jelenap.

Put oko Lakonije za 5 dana - putopis o čarima Vatike i Mani poluostrva

167 poruka u ovoj temi

Sledeće selo na koje nailazimo je Kiparisos. Ovde je potrebno dobro obratiti pažnju na uske putiće koji se odjednom pojave sa vaše desne strane, i po mogućstvu odabrati dobar da se njime spustite do same plaže. Tačnije ovo selo ne predstavlja klasičnu plažu, već više nešto kao ribarsku luku, ali ono što je definitivno vredno je crkvica Panagia iz 12. veka, na desnoj obali uvale. Kada smo došle do nje crkva je bila otvorena. Okruženje je rajsko, dvorište je fenomenalno popunjeno detaljima, i tu se nalazi bunar, staro korito za vodu, nekoliko kamenih mozaika na stepeništu, drvo nara, spomenik i sve to uz pogled na selo Kiparisos. Na zidovima crkve se mogu videti uklesane ikone, i drugi simboli. Na mene je ova svetinja ostavila snažan utisak. Sa glavnog puta se do crkve može spustiti i pešaka, ali morate obratiti pažnju na znak koji baš i ne služi svrsi.

dsc09010.jpg

dsc09012.jpg

dsc09018.jpg

dsc09021.jpg

dsc09032.jpg

dsc09039.jpg

dsc09044.jpg

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Pozdrav svima,

Da li je neko ima informacije o kampu http://www.simoscamping.gr .

Hvala unapred.

Kamp Simos se nalazi na istoimenoj plazi,dobro je organizovan,ali zbog velike guzve neophodna je rezervacija,inace se zavrsi na parkingu kampa,sto bas i nije neko mesto,no da se to izbeci,napisao sam vise o tome u temi elafonisos,ako su potrebne informacije,stojim na raspolaganju.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

S obzirom da plaža u mestu Kiparisos više liči na ribarsku luku i kupanje nije primamljivo, vraćamo se na glavni put, i odmah nakon uskog nepreglednog prolaza između kuća, a na samoj krivini, stajemo na zemljanom proširenju i spuštamo se do plaže koja bi trebala da predstavlja plažu Kiparisosa. Na prvi pogled plaža izgleda simpatično, vrlo nalik na ostale male kamene plaže po Maniju, ali sa ulaskom u vodu shvatate da je dno veoma klizavo i da pri talasima ulazak može biti nezgodan. Izgleda da su se nakupile neke alge koje se ne vide i ne mute vodu, ali ostavljaju trag na kamenju i onemogućavaju ulazak u vodu. Ovde ostajemo na kupanju i krećemo dalje.

dsc09007.jpg

dsc09003.jpg

Put nas vodi ka napuštenom selu Vathi, koje predstavlja jedan od simbola Manija. Jedan deo sela su povratnici počeli da obnavljaju, ali ostali ne, pa negde postoje ruševine, a negde možete ući u kuću i videti krevete, još poneki deo nameštaja i kamine, i osetiti da je skoro neko ovde živeo.

dsc09060.jpg

dsc09077.jpg

dsc09097.jpg

Pogled iz sela

dsc09069.jpg

A kad krenete putem ka rtu Tenaro, zastanite i divite se selu sa uzvišenja tik uz Vathi

dsc09098.jpg

dsc09119.jpg

dsc09102.jpg

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Nastavljamo put ka plaži Marmari. Ona se sastoji od tri uvale, od kojih je centralna glavna, najviše posećena i sređena sa ležaljkama i infrastrukturom. Sve tri plaže su peščane sa smeđim peskom. Do prve plaže (koja je uzgred meni najlepša) se dolazi pešačkim strmim spustom sa vrha brda, tačnije sa prilaznog puta. Do centralne takođe vodi put za pešake, ali znatno kraći, manje strm i utaban. Do poslednje plaže u ovom delu vodi staza.

dsc09144.jpg

Prva divlja plaža

dsc09129.jpg

Centralna uvala

dsc09135.jpg

Poslednja plaža

dsc09132.jpg

Vreme je da polako krenemo nazad, i koristimo priliku da stanemo na plažu kod mesta Kapi. Ovde se nalaze dve plaže, jedna tačno podno mesta, do koje ovaj put nismo silazile, i jedna koja se nalazi tik uz put, do koje smo sišle, i ostale do sumraka. Plaža je mala, simpatična, ali sa klizavim dnom.

dsc09148.jpg

dsc09150.jpg

Vraćamo se u Gitio i večeramo u jednoj od taverni, koja nosi naziv Palipoia. Hrana osrednja, usluga takođe. Odlučile smo se za saganaki, salatu od patlidžana, giros i krompire. Naravno i nezaobilazno belo vino. Nakon večere, krećemo u hotel da se odmorimo pred sutrašnji dan, ujedno i poslednji dan boravka na Maniju. :)

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

A ja se pitam gde je taj Limeni i da li smo mi bili tamo ... sad shvatam da nismo :( . Mi smo od Areopolija krenuli putem ka Stupi i tu smo naisli na to mesto koje ti zoves Neo Otilio, tu ima velika plaza ... Ja sam gledajuci kartu mislila da je to Limeni i znam da mi tamo nista nije bilo zanimljivo pa se cudim sto se tebi to svidelo ... Eh, ko ce izboriti sa svim tim nazivima. a sad mi promice kroz mozak da sam vidjala tablu za skretanje u taj Limeni ali nismo tu isli.

Da, Neo Otilio mi je bio totalno bezličan... ali Limeni... on mi se baš dopao... :) Nekako je mali, sve se odmah obiđe, ali znaš ono kad ti zapadne za oko... e tu nema pomoći... :)

Pitanje za Jelenu: koji aparat (ako nije tajna) je korišćen prilikom uslikavanja Kitire, Manija.....?

Nije naravno... Sony W230... nije profi, ali pravi odlične fotke... za jednog "idiota" i više nego odličan... :)

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Zahvaljajući prvenstveno Jeleninom fantastičnom putopisu odlučili smo (u zadnjoj sekundi doduše) da idemo na tu stranu Grčke. Samo još da uspemo sve da organizujemo, jer nemamo baš nešto vremena. Zaista sve što je prikazano u ovom putopisu i putopisu Kythira je prelepo, toliko su lepe i slike i opisi da čovek prosto ne zna šta od toga pre da obiđe. Prikaz Peloponeza koji se može naći na internetu nikada nije uspevao da nas dovoljno zainteresuje, uvek je tu bilo neko lepše ostrvo, ali ovaj put je toliko lepo predstavljen da mu se ne može odoleti. Hvala Jeleni i ostalim članovima foruma koji su na veoma lep način dočarali ovaj deo Grčke. Nadam se da će ubrzo i nastavak putopisa...

Zaista mi je drago što vam je ovo moje pisanije pomoglo pri izboru. U tome i jeste cilj ovakvih razmena iskustava. :)

Nadam se da ćete se lepo provesti i da će vam se Mani dopasti. Očekujem utiske kada se vratite... pa i da nam možda predstavite još neku znamenitost ili plažu koju ja nisam videla... :)

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

dsc09018.jpg

E mi ovo nismo obisli, nisam ni znala za ovo mesto, sad mi je zao ... Nego reci mi kako ti saznas za sva ta mesta koja treba obici, ja pokupim nesto iz putopisa sa foruma, nesto sa GE, ali vidim da ti uvek imas neki adut iz rukava, uvek nadjes nesto sto drugi ne obilaze ... Bas me kopka odakle ti sve te informacije.

Put nas vodi ka napuštenom selu Vathi, koje predstavlja jedan od simbola Manija. Jedan deo sela su povratnici počeli da obnavljaju, ali ostali ne, pa negde postoje ruševine, a negde možete ući u kuću i videti krevete, još poneki deo nameštaja i kamine, i osetiti da je skoro neko ovde živeo.

E stvarno si sou, pa gde si nasla da se moze uci u kucu :), ja sam sve obisla ali ne videh nigde da se moze uci. i meni je misterija da li tu neko zivi, vide se kablovi za struju i jos ponesto iz ovog vremena ... a opet deluje napusteno.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Što se tiče crkve Panagia ja sam zaista bila... malo je reći... oduševljena. Na Kitiri mi se skoro sve dopalo, a recimo na Maniju ne baš sve (konkretno mislim na plaže, viđala sam i bolje), ali zato me je nekoliko stvari ostavilo bez daha, i tačno je ova crkva jedna od tih stvari. Dakle, na Maniju tačno mogu odvojiti delove i plaže zbog kojih bih se ovde vratila i samo bih te lokacije ponovo posetila. A na Kitiru bih se vraćala i vraćala stalno, što baš i nije svojstveno mom karakteru. Obično gledam da u životu vidim što više različtih destinacija. Jer nema mnogo dana odmora, i treba sve uklopiti... :)

E sad... kako pronađem sve to... pa ovako... uglavnom najveći deo preko GE. Bukvalno kliknem na svaku sliku, ako me neka destinacija zanima... :) Onda nađem o tome na netu još neku informaciju. Ako ima na forumu, tim lakše... Takođe ima sajtova koji ukazuju na znamenitosti nekog dela, pa i to malo prečešljam. A desi mi se da i u hodu, na licu mesta otkrijem neke stvari... Tipa, hajde da vidimo šta ima ovde, i tako nabasam na neko čudo... ;)

U selu Vathi sam se se pela po ruševinama, i tako u nekim kućama videla krevete, ormare, kuhinjske elemente, gotovo sve onako kako su žitelji ostavili kada su napustili kuće. Zaista deluje fascinantno. Tačno se čovek prebaci u ta vremena kada je neko tu živeo, i tačno se može stvoriti slika kako je sve to tada izgledalo... :) Nisam primetila da se može ući u neku kuću iz nivoa staza koje vode kroz sela. Sve ovo što sam videla, je bilo ako se popne nekim stepenicama, pa preskoči neki oronuli podest, pa uđe kroz mala vrata u sobu na spratu. Ili recimo siđe se u podrumski deo, kroz odron kamenja... :D Mislim, nije baš preporučljivo... :blush:

I ja sam se pitala da li neko tu živi (u jednom delu, jer je evidentno da u ovim ruševinama o kojima sam pričala nema života :)), i baš smo većale, i konstatovale na osnovu ovog ili onog (tipa antena, odžak, da li se čuju neki glasovi :)) da li ima nekog, i shvatile da je ipak prvi deo, odmah do puta naseljen. Posle sam pronašla info da se zaista ljudi vraćaju i obnavljaju ognjišta. Nisam baš sigurna kada je selo napušteno, ali informacija je da je to bilo u vreme kada do ovog sela (koje je inače na nepristupačnom terenu) nije bilo puta, a zemlja je neplodna, krševita, i jednostavno stanovništvo nije moglo da preživi i nije imalo drugu perspektivu, osim da napusti kuće.

Izmenjeno (jelenap.)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Evo i preseka trećeg dana boravka na Maniju. Odlučujemo da krenemo zapadnom stranom jer je put u odnosu na istočnu stranu širi, ima više pravaca, i može brže da se vozi. Takođe, ovaj dan je rezervisan za krajnji jug ostrva, pa povratak preko istočne strane uz obilazak delova koje nismo stigle videti prvog dana.

Prva stanica je selo Erimos i crkvica Agia Barbara koja datira iz 12. veka, tačnije sagrađena je 1150. godine. Ova crkva je još jedna iz serije onih koje ostavljaju bez daha… bar mene… :) Nažalost nije moglo da se u istu uđe, ali spoljašnost je nadoknadila ovu nemogućnost.

dsc09198.jpg

dsc09190.jpg

dsc09199.jpg

Nastavljamo dalje i na putu srećemo dobro poznate životinje za ovo podneblje… koje su sa zadovoljstvom stale da poziraju… ;)

dsc09222.jpg

dsc09185.jpg

2

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Ovde planiramo da svratimo do mesta Ano Bulari, ali na vreme ne rezonujemo da se na grčkom MP čita B (kud se ne setih Mpohali na Zanteu… ;)) i tako lutajući mašimo skretanje, pa nastavljamo zapadnom obalom pored Vathi sela, gde stajemo da napravimo još koju fotografiju.

dsc09216.jpg

Nastavljamo ka rtu Tenaro, i kod Marmari plaže se malo gubimo sa oznakama, pa krećemo pogrešnim putem ka selu Achilio. Ubrzo nailazimo na crkvu, i iz dvorišta iste se pruža pogled na Porto Kagio, koje je i bilo u planu za današnji obilazak.

dsc09230.jpg

Vraćamo se na pravi put i stižemo do rta Tenaro, tačnije do Posejdonovog hrama. Ovo je mala građevina, tačnije skupina kamenja, gde se na sredini prostorijice nalazi… rekla bih… žrtvenik… ;) Zaista tako izgleda, i ne bi mi jasno zašto ljudi ovde ostavljaju razne stvari poput naočara, minđuša, poruka, novca i sličnih drangulija.

dsc09237.jpg

dsc09239.jpg

dsc09241.jpg

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

U blizini u Agios Asomaton zalivu se nalaze dve plažice, jedna levo od hrama, gde je ukotvljeno nekoliko barki

dsc09246.jpg

I druga desno, koja se nalazi na putu koji vodi do rta Tenaro i svetionika. Odatle ima oko 2km pešaka, pa kako nismo imale vremena za laganu šetnju, odlučujemo da ipak ostanemo na plaži i uživamo u rashlađenju. Ovde nam je društvo pravila jedna porodica sa kučetom koje kako su nam rekli je prvi put osetilo vodu, i bilo blago rečeno izgubljeno i dezorjentisano. :)

dsc09254.jpg

Na sledećoj fotografiji se vidi staza ka svetioniku

dsc09258.jpg

Krećemo ka Porto Kagiu i usput prolazimo pored plaže u Vathi zalivu, do koje može da se spusti stazom od 350m kada se iz sela Paliros produži do parkinga kod mesta Kurelos iznad plaže.

dsc09264.jpg

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Usput prolazimo pored crkve Agia Triada

dsc09265.jpg

Još jedan pogled na Marmari plažu sa puta za Porto Kagio

dsc09273.jpg

U samom zalivu Porto Kagia ima nekoliko divljih plaža, do kojih je teži put, samim tim jer zahteva pešačenje i spust sa vrha brda, ili je do njih moguće doći vodom. Jedna od takvih je i plaža podno sela Charakes…

dsc09276.jpg

Ceo zaliv

dsc09280.jpg

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

I stižemo u Porto Kagio. Ovde se nalazi nekoliko taverni, prodavnica, plaža sa suncobranima, a u blizini možete pronaći i put za crkvu Agios Nikolaos na rtu. Do nje se pešači 200m utabanom stazom i sve vreme imate pogled na prelep zaliv i prelepu modro plavu boju mora, koja se preliva u zelenu na ivicama obale. Uz stene se naziru morski ježevi, koji su se tu nastanili iz prostog razloga – čiste vode… :)

dsc09361.jpg

dsc09360.jpg

dsc09353.jpg

dsc09347.jpg

dsc09355.jpg

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

I polakako stižemo do crkvice. Ako sklonite rezu na vratima, možete ući u istu. Dakle, crkva nije zaključana. Pogled je fenomenalan, a na rtu se nalazi mali svetionik, novije gradnje.

dsc09293.jpg

dsc09302.jpg

dsc09335.jpg

dsc09310.jpg

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Vreme je da krenemo ka istočnoj obali. Vraćamo se na glavni put i pre sela Alika sečemo planinu i krećemo se ka istočnoj obali. Nakon nekoliko kilometara vijugavog puta, nailazimo na mesto namenjeno putokazima za okolna planinska sela… ;)

dsc09397.jpg

Naš cilj je bio Pepo, izgubljeno ili zaboravljeno selo kako ga zovu meštani. Ovde se put sužava, na većini mesta do širine za samo jedno vozilo, bez mogućnosti obilaska. Asfalt je dobar dok se nismo popele na vrh brda. Ovde pogled puca na obalu i neopisiv je taj osećaj koji nastaje kada vidite ove prizore.

Vozamo se uskim puteljkom i odjednom se iznad nas na vrhu brda pojavljuju kamene kule, kućice i dvorišta, ali poslagani u redu jedno do drugog duž linije vrha brda. Fascinantno. Zaista fascinantno.

Predstavljam vam Muntanistiku…

dsc09378.jpg

dsc09380.jpg

dsc09379.jpg

Prolazimo kroz selo još uvek pod utiskom i tu već put počinje da biva lošiji, ponegde sa kraterima, većim rupama, ili neasfaltiranim deonicama…

I stižemo u Leontakis, još jedan u nizu planinskih bisera…

dsc09383.jpg

dsc09384.jpg

Izmenjeno (jelenap.)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar

• Posetili nedavno   0 članova

Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

• Naša statistika

26306
    Ukupno tema
    877283
    Ukupno poruka