jelenap.

Put oko Lakonije za 5 dana - putopis o čarima Vatike i Mani poluostrva

167 poruka u ovoj temi

I meni je Sarakiniko najlepsa ... Nego Dadi sta ste radili 12 dana tamo, ono kuca - plaza pa u krug ? Znam da je i Fmarea letovala tamo.

Budha bar na Sarakiniku sa najboljim ležaljkama. :balavi:

Mi krećemo na plažu dosta kasno , oko 1 popodne po njihovom i na plaži smo do 9 uveče. Za to vreme smo jedno 4 sata u vodi a ostatak je namenjen za najgore izležavanje.A tamo stalno pirka neki vetar pa ti nikad nije vruće ispod suncobrana. Osim na Panagitsi gde su neki glupavi suncobrani od nekog materijala koji se ugreje pa dobiješ grejanje umesto da se skloniš od sunca.Ali je freduccino tamo ubedljivo najbolji u celoj Grčkoj.

Posle višegodišnjih odmora gde sam više vremena provodio u kolima nego što sam bio na plaži Elafonisos mi je bio neka prekretnica, i vraćam se sigurno ponovo tamo u kombinaciji sa recimo Pylosom i severozapadnim Peloponezom.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Iz spleta uličica potrebno je naći onu koja vodi ka gornjem utvrđenju. Na vrhu Monemvasije se nalaze ostaci tvrđave, crkva Agia Sofia, i pogled koji zasenjuje. Savet je da pažljivo hodate po usijanom kamenju koje usled sunca postaje klizavo, kao da ste na ledu. Još pažljivije silazite. Neko vreme dok se penjete ka vrhu imaćete pogled na donji grad.

dsc08336.jpg

dsc08351.jpg

dsc08355.jpg

Kada se popnete do glavne kapije, i prođete kroz nju, naći ćete se na terasi koja gleda na donji grad, na nekoliko crkava , na ruševine gornjeg grada i kupolu Agia Sofie. Do nje se morate popeti, i ona se nalazi na litici nasuprot donjem gradu.

dsc08360.jpg

dsc08363.jpg

dsc08367.jpg

dsc08364.jpg

Agia Sofia

dsc08375.jpg

dsc08417.jpg

dsc08414.jpg

dsc08422.jpg

dsc08433.jpg

dsc08442.jpg

Celokupan utisak je fantastičan. Mogle smo još lutati ulicama Monemvasije, pa možda i napraviti pauzu u nekoj od taverni koje su neodoljivo privlačile mirisom mediteranske kuhinje, ali sunce i vrućina su se zdušno potrudili da što pre krenemo put Manija, i tražimo rashlađenje na nekoj od tamošnjih plaža... :)

Kao pozdrav sa Monemvasijom ispratio nas je ovaj detalj, na prozoru jednog simpatičnog kafea...

dsc08465.jpg

3

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Sve je ovo vrlo zanimljivo. Pratim ova tvoja pisanja i prelepe fotografije, usput razmisljam i lomim se za narednu godinu. Jelena, odlicno osmisljeno letovanje i zahvalna sam za dobar opis koji ce svakako koristiti.

Da li sam dobro shvatila da si bila 15 dana? Zanima me koliki su ukupni troskovi puta, smestaja, trajekta. Dzeparac i hrana je individualan trosak, te se nadam da ces ne gde napisati rekapitulaciju da znam sa cime treba da raspolazem. :thankyou:

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Jelena, divne slike ... gotovo da smo slikali identicne motive, imam i ja sliku ovih pomorandzi :). Nama je tog dana u Monemvasiji toliko duvao vetar da sam aparat morala da drzim sa dve ruke da mi ne ispadne, bukvalno ga je vetar cupao kad ga drzim jednom rukom. Tako da smo zahvaljujuci vetru malo lakse podneli vrucinu. Inace meni je ona ostavila najjaci utisak, toliko volim gradove sa tim uskim poplocanim ulicama, krenem jednim sokakom, pa naidjem na drugi, pa ne znam kud vodi treci ... Pa zamisljam koji li je Romeo na tim stepenicama ljubio neku Juliju ...Potpuno se izgubim, satima bih mogla da lunjam tim ulicicama. Divno, divno ....

Ohhhh,divni,divni Elafonisos!Trampila sam ga ove godine za pet dana na Evii,i ne mogu da se nakajem zbog toga!Ali,posto sledece godine ponovo planiramo Mani,obavezno idem na nekoliko dana!

Eee, jeste stigli ... jedva cekam i vase utiske :)

Budha bar na Sarakiniku sa najboljim ležaljkama. :balavi:

A vidis, mi smo bili na Sarakiniku sto dalje od lezaljki, ja ne volim to .... volim da sam sama i da nikog nema u okolini ... I ne mogu ja da lezim, kaze meni cerka ti bi poludela, ti moras odmah da skocis, svaki kamen da dotaknes i slikas ... sta cu ... putnica u meni :wub:

2

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Jelena, divne slike ... gotovo da smo slikali identicne motive, imam i ja sliku ovih pomorandzi :). Nama je tog dana u Monemvasiji toliko duvao vetar da sam aparat morala da drzim sa dve ruke da mi ne ispadne, bukvalno ga je vetar cupao kad ga drzim jednom rukom. Tako da smo zahvaljujuci vetru malo lakse podneli vrucinu. Inace meni je ona ostavila najjaci utisak, toliko volim gradove sa tim uskim poplocanim ulicama, krenem jednim sokakom, pa naidjem na drugi, pa ne znam kud vodi treci ... Pa zamisljam koji li je Romeo na tim stepenicama ljubio neku Juliju ...Potpuno se izgubim, satima bih mogla da lunjam tim ulicicama. Divno, divno ....

E bas to, potpuno sam opcinjena i zadivljena ovim ulicicama, stvarno sve izgleda toliko fascinantno, nemam reci.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Vreme je da se sa Vatike prebacimo na Mani. U ostvarivanju tog plana prolazimo kroz Skalu. Iako predstavlja „veći“ grad, ja nisam bila oduševljena njenim izgledom. Prvobitno sam razmišljala o hotelu u Skali prezentovanog na booking-u, jer je bila povoljna cena, ali sad sam zadovoljna što se ipak nisam odlučila za ovo mesto, nego smo smeštaj našle u Mavrovuniju, nadomak Gitija. Skala ima glavnu ulicu kroz koju se obavlja „magistralni“ saobraćaj i u njoj se nalaze radnje, taverne i hoteli. Ispravite me ako grešim, ali ja mislim da im je tu centar zbivanja svih dešavanja... Potpuno se ne uklapa u celu sliku Lakonije, i odaje utisak industrijskog mesta. Usput se nalazi Lidl, pa svratismo da kupimo vino, sireve i maslinovo ulje koje smo ponele za Beograd.

Vozimo se putem ka Gitiju koji vodi uz obalu, i sa leve strane kroz krošnje drveća se promalja olupina nasukanog broda.Skrećemo ka plaži podno sela Valtaki, parkiramo se na peščanom parkingu, i ja odlazim do broda da osmotrim okolinu. Brod je ogroman, većim delom ostavlja takav utisak zato što se nalazi u plićaku, pa je celo korito broda praktično izvan vode. Šteta što ne može da se uđe u brod ili popne nekako gore, već samo može da se priđe, pliva okolo i razgleda sa plaže.

dsc08496.jpg

dsc08474.jpg

dsc08487.jpg

dsc08504.jpg

dsc08508.jpg

Negde oko 14h stižemo u Mavrovuni i smeštamo se u hotel Milton. Kako smo sobu rezervisale dan ranije, dobile smo istu na II spratu gde je inetrnet veoma loš. Ali za cenu koju smo platile (40e/noćenje) i još uzimajući u obzir da je u pitanju Mani, smeštaj je bio zadovoljavajuć. Terasa je sa pogledom na Gitio i more, doduše ujutru okrenuta ka sunčanoj strani, hotel je starije gradnje sa visokim plafonom. Ne mogu reći da nešto nismo imale (osim interneta), dakle, klima, frižider, ali sve je to vrlo skromno u odnosu na smeštaje na Kitiri i Elafonisosu. Sve u svemu, nama je hotel trebao isključivo zbog noćenja, i tu smo provodile najmanje vremena, tako da sam sveukupno zadovoljna...

Polako krećemo u obilazak Manija, i odlučujemo se za istočnu obalu, počevši od Mavrovunija. Kartu još uvek nismo kupile, ali smo imale odštampanu manju verziju skinutu sa net-a, pa smo se malo pitale da li smo krenule dobrim putem jer isti kreće u unutrašnjost poluostrva, ali smo uskoro shvatile da boljeg uz plažu za početak nema, i da je potrebno da pratimo oznake... pa dospećemo negde... očito... :D

Plažu u Mavrovuniju za sada preskačemo, jer me dugačke klasične plaže ne privlače, i ostavljamo je za varijantu „ako stignemo“. Čitala sam da se u okolini Mavrovunija mogu naći plantaže pomorandži, i mi ih zaista videsmo, ali nismo ubrale nijedan plod. :) Do plaže Mavrovuni vodi nekoliko sporednih puteva, jer je i sama plaža dugačka nekoliko kilometara.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Odlučujemo se za Vathi. Još jedna klasična dugačka plaža u nizu. Hvatamo hlad, malo se kupamo a na vidiku se pojavljuje skijaš. Odlučih da saznam kolika je cena za jednu vožnju (mada kad god sam na moru vozila skije uvek je to bilo bukvalno 5 minuta, možda ni toliko, za neku abnormalnu cenu, ali eto platila sam, čisto da me mine želja). I baš sam se bila naoštrila da skijam, jer nisam prethodnu koju godinu, kad na panou stoji cena 30e za jedan krug. Šta reći... da ne znam kako inače funkcionišu te vožnje, pa i da se nadam da će me provozati kao čovek, ali ipak da platim 30e, i da mi maže oči, nisam želela. I tako i ove godine osta' bez skijanja na vodi, al' čim pre proveriću ja to već prekosutra na Ohridu, pa ko zna... možda cena bude prihvatljiva... a možda i na Savi, kad dođem iz Makedonije... :) Ako nekog zanima cena vožnje na banani je 15e.

dsc08515.jpg

Preskačemo Kamares i rt Strogili, jer nisu delovali primamljivo i sledeća plaža na koju dolazimo je Skutari. Sastoji se iz tri dela, a mi smo se kroz selo sa dve crkvice, kulom, i bistom na glavnom trgu, spustile do desnog, i prvo na šta nailazimo je neodoljivo simpatična morska taverna Sul mare sa leve strane i crkva Agia Varvara iz XII veka sa desne strane. Na plaži se nalazi nekoliko ribarskih čamaca koji potpuno dopunjuju ceo ambijent. Ovaj deo plaže se i zove Agia Varvara, i odatle se može videti na krajnjoj desnoj strani mala ribarska luka Sv. Georgije, a sa leve strane plaža Vordona i u nastavku u daljini plaža Kalamakia. Ako krenete putem uz obalu ka plaži Kalamakia, doći ćete do male crkve Panagia Kotroniotisa.

dsc08532.jpg

dsc08534.jpg

dsc08537.jpg

dsc08542.jpg

dsc08543.jpg

dsc08552.jpg

dsc08571.jpg

dsc08574.jpg

dsc08577.jpg

Iako je plaža dugačka i peščana, i nije baš onakva kakve ja preferiram, ipak mi se dopala. Najviše zbog crkve i taverne koje daju specifičan šmek celom ambijentu. :)

1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Nastavljamo dalje ka jugu, i vozimo se dobrim širokim putem pored istočne obale. Pre sela Kotronas na samoj obali se nalazi crkvica Agios Spiridon.

dsc08594.jpg

Selo Kotronas ima jednu crkvu tik pored puta, plažu takođe pored puta, par taverni opet pored puta i malo dalje odatle poluostrvce do koga se može doći sporednim putem kada se krene ka selu Halikia Vata. Tim putem i krećemo, i on je prilično uzak, pohaban i krivudav. Dolazimo u Halikiu Vatu, ali se ne spuštamo do plaže, već pravimo fotografiju sa brda i nastavljamo naš put dalje.

dsc08599.jpg

dsc08600.jpg

Izlazimo ponovo na glavni put, i vožnja traje, jer sa leve strane ne vidimo nijedan znak za plažu. Slučajno sam uočila putokaz za tavernu Alypa, i setih se da mi je na internetu gledajući slike, ova plaža ostala u sećanju kao zanimljiva, pa skrenusmo na uzak tek asfaltiran puteljak i spustismo se na plažu. A tamo... RAJ na zemlji... ali zaista. Ja ne mogu naći reči kojim bih opisala lepotu ovog sela sa dve crkve, jednom tavernom i nekoliko kuća. Ovako bistru vodu, tu boju, takav ambijent nisam videla na Maniju i definitivno bih ovde mogla živeti... ili bar imati kućicu... i sedeti na terasi... i uživati u neverovatnom pogledu na kristalno čistu vodu pijuckajući rashlađeno belo vino... :)

Probala sam da odaberem nekoliko fotografija, ali ide mi zaista teško, jer ne znam koja je od koje lepša... dok sam bila tamo... škljocala sam i škljocala i svaka je bila posebna, iako sam uhvatila isti detalj... Nadam se da se nećete ljutiti ako preteram... ;)

dsc08606.jpg

dsc08607.jpg

dsc08629.jpg

dsc08636.jpg

dsc08643.jpg

dsc08657.jpg

dsc08644.jpg

dsc08676.jpg

Bićete sigurni da su sveže... :D Ako želite možete ih probati u taverni na plaži...

dsc08679.jpg

dsc08648.jpg

dsc08670.jpg

Teška srca krećemo iz ovog božanstvenog sela, i ostaje dogovor da se na ovu plažu definitivno ponovo vraćamo.

Vozeći putem nailazimo na gosn magu ;)

dsc08693.jpg

... i prizor tipičnog sela na Maniju sa visokim kamenim kulama...

dsc08698.jpg

3

Podeli ovu poruku

Link do poruke

E oko ovih naziva pojedinih mesta i plaza sam imala dilemu celog leta ... Kod Zaze u putopisu sam citala da im se dopala plaza kod mesta Nifi i da je tu bio neki kafic sa bazenom. Mi krenuli tim putem od Kotronasa i nigde nismo videli skretanje za neku plazu. Odjednom ugledamo znak za neku tavernu i pise Nifi, mi sidjemo i naidjemo na tu plazu sa crkvicama ... Posle smo trazili gde je taj kafic sa bazenom ali nikakvo skretanje mi ne videsmo. A pritom sam se pitala gde je ta Alypa gde se Zaza kupala. E posle kad sam sredjivala slike uz pomoc GE, ja shvatim da je ta plaza na kojoj smo bili u stvari ta Alypa o kojoj svi pisu ... A Nifi ne nadjosmo ... Tako ponekad kad citam tudje opise pomislim kako mi tamo nismo ni bili ... Recimo za taj Skutari ima mnogo nekih putica kojima se moze skrenuti, mi ubodosmo jedan i dodjosmo do Agia Varvare koja se meni bas dopala ... Bas treba vremena za obilazak i sve zavisi gde covek skrene, nikad se ne zna gde ce nas koji putic odvesti ... a ne moze se bas sve unapred isplanirati.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Jelena slike su prelepe. Mi krećemo 25.08 na Peloponez. Ove godine smo smešteni u Monemvaziji.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Divne slike! :srce:

U 15.8.2012. at 9:59, Putnica je rekao/la:

Suki, nije to gradic, to je jedno setaliste uz more sa restoranima, radnjicama suvenira, ponekim marketom ...

U 15.8.2012. at 11:11, jelenap. je rekao/la:

Slažem se sa Putnicom. Jedan dan je sasvim dovoljan

A, ok,mislila sam da je to neki mali gradic.

U 15.8.2012. at 11:38, dadi-bg je rekao/la:

12 dana prošle godine i mogao sam barem još jednu nedelju da ostanem tamo. Neko već reče ostrvo za resetovanje.

Jao, Dadi, razumem! Meni je toliko prijalo ove godine lencarenje, nigde posebno da ne mrdam, da nisam mogla da verujem. Mislim da mi se malo smucilo da provodim toliko vremena u kolima, sto ti rece, vise nego na plazi.

U 15.8.2012. at 20:07, zazolina je rekao/la:

Ohhhh,divni,divni Elafonisos!Trampila sam ga ove godine za pet dana na Evii

Da niste slucajno bili na juznoj Evii? To me jaako zanima. Pisi malo na temi Evia o utiscima, da ne zatrpavamo ovde.

U 16.8.2012. at 8:44, Putnica je rekao/la:

Inace meni je ona ostavila najjaci utisak, toliko volim gradove sa tim uskim poplocanim ulicama, krenem jednim sokakom, pa naidjem na drugi, pa ne znam kud vodi treci ...Potpuno se izgubim, satima bih mogla da lunjam tim ulicicama.

I ja to najvise volim :volim:

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

A, ok,mislila sam da je to neki mali gradic.

Pa mislim ako se uzme u obzir da je to "glavni grad" Elafonisosa, jeste gradic ... Ali to je toliko malo, znaci svi sadrzaji ostrva su tu, pogledaj na Google Earthu to setaliste ima oko 500m, a u okolnim ulicama su smestaji. Te uske ulicice o kojima Jelena pise nisu kao ulicice na Skijatosu gde ti lunjas, ne ... to su samo prolazi izmedju smestaja, kako da kazem ...Mislim jeste sve slatko ali bas minijaturno.

E sad, ako je do resetovanja sto kaze Dadi, onda je za svaku preporuku ... ali ako neko ima bar malo potrebe za avanturom jedan dan je i vise nego dovoljan.

Nego, mi tog dana nismo mogli da prosetamo do crkve ... Kad smo sisli na rucak odjednom se stvorise pogrebna kola sa sve sandukom i odose na to ostrvce i parkirase se ispred crkve. Onda smo videli ljude u crnini i shvatili da je to neka sahrana. Bilo nam je glupo da idemo tamo u toku sahrane ... a to je trajalo poprilicno dugo, sve vreme rucka i jos dugo posle su bili tamo ... tako da je taj ugodjaj izostao :(

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Idi bre, ti uvek naletis na neke dogadjaje :D

Nekako mi sad deluje kao da bi dobro, ovo ipak kombinovati sa necim. Mozda 7 dana resetovanja sunca%20se.gif:hladjenje: i 7 dana avanture ili neka slicna kombinacija :rolleyes:

Izmenjeno (suki)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Sta ces , c'est la vie, sto bi rekli ... A bilo mi zao, al kud cemo onako u sortsevima, nije bio red ...

Ako zelis kombinaciju onda : 7 dana reseta na Elafonisosu i 7 dana Mani, Monemvasija, Mistra ... to bi bila dobitna kombinacija. Monemvasija je pod obavezno, nemam reci da opisem njenu lepotu.

Mani je stvarno nesto posebno, meni je tako zao sto nismo imali vise vremena da obidjemo svako selo, da sednem na frape, da setamo po selu. Kao da si u nekom drugom vremenu, kao da je vreme stalo. Cekam da Jelena zavrsi svoje pisanije pa cu da napravim neku MFT, pokusacu da se ne ponavljam previse ... ako budem mogla da ubacim nesto sto ona nije (mada je to vrlo tesko :)) , neki moj ugao gledanja i sl. Cekamo i Zazolinu sa druge strane Manija :)

1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Evo,evo,samo jos malo,pisem,sredjujem slike.....skljocala sam kao poludela,pa sada za neke i ne znam gde sam i sta fotografisala..... :nesvest:

A za Elafonisos...ne bi mi dosadilo deset dana setanja samo po njemu,nakon ovih tri godine vrludanja i lomatanja po Peloponezu......

Izmenjeno (zazolina)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar

• Posetili nedavno   0 članova

Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

• Naša statistika

26307
    Ukupno tema
    877283
    Ukupno poruka