kao da ima mnogo više:

imgg05.jpg

imgg06.jpg

imgg07.jpg

imgg08.jpg

imgg09.jpg

imgg10.jpg

U pozadini se vidi Balos:

imgg11.jpg

Osvojen vrh, a nagrada je fantastičan pogled:

imgg13.jpg

imgg26.jpg

imgg27.jpg

imgg28.jpg

Izmenjeno (shumaca)

Iako vas u Kissamosu informišu kako se na Gramvousi ostaje 2 sata, to nije tačno. Vreme boravka na ostrvu je kraće, tako da nisam ni stigla da se okupam u ovoj predivnoj, kristalno čistoj vodi. Ove godine je u planu obilazak istočne obale Krita, a sledeće kombinacija istok-zapad, pa se nadam se ću imati priliku da propust nadoknadim.

imgg29.jpg

imgg39.jpg

imgg40.jpg

imgg41.jpg

Izmenjeno (shumaca)

predivne slike jedva cekam balos :D

evo zeko, odma' dođe! ;)

Dok sam čekala na tvrđavi da se raziđe narod, kako bih dobila normalnije fotke koje nisu opterećene gomilom turista, prilazi mi Ruskinja uz molbu da je slikam. Pitam je šta želi da bude u pozadini, a ona odgovara: "grčka zastava!" Ponovo je pitam da li je sigurna, ona potvrđuje! Od toliko fenomenalnih "tapeta", njoj je stalo da se vidi da je ufotkana u Grčkoj! Mislim, stvaaaaaaaaaaaaarno!!!!! :udarac:

Trčećim korakom se spuštam ka brodu i polazimo za Balos.

Nakon iskrcavanja na Balosu, a sve plašeći se da će i ovde da nam štipnu od predviđenog vremena, vinula sam se ka vrhu stepenica kano 'tica lastavica! :D

imgb01.jpg

imgb15.jpg

Totalna nirvana:

imgb16.jpg

imgb17.jpg

Na Balosu je ispoštovano vreme do ukrcavanja u trajanju od 2 sata, tako da smo se srećni i ispunjeni ukrcali na brod za Kissamos.

6. DAN – Festos i Matala

„Festos! To je jedno od onih mesta koja ostave trag na vama!“ – Lorens Darel.

Na ulasku u Festos, dočekalo nas je prijatno iznenađenje. Taj dan nisu naplaćivali karte, a ljubazna službenica mi je objasnila da im je 27. septembar dan posvećen kulturi i da je ulaz za sve turiste otvoren. Čini mi se da je cena karte 4 evra, a ako se kupuje zajedno sa ulaznicama za Agia Triadu, onda je doplata još 2 evra.

Za razliku od Knososa koji je u potpunosti rekonstruisan, Festos je zadržao autentičnost kakvu je nekada imao, a intervencije se uglavnom sastoje u natkrivanju preživelih delova noseće konstrukcije u cilju zaštite od atmosferilija. Mene je ostavio bez daha, ne samo zbog arheološkog sadržaja, već prvenstveno zbog lokacije na kojoj se nalazi. Prirodni ambijent koji okružuje naselje, naprosto je savršen i odiše vanvremenskim mirom.

imgf00.jpg

imgf21.jpg

imgf22.jpg

imgf23.jpg

imgf24.jpg

Najznačajniji artefakt pronađen u Festosu (danas na iskopavanju rade zajedno Italijani i Grci) jeste Disk iz Festosa, koji se smatra najstarijim primerkom tipografije i nalazi se u Arheološkom muzeju u Irakliju. Procena je da datira iz 1550. godine pre nove ere. Ni do današnjeg dana hijeroglifski zapis koji je utisnut na njegovoj površini nije dešifrovan. Drugi neka lupaju glavu, a ja ću sa zadovoljstvom da ga nosim oko vrata :D

imgf25.jpg

Moj dvojac me je demokratski preglasao (izem ti demokratiju!), jer je želja za kupanjem na Matali prevagnula nad mojom molbom da svratimo i do Agia Triade. Lorens Darel je A.Triadu nazivao Minojskim Sent Ajvzom i smatrao je da su tu nekada gradili letnjikovce i slali decu da provedu leto. U A.Triadi su pronađeni najbogatiji i najveštije izrađeni predmeti, što dodatno potkrepljuje Darelovu teoriju.

Мислио сам баш да сачекам крај целе репортаже па да се захвалим на овој лепој изложби (да је не урекнем), али ово о Фестосу ме је натерало да ипак пораним.

Жао ми је што нисам могао помоћи да превагне глас за Тријаду (мада и о Матали све најбоље). Не знам дали је ико на форуму окачио и једну слику Тријаде, ал ако одеш следеће године од срца ти желим да будеш први српски репортер одатле.

Veruj mi da je meni još žalije što mi je izmakla A.Triada. Ništa gore nego kad si tu nadomak i propustiš priliku, a poseban ograničavajući faktor je što nikad ne mogu da ostanem na ostrvima duže od 11 dana. Ostaje mi samo da se nadam da ću naredne godine u jednom cugu obuhvatiti Gortis i A.Triadu u kombinaciji sa jednom od plaža severno od Matale.

Shumaca, sjajan putopis i fenomenalne fotke, ove sa Gramvouse su me ostavile bez daha

Maloprase, hvala puno za lepe reči. Nadam se da će nakon posta o Gramvousi ljudi dobro razmisliti i prelomiti da na Balos idu brodom, a ne kolima. Prava je šteta da se propusti ovo prelepo ostrvo.

Stižemo u Matalu, nekadašnju stratešku luku koja je opsluživala Gortis i Festos.

Na ulazu u to, sada malo ribarsko mesto, nalazi se izrezbareno drvo i „flower power“ kombi koji upotpunjuje hipi atmosferu, ali srećom tu je i „Marinopulos“ da nas podseti u kojoj se godini nalazimo.

imgm01.jpg

imgm02.jpg

Pored prelepe stene od zlatno žutog peščara, za koju se veruje da predstavlja rimske ili hrišćanske grobnice, najveća atrakcija na plaži je zgodni Grk Jorgos, koji za nevelike pare mesi zapadno evropske gospođe u godinama, bez obezbeđivanja naročite privatnosti.

imgm16.jpg

U jednom trenutku se na žutoj steni pojavio ludak koji je sproveo parcour trening – u trku je skakao sa spratova po steni, a mi koji smo se izležavali na plaži smo zaustavljenog daha molili Boga da ne skrši vrat. Zatim je iznenada nestao iza stene (prebacio se na suporotnu stranu tj. sever) i više nismo mogli da ga pratimo.

imgm17.jpg

imgm18.jpg

imgm19.jpg

imgm20.jpg

imgm21.jpg

imgm22.jpg

Možda je to samo stvar trenutka, ali plaža kao plaža (u smislu kupanja) meni nije legla. Voda je mišje sive boje, podloga šljunak. Jednostavno nije po mom ukusu.

imgm23.jpg

U tavernama duž plaže, dnevni meni je ispisan ili na francuskom ili na ruskom. Cene su umerene, porcija girica je bila 6 evra, ali nismo seli ni u jednu da isprobamo kvalitet hrane.

imgm24.jpg

imgm25.jpg

Levi bok plaže ima dve „kelijice“ sa okačenim slikama koje su radili hipici. Međutim, ukoliko se unutra zadržite duže od 5 sekundi, rizikujete padanje u nesvest. Prisutan je užasan smrad, mešavina mirisa ribe i urina. Ne znam da li je tako bilo i šezdesetih godina prošlog veka.

imgm26.jpg

imgm27.jpg

imgm28.jpg

Обавезно и Гортис (Гортину). Имаћете причу о најстаријем сачуваном писаном законику на тлу Европе и то архаичним алфабетом од 18 слова

album-1-015.jpg

cap009.png

+ ту је и занимљив остатак цркве Св. Апостола Тита (контраверзно име за апостола :rolleyes: ) и још пар ситница. Следеће године обавезно и Малију.

И још једном свака част за Маталу, није мала утеха. Никад нисам прежалио што се нисам имао времена да се попнем до пећина (ових северних) да видим како изгледају изблиза :zid:

Izmenjeno (Kauliak)