ZekaZmaj

Maribor Pohorje

12 poruka u ovoj temi

prosto ne mogu da verujem da se niko nije dotakao pohorja i maribora pa stoga pokrecem ovu temu ...

 

kakva su iskustva sa skijanjem, termama, smestajem itd ...

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

E svaka ti čast Zeko!

Ja tražila temu neki dan, pa reko nemoguće da ne postoji, da prelistam još malo...kad ono eto ti si me preduhitrio :thankyou:

I meni je ovo interesantna destinacija, ali kako nisam nikada tamo bila na skijanju, eto bilo bi lepo od onih koji jesu, da podele sa nama iskustva :volimenevolime:

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

evo jedne slike da ljudi vide o cemu pricamo :D ...

piste-map-maribor-pohorje-a509.jpg

ja sam na pohorju naucio da skijam pre mnogo godina i svaki zimski raspust sam provodio u mariboru jer tamo imam dosta rodbine. zadnji put sam bio 1995/96. kad sam poslednji put i skijao :D ...

sad sam planirao da ponovo odem na skijanje tamo :D ...

Izmenjeno (ZekaZmaj)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Meni treba neki povoljan apartmanski smeštaj, jer nas je 4, a hoteli su im preskupi. Ne kažem da nisu svetski, ali jednostavno nisu za naš džep, a bogami ni Z.Evropljani se baš ne razmeću toliko. Rađe će otići u Austriju ili Italiju za te pare.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

e sad zavisi sta je vama pristupacno ...

u principu u hotelima je oko 100e pp dnevno za 2 osobe i deca do 4 god su besplatno ...

sto mislim da nije skupo jer uz to imate besplatno termalne bazene, saunu, fitness itd ...

ali opet svako zna koliki mu je budzet :D ...

mogu da pogledam da li ima nekih apartmana po kucama, ali mislim da bez 50e dnevno (+ dnevno klopa) necete naci nista u sezoni ...

Izmenjeno (ZekaZmaj)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

2000 Maribor Pohorje Slovenia

+386 2 614 15 00

Ovo ti je apartman sa 2 sobe koji se nalazi na 300-400metara od gondole, a ustvari je prva kuca od parkinga -nema blize. Ja sam bio 2007 pa cenu ne mogu da ti kazem. Inace, Pohorije nije neko skijaliste jer su staze kratke i blage, a malo strmije staza je silazak na pocetnu stanicu gondole. Ako si napredan skijas, znaci ne valja, a ako si pocetnik opet imas bolje-Kranjska Gora .

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

ja cu verovatno otici na zimovanje na pohorje pa cu napisati moja iskustva :D ..

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

nisam bio na zimovanju ali sam bio za 1. maj :D ...

pohorje je dobilo novu gondolu posto se stara srusila sa sve extremnim sportistima u jednoj od kabina ...

tuzbu nisu dobili vec su extremni trazili jos jednom da "padnu" jer je dozivljaj bio fenomenalan ...

i to je istinita prica :D ...

pohorje je ostalo onakvo kakvog ga se secam samo je sad sve renovirano i ponesto novo sagradjeno tako da je sad lepse i neverovatno cisto ...

pored nove gondole pohorje je dobilo i stazu za extremnu voznju biciklom i iako sam bio u iskusenju da je probam posle razgovora sa par profesionalaca ipak sam odustao jer kazu da je i za njih bas extremna ...

branje visibaba

sam4825.jpg

indijansko selo

sam4839.jpgsam4837.jpg

mnogo lep hotelski kompleks (ovde smo rucali i za svaku preporuku je) ...

sam4842.jpg

ostaci snega

sam4847.jpg

pogled iz kabine gondole ka mariboru ...sam4791.jpg

jos snimaka iz gondole...

sam4795.jpgsam4793.jpg

inace karta za gondolu (naravno oba pravca) sa ruckom (mozete rucati u bilo kom objektu na pohorju) je 15e za odrasle, a za decu je besplatno (mislim do 7 god) ...

do vrha se moze doci i kolima odlicnim putem, ali se dosta kruzi ...

pohorje je prosarano sa dosta staza za rekreaciju i setnju kao i voznju biciklom ...

u sledecem postu malo o mariboru :D ...

Izmenjeno (ZekaZmaj)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

IMG_20150420_163116.jpg

IMG_20150421_151041.jpg

IMG_20150421_153056.jpg

IMG_20150421_173947.jpg

IMG_20150421_173838.jpg

IMG_20150421_162504.jpg

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Da li je neko skoro isao zimi? Neke preporuke za smestaj?

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Да ли је неко ишао скоро на скијање , ако јесте може ли неки утисци ?

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Utisci o Mariboru od 28.05.2022.

Subota je popodne. Kiša. Prazan grad. Tmurno je i oblačno. Supruga i ja idemo polako sami u obilazak. Prvo kej ili kako ga zovu ,,Lent" uz reku Dravu. Vodena kula i Vinska kuća uz koju raste loza (sl.,,trta") stara preko 400 godina, zatim Sudnja kula, pa Glavni gradski trg sa mermernim stubom i figurom Bogorodice u znak zahvalnosti što je spasila grad od kuge u 17. veku, pa Slomšekov trg sa Mariborskom katedralom i spomenikom Slomšeku, pa Trg Slobode sa Spomenikom Nacionalnog oslobođenja, pa Mariborski dvorac i Dvorski (Grajski) trg, pa Franjevačka crkva, pa Trg generala Majstera. 

Maribor ima najstariju sačuvanu sinagogu u Evropi iz 13. veka koja je pretvorena u Muzej Jevrejske kulture.

U arhitekturi starog grada dominira barok. Širi centar pleni načinom kako je moderna arhitektura uklopljena u klasičnu. Grad je tih, sa vrlo malo saobraćaja, pun je parkova i zelenila. To je grad po meri čoveka, mada možda i previše miran i tih za nekog ko dolazi iz Beograda. 

Kako se primiče veče, tako sve više ljudi izlazi u večernji provod. Stari Maribor ima kaldrmisanu ulicu punu kafića, restorančića i pivnica, Mada ima puno lokala gde se sedi napolju, primećujem da je ovde manir da se stoji sa čašom vina ispred nekog kluba u kojem se nešto ,,dešava". To nije samo nobles koji upražnjavaju skockani, već to je opšti manir u gradu koji ima vinsku tradiciju. Vetrinjski dvor ima živu svirku u dvorištu. Ko je platio ufur, isto stoji sa vinskom čašom, onom sa visokom drškom. Malo dalje na Slomšekovom trgu ispred Slovenačkog narodnog pozorišta, stoje elegantno odeveni Mariborčani sa vinskim čašama, koji su izišli iz pozorišta na pauzu između dva čina. Opušteno. Konzumira se kultura i vino u kombinaiciji. Subota je veče. Puno lepog sveta. Kiša je stala. Nakon završetka pozorišne predstave, biće nastup slovenačkog folklora u osam uveče na velikoj sceni teatra. Karta za dramu je 20. evra, kad je premijera onda 25 evra, a za folklor 17 evra. 

Na keju uz Dravu su restorančići. Na parkingu je primetno mnogo Ljubljanskih registracija. Kapiram da je za Ljubljančane Maribor vikendom isto što i Novi Sad za Beograđane. Uostalom, Maribor je drugi po veličini grad u Sloveniji. Naš auto je jedini sa Srpskom registracijom. Kažu da će krajem juna biti na keju veliki festival pesme i igre poznat kao Festival Lent. Konobari su veoma ljubazni. Šaltaju se na Srpski momentalno kad im se obratiš, a istina mnogi su sa ovih naših blakanskih prostora. Mariborsko točeno pivo je izvrsno, mada se Mariborski kraj ponosi dobrim vinima. Preporučujem gradsku kafe poslastičarnicu, odnosno restoran lakih obroka, ,,Moja Kavarna" gde poslužuju i Mariborsko točeno pivo uz perece. Kulturiška. Nalazi se na uglu kod Franjevačke crkve. 

Ovo je grad u kojem se kroz istoriju branilo pravo na nacionalnu pripadnost Mariborskih Slovenaca svojoj matici i svom jeziku. O tome svedoči spomenik vladici Antunu Martinu Slomšeku, narodnom buditelju zasluženom za formiranje Mariborske nadbiskupije u vremenu Austrougarske jurisdikcije. Zatim, spomenik gen. Mejsteru, oficiru u krraljevoj vojsci - zasluženom za pripajanje Maribora Sloveniji i Kraljevini Jugoslaviji. To se odnosi na Štajerski deo Slovenije. Groteskni Spomenik Nacionalnog oslobođenja posvećen II sv. ratu - žargonski nazvan ,,Kodžak" jer ima oblik ćelave glave čuvenog policajca sa lizalicom iz američke serije koja se emitovala kad je nastao spomenik, tj. 1974, godine. Postojala je u Mariboru pravoslavna crkva Sv. Lazara, sagrađena 1936. godine na Mejsterovom trgu, koji se tada zvao trg Jugoslavija, a koju su minirali nemački okupatori 1941, godine. 

Za bolje upoznavanje Maribora, preporučuje se poseta Muzeju Narodnog oslobođenja Maribora. Maribor je univerzitetski centar, pa ima dosta mladih. Ima i turističkih grupica, tu i tamo pričaju engleski. 

Sve u svemu, Maribor je miran, čist i veoma kulturan grad.  

1.JPG

2.jpg

3.JPG

4.JPG

5.JPG

6.JPG

7.jpg

Izmenjeno (ivancuka)
1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26982
    Ukupno tema
    905038
    Ukupno poruka