radioaktivni

Informacije o putovanju kolima u Rumuniju

154 poruke u ovoj temi

 

   Dok mi sećanje ne izvetri da kažem par reči o putovanju u Rumuniju. Sve prošlo u najboljem redu i plan puta ispunjen više od 90%. Otpala Alba Julija, zbog kašnjenja usled velike jutarnje gužve u Temišvaru, otpao i Transfagarašan zbog pokreta NATO trupa u području Targu Mureša, Sibinja i Segešvara što je uslovilo vožnju u kilometarskim kolonama par sati za nepunih stotinak kilometara puta. Tako da mu Anđelija i ja dođemo kao turističke žrtve NATO pakta ili kolateralna šteta u Transilvaniji. 

 Totalno razočaranje u toku puta. Ona Rumunija, čaušeskuova, "ciganska", sirotinjska, musava, prljava i gladna za koplje je obišla, nas "bogatu" pravoslavnu braću sa Zapada. I po kvalitetu puteva, po bankinama, kanalima i rekama bez smeća, po obrađenosti i rodnosti njiva, po pašnjacima prepunim stoke, po plantažama vinograda koje se protežu kilometrima kraj puta, po čistim i urednim selima, po gradovima koji se po renoviranosti i ulickanosti ne stide onih na pravom Zapadu... I po garderobi, i po autovima koje voze, i po snabdevenosti i broju prodavnica... i što je najbitnije po broju kafana i gostiju u njima... i po veselijoj atmosferi. 

 Normalno, drago mi je zbog Rumuna... ali zbog nas... nimalo.

Za zainteresovane, toplo preporučujem. Gorivo i smeštaj jeftiniji nego kod nas, odeća takođe, a klopa i piće u prodavnicama i restoranima kao kod nas. Daleko jeftinije od većine evropskih destinacija, a što se tiče gradova, dvoraca, zamkova, tvrđava... baš mogu oči da se napare.

 

Moram da reagujem na ovu poruku i da potvrdim sve navedeno, moje impresije su identicne sa Djokinim. Pre ove godine poslednji put sam u Rumuniji bio pre 5 godina i to u zapadnom delu Temisvar i Arad. I onda se primecivalo da se puno ulaze i gradi, ali ovo sto sam video ove godine me je prijatno iznenadilo, frapiralo bolje reci.

U aprilu ove godine vrlo slicno kao i Djoka sam obilazio Rumuniju, proveo sam tamo 7 dana. 1 nocenje Targu Mures, 3 Sibiu i 3 Bukurest - prosek 33 evra po nocenju, full namesteni stanovi u novogradnji sa svim potrepstinama.  Nisam bio u Kluzu, Krajovi i Transfagarsanu,  ostalo sve sto je Djoka naveo sam i ja obišao ukljucujuci Alba Juliju. Pored toga bio sam u rudniku soli Salina Turda, Bucuresti Terme, u dva zoo vrta, decijem gradu u Bukurestu i jos par nekih stvari namensko posecenih zbog deteta.

Rumunija nas je prešišala u svakom pogledu i više liči na zapad nego na neku balkansku zabit. Da ne ponavljam vec sve gore navedeno, ono sto je Djoka napisao u drugom pasusu svoje poruke je potpuno tacno - kao da slusam sebe koji prica svoje impresije posle ovogodisnjeg putovanja. 

Rumuni su puno ulozili u infrastrukturu i turizam, ima puno stranaca, jeftino je, topla preporuka pogotovo za one sa manjim budzetom, ima svasta da se vidi i uziva. Sledece godine se posle par godina vracam na zapad sa putovanjima, poceo sam da rezervisem i gledam i vec me boli glava od cena....Samo smestaj je minimum duplo skuplji a nista kvalitetniji.

4

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Hvala @Djokaputnik odlican tajming za ovaj izvestaj, evo ja upravo rezervisala smestaje za sledeci maj po Rumuniji, 14 dana. Trebala bi to da bude velika tura u svim pravcima,   pa se bas nesto brinem sta cu i kako cu, jesam li dobar raspored napravila jer se svuda zale na te njihove puteve. Mi bi mimo Transilavanije zavirili i u Bukovinu, Maramures, Bukurest... necemo Transfagaras jer tada mozde jos nece biti otvoren. Niste uspeli da vidite sve sto ste planirali, steta...mozda neki drugi put, nije to daleko:D

 

Pitanje za clana hiperion

Vredi li obici rudnik soli, koliko vremena treba okvirno za obilazak (znam da je to prilicno individualna stvar) i kakve su impresije o bukurestanskim termama, jesuli  to one velike na obodu grada?

Izmenjeno (Teogonija)
1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima
 

Hvala @Djokaputnik odlican tajming za ovaj izvestaj, evo ja upravo rezervisala smestaje za sledeci maj po Rumuniji, 14 dana. Trebala bi to da bude velika tura u svim pravcima,   pa se bas nesto brinem sta cu i kako cu, jesam li dobar raspored napravila jer se svuda zale na te njihove puteve. Mi bi mimo Transilavanije zavirili i u Bukovinu, Maramures, Bukurest... necemo Transfagaras jer tada mozde jos nece biti otvoren. Niste uspeli da vidite sve sto ste planirali, steta...mozda neki drugi put, nije to daleko:D

 

Pitanje za clana hiperion

Vredi li obici rudnik soli, koliko vremena treba okvirno za obilazak (znam da je to prilicno individualna stvar) i kakve su impresije o bukurestanskim termama, jesuli  to one velike na obodu grada?

Pozdrav!

Rudnik po meni vredi posetiti. Nije prevelik, moze se obici bez zurbe, natenane za otprilike tri sata a moze i brze, zavisi. Ima nekoliko ogromnih dvorana, sve sem početka je povezano liftovima - ako je guzva zna da se dosta ceka pogotovo kad se ide gore. U jednoj dvorani mislim najdubljoj mozes da iznajmiš čamac i da sam veslaš po veštačkom jezeru koje se nalazi na dnu dvorane. U najvećoj centralnoj dvorani se nalazi panoramski točak, mini golf, kuglanje, ping pong, igralište....Nema restorana, nisu primali kartice samo kes koji je potreban za sve navedene atrakcije (točak, golf, veslanje....). 

Sto se termi tice, da to su one na obodu grada severno od Bukuresta, blizu aerodroma. Terme su ogromne, postoje neka tri sveta sa različitim sadržajima, kupuje se posebna ulaznica za svaki svet ili kombinacija dva sveta ili sve, mi smo bili u galaxy. Sve je novo, osvetljeno, blješti, digitalizovano u potpunosti (od ormarica, preko jela u restoranima do placanja na kraju preko narukvice), vrlo čisto.  Ima dosta tobogana za sve uzraste, nekoliko sauna i bazena za relaksaciju, fotelja za masazu... Vrlo hedonistički nastrojeno, sve za uzivanje a nista za plivanje. Nema nijedan bazen za plivanje, jedino sam malo uspeo da plivam u bazenu sa talasima. U aprilu kad smo bili samo jedan bazen je bio otvoren spolja, termalni sa masazerima, u njega se ulazilo iznutra.     

Izmenjeno (hiperion)
1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Pozdrav svima

Putujem kolima iz Nisa za Bukurest, koja je preporuka za put ?

Nis - Vrska Cuka-Krajova, Pitesti , Bukurest (valjda je samo auto put Pitesti - Bukurest, a od Krajove se tek radi do Pitesti)? 

Ili druga opcija

Nis - Sofija - Jablanica (do tamo je auto put), Pleven , Ruse, Bukurest, ovde je duza ruta za oko 60 km nego ova iznad (Ali je izgleda bolji put)

Hvala unapred

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26982
    Ukupno tema
    905038
    Ukupno poruka