jelenap.

Pirati sa Kitire - putopis i vodič za ostrvo boginje Afrodite - Porfirusu

126 poruka u ovoj temi

Hvala. :)

Ja sam uvek tražila u Grčkoj - Grčku... :) I nekako sadašnji globalni turizam mi se ne dopada... sve je nekako modernizovano... a ja volim seoski ambijent... ne volim kada je načičkano i prepuno ljudi... volim da negde dođem, i da osetim duh i običaje te zemlje... da probam hranu karakterističnu za to podneblje, a ne da jedem, recimo tost sendvič ili idem na žurku gde će se puštati "srpski hitovi"... :) Eto to je meni Grčka, i zato mi je Kitira jedinstvena, specifična... i do sada neviđena...

Jelena, potpisujem svaku tvoju rec ... Ja uzivam u divljini, bezim od plaza sa lezaljkama, obozavam sela, domace i divlje zivotinje i uzivam kad se vozimo kroz takve predele. Kafici, buka, muzika (sem prave grcke) mi uopste nisu potrebni. I drago mi je sto se u Grckoj jos uvek mogu naci turisticki nerazvijeni delovi .... i zelim da sto duze ostanu takvi.

Da, ni ja to ne volim. Vise volim autenticno, pa makar mi se i ne dopalo, ali bar da znam da je to njihovo.

Da zelim nesto nase, isla bih na Adu ili u CG, da zelim englesko, pre bih otisla u London. Ja sam priznajem, prvi put na Krfu bila sokirana tolikom podredjenoscu Englezima i secam se da sam stalno kukala, sta je ovo, pa ovo nije nista grcko, pa nema grcke muzike i sl. :D

Tako da se sad bas odusevim, kad to pronadjem negde.

Setila sam se još jednog detalja koji vam nisam navela u ovom mom pisaniju... a može biti od koristi...

Na velikom broju plaža nema dometa... Dakle, uglavnom na onim divljim ne postoji mogućnost da koristite blagodeti savremenog života. ;) Na plažama koje su u blizini naseljenog mesta, dakle Sparagario, Platia Amos, Agia Pelagia možete koristiti telefone, ali kao što rekoh na većini ostalih ne.

Meni ovo zaista nije bilo važno, jer telefon na odmoru koristim samo i isključivo ako zatreba, i da se povremeno javim mojima. Ako mene pitate, ne bih ga ni nosila, ali eto možda nekom zatreba informacija.

Takođe nisam primetila da po tavernama i kafićima imaju oznake za WiFi. Sigurno da negde imaju bežični net... recimo sećam se da sam u taverni Amir Ali kod istoimenih izvora videla reklamni pano sa ovom informacijom...

Bežičnog neta ima i to na nekoliko kafića i taverni u Kapsaliju,("Lemoni" ...) u Karvunadesu, Livadiju, Avlemonasu, Ag. Pelagiji. U Livadiju u prodavnici "Germanikus" se može kupiti "Cosmoteov" "priključak", 35 evra za 10 dana (vredi svaki evro-tinejdžer je prestao da zvoca) nama je trebalo jer nismo imali WiFi u apartmanu

Celo ovogodišnje putovanje možete zaokružiti pregledom teme :) Konačno sam završila i postavila putopis o istočnoj obali Peliona, koji je doduše trebao biti napisan pre Kitire, jer smo tamo prvo i boravile... Ako ste zainteresovani, pročitajte... :)

Jelena, iz nekog razloga tek sada videh ovaj tvoj putopis o magicnoj Kitiri (kazu i Kiteri). Odmah sam se setio jula 2010.godine kada sam u pauzi prilikom cekanja aviona za Karpatos, u razgovoru sa devojkom iz drustva slucajno pomenuo film Tea Angelopulosa " Put u Kitiru " uz napomenu da bih voleo da ga pogledam, ali pre svega da obidjem to ostrvo. Nakon par minuta, devojka iz drustva je odjednom prekinula razgovor, naprosto se izgubila na par minuta i nakon toga sva nasmejana vratila uz recenicu " Evo, neka to bude jedna od narednih destinacija za odmor, ti veliki zaljubljeniku u grcka ostrva " i pruzila mi mapu Kitire ........... ja do dana danasnjeg nisam otisao tamo (iako je ostrvo bilo planirano za deo odmora 2011.godine), ali cu posle ovog tvog putopisa, mozda morati da menjam itinerer letovanja za ovu godinu ............

Nećeš pogrešiti. :) Za mene je Kitira do sada, pored Kefalonije najlepši deo Grčke koji sam posetila. Taj mir, ta raznolikost, ta priroda... zaista neprocenjivo... I ja pokušavam da je ponovo uvrstim u putanju... a obično ne ponavljam tako brzo destinacije koje posetim... ali pri putovanju za Krit, Kitira se javlja kao nezaobilazna stanica... :) Pa kad obiđem Kiklade i budem planirala Krit, eto mene opet na Kitiri. :)

Verujem da je tako, jedino sto je pozicionirana tako blizu, a u stvari tako daleko za povezivanje sa jos nekim, meni prioritetnim destinacijama za ovo leto. Kada bi Kitiru mogao da povezem sa Amorgosom, bez da se cimam nazad do Pireja, to bi bila kombinacija. U vezi ucestalosti ponavljanja destinacija koje su na mene ostavile utisak, ja bas cesto gledam da narednog leta ponovim istu (to sa Karpatosom nije nazalost bio slucaj, zbog prilicno komplikovane i sve skuplje kombinacije), uz dodatak neke nove, zanimljive price. Interaktivna mapa ceka spemna u fioci ...........

Izmenjeno (Dragan)

Da, to jeste problem. Ja sam prošle godine planirala Kitiru, Milos i Eviju, ali... onda sam shvatila da nemam kako doći do Milosa sa Kitire, osim da idem do Pireja, što mi nikako nije odgovaralo, pa sam se preusmerila na Kitiru, Elafonisos, Vatiku, Mani, pa zatim obilazak dela Argolide, tačnije obilazak istorijskih lokacija, i veruj mi nisam pogrešila. Sve je bilo potaman i baš sam uživala. Ali, ove godine, definitivno Kikladi. I čak sad kad gledam kikladska ostrva na GE, više me fasciniraju Amorgos, Sikinos i Folegandros, nego recimo Milos, ali samo zato što u njima prepoznajem tu divljinu i mir Kitire. :)

To i ja mislim, na Milosu su me impresionirale plaze, a na Folegandrosu i Sikinosu ta nepodnosljiva lakoca postojanja u paketu sa prelepom Horom, odlicnom hranom ....... mislim da bih komotno mogao da provedem mesec dana tamo.

s obzirom da trazim slicna mesta po grckoj (poslednja 2 letovanja su mi bila itaka i lezbos), ovo mi sve deluje super. samo mi se ne svidja to sto naplacuju lezaljke i suncobrane. na lezbosu je to na 99% mesta besplatno ako narucis 1 pice. mislim da sam samo u skala eresosu video da se to naplacuje. za takvo off beat ostrvo kao sto je kitira mislim da je to bas cudno.

takodje su mi cudne tako visoke cene smestaja. mi smo na lezbosu studio placali 25e, jedan u molivosu a drugi blizu plomarija na plazi melinda. i oba su bila super, bazicna ali sve OK, sa sjajnim lokacijama.

Da, ležaljke i suncobrane naplaćuju. Uglavnom je na "ulasku" na plažu izložena tabla sa cenom. Ove godine sam samo na Sirosu na jednom mestu, na jednoj plaži videla da se ležaljke ne plaćaju ako poručiš piće. Na većini ostalih plaža (ostrva Siros, Milos, Santorini), ležaljke se naplaćuju. Samo je na Sirosu na par plaža bilo nekoliko suncobrana, bez ležaljki koji su bili free, pa ako se podesi vreme kada nema nikog ispod njih, možete se smestiti.

Mislim da im se ne bi isplatilo da su ležaljke i suncobrani free, pored tako malog broja gostiju. ;)

Što se tiče smeštaja, ova cena je polovinom jula (45e noćenje u dvokrevetnoj sobi sa doručkom). Ja nisam skidala cenu, jer mi je bila prihvatljiva. Možda postoji mogućnost da prihvate i za manje novca, najbolje da ih pitate mail-om pri dogovoru. Znam da je u septembru cena svakako niža.

malo sam gledao feri linije. kitira se nalazi na ruti trajekta koji vozi iz gitija za zapadni krit (kastelli/kissamos), sto daje odlicnu priliku za jednu lepu i zanimljivu turu juzni peloponez-kitira-zapadni krit. ta cena je inace dosta prihvatljiva (za standarde peglanja za cene prevoza na ostrva), cini mi se da je bilo nesto tipa gitio - kitira 10e po osobi, 33e auto, a kitira - kisamos 17e po osobi, 50e za auto. takodje za povratak je zgodno kisamos - monemvasia 20e po osobi, 48e za auto. meni se ovo cine jedne od najnizih cena za feri koje sam video u grckoj.

ako budem uspeo da dobijem 20 dana za odmor sledece godine krajem juna, mislim da bih to voleo da probam.

Jelena,

svaka cast za divan putopis,uzivala sam.

Inace mnogo volim Grcku i grcko more. Posle Tasosa,Lefkade,Krfa,Zakintosa i Kefalonije nadam se da je sledeca na redu Kitira.:rolleyes: