vladar

Kalymnos

9 poruka u ovoj temi

Kalimnos :-)

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Bio u kratkoj poseti - u sept. prošle godine...

Sa Kosa se stiže veoma lako: uzmeš brod i za 30-40 min. si na Kalimnosu.

Brod možeš da uhvatiš i iz Mastiharija /Kos/ i na isto mesto da se vratiš...Brodići idu često - ali neki

put zna da bude frka - jer su morske stuje u tom tesnacu baš jake - pa ako dune jači vetar - niko ne plovi.....

Poseta Kalimnosu je i inače sastavni deo celodnevnog izleta koji mnogi organizuju ...

Glavna stvar na Kalimnosu su bili ronioci na sunđere - sada toga nema,

osim za turiste - par "workshop_ova".../prodavnica - nimalo jeftinih..

Novi profil ostrva /koji tek grade/ je: planinarenje & pentranje po liticama - "slobodni stil"..

pa sam se i ja zatekao tako u vreme "festival pentranja"...

U luci ti je turist info biro - ljudi ljubazni i veoma rado te upućuju u "gde, šta, kako, pošto" ...itd.

Iz luke do Hore ide bus - ne baš nešto često - ali ide...

Ostrvo je ogoljeno i to ima ima neki šmek surovosti... Za izlet je sasvim OK...

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Kalimnos je ove godine planiran kao usputna stanica na putu do Astipaleje/ Amorgosa, a na kraju je ispao pun pogodak. Uhvatili smo jutarnji brzi katamaran " Dodekanisos pride " sa Rodosa i nakon 3 h 20 min nemirne voznje po uzburkanom moru stigli na ovo zaista divno ostrvo kojem se vredi ponovo vratiti. Tako nesto se moglo naslutiti na osnovu par fotki na jednom od sajtova posvecenih ovom ostrvu, ali kada se slike iz albuma prenesu u stvarnost, to sve izgleda jos i i bolje. Sam start nije obecavao, recepcioner u hotelu nas je obavestio da autobuskog prevoza na ostrvu nema usled strajka vozaca, a na kraju se ispostavilo da se to odnosi samo na dane vikenda. To nam je ipak malo redukovalo broj stvari koje smo planirali da vidimo, pa nismo isli na sever (Emporios) i istok (fjord Vati), a morali smo da odustanemo i od agencijske ture po ostrvu (ostaci predivnog vizantijskog utvrdjenja sa ostacima 9 crkava i par jako lepo ocuvanih fresaka u brdima iznad Hore, obilazak ostataka antickog hrama na cijim rusevina je u periodu Vizantije bila podignuta crkva, obilazak crkve Svetog Save koji je inace i zastitnik ostrva i.t.d.). Ono sto je jako zanimljivo je cinjenica da je Vizantija ovde ostavila dublji trag negoli na vecini ostrva u Egeju, pa su se ovde kao nigde drugde zadrzala stara imena iz tog perioda poput Skevos, Sakeliarios, Mikes (za muskarce) te Temelina, Petranda i Sevasti (za zene).

Glavno mesto Potia je gradic od nekih 14.000 stanovnika, sa svim potrebnim sadrzajima, ali gde se sve znacajno desava u maltene 2 ulice. Najlepse parce ostrva (barem od onoga sto smo mi videli u 2 dana) nalazi se na oko 8-9 km od grada, gde se u nizu nalaze plaze Kantuni, Melicahas, a gde se svojom lepotom posebno isticu Mirties i Masuri. Poseban smek ovom delu ostrva daje i susedno ostrvo Telendos, sa svojim tavernicama, i par lepih plaza, kazu da je u pitanju najlepsi zaliv na Dodekanezima. Zalazak sunca na plazi Mirties sa pogledom na Telendos je izuzetan dozivljaj.

Vredi napomenuti i izlet do ostrva Pserimos koje se nalazi na pola puta do Kosa, sa par predivnih plaza i odlicnim tavernama. Sve u svemu, ovo je ostrvo kojem se svakako vredi vratiti mozda i na nedeljak dana i do kraja istraziti sve njegove skrivene tajne.

Izmenjeno (Dragan)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Da li je moguce da ima toliko stanovnika? Prakticno, 90% stanovnistva zivi u glavnom mestu?

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ima malo manje od onoga sto sam napisao, blizu 12.000 hiljada, dok preostalo stanovnistvo (jos 4.000) uglavnom zivi u Hori, nesto malo na ostrvu Telendos i Pserimos. Kazu da je posle Rodosa i Kosa trece ostrvo po broju stanovnika na Dodekanezima. Kako god, sam grad uopste ne izgleda toliko veliko, jer je stesnjen uz obalu, ali se glavnom trgovackom ulicom koja je pod pravim uglom u odnosu na luku siri ka unutrasnjosti i po okolnim brdima. Kada ga poredim sa npr. Skopelosom, nikada ne bih rekao da je i vise nego duplo veci.

Izmenjeno (Dragan)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Nisam uopste mogla da zamislim da (osim Rodosa) ima tolikih gradova na bilo kom od ostrva Dodekaneza.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Dragane,

hvala za divan putopis. Ovo je nesto potpuno novo. Ko ide na Kos organizuju izlete do Kalymnosa.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

molim sensa. Kada ugrabim malo vise vremena postavicu i jednu MFT posvecenu ovom divnom ostrvu. Da, videli smo jednu grupu nasih turista u Potiji, ali mi se cini da oni na tom izletu ne obilaze nista od gore navedenih lepota ostrva.

Izmenjeno (Dragan)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Evo par slikica sa Kalimnosa

post-356-0-83031800-1376409760_thumb.jpg

post-356-0-12570600-1376409877_thumb.jpg

post-356-0-54523300-1376410011_thumb.jpg

 

a foto tura je objavljena, pa ako nekog zanima ................

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26982
    Ukupno tema
    905037
    Ukupno poruka