ljerka

Rafting rekom Tarom- Putopis

Sve zavisi kakva je godina, odnosno da li je bilo snega i prolecniih kisa. Posle otapanja snega najveci je nivo vode, rafting je najbrzi i najopasniji sto se desava obicno u maju mesecu. U junu je jos dovoljno uzbudljivo za zavisnike od adrenalina.

Najveci broj ljudi ide na rafting u julu i avgustu, dok je u septembru ako su tokom leta velike suse i bez padavina, rafting suvise miran, ali istovremeno i bez opasnosti.

Najbolje bi bilo da pozoves neki kamp i dobijes informacije direktno sa terena, jer ti mogu odmah reci kog stepena opasnosti je Tara. pa ces imati najbolji orjentir. :hello:

Hvala puno na informaciji, sigurno cu ici u septembru za pocetak..odusevio me je putopis i ne sumnjam da je fenomenalno iskustvo :)

Lep putopis LJerka, u par sitnica si omanula ali nista bitno nit znacajno vezano za rafting. Moram samo da se prisetim one "i do 70% camaca se prevrne" :), naravno to ne stoji, to su vise rafterske price, tj price skipera da sebi malo dignu cenu :)

Ali kao neko sa povelikim iskustvom u raftingu, mogu da potvrdim da sve sto si napisala stoji. Jedino sto sve vi vec dobrano kasno isli na rafting, koliko vidim sastavci, tj pocetak Drine, voda je toliko mala, da se moze pregaziti, ja idem krajem maja ili pocetkom juna i mora se debelo leci na veslo da bi se uslo u tok Drine kako treba na sastavcima.

Ali opet, mi smo stara, vec uigrana ekipa, sa mnogo godina na raftinu, tako da za nas su neka druga pravila i relacije :)

Uglavnom samo par saveta sa moje strane,

nikada ne uzimati Taru zdravo za gotovo, cak ni kad je niska, kao sto Ljerka rece, bilo je i smrtnih slucajeva, vazno, po meni i najvaznije je ko ce vas spustati, jako vazno da je skiper iskusan i da poznaje Taru, ja licno nikada ne bih usao u camac sa momkom koji je na obuci, ali Boze moj to je samo moje misljenje.

I jos ovaj savet, ne idite preko agencija i tome slicno, imate sve kampove na netu, kontaktirajte ih putem telefona, i ugovorite kad i koliko vas dolazi. I to je to.

Ja se upravo spremam za Taru, idem za 7 dana i jedva cekam kad ce petak, a vec 15 godina se spustam niz Taru :)

Zivi bili i uzbrdo brzi, pa se mozda nekada i vidimo na raftingu :)

Sve sto vas zanima mozete me pitati ovde ili putem PM-a

Poz svima

Svaka cast za tekst, nemam reci, pravi putopis! Moram malo da dodam ali nazalost negativno i to bas za Tara-Raft kamp u kom ste Vi bili. Ovog leta smo isli na rafting Tarom, na kamp smo se odlucili samo zbog njihovog sajta, bio je najlepsi, sa najvise informacija, detalja...takoreci profesionalan. Tamo kad smo dosli docekala nas je malo drugacija situacija. Smestaj je bio super, hrana super, dozivljaj super ali.....bezbednost cista nula!

Na sajtu njihovom pise:

• O vama brinu licencirani IRF vodiči

Niti su vodici niti licencirani! Pre samog starta sa raftingom, menadzer kampa Mirko je odrzao predavanje o bezbednosti, svaka mu cast, decko je super! Medjutim u camcu druga prica. Skiper nam je bio da izvinete neki balavac od jedno 17-18 godina, koji je mozda upoznao licenciranog vodica, posto on to sigurno nije. Vec posle 5 minuta skiper je skinuo sa sebe kacigu i prsluk, kad su drugi videli naravno i oni su posto im je skiper rekao da nema potrebe za prslukom i kacigom, da je sve bezbedno. Naravno desilo se sto se desilo vec na 3 buku ispao je momak koji je bio na prednjem levom delu camca. Uvezao se bio nogama za kanape dole ali ne dovoljno. Naravno opremu zastitnu nije imao. Ali je imao zato velike srece da nije udario glavom o neku stenu. Izvukli smo decka iz vode dok se skiper smejao kako je dobar adrenalin! Posle toga ovi koji su skinuli zastitnu opremu odmah su je obukli!

Takodje bilo je reci o alkoholu u camcu, menadzer Mirko zabranio a svi skiperi tovare alkohol u camce, kao i nas skiper.

Svi posetioci potpisuju papir da idu na svoju odgovornost ali niko ne potpisuje da ce da nas voze skiperi koji piju alkohol za vreme raftinga!

• Potpuno nova rafting oprema!
  • Duga odijela za sve rafterke!

Tek o ovome necu ni da pricam, oprema je stara ko zna koliko, prsluci su smrdeli na budj, mesto da ih stave na sunce posle svake voznje da se osuse, oni njih stavljaju ispod restorana u magacin.

Odela se ne dobijaju po meri nego kako ti koje daju, tako da smo svi imali odela jedno 5 brojeva vece, mesto da nas zastite od vode mi smo bili 10 puta mokriji.

Camci su svi bili stari i pokrpljeni, duvali smo camac na svakih 5 km.

Moj predlog za sledece posetioce je:

Na rafting Tarom se mora ici, to je nesto sto treba doziveti! April i Maj je moj predlog zbog vecih bukova, bolji dozivljaj, u ostalim mesecima je mnogo mirnija voznja. Ali ZAOBILAZITE kamp Tara-Raft samo zbog bezbednosti, neprofesionalnosti, i "nove opreme"!

p.s. ovaj komentar je napravljen samo da se skrene paznja, kako bi se poradilo vise na bezbednosti, posto sam nasao podatak da je cak ove godine njih dvoje poginulo na raftingu.

Izmenjeno (Sasabg)

Citam ovo o cemu Sasabg pise i ne mogu da verujem da postoji tolika neozbiljnost sto se bezbednosti tice!

Mi smo bili u julu prvi put na raftingu, ali bili smo u rafting centru Drina-Tara za koje imamo samo reci hvale. Camci su bili ispravni, odela su bila ok i svako je dobio broj koji mu odgovara, jedino sam ja dobila obucu za broj vecu, jer vise nisu imali tako mali broj. Bila sam medju poslednjima koja je uzimala opremu a u kampu je tada bilo stvarno puno gostiju.

Inace, imali smo priliku da vidimo i ostale rafting centre u okolini, nama sa cinilo, po onome sto smo bar videli, da smo izabrali najbolji.

Posle ove price postala sam i uverena u to!

Ljerka, odlican putopis.

Za ljubitelje adrenalina i prelepe prirode rafting Tarom je pravi izbor. Bio pocetkom juna 2012. sa drugarima.

Moj izbor su bili Calasani. Mislim da je dmd ime kampa. Dobro organizovano, kvalitetni camci, bungalovi recimo neuslovni, klopa i zezanje dobri.

Naravno bilo je ispadanja iz camaca, jedan camac se prevrnuo. Ipak posteno govoreci to je bila krivica ljudi u camcu. Rafting je ozbiljna stvar, reka je pocetkom juna visoka, hladna i brza.

Ljudi nam dali da potpisemo saglasnost da se spustamo na sopstvenu odgovornost, pametnom jasno.

Slusas skipera, koristis opremu i nema zabusavanja.

Dozivljaj za preporuku.

Prvi put sam bio ove godine na izgleda jako popularnom raftingu :) inace sam polu plivac ali da bih udovoljio zeni,otisli smo na Taru sredinom juna. Voda je jos bila i dalje visoka kako nam je objasnio skiper. Moram da priznam da je bilo strava i da se nisam dugo bolje proveo. Najbolja stvar sto je manje-vise blizu pa mozes da skoknes za vikend. Kako sam kukao na sav glas da sam neplivac, dobili smo valjda najboljeg skipera koga su imali,bar su mi tako rekli i moram da priznam da je momak pravi profesionalac,inace u punoj ratnoj opremi su bili svi gosti,cak ni kacigu niko nije smeo da skine bas na izricitu zabranu skipera. Sve u svemu strava smo se proveli i preporucujem ga svima.Jedina losa stvar je sto nema prodavnice oko 20km od kampa i za sve sto vam treba morate ici u Focu, to je prvi grad u blizini.Mi smo bili u Tarasport rafting klubu i mogu da ga preporucim svima,jako profesionalni momci.

Ove godine smo se konačno organizovali i otišli na dugo željeni rafting rekom Tarom. Išli smo pretposlednji vikend jula, a kako je bilo dosta kiše ove godine, nivo reke je bio zadovoljavajući, imajući u vidu da nam je ovo prvo iskustvo na raftingu. Bili smo smešteni u Rafting centru Drina-Tara, u blizini Foče, za koji imamo samo reči hvale. Smeštaj je bio odličan, nas je bilo 7 i dobili smo jedan četvorokrevetni i jedan i trokrevetni bungalov. Imali smo sreće da smo, zbog velike gužve u kampu, trokrevetni dobili sa privatnim kupatilom a po ceni običnog bungalova. :klap:Kasnije smo saznali da je ovo najveći kamp u tom delu, i među novijima.  Mi smo uplatili dvodnevni paket, tako da smo stigli u subotu veče, u nedelju ujutru imali spust, nakon toga ručak pa polazak kući. Što se tiče opreme, bila je sasvim korektna. Osećala se malo na buđ ali iz razloga što se sva oprema nakon pranja suši napolju, a kako preko noći padne dosta rose, nemoguće je da se potpuno osuši. Mi smo svime bili prezadovoljni. Nadam se da ćemo se sledeće godine organizovati da odemo na duže i samim tim odradimo i neki od izleta. U nastavku kratak video...

Ne mogu da docekam maj!! Dobio sam informacije od ljudi iz Rafting centra Drina-Tara da ove godine otvaraju kamp 1. aprila i da imaju neke prolecne popuste. :rolleyes:

Smeštaj u lux bungalovima po istoj ceni kao za standardni ,akcija traje do 26 aprila.

Posebna pogodnost,  a i nije loše otici tad,zbog manje gužve.

Izmenjeno (Lana12)