37 poruka u ovoj temi

Sasvim slucajno gledajuci mapu Grcke ugledah i i ovo ostrvo i sta cu pogledah ovaj nas forum sta ima o njemu.

skyrosmap.jpg

Na zalost apsolutno nista!?!

Trajekt sa Evie (Kymi) apsolutno nije skup pa me interesuje da li ima neko kakvo iskustvo sa ovim ostrvom?

http://www.sne.gr/home.php?page=40

Ima li uopste neko da je letovao ovde?

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Steta sto nije napisao par reci o ovom ostrvu.

Trajekt je dosta jeftin (u odnosu na neka druga ostrva) tako da ne bi bilo lose imati necije utiske "na papiru".

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

 

 

Evo, pisao Dragan- tekst sa teme posvecene Skopelosu, Alonisosu i ostalim ostrvima iz ove grupe

 

Skiros- skrajnuti div Sporada

 

 

Pomenuto ostrvo bio nam je rezervni audut iz rukava za ovogodisnje letovanje. Naime, prvobitna zamisao je bila da se obidju 2 ostrva iz istocnoegejske grupe- Limnos i Lezbos a da se za drugi deo letovanja ostavi poseta Alonisosu i Skopelosu..

Posto u trenutku kada je sve bilo planirano nije postojao brod koji povezuje ove dve grupe ostrva te zbog dosta komplikovanog prebacivanja preko Atine ili Soluna do Sporada, gde bi se izgubio citav jedan dan a mozda i vise, resili smo da Skiros bude nas novi izbor za prvi deo odmora. i nismo pogresili.

 

Na prvi pogled veoma skrajnut u komunikacijskom smislu (postoji redovna brodska linija iz mesta Linaria do Kimia na Eviji u trajanju od 1h 40 min ali je mesto udaljeno nekih 4-4 ½ sata voznje od Atine, a nismo uspeli da lociramo nikakvu autobusku vezu do tamo), ali pazljivijim pretrazivanjem nekih grckih sajtova, videli smo da se do ovog ostrva može doci i redovnom avionskom linijom iz Soluna/ Atine tri puta nedeljno (sreda, subota i nedelja) za samo 58 eur (jedan pravac). Ispostavilo se da je to bio pravi potez koji nam je na veoma elegantan nacin omogucio da se jednog subotnjeg jutra iz Soluna za svega 35 min nadjemo na Skirosu.

 

Deo ostrva na koji smo sleteli nije bas previse bogat vegetacijom, a kada smo malo bolje zagledali okolna brda shvatili smo da se aerodromska zgrada nalazi na teritoriji vojne baze i da je to glavni razlog zasto se ovaj objekat koristi svega 7-8 puta nedeljno u sezoni i za civilni transport (ukljucujuci i jedan carter let nedeljno tokom sezone iz Holandije). Na aerodromu smo odmah uspotavili kontakt sa ljubaznom Martinom, vlasnicom jedne od mislim 2 rent-a- car agencije na ostrvu (rezervaciju smo napravili preko neta nekih mesec dana ranije) i nase putesetvije je moglo da zapocne.

Dosta solidan put nas je nakon nekih 15-20 min voznje naveo do mesta Magazia gde smo imali rezervisan apartmanski smestaj. Nakon sto smo se prema uputstvu parkirali u uslovno receno glavnu ulicu, nastavili smo put peske krivudavim ulicicama ovog malog i zivopisnog mesta da bi nakon 7-8 minuta hoda stigli i do naseg simpaticnog apartmana ispred kojeg nas je docekala ljubazna vlasnica, Amalija.

 

Samo mestasce Magazia skoro da je spojena sa susednim Molosom i kao takvo uz glavni grad Horu koji se nalazi visoko na vrhu strme litice, cini glavnu turisticku zonu za smestaj na ostrvu. Sama plaza je jedna od lepsih na ostrvu i sa nje se pruza velicanstven pogled na vec pomenuti glavni grad ostrva.

 

U naredna 3 dana uspeli smo da obidjemo veliki deo ostrva, pocev od juznog dela gde nam se ucinilo da bi moglo da bude najmanje interesantnih stvari za videti.

Toliko hvaljena plaza Kalamica ostavila nas je potpuno ravnodusnim, a nasem razocarenju nije bilo kraja kada smo ustanovili da do jedne od 3 najbolje plaze na ostrvu po imenu Kolimbada uopste ne moze da se stigne kopnenim putem jer se prilaz uvali nalazi na privatnom posedu.

Na putu ka plazi Pefkos koja se nalazi u centralnom delu ostrva sa zapadne strane ostrva, prosli smo pored farme cuvenih malih konja sa Skirosa, koji podsecaju na divlju varijantu ponija.

Pefkos je iance veoma lepa uvala sa jednom tavernom i dokom za pristanak manjih jahti i brodica pa smo tamo ostali skoro do zalaska sunca.

Nakon kraceg povratka do apartmana, vece smo proveli u prelepom glavnom gradu ostrva (Hora) ciji osnovu cini jedna dosta dugacka vijugava ulica koja se pri samom vrhu grana na nekoliko manjih ulicica koje gotovo sve vode do najlepseg mesta na ostrvu na samom vrhu strme litice, manastira Svetog Djordja, sagradjenog 965.godine za vreme vladavine vizantijskog cara Nicifora Foke. Nazalost sam manastir je sem u retkim prilikama vec par godina zatvoren za posete, zbog ostecenja nastalih usled jakog zemljotresa iz 2001.godine koji smo svojevremeno imali prilike da osetimo na Skijatosu (deo stene koji se tom prilikom odlomio pao je na deo parkinga i unistio je nekoliko automobila).

Na suprotnom kraju ulice, dakle u podnozju gradica nalazi se veliki trg sa bistom brtianskog pesnika Ruperta Bruka, koji je po svojoj zelji sahranjen na ostrvu a oko njega se nalazi veliki broj restorana, prodavnica sa suvenirima, kao i nekoliko barova i nocnih klubova.

Samo ostrvo zaista predstava neku cudnu mesavinu Sporada (severni zeleniji deo) i Kiklada (grad na litici koji podseca na Firu na Santoriniju i juzni deo ostrva koji je dobrim delom bez vegetacije). Lokalni specijalitet je kozije meso u sosu od limuna te veoma skupi spageti sa jastogom (1kg jastoga 75 eur).

Sledeceg dana posvetili smo se severozapadnom delu ostrva na kojem ima dosta zelenila, a na cijoj krajnoj tacki na severu se nalazi plaza Svetog Petra, po meni najlepsa plaza na ostrvu, sa gustom vegetacijom na nekih 20-30 m od mora. To je ujedno bila i jedina plaza na kojoj smo se kupali vise dana (uz nasu lokalnu plazu u Magaziji).

Nakon te plaze put se spusta ka prelepom zalivu Acica (Atsitsa) u kojem medjutim nismo videli vise od jedne pristojne plaze, a nakon tog dela naisli smo na deo ostrva koji je jako stradao u proslgodisnjem razornom požaru, koji je prilično smanjio količinu vegetacije na ostrvu. Put nas je u predvecernjim satima naveo do malog mesta Linaria, koje zapravo predstavlja glavnu luku na ostrvu sa par kuca, prodavnica, restorana i jednim barom odakle se pruza predivan pogled prilikom uplovljavanja brodova pred zalazak sunca.

Restoran u kojem smo jeli je bio dosta dobar, a dodatnu radost priredio nam je i konobar koji je uspeo da nasteluje sportski kanal koji je prenosio musko finale Vimbldona, a inace je sa puno strasti pricao o najboljim srpskim sportistima u Grckoj.

 

Sledeci dan smo dobrim delom proveli opet na istoj plazi Svetog Petra, a okupali smo se i na plazi Molos.

 

Nakon 4 dana boravka na ovom ostrvu, dosao je trenutak za promenu destinacije, do ostrva Alonisos stigli smo nakon 4h 40 min plovidbe sa stajanjem u luci Kimi na Eviji.

Sve u svemu ovaj prvi deo putovanja bio je izuzetno interesantan i svakako bih mogao da preporucim ovu destinaciju zaljubljenicima u Sporade za jedan kraci boravak do nedelju dana.

 

 

Pozz

 

P.S. Samo da dodam, da s obzirom koliko su Grci ove sezone nasisali cene brodskih karti na ovom potezu, ta varijanta da se sa Skirosa do dodje do Sporada (kao sto smo mi isli 2009.godine) uopste nije losa.

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Meni je mnogo zao sto ove godine, sa Evije, nismo uspeli da obidjemo Skiros, sto mi je bio prvobitni plan. S obzirom da jedino iz Kimija ide trajekt, bilo nam je predaleko da putujemo iz Pefkija, tamo i natrag, uz rizik da omasimo satnicu.

Ali jednom cu ga sigurno obici, jer mi se mnogo dopada izgled Hore, zaista, kao na Santoriniju.

Dragane, koliko ste placali apartman?

Ja sam nesto gledala na netu, ali slaba je ponuda, bar ja nesto nisam uspevala mnogo toga da nadjem.

Imas li neke slicice Skirosa da postavis? Bas bi me zanimale te plaze.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

 

Mislim da je bio negde oko 60 eur na dan (kraj prve nedelje jula) i nalazi se u mestu Magazia koje ima pristojnu plazu sa pogledom na deo Hore u brdima. Slikica bas i nemam vise nego sam okacio, s obzirom da te godine nisam nosio svoj aparat.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Nakon 4 dana boravka na ovom ostrvu, dosao je trenutak za promenu destinacije, do ostrva Alonisos stigli smo nakon 4h 40 min plovidbe sa stajanjem u luci Kimi na Eviji.

Dragane, molio bih te za jedan isken odgovor.

Naime, nisam ja vise u godinama da sa rancem setam po ostrvima pa me interesuje da li vredi ovde otici na 15-20 dana?

Mi volimo svaki dan da se kupamo na drugom mestu, ali mi ne bi bio problem ni da se najlepse plaze vezu svaka po jedno 2-3 puta!?!

Nadam se da me razumes?

Hoteli, glamur, nocni zivot,..., sve je to za nas nebitno ako ima recimo 6-7 odlicnih plaza i ako u tom glavnom mestu ima 2-3 prodavnice gde ce mi zena zadovoljiti potrosacke porive, gde da se pojede gyros,..., mozda neka dobra tavrna (ali dorbro, to ima svuda u Grckoj).

Nadam se da razumes sta bi nas interesovalo?

Ja bih isao kolima, mislis li da vredi? Vidim da cena trajekta nije bas velika.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

 

Iskreno, mislim da je za Skiros puna kapa boravak od nedelju dana i to iz vise razloga. Ostrvo je jako razudjeno, a broj lepih plaza i nije bas tako veliki (ono sto vredi skoncentrisano je uglavnom na severnom delu ostrva cija severozapadna strana podseca na ostatak Sporada). Po meni je najbolje biti stacioniran tu negde oko Linarie-glavne luke na ostrvu, odakle i pocinje taj niz lepih uvala, plus do glavnog grada ne treba vise od 7-8 km voznje. Iz Linarie se takodje organizuje i nekakava tura oko zapadne strane ostrva uz obilazak nekih pecina i manjeg ostrva (mislim da se zove Sarakino) gde se moze i kupati. Ovo je pored Magazie jedino mesto na ostrvu, gde se eventualno moze boraviti i bez automobila. Iz mog predhodnog pisanija o Skirosu se moze i videti koje su to sve plaze vredne pomena (pre svih Agios Petros-do koje se moze doci iskljucivo kolima, par manjih uvalica oko mesta Atsitsa, Pefkos, uvala pored Linarie, Magazia, Molos, Kolimbos (dostupna samo sa morske strane) ..... Ono zbog cega se dolazi na Skiros su pre svega mozda i najlepsa Hora u citavoj Grckoj, te mala koncentracija turista (sa izuzetkom mozda poslednje nedelje jula i prve 2 nedelje avgusta).

Ako hoces moj savet, ja bih Skiros upario sa boravkom na Alonososu (koji uzgred ima po meni mnogo lepse plaze).

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Hvala na informacijama, a taj Alonisos ili Alonosos (kako li se vec zove) smo potpuno preskocili.

Nije losa ideja samo da vidim posto je trajekt.

A kolko znam da je do Skijatosa dosta papreno za auto....

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Mozes da kombinujes i sa Eviom, trajekt jeftin, a i ne mora na trajekt, a srednji i juzni deo, jako lepe plaze. Vidi na temi Evia-Pefki, stavila sam slike od jednog Italjana, fenomenalne su. Ove godine nisam uspela da nadjem smestaj za tamo na brzinu, pa smo isli u severni deo, ali juzni mi izgleda fenomenalno.

Jel ti to pitas za sledecu godinu? Krit ostaje za ovu?

Dragane,

60e za dvoje ili je veci app?

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

To sam i ja pomislila :) A onda napises neki lep putopis kao onaj sa Krita, pa da za se koju godinu i mi uputimo tamo :D

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Mozes da kombinujes i sa Eviom, trajekt jeftin, a i ne mora na trajekt, a srednji i juzni deo, jako lepe plaze. Vidi na temi Evia-Pefki, stavila sam slike od jednog Italjana, fenomenalne su. Ove godine nisam uspela da nadjem smestaj za tamo na brzinu, pa smo isli u severni deo, ali juzni mi izgleda fenomenalno.

Jel ti to pitas za sledecu godinu? Krit ostaje za ovu?

Dragane,

60e za dvoje ili je veci app?

u pitanju je bio veci apartman (jedna spavaca soba sa bracnim) i jos jedna velika soba sa 2 kreveta gde se nalazila i mala kuhinjica + toalet i vrlo lepa i prostrana terasa) .... cini mi se da je objekat u medjuvremenu prosiren za jos jedan blok apartmana (mi smo bili 2009.godine).

Hvala na informacijama, a taj Alonisos ili Alonosos (kako li se vec zove) smo potpuno preskocili.

Nije losa ideja samo da vidim posto je trajekt.

A kolko znam da je do Skijatosa dosta papreno za auto....

Bas tako, fora je da taj trajekt koji sa Skirosa ide preko Kimia za Alonisos i Skopelos kosta manje nego ovaj papreni sa Skijatosa (vec sam cini mi se jednom napisao da su vlasnici akcija za taj brod sami mestani ostrva, tako da nema lazi, nema prevare).

Izmenjeno (Dragan)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Mozes da kombinujes i sa Eviom, trajekt jeftin, a i ne mora na trajekt, a srednji i juzni deo, jako lepe plaze. Vidi na temi Evia-Pefki, stavila sam slike od jednog Italjana, fenomenalne su. Ove godine nisam uspela da nadjem smestaj za tamo na brzinu, pa smo isli u severni deo, ali juzni mi izgleda fenomenalno.

Jel ti to pitas za sledecu godinu? Krit ostaje za ovu?

Hvala na informacijama, pogledacu kad se vratim sa Krita jer nikad nije rano planirati sledecu godinu.

Krecemo prekosutra.

To sam i ja pomislila :) A onda napises neki lep putopis kao onaj sa Krita, pa da za se koju godinu i mi uputimo tamo :D

Ha, ha,... dogovoreno.

Bas tako, fora je da taj trajekt koji sa Skirosa ide preko Kimia za Alonisos i Skopelos kosta manje nego ovaj papreni sa Skijatosa (vec sam cini mi se jednom napisao da su vlasnici akcija za taj brod sami mestani ostrva, tako da nema lazi, nema prevare).

Ovu pricu sam vec negde procitao na forumu, pa cu imati na umu kad se vratim i pocnem malo da istrazujem informacije koje su ovde vec date.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Mali off-topic za Volodju. Moj iskreni savet je da pokuate da sa Krita napravite izlet do Folegandrosa (ako takva opcija postoji), otkricete jednu potpuno drugaciju dimenziju odmora.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Hvala na savetu ali Kikladi su jedna sasvim druga prica, druga destinacija.

Jedna od opcija za sledecu godinu su i Kikladi jer tamo nismo nikad bili.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26982
    Ukupno tema
    905031
    Ukupno poruka