jvm

SIKIA

753 poruke u ovoj temi

Ako idete kolima...imate mogucnost da napravite izlet svakodnevno...Nema se tamo sta mnogo videti od istorije..tamo su glavne plaze, uvalice, borovi i boja mora.

Ako ste kolima...gledano ka moru, idite na krajnji desni deo plaze, znaci onaj ka Kalamiciju..tu postoji uski asfaltni put koji vas za dva km dovodi za mene na najlepsi deo Sitonije..imate 4 fenomenalne uvalice, sa prelepim plazama, i tavernicama u pozadini u debelom hladu..kada prodjete drugu uvalicu/plazu..nailazite na raskrsnicu gde mozte produziti uz more i stici do trece uvale/plaze..ili na toj raskrsnici skrenuti desno uzbrdo i posle 1 km stici do poslednje plaze u nizu Klimatarije, po mnogima i najlepse plaze..od te 4..ukusi su razliciti..na vama je da izaberete...

Imate mogucnost Kolima ka Kalamiciju, mestu sa predivnom plazom i dalje ka Porto Koufu..prirodnoj luci zalivu, sa lepim usidrenim jahtama u njoj i sa nekoliko kazu dobrih restorana, a odmah iza brda je Toroni i odmah u nastavku je Destinika plaza...do nje dolazite tako sto skrenete sa magistrale levo u Toroni, tj njegov pocetak..pa polako kolima kroz toroni duz plaze..na kraju plaze su dve krivinice i stizete na Destiniku, takodje sa prijatnom tavernicom u hladovini...

Sarti vam je na par km...

U Sikiji ne verujem da ima neka turisticka agencija...

Ja bas ove godine planiram ta obidjem taj deo te cetiri uvalice. Ali da te pitam sta je taj lavirint puteva sto se vidi na guglu i ima li tamo putokaza?

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Postoje razne price o tom lavirintu..od navodno nekog planiranog risorta, do ne znam cega sve...

Tamo je ludnica i po meni ne treba da ides., nama putokaza, nema znakova..jedino ako si dokon i ne znas sta ces od vremena na moru, ti potrosi par litara tamo...salim se..apsolutno nista, splet puteva sa spletom krajeva i stepenica..ne treba ici ako se ne mora...

Jedino ako imas GPS...postoji i peta plaza, velika na kraju tog lavirinta..nista spektakularno, ali velika pusta plaza sa kampom na njoj..posveti paznju uvalicama, koja zaista zasluzuju svu paznju...

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Bolje vam je da ne idete u taj lavirint. Do tih plaza se mnogo lakse stize kroz Sikia Beach.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ove godine mozete naci i Kriarici lako jer su iscrtane strelice po asfaltu do plaze. Ja sam je nasao i bez GPS-a iako ga imam.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Taj lavirint je u stvari ceo splet asfaltnih i betonskih puteva koji se prostire na površini od više kvadratnih kilometara. Baš brdovit teren, tj svojevrsno "poluostrvo" ako pogledate na Google Earthu. U okviru njega postoji i nekoliko velikih nadvožnjaka i još koješta, a kroz njega dolazite do jedno 3-4 lepe plaže. Vozao sam se malo tamo i čini mi se da je to neko napravio kompletnu pripremu za kakav turistički kompleks - apartmane, kuće, vile... Napravio dakle celu infrastrukturu, asfaltne baš široke puteve, kišnu kanalizaciju, prilazne (betonske) puteve placevima... i... propao ili digao ruke od svega i to je sada ostalo tako.

Neverovatno koliko je tu para sprcano, a evo ne služi ničemu sem da turisti i slučajni prolaznici malo lutaju po njemu. Srećom, glavne "magistrale"/pravci su ucrtani na navigaciju pa nije toliko strašno. Problem je u tom što je to sve brdovito pa ne vidiš kuda si krenuo, odnosno gde se završava. Kreneš, voziš desetak minuta a onda dođeš na kakvo betonsko proširenje/plato i vidiš da nema dalje. Okreni se, pa drugim putem - kad ono isto... :) No, zanimljivo i videti i doživeti.

IMG_7944_zpse24be798.jpg

IMG_7945_zpsa385c0dd.jpg

Prošli put su me tamo dve Grkinje (koje sam gledao sa jednog brda kako se vozaju 20-tak minuta po lavirintu) pitale kako da dođu do Kriaritsija (a ja stao na uzvišenju da napravim koju fotku). Pošto sam damama uvek na usluzi, uputio sam ih sa zadovoljstvom... Evo ih, praše veselo u svom VW Polu ispred mene... :)

IMG_7946_zps01f867e0.jpg

Inače, u lavirint se ulazi sa magistrale Sarti - Kalamitsi (glavni "ulaz"), ali može i sa ceste koja vodi od Sikia plaže do Klimataria plaže. Od Klimatarije se do Kriaritsija kroz lavirint stiže bukvalno za par minuta, otkrio sam prečicu preko nekog potoka, pa malo uzbrdo, zatim levo pored torova sa ovcama i dole do plaže... Evo ga Puntiša neposredno pre prelaska potoka (pre toga smo ja i ćerkica slagali kamenje u dva traga (za točkove) jedno 15-tak minuta da se ne zaglibimo ili bar isprljamo Punta... :)

Punto.jpg

Punto2.jpg

I tako celih 15 dana... Najlepše letovanje do tada, sa puno ovakvih "avanturica" i raznih dogodovština. Uživao sam punim plućima... :)

Izmenjeno (Sasa_NS)
2

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Meni je vlasnica jednog bara na Klimatariji rekla da je to bio ranije Nato poligon i da se vise ne koristi. E ako ona mene laze i ja lazem vas.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

hm, ''u lavirintu sa dve grkinje'' kome ne bi bio najlepsi odmor,''sa puno ovakvih avanturica''

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

tezej

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Meni je vlasnica jednog bara na Klimatariji rekla da je to bio ranije Nato poligon i da se vise ne koristi. E ako ona mene laze i ja lazem vas.

Ma kakav poligon. Evo šta kažu i sami Grci na jednom njihovom sajtu:

"a small labyrinth of roads, relics of a giant settlement’s construction effort, that soon failed"

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

@Sasa_NS da li si bio i na te 3-4 male plaze pre Kriaritsi?

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ne, nisam stigao. A treba nešto obići/"otkriti" novo i ove godine, zar ne? :)

Inače, ako pogledate na Google Earthu, postoje četiri male uvalice/plaže između Klimatarije i Kriaritsija, i dve posle Kriaritsija. Do svake od njih se stiže kroz taj lavirint...

--------------------------------------------------------------------

Inače, još jedna anegdotica vezana za Sykiu, odnosno baš taj kraj.... Jedan dan vozim od Sartija prema Sikiji, penjem se gore na ono brdo ("prevoj") kad... Maltene na samom vrhu vidim na asfaltu onog velikog insekta kako nogama gura poveću lopticu balege!!? Nisam mogao da verujem svojim očima, mislio sam da ti insekti žive samo po Africi i kakvim egzotičnim destinacijama, gledao sam to još kao klinac u "Opstanku" i sličnim emisijama. :)

Pošto sam u autu imao fotoaparat (Canon EOS 40D + objektivi), hteo sam naravno to da uslikam (još jedna lepa/zanimljiva uspomena sa letovanja - neće mi verovati da sam to video bez fotke :) ), međutim iza mene 3-4 auta, ne smem da se zaustavim na sred puta, krivina, ćerkica sa mnom u autu. Joj, šta ću sad?

Nađem neko proširenje 300-400 m dalje, sklonim tamo auto, kažem maloj da me sačeka i ne mrda, zaključam i osiguram dobro auto, pa trk gore pa niz cestu dok insekt (balegar) nije skroz prešao preko asfalta i nestao negde u travi. :)

Trčim maltene sav zadihan, sunce prži, vidim insekta, gura i dalje svoju lopticu... Samo što nisam stigao kad... Naiđe auto iz suprotnog smera i zgazi jadnička! :(

Pa jebem mu miša kud gledaš zemljače, ne viđa se to svaki dan. Od balegara ostala samo mala mrljica i poveća fleka sveže balege na asfaltu... :(

Rezime: tri sledeća dana sam dolazio tu u nadi da ću videti/uslikati drugog ali ništa. Inače,tu sa desne strane maltene pored same ceste ima tor sa ovcama i ti insekti izgleda idu tamo, naprave lopticu i onda je guraju preko ceste. Kada budete prolazili tuda, pažljivo gledajte, možda i vi vidite/uslikate jednog... :)

balegar1.jpg

Fotka pozajmljena sa Net-a. U nedostatku sopstvene... :)

Izmenjeno (Sasa_NS)
3

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ja zaista ne znam da li negde u Evropi postoji jos jedno mesto sa ovoliko divnih plaza, a da je neiskoristeno kao Sitonija.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

I bolje da je neiskorišćeno. Svako može da nađe plažu za sebe, jedna od čari Sitonije... Jednog dana kada ti na svakoj od njih neko bude sedeo na glavi - to više neće biti to... :)

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Sasa_NS divim se tvom aparatu ali posle anegdote tvoje molim te nemoj slucajno mene da fotografises :)

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

U odnosu na pre 6-7 godina..sada je upravo tako...

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26982
    Ukupno tema
    905038
    Ukupno poruka