malaBG

Maroko

285 poruka u ovoj temi

BAKI :klap::thankyou::thankyou:

Već vidim sebe kako prvo kupujem 500g kamilinog mesa i tražim da mi samelje i to nosim u drugi "restoran" da mi spremi ćevape. Možda si ti davno bio ali sećanja su sveža a ko ima uho može da oseti atmosferu i šta bi mu prijalo a šta ne. Ja nemam ništa protiv agencija i idem sa njima ako mi to odgovara. Za Maroko mislim da mi ne bi odgovaralo jer bi volela negde da se duže zadržim i da iskuliram. A i volela bih da odem u pustinju odn. na peščane dine, a za sada to još niko ne organizuje u dovoljnom broju dana - 9 dana mi je malo . Moraću sama . Još jednom :cestitam: za napisano Baki. :klap:

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Volubilis. U pitanju je rimski grad, mislim da se i on nalazi na Uneskovoj list. Inače cela ova oblast je prilično zelena i blago brdovita, nešto kao Šumadija. Rimski grad ko rimski grad, svi su rađeni po istom principu i svi su slični. Kardo, dekumanus, trijumfalni luk posvećen Karakali, bazilika, hramovi česme. posebno su interesantne nekoliko kuća sa sačuvanim podnim mozaicima. Iznenadio sam se što ni jedan od ovih mozaika nije nikako zaštićen. Inače severnoafrički mozaici važe za najbolje starorimske mozaike. Zanimljiv je i Kapitolijum na visokom podijumu, na čijem jednom stubu je roda postavila gnezdo. Kad smo već kod roda, nigde nisam video više roda nego po Maroku. ima ih ko kod nas golubova, barem u februaru, kada sam ja tamo bio.

1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Nema na čemu Oljice, vrlo rado ću ovde preneti svoje utiske o Maroku.

500 grama kamiljeg mesa, količina taman kolko treba, plus malo masnoće iz grbe. Nekoliko puta po Bliskom istoku probao ja kamiletinu, zadnji put neki kamilji gulaš u Iranu, i svi me pitaju kakav ima ukus. A ja pojma nemam, arapi, a bogami i Iranci toliko nakrkaju začina u svako moguće jelo tako da se samo začini osećaju. Svako meso ovčetina, govedina, pa i kamilica ima isti ukus.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Meknes. Ovaj grad je u 17. veku bio prestonica surovog Mula Ismaila. Tu smo obišli veliki rezervoar za vodu Dar el Ma, a zatim i mauzolej Mula Ismailija. Zanimljiva je i najznačajnija i najlepša kapija Meknesa Bab el Mensur. Ova fantastična kapija kompletno je prekrivena keramikom , zelenim mozaikom i ukrašena arabeskama. Preko puta nje nalazi se trg Al Hedim na kome se gomila naroda tiska oko pripovedača, muzičara, akrobata, zubara, krotitelja zmija itd.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Fes. Kao i svi veliki gradovi u Maroku i Fes ima stari i novi deo. U novom delu je dugačka široka avenija u čijoj sredini se nalazi šetalište sa dva reda palmi, ne sumnjivo francuski fazon. Stari deo grada je meni bio znatno zanimljiviji. I ovde postoji kraljevska palata, koja je takođe monumentalna. Odmah pored nje je Melah tj. nekadašnja jevrejska četvrt. Stara arhitektura sa jednospratnim kućama u nizu. U prizemlju su smeštene živopisne radnje, iznad kojih se nalazi uzani trem sa karakterističnom zelenom opekom. Spratovi služe za stanovanje i svi imaju drvene kitnjasto ukrašene balkone i prozore. Sledeća znamenitost Fesa je medresa Bou Inanija. To je najveća i najpoznatija Merinidska medresa u Fesu i podignuta je sredinom 14. veka. Najpoznatija dzamija u Fesu je Keruanska dzamija, ali zabranjen je ulaz ne muslimanima u nju. Feske štavionice kože, najbolje se mogu videti sa terase jedne kožarske radnje. Na ulazu u tu radnju daju ti grančicu nane, da staviš pod nos ne bi li ova biljka neutralisala neprijatne mirise štavionice. Ispostavilo se da je ta grančica nepotrebna, pošto smrad nije nepodnošljiv. Prizor sa terase je stvarno fantastičan, gomila bazenčića sa tečnostima raznih boja po kojima ljudi gacaju i muljaju gomile koža, na okolnim krovovima je raširena vuna, a po fasadama se suše odrane kože. Takođe smo posetili i tzv. Južni toranj, tj. do utvrđenja sa koga se pruža lep pogled na Fes. Meni lično Fes se najviše dopao od svih marokanskih gradova.

1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Marakeš. Verovatno turistički najatraktivniji grad Maroka. Prvi na redu bio je paviljon Menara vrtovi iz 19. veka sa svojim bazenom 200 x 150 m. Zatim Bahia palata koju je takođe u 19. veku izgradio veliki vezir Ba Ahmed. Ova predivna i ogromna palata predstavlja tipičan primer arapske, tj. islamske rezidencijalne arhitekture. Takođe sam posetio i ostatke Ali Badi palate. U ovoj, nekada veoma luksuznoj građevini, boravio je svojevremeno sultan Ahmed al Mansur, međutim kasnije je Mula Ismail koristio građevinski materijal ovog zdanja prilikom gradnje svoje palate u Meknesu. Sa zidina ove palate pruža se lep pogled na snegom pokrivene vrhove Atlasa. Takođe sam obišao i Saadianske grobove. Ova mala nekropola u sred grada datuje se u 16. vek. Najznačajnija građevina Marakeša je dzamija Kutubija iz 12. veka. Njen minaret je visok 77 metara, a širok 13 metara i predstavlja simbol ovog grada. Turistička atrakcija je i Žarden Mažorel, tj. Mažorelov vrt. Ovu botaničku baštu je osnovao slikar Žak Morel, sin nekog bogatog industrijalca. Nakon slikareve smrti ovaj kompleks je kupio Iv Sen Loran. Osim prelepog vrta tu se nalazi i postavka Mažorelovih slika, kao i muzej Marokanske umetnosti, koji čine predmeti koje je godinama skuplja Iv Sen Loran. Verovatno je Marakeš najpoznatiji po svom trgu Dzema el Fna. Preko dana na ovom veliko trgu vrvi od akrobata, muzičara, ukrotitelja zmija, dresera majmuna, pripovedača, uličnih zubara itd. Na sve strane su tezge sa ceđenim pomorandzama, sušenim voćem itd. Okolo trga su kafei i restorani. Nakon večernje molitve trg napuste svi ovi nabrojani, a zauzmu ga pokretni restorani. Za čas se na velikim kolima doguraju pokretne kuhinje, poređaju se stolovi i stolice, raspale se roštilji i gozba može da počne. Buka, gungula, mirisi raznorazne hrane i sve to u dimu roštilja. Klopa dobra i koliko se sećam jeftina, naravno za one što nisu mnogo gadljivi, pošto higijenski uslovi nisu baš najbolji. Arapski konobari naravno vaćaroši, te treba paziti, ne treba im popuštati. I sam stari deo Marakeša je zanimljiv i živopisan, sve kuće su okrečene u neku rozikastu boju, sukovi, krivudave uličice, gužva, galama, sudaraš se sa gomilom sveta i po nekim natovarenim magarcem. Nekada je Maroko bio veoma popularan među hipi generacijama, pa je verovatno zbog njih procvetala proizvodnja lakih droga. I danas ovaj biznis cveta. Više puta su me noću po starom delu grada startovali što dileri, što potpuno urađeni tipovi, ali nisam imao nikakve probleme.

To bi bilo to, moj izveštaj iz Maroka od pre par godina, na brzaka.

3

Podeli ovu poruku

Link do poruke

BRAVO :klap: ŠTA DRUGO REĆI I HVALA.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Taman posla nisam na to mislio. Ja više preferiram samostalna putovanja, ali kada se ukaže prilika znam da odem i preko neke turističke agencije. Desi se ponekad da je neko putovanje jeftinije preko agencije, nego da sam sve organizuješ. Ovde sam spomenuo da sam išao preko agencije iz razloga da bi objasnio ljudima koji se spremaju za Maroko da im ne mogu dati konkretne savete, tipa taj i taj hostel ti je dobar i košta tolko i tolko, Autobus za to i to mesto čeka se tu i tu i košta toliko. Eto ;)

Ma,znam d anisi mislio...samo sam prokomentarisao kako je meni zvucalo

Iskreno,ja samostalno putujem samo preko leta jer tad aimam i vise vremena i nekako...sta znam... leto mi je inspirativno

Zimi sam sav usporen...pa bi cak i planiranje puta (samostalnog) mi bilo nekako 'razvlacujuce'

:)

elem...hvala na podeljenim utiscima o MAroku

super

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

p.s.

Ja cekam odgovor prijateljice Marokanke (inace zivi u Parizu) da mi d a neke informacije,pa cu videti

i ako kaze nesto zanimljivo i sto ce drugima biti od koristi

postovacu ovde

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Hvala Baki,imacu u vidu svaku tvoju recenicu wink.gif .

Izmenjeno (CEJLON)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Da li je neko od vas bio u posjeti Tuarezima, ima li organizovanih izleta u njihova naselja kao sto su izleti u beduinska sela u Egiptu? Koliko je sigurno kretati se po Maroku, cula sam da postoje razmirice zbog nafte i urana, posebno u pustinjskim delovima..bila bih bas zahvalna da neko podeli iskustvo (ako ga ima) po tom pitanju..a ako ne, bilo bi dobro da ovi sto su posetili gradove Maroka iznesu svoje misljenje! zahvaljujem :)

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Tuarezi ne žive u Maroku. Oni jesu berberski nomadi, a Berberi jesu brojni u Maroku, verovatno si zato pomislila da ih ima i u Maroku. Tuarega u značajnom broju ima samo Maliju, Alžiru, Nigeru, Libiji i Burkini Faso. Ako te zanima nešto o Tuarezima u prošlom (septembarskom) broju Nacionalne Geografije je izašao zanimljiv članak o njima i o ratu koji vode sa nigerskom vlašću. Što se tiče bezbednosti u Maroku, oni delovi gde idu turisti su bezbedni. Verovatno je nebezbedna samo Zapadna Sahara.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Hvala puno na informacijama osmeh1.gif

Izmenjeno (ljerka)
obrisan citat, direktan odgovor na post
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Radi boljeg informisanja,moram da napisem par recenica na ovu temu.

Posto sam proveo tri godine zivota (1987-1990)u Alziru i Maroku, pa se donekle smatram delimicnim poznavaocem tih prostora i vrlo dobrim poznavaocem mentaliteta i obicaja naroda koji tamo zive,dodao bih sledece:

- Tuarezi zive na ogromnom prostoru juzno od planinskog venca Atlas,a posto su nomadi,cesto se krecu samo njima znanim pustinjskim putevima kroz ceo magreb(Maroko,Alzir,Libija,Mauritanija i Zapadna Sahara)Plemenski su organizovani i ne mesaju se sa ostalima,ali to ne znaci da nisu gostoljubivi i da ih trgovina ne zanima.Posto su tako rastrkani,jednom godisnje se sva plemena okupljaju u gradu Tamanrasadu ( oko 2000 km. od mediteranske obale u unutrasnjosti Alzira na planini Hogar) gde medjusobno dogovaraju zenidbu\udaju svojih potomaka, trguju kozama i kamilama, kao i raznim rukotvorinama.To se desava,koiko se secam polovinom februara (12 ili 14)i traje od 3-7 dana.Dozivljaj je NEPONOVLJIV.Jedan od momenata koji mi se bas urezao u secanje je trenutak kada su neudate devojke (device)sele u "polumesec" i pevale dok su im duge crne kose letele kroz vazduh levo-desno u ritmu takta koje su davale dlanovima,dok su starije(udate)zene svirale, a muskarci igrali oko vatre pod zvezdama nacickanom pustinjskom nocnom nebu.

Mozda je ugodjaj bio pojacan konzumacijom caja, koji oni spremaju,

samo znam da su mi skinuli sve sto je bilo crvene boje.

-Za sve koji nameravaju da obilaze ovaj deo planete,malo saveta.

Putujte sami ili naj vise sa jos jednom osobom.Devojkama NE PREPORUCUJEM da same ili sa drugaricom krecu u pohode ovim prostorima (naravno pisem o obilasku van standardnih turistickih ruta,znaci samostalno, pa gde nabasam)Pozeljno je znanje par arpskih reci i francuskog jezika,ledena hladnokrvnost,jer ce Vam nuditi i obecavati sve i svasta, a uglavnom malo toga ispuniti.Postoje i hosteli u raznim gradovima,ali ja sam (poducen losim iskustvom)"spavao" u hamamima posto su otvoreni od kasnog posle podneva do jutra za muskarce, naj jeftinija i jedna je od naj sigurnijih opcija za provesti noc.Kes iskljucivo,a koliko poneti,a da Vas ne opljackaju

je stvar svakoga.Gledajte na to kao na partiju pokera.

-Iz Maroka u Alzir(i obruto)kopnenim putem,prosle godine nije bilo moguce proci,a verovatno ni sada zbog "demokratskih promena" u severno africkim drzavama.

Na kraju ne znam da li je ovo naj srecnije vreme za ovakvu avanturu,ali nema smrti bez sudjena dana ili sreca prati hrabre.

Toliko,pozdrav svima :cool:

1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

У Мароку обавезно пробати чај од нане. Тамо расте посебна врста нане, има мало другачији укус него ова наша. Чај служе са пуно гранчица нане и веома сладак, али је феноменалан (ја иначе никад не шећерим чај, али овај мије баш пријао).

Треба пробати и пастију. То је слатка пита са млевеним месом, медом и циметом. На основу састава не делује примамљиво, али је заиста веома укусна. Подразумева се да треба пробати и тажи или тажин (како се већ изговара). И то је типично мароканско јело, веома укусно.

За раније поменути Риков кафе у Казабланки неопходна је елегантна гардероба, не може се ући у шорцу и патикама.

2

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar

• Posetili nedavno   0 članova

Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

• Naša statistika

26026
    Ukupno tema
    868420
    Ukupno poruka