koldar

Hagymatikum - Mako ("banja nad banjama")

102 poruke u ovoj temi

PRAZNIČNO RADNO VREME 2015-2016
 

 

 

  • 05. Decembra 2015 – Žurka za Svetog Nikolu 8:00-24:00

 

  • 24. Decembra 2015 – 8:00-16:00

 

  • 25. Decembra 2015 – NERADNI DAN

 

  • 26. Decembra 2015 – 8:00-24:00

 

  • 27-28-29-30. Decembara 2015 – 8:00-20:00

 

  • 31. Decembra 2015 – 8:00-16:00, 18:00-04:00 U zatvorenom krugu

 

  • 01. Januara 2016 – 12:00-24:00

 

  • 02. Januara 2016 – 12:00-24:00
Izmenjeno (Biljana 2302)
1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Pozdrav za sve forumase imala bih par pitanja...da li u banji ima besplatan wi-fi i da li ima prostorija za pusace gde moze da se sedne popije kafa opusti?Planiramo nas nekoliko sredinom februara da prosetamo na malo opustanja,ali u toku nedelje nekog radnog dana da bi izbegli guzve pa me takodje zanima da li imate informaciju da li rade svi bazeni unutra?

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

postoji restoran u sklopu banje ali što se pušenja tiče tu moram da te razočaram, ceo kompleks je "non smoking area"! znam da je to loša vest za vas pušače ali tako je! Što se ostalog tiče ne znam nisam bio skoro...

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Bio sam za vikend(nedelja) u banji I potpuno se razocarao, mada nisam ni nesto preterano ocekivao. Posetilaca je bilo toliko da se trava nije videla, a u bazene da se udje ni govora. Da nije pao pljusak i rasterao kupace ne bi se ni smocili verovatno. Osoblje bazena nije dozvolilo kupanje po kisi, nego su sve terali iz vode dok kisa ne prestane???

Ulaznice, hrana i pice u restoranu se mogu platiti platnim karticama, ali kafa vec mora u gotovini.:D Na kioscima po bazenu ne primaju kartice nego samo kes. Svi bazeni su dubine do 1.3m, i utisak je (sem mozda maloj deci) kao da se kupas u bazencicu na naduvavanje. Samo jedan termalni bazen!!! plus njegov spoljasnji deo, cisto da se zove banja. Saune se naplacuju, a od 3 tobogana radi uvek samo jedan na smenu. Najvise gostiju su iz susedne Rumunije.

Kompleks je jako lepo arhitektonski osmisljen I vizuelno je dopadljiv, ali sa katastrofalno malim brojem i tipom bazena, tako da se na dalje drzim Morahaloma sa kojim moze da se poredi, ali mu nije ni blizu po sadrzajima.

 

 

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Prijatelji forumaši, evo još svežih utisaka iz Maka.

Da krenemo redom, vinjetu smo kupili na 7 dana za celu Mađarsku, na Molovoj pumpi u Subotici i tamo kupili u nekom kiosku na centru forinte (preporuka od lokalca zbog najboljeg kursa). Vinjeta je bila 1200 din. Prešli smo granicu na Horgošu sa malim čekanjem na mađarskoj strani. Putevi u Mađarskoj u oblasti Čongrad su dobri i kako su forumaši primetili prečisti, u stvari sve javne površine su im jako čiste.

Bili smo smešteni u apartmanima Borka Mako. Apartmani prostrani i čisti, grejanje na gas, uređaj nismo ni videli. Četvorokrevetni se sastoji od hodnika u kojem je mala kuhinja (veća od grčkih apartmanskih), velike sobe sa francuskim i dva singl ležaja, trpezarijski sto u sredini, i kupatila srednje veličine. U direktnom kontaktu sa sinom vlasnika (mladić odlično priča Engleski), dobili smo cenu za 2 noćenja od 75 evra, 2 odraslih 2 male dece, sa taksom uključenom u cenu. Cena je za 10ak evra bolja nego preko bukinga. Parking je unutar malog dvorišta, kapija se zaključava. Preko puta je pumpa i 50 metara ukoso market Spar.

Kupalište je udaljeno nekih 800 metara, mi smo zbog zimskog perioda išli kolima inače bi u leto sigurno pešačili. Za parove ili društvo može biti od značaja to što se u Mako apartmanima dobija kartica za popust od 20% na ulaz u kupalište. Nama nije bila od značaja jer smo uzimali porodičnu a nikakvi popusti se ne kombinuju. Porodična je 6500 forinti jer smo platili i za mlađe dete. Deca ne plaćaju do pune 3 godine. Cenovnik sa sajta banje je važeći. U subotu popodne nije bila prevelika gužva. Sve je unutra bilo čisto i deca su baš uživala. Kako su forumaši već to apsolvirali, banja je za banjanje i uživanje, plivanja nema. Prosto nema gde a i voda je pretopla za to.

Bazeni imaju mlaznice i vodene topove koji su vremenski programirani. Sa vremena na vreme krenu mehurići (kao biserna kupka u kadama, ko je koristio zna), zatim mlaznice za leđa, pa kiša u maloj "pećini bazenu", pa onda u središnjem bazenu kreće usmerena vodena "struja" oko "struka luka". Taj stub je obično na svim slikama iz banje (centralni beli stub). Mi smo se samo prebacivali iz jednog dela u drugi, pa u dečji deo, restoran. Svuda su tuševi i pošto je voda pretopla, bude malo hladno kad izađete, zato su bademantili obavezni ako ste zimogrožljivi.

Dečiji deo je po mom mišljenju za decu do 10 godina najviše (oni dozvoljavaju da deca do 14 god koriste tobogan) i zgodan je i za bebe. Postoji prosečna kavez i igraonica i  dosta motoričkih zezalica za malene. Ima i soba za dojenje, što može nekom značiti.

Restoran je u tipu opremljenije menze, takva je i hrana i cene. Par jela ima, uvek ima mesa, paste i krompira na više načina, bareno povrće i premalene salate iz turšije.  Četvoro može lepo da ruča za 15ak evra. Sve osim kafa i sladoleda se može platiti karticom. Ima par stolova ispred restorana koji su za ljude koji su poneli svoj ručak, dakle i to je moguće. Samo je zabranjeno jesti oko bazena. 

U nedelju je do popodne bila ogromna gužva ali se od 16h smanjivala da bi u 19h bili maltene sami na bazenima. Za ta dva dana ukupno, videli smo otprilike 3,4 automobila sa našim tablicama i jedan agencijski minibus u subotu.

O arhitekturi neću puno, sve je već poznato koga zanima. Samo ću naglasiti da je oko svih spomenika i zgrada isto čisto bez opuška a kamoli papirića, što je nama, naravno, iznenađenje. 

Obišli smo Mako kolima tokom dve večeri, i Segedin trećeg dana u pešačko-vozačkoj turi. Dete je spremilo spisak znamenitosti pa smo ga u većini štiklirali. Padala je kiša, stoga se nismo puno zadržavali. Mislim da je utisak u proleće i rano leto mnogo bolji.

U povratku smo svratili u Arkad, gde su bila sniženja i sitno nešto pazarili u H&M i Zari. U Zari su bili i naši ljudi koji su pazarivali u iznosu dovoljnom za AFU, pošto se moglo naći poslednjih komada na lepom sniženju. Mi smo devojčici kupili kaputić za 12 evra. Ali to su sve poslednji komadi, u februaru već stiže nova kolekcija i to je stvar sreće.

U povratku, na granici ogroman red za AFU, mi smo na prelazu bez AFE bili drugi.

p.s. Moram i ovde da pohvalim i preporučim smeštaj zbog sledećeg: u apartmanima smo zaboravili dečje patike za fudbal i to shvatili tek trećeg dana po povratku. Kontaktirali Borka apartmane, oni proverili sa osobom koja čisti, našli ih i ponudili nam da mi odaberemo kako će ih vratiti. Posle dan, dva gospodnim vlasnik kaže da ide za Bugarsku i da će nam doneti on na bilo koju adresu u Subotici ili NS. Dok smo mi smišljali ko će nam to od prijatelja preuzeti. Gospodin pošlje po finim ljudima iz Temerina, tako da smo ih mi u petak preuzeli. Sve to vreme za komunikaciju koriste svoj mobilni, pozivaju me i ja njih, ne žele mejlom ili vajberom (ja ponudila, zbog njihove uštede).

Sve u svemu, kad budemo u Maku, idemo u Borka apartmane. Planirana je Budimpešta za ovu godinu, tako da ćemo svakako posetiti ovaj divan gradić i ove divne ljude.

Ako ima bilo kakvih pitanja, stojim na raspolaganju.

 

2

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Cesto idemo u ovu banju, a za vikend smo prvi put i prespavali u Maku i to u Autos Panzion i odusevili se! Smestaj je udaljen km od banje ali je izuzetan, kao i osoblje i celokupna usluga u njemu. Sobe su ciste, restoran (carda) je odmah uz smestaj i hrana im je super. mi smo tamo vecerali i doruckovali. Cene su veoma pristojne, kako u smestaju tako i u cardi. Imaju i svoj bazen, djakuzi, decije igraliste, dobijete i bademantile,... sve je fenomenalno! Osoblje je toliko ljubazno da smo im se deset puta zahvaljivali na svemu :) Mesto za svaku preporuku a mi cemo kod njih spavati svaki put kad odlucimo da ostanemo dva dana u maku!

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ako neko prati temu:

Koliko sam razumeo i spoljašnji i unutrašnji bazen za plivanje su 1m dubine ????
http://hagymatikum.hu/usluge/bazeni/bazen-za-plivanje-33-m/

piše da je voda temp 28-32 stepena.To je prilično toplo.



Zaključak:
Da li to znači da u banji nema bazen sa normalnom vodom (da nije topla) u kojem je moguće plivanje.?Ovo mi deluje toplije od normalnih olimpijskih za plivanje.

da li to znači da  nema bazen sa dubinom "preko glave"

 

hvala

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

@ivancuka super , sve kao i u Morahalomu ili Forasu u Segedinu,  tako prija ta topla voda od 38 strpeni, ali kratko, mada ja sam je ove godine upamtila po losem,ali dobro, ne ponovilo se, dete i muz su uzivali , isto ima spojen trakama bazen unutra i napolje. 

Jedino nisam sigurna za tih 5km puta kazete da se ne placa, kod njih se placa od momenta prelasa granice alko ste isli na Horgos, jer se odmah racuna da ste na AP, znam da ima nekih 500m do skretanja, i zna policija da stoji i peca one koji nemaju vinjetu. Ako se ide na mali prelaz onda se ne placa, Meni tako rekose a vi proverite da ne prodjete lose. 

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima
 

@ivancuka super , sve kao i u Morahalomu ili Forasu u Segedinu,  tako prija ta topla voda od 38 strpeni. 

Sada znam zašto se ljudi navade na mađarske banje, kad je to tako carski. Nadam se da vam nije bilo ništa ozbiljno u vezi neprilike. Putovanje uvek ima dozu rizika i treba gledati pozitivno na izazove. 

Čitao sam na forumu da do prvog skretanja ima 500 metara od Horgoša pa nisam kupio vinjetu. Ispalo je da za Mako ima skretanje na oko 5 km autoputem i niko me nije kontrolisao. Neko mi reče da mogu slobodno bez plaćanja autoputem do skretanja. Koliko je to zaista rizik, ne znam. Hvala vam na upozorenju, raspitaću se još. 

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Bili smo u nedelju u Makou, prvi put, pa pošto duže nije bilo postova na temu - evo par servisnih informacija i utisaka:

Što se puta tiče, sve je napisano na prethodnim stranicama.  Mi smo išli na  Đalu, granicu prešli oko 10h ujutru, bilo nekih 15-tak auta u redu, ali carinici rade dosta sporo tako da nam je trebalo oko 25min da pređemo oba punkta.

U Makou rade svi sadržaji u zatvorenom u glavnoj zgradi, kao i bazen za plivanje u odvojenoj zgradi.  Od spoljašnih bazena je radio veliki (33m) bazen, jedan tobogan za decu, i bazen sa toplom/lekovitom vodom.  Spoljna max. temperatura je bila 21-22 stepena, i većinu dana je bilo oblačno, tako da nije bio baš dan za sunčanje, ali kupanje vani je bilo sasvim ok.  Moj je utisak da je temperatura u spoljnom velikom bazenu nekih 27-28 stepeni.  Značajan deo spoljne površine kompleksa je zatvoren ogradama, nešto rade.

Cene su date na sajtu, po trenutnom xe.com kursu mene bi to izašlo otprilike €9 za ulaz i bazene, plus dodatnih €4.5 za pristup saunama, plus još oko €9 doplata za polusatnu masažu.  Kurs po kome se naplaćuje ako se plaća karticom je međutim dosta loš, tako da smo platili nekih 10% više, mislim da je bolje da se zamene evri za forinte u nekoj menjačnici, i plaća kešom.

Što se utiska tiče - lepo je.  Teško mi je da poredim sa Morahalomom, jer mi kad smo išli u Morahalom bilo je leto, nije mogla igla na zemlju da padne od naroda, dok je u Makou bilo mnogo manje gužve.  Mako mi deluje manji, možda zato što zbog pomenutih radova nije u funkciji cela površina kompleksa, sa druge strane na prvi dolazak je prostor vrlo konfuzan za snalaženje, pogotovu jer smo ušli na sporedni ulaz, kod ove odvojene zgrade sa bazenom za plivanje.  Takođe, oseti se da bi malo renoviranja dobro došlo, npr. u "pećini" su česme na svodovima potpuno zarđale i prskaju potpuno random, iz nekih teče kao iz česme dok iz drugih jedva kaplje, tako da doživljaj nije ni blizu opisima koje su ljudi ovde ostavljali u vreme kad je kompleks otvoren.  Sa druge strane, čistoća je zaista na zavidnom nivou, tetkice stalno idu okolo i brišu vodu oko bazena, a svlačionice i toaleti su veoma čisti.

Sadržaji koji mene interesuju su se pokazali stvarno odličnim.  Na spoljnjem bazenu za plivanje je bila jedna traka odvojena po sredini, nije bilo potrebe za više jer je bilo malo ljudi na bazenu.  Dubina bazena je sasvim ok za plivanje, i inače ja gde god sam išao da plivan vani, bazeni koji su namenski za plivanje su uglavnom dubine 1.2-1.4m, i to je sasvim dovoljno.  Blok sa saunama je takođe vrlo korektan, ja uglavnom idem u finsku saunu i ovde je prostrana, temperatura se održava visokom a vlažnost niskom, baš kako treba, tako da iako ima ljudi (uglavnom naših, ali i Mađara) koji ulaze mokri i onako bez peškira sedaju na klupice, ne odražava se na uslove u sauni (srećom, ne drže one vedrice sa vodom unutra, jer pomenuti "majstori" uglavnom imaju običaj da posede tako mokri 5 minuta, a onda žustro proliju celu vedricu vode na peć, i tako začas od finske saune naprave tursko kupatilo).  Ima i veliki okrugli bazen sa hladnom vodom za posle saune, takođe ima i ta pominjana sauna koju zovu "Mako", a koja je još vrelija i gde je vazduh još suvlji, od finske saune - ko voli, kao ja, super stvar.  Na kraju, masaža - meni je ispala ok, tzv. švedska odn. klasična masaža, uzeo sam 30 min. što je realno malo za celo telo, a maserka nije znala ni reč engleskog tako da nisam mogao da joj kažem, kako sam se nadao, na šta da se fokurisa, ali je osetila po mojim reakcijama gde su mi bolne tačke i tu se duže zadržavala, tako da je na kraju bilo sasvim vredno para.

Jeli smo u restoranu, hrana tipa menze u studentskom domu, relativno je skupo za ono što se dobije.  Sa druge strane, dozvoljeno je doneti svoju hranu, postoji vani i odvojen prostor sa stolovima gde može da se jede u tom slučaju, tako da bi sledeći put tako uradili.  Da pomenem, jer je bila netačna informacija da je svuda zabranjeno, da je pušenje unutar kompleksa dozvoljeno u jednom delu stolova kafea koji su vani, takođe i na terasi na spratu za sunčanje.

Sve u svemu - ukupan utisak je odličan.  Za nas iz BG put je malo dug, i gorivo ispadne još i najveća stavka, ali svejedno sigurno ćemo doći opet.

4

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Evo, malo utisaka o samom mestu da negušim drugu temu. Slika nema jednostavno nisam nosila mobilni sa sobom a fotoaparat odavno ne ide na putovanja. Kako sam  se odlučila baš za Mako Banju? Potpuno iznenada i implusivno bez ikakvih znanja o samom mestu i banji, pokazaće se pametno. Datum sam birala u skladu sa našim obavezama i pogodila baš Festival koji se održavao petak subota nedelja i još dodatno ulepšao boravak. Kulturura i čistoća me je oduševila , Mako nije nikakvo selo već jedan lep gradić za život po veličini idealan sve ima a nije gužva ni buka. Nigde ali baš nigde nisam videla bačeni ni papirić, ni jednog psa lutalicu ni mačku ...Usluga je na visokom nivou i ljudi su ljubazni. Reka Moriš koja je udaljena od centra 2,5 km je posebna priča to morate videti kako je sređeno i puno sadržaja za sve generacije.Dok sam bila tamo stralno sam razmišljala zašto moji Sremski Karlovci propadaju, prljavi su , zapušteni, nemaju nikakvih sadržaja na Dunavu i Stražilovu i nemaju tu kulturu života jer imamo slične pozicije, pitam se samo zasto??? Hrana je veoma ukusna i možete na njihovoj pijaci kupiti domaće proizvode pijaca radi sreda petak i nedelja. Građani aktivno učestvuju u odlukama o ulaganju u mesto i okolinu i to se pokazalo kao najbolje rešenje za progres. Žena je gradonačelnik i možda to ima nekih uticaja? Prostor u zgradi Korona je ustupljen građanima da porodaju svoje rukotvorine i tako poboljšaju ekonomsku situaciju sebe i svoje porodice. Bravo za Mako. Mogla bih tako do sutra a bila sam tamo samo jedan vikend. Imaju velike prodavnice Lidl, Tempo, Spar, Peeny, ABC , Coop, ii DM, ma ima svega. Banja je kupalište po mom ukusu bez gužve, cike, dreke i prskanja mada kada se pojavi neki naš "baja" onda bude toga ali sva sreća pa samo promeniš bazen ili zgradu...vidim da se banja širi i ulaže u one velike tobogane tako da će biti i taj akva park..ima deo za malce koji je baš simpa sa nekim zezalicama deca su uzivala jedna mala devojčica se toliko lepo igrala satima i uzivala. Spoljašnji tobogani su poprilično ozbiljni, nisam se spuštala ima dosta da se penje gore... Ima hrane da se kupi i restoran tipa menza sa kvalitetnom hranom i točenim pivom mađarske proizvodnje-odlično je. Jedino ništa nije jeftino kao nekada pre Corone ali to smo već navikli svuda je tako. Naj utisak mi je ostavio bazen sa termalnom vodom smeđe boje ima joda ja volim taj blagi miris a za zdravlje je odlično izlazi se iz unutrašnjeg prolazom u spoljašnji koji ima baš lepe sadržaje za relax, nije preporučljivo više od pola sata ali tamo su neki proveli ceo dan...izgleda su se navikli i navukli...i eto sta bih još rekla osim da je pravi odmor uparkirati auto pri dolasku i isparkirati kada krećeš kući jer je sve na pešačkoj udaljenosti..a ko voli može i biciklom da obiđe Mako i okolinu imaju nekoliko kampova i svuda biciklističke staze, kod gazdarice sam videla dva u dvorištu i verujem da su gratis ko želi da ih vozika..eto to bi bilo to ima da idemo ponovo čim se steknu uslovi.:suncase:

Izmenjeno (VERANDA)
2

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26982
    Ukupno tema
    905038
    Ukupno poruka