Borko986

Rostov na Donu

10 poruka u ovoj temi

Поздрав свима, ово је моје прво путешествије, од прошле године. Нисам ни знао да постоји овакав сајт, али сам збиља одушевљен истим и криво ми је што раније нисам знао за њега. Било како било, ево мало о том мом првом путовању. Додуше, морам признати да нисам ишао по хотелима, имао сам смештај код једне Рускиње, ал то је друга прича :)

 

Сад, путавао сам авионом. Ограничен одмор због посла, нисам желео да губим време на пут. Плус, мало сам се и цвикао пута да будем искрен - први пут идем, у потпуности сам, не знам добро језик итд. Изгубио сам један дан у путу БГ - Москва, уз мало чекања на аеродрому Москва - Ростов. Аерофлот је био савршен, нови авион, ербас, али до Ростова је возила Дон Авиа - видео сам да је авион пре тога био у барем три друге авио компаније - био је прилично офуцан, и било је ознака других компанија на сваком кораку.

 

Дакле, смештај прескачем, могу само да кажем да је било лепо. Прво што сам приметио у граду је да су болесно заљубљени у тјунинг возила, скоро да их има више модификованих него нормалних, а углавном су то ладе.

 

post-32350-0-36653500-1341757662_thumb.j

 

Када сам кренуо у шетњу, две предрасуде се пале у воду - чистоћа и пијанци. Очекивао сам мање више сметлишта, али сам више од пар пикаваца видео само на два места; нисам видео ни један једини графит током целог боравка, као ни лименке или пластичне флаше ни уз реку чак. Иначе, Дон је ту на неких педесетак километара од ушћа у Азовско море, и невероватно је чист и кристално плаве боје. Друга ствар су алкохоличари, видео сам само троје. Но после сам чуо да их и нема толико по градовима, већ по околним селима.

 

Друга ствар су алеје и паркови; пошто волим лепе уређене површине одмах сам кренуо то да сликам. Међутим, после пар слика, схватио сам да је то узалуд - паркова, цветних аранжмана итд има на сваком кораку. Добре не на сваком, али на сваких триста метара. Али буквално на сваких триста метара.

post-32350-0-00588100-1341758062_thumb.j

post-32350-0-84786500-1341758182_thumb.jpost-32350-0-95662000-1341758245_thumb.j

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

И да поновим, чистоћа ме је оставила без коментара. Ништа слично нисам очекивао. Оно што нисам очекивао је толики екстремизам - у свему. Заиста никад нису чули за умереност. Све што раде, раде до краја. Чак су и људи такви (додуше, загледао сам само жене :D) - збиља нигде нисам видео просечну. Или је толико лепа да бих је оженио истог момента, или је бацачица кладива, која може петорицу да носи у зубима. Али да кажеш нормалне по том питању нема. И понашање им је исто тако. Морам признати да сам доживео само позитивне стране - сви су били веома, веома љубазни и услужни - често нисам плаћао карте за музеје нпр, улазио бих бесплатно чим би чули да сам Србин или православац. У једном Сабору у Новочеркаску сам чак добио благослов да уђем у подрум, где се чувају неке збиља старе у вредне реликвије, али о томе мало касније.

Оно што ме је запањило јесте да сви заиста читају на сваком кораку. Од дедице који проси и чита, до прелепе плавуше у минибусу, поред које седи грађевинац са све малтером у коси и такође чита.

Имам много занимљивих фотографија које не могу да убацим, може нека помоћ? У претходном посту сам могао да ставим сваку величину. Лакше ми је да тако пишем уз слике.

Iskorišćeno je 14.63MB od vašeg 14.65MB ukupnog prostora (Max. veličina pojedinačnog fajla je 18.91

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

U ovo je super, ja ove godine idem opet u Rusiju, i zelim i u Rostov. Bicu kod drugova, pa planiramo da opicimo dole na jug i vrv na more... oni svi pricaju kako je Rostov bas lep, ali eto, dobro je da cujem jos neko misljenje :)))

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Da li je neko bio, skoro, u Rostovu? 

Ima li nekoga, ko tamo, zivi porodicno? Bilo bi lepo prociati o tome.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

 

IMG-a8dc5b545287c5133b44a012acf98608-V.jpg

U Rostovu na Donu, predivnom gradu na jugu Rusije boravila sam osamnaest dana, u gostima kod bliskih rodjaka.

Uzbudjenje je bilo veliko, jer prvi put sam bila u Rusiji, a i radi vidjenja sa najmladjim clanom nase porodice.

 

Izmenjeno (divmicika)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Sinoc sam nesto zabrljala, pa sam tek na kraju celog pisanija, shvatila da sam kucala u prazno...vreme za izmenu je valjda isteko. Pa, sad idem ponovo, a prvo se ispravljam: grad se nalazi na jugoistoku Rusije.

Rostov je veliki grad i moji kazu da ih dosta potseca na Beograd. Iskreno, meni je tamo sve bilo lepse, valjda sto su i sami ljudi nekako drugaciji, nasmejani, raspolozeni...bar su meni tako delovali.

Moji zive u centru grada, u prelepoj Puskinovoj ulici, koja je pretvorena u pesacku zonu. Sredinom ulice je, ustvari pesacka zona, a sa leve i desne strane su kolovozi. Sigurno se sva lepota ulice vidi u prolece, kad sve ozeleni i procveta, ali i sad zimi u januaru, bilo je lepo i bajkovito. Uvek je puno setaca, starijih, mladjih i onih sa malom decom. Lepo je videti nasmejana lica ljudi i dece, kojih nema u setnji jedino kad duva jak vetar. Sa obe strane ulice ima puno lepih radnji, kafica, restorana sa dosta gostiju. U blizini ulice je i Donska biblioteka, jedna crkva i mala, neobicna grcka crkvica. Tu su i razne galerije, Muzej lepih umetnosti kao i statue koje podsecaju na Pusknov zivot. Ima i bukinista, koji prodaju knjige, na nekoliko tezgi. U neposrednoj blizini je i zatvor, zbog kog sam bila nagrdjena od mojih, jer sam ga uslikala. 

Nisam isla do kraja ulice, koja se spusta prema reci, tako da nisam videla veliki park Oktobarske revolucije, zooloski vrt kao ni monumentalni Obelisk oslobodiocima Rostova. To, kao i mnogo drugih stvari, ostavila sam za neke lepse dane.

P.S. Sledi nastavak.

 

Izmenjeno (divmicika)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Centar Rostova je jako lep sa sirokim ulicama i bulevarima. Sa Puskonovom ulicom je paralelna glavna ulica, Baljsaja Sadovaja. Ona je kao i vecina ulica u centru, dugacka a saobracaj je veoma ziv. Uzgred, gradski saobracaj je jeftin, karta kosta 24 rublje, u jednom pravcu, bez obzira na udaljenost i na vrstu prevoza. Inace, u glavnoj ulici ima nekoliko parkova, a najveci je centralni gradski park. U ovo doba je bilo jako lepo doci uvece, kad sve bljesti od svetla i novogodisnjih ukrasa. U parku ima raznih sadrzaja, ukljucujuci i muzicare koji sviraju preko dana. 

Setnja glavnom ulicom je pravi dozivljaj. U njoj ima predivnih zgrada stare gradnje, administrativni je centar, a takodje je prepuna lepih radnji sa divno uredjenim izlozima. Nisam kupovala nista od odece ili obuce, niti sam mnogo obracala paznju na cene. Jedino sam u radnji Salamander usla i pogledala zenske cizme i ostalo, jer je bila velika rasprodaja, ali ipak nista nisam kupila. Zato sam u  radnji Bohemia i Semirakorskaja keramika kupila dosta lepih stvari. U Bohemiji je, kao i u dosta drugih prodavnica, bilo bas veliko snizenje cena. Inace, za 100 evra, dobijala sam 7500 rubalja. Napominjem, da su menjacnice veoma retke, a u banci se dobija manje rubalja u odnosu na zvanican kurs. Ustvari, trebalo je umesto gotovine poneti i placati platnom karticom, sto meni nije palo na pamet...stara skola... nosi samo kes.

U glavnoj ulici ima i dosta podzemnih pesackih prolaza, a jedan je zaista poseban. Osim po urednosti i cistoci, izdvaja se i po divno uradjenim mozaicima, koji su uradjeni keramickim plocicama, divnih pastelnih boja. Prikazani su prizori iz zivota obicnih ljudi u doba sovjetske ere i iz doba II svetskog rata. Mozaici su zaista prelepi.

Glavnu ulicu preseca i ulica Vorosilovski prospekt. Ona je takodje lepa, siroka i krase je mnoge visoke zgrade starijeg i novijeg datuma. Inace, u samom centru ima visokih zgrada od desetak i vise spratova, a ako se zadje levo ili desno, odmah se mogu videti manje zgrade, starijeg datuma, koje su zaista lepe, ali vecina je oronulih fasada, a neke izgledaju bas rusevno.  Jos malo dalje, moze da se naidje na ulice u kojima ima minijaturnih kucica, koje su zbijene jedna uz drugu. Preslatke su, ali, deluju minijaturno, kao neke maketice. Cehovljeva ulica, koja povezuje Puskinovu ulicu sa glavnm Baljsajom, posebno mi je bila lepa. U njoj nema tih, novih visokih zgrada, vec uglavnom kuca starijeg datuma, jako lepe arhitekture. Inace, rodjak mi je rekao da su te nove zgrade jako lepo uradjene, ima i veoma luksuznih stanova. Cena kvadrata je negde oko 600 evra, jer je velika ponuda stanova u izgradji.

 

 

 

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Da nastavim...jedno pre podne, muz i ja smo resili da odemo do centralnog rinoka, a posle na pristaniste.

Otisli smo Cehovljevom ulicom do B.Sadovaje, a onda smo se spustili levo niz glavnu ulicu i opet jednom poprecnom smo stigli do Katedralnog trga...Sobornaja plostad...najstarijeg u gradu.  Na velikom trgu, nalazi se centralni rinok, tj, Stari Bazar.  Ispred je katedrala Rodjenja Presveta Bogorodice. Uz katedralu je veliki zvonik, a ispred je spomenik Sv.Dimitriju iz Rostova, koji je  bio mitropolit i nebeski zastitnik  grada. Na trgu se jos nalazi i stari hotel Rostov. Tu je pocetna i zadnja stanica mnogobrojnih autobusa, gradskog prevoza. Trg je zaista veliki i lep.

Prvo smo otisli do pijace, koja me je odusevila i impresionirala. Postoji zatvoreni i otvoreni deo. U zatvorenom delu se prodaje voce i povrce, riba, meso, mesni imlecni proizvodi, suvo voce, bademi i ostalo kostunjavo voce itd. Sve je ogromno i fantasticno izgleda radi vatrometa boja voca i povrca. Na otvorenom delu koji je nadkriven, najvise sam se obradovala kiselim proizvodima, predivnih boja. Bilo je kiselih paprika, krastavaca, cvekle, plavog patlidzana u sto varijanti.  Pijacu sam obisla nekoliko puta i svaki put sam bila odusevljena vidjenim.

Kasnije, izali smo na glavni ulaz pijace i spustili smo se na kej kraj Dona, promenadu, koja nosi naziv proslavljenog Ruskog admirala Usakova. 

Sve ulice, koje iz B.Sadovaje vode ka promenadi, jako su strme. Bilo je prohladno, duvao je  vetar, ali morali smo da pazimo zato sto je bilo dosta leda na trotoaru i stepenistu, kojim smo se spustali prema Donu. Beregovaja ulica ide duz promenade. Tu ima dosta hotela, a zapazila sam hotel "Radison blue", velelepan, u kojem je moj rodjak boravio pre nego sto mu se prikljucila porodica. Inace, na samoj promenadi ima dosta spomenika i skulptura. Videla sam spomenik Mihailu Solohovu i skulpturu Nahalenok...junaka iz Solohovljeve knjige. Videli smo nekoliko ogromnih, ukotvljenih brodova: Ivan Bunin i Kandinski prestige, razne restorane i kafice. Nista nije radilo, bilo je rano i zimsko je vreme...nije bilo turista u obilasku. Sama reka Don nije mnogo siroka u ovom delu. Moj muz rece da je uza od nase Save u Beogradu. Bilo je razbijenog leda oko brodova, a sama reka nije bila zaledjena. Videli smo jedan most u blizini, ali ne znam kako se zove. Sa druge strane reke ima nekih zgrada u izgradnji i nema nekog narocito lepog pogleda. Sigurno je lepse kad sve ozeleni i kad je lepo i suncano vreme.

Popeli smo se nadvoznjakom iznad Beregovaje ulice i ponovo, sada uzbrdo Budenovski prospektom, izbili smo na glavni ulaz starog bazara. Kroz njega smo izbili na Katedralni trg, a odatle smo otisli do glavne ulice, B.Sadovaje. 

Bilo je vreme za povratak kuci...rodjaci su nas ocekali. 

 

Izmenjeno (divmicika)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Moji rodjaci se, hranom i namirnicama, snabdevaju na razlicitim mestima.

Rodjaka, otprilike, jednom nedeljno ode do starog bazara tj. centralnog rinoka. Tamo kupuje voce, povrce, meso i mlecne proizvode...sve domace. Malo mi je bilo cudno kako se prodaje meso. Sve je na tezgama, koje do duse imaju rashladne vitrine, a prodaju se sve vrste mesa: zivinsko, svinjsko, junece. Na isti nacin se prodaju i mlecni proizvodi, od kravljeg, kozjeg i ovcijeg mleka: sirevi, puter, razne vrste kackavalja. Rodjaka rece da kupuje od nekoliko zena, po preporuci muzevljevih koleginica,  Rusinja mestanki. Valjda se zato ne plasi za kvalitet mesa i mlecnih proizvoda.

Vikendom se snabdevaju u trznom centru Asan, do kojeg se dolazi preko mosta, jer je u novom delu Rostova...preko reke. Trzni centar je veliki, sa ogromnim parkingom. U prizemlju je ogromna samoposluga sa vrlo pristupacnim cenama i velikim asortimanom robe...tipa Tempo. Tu sam kupila tri divne metalne kutije sa vocnim cajem.Od nasih proizvoda, videli smo vino Vranac i to u tetrapaku i neke zacine,  U prizemlju ima i ostalih radnji, a na spratu ima dosta lepih radnji sa stranom i domacom robom. Tu sam kupila jako lep, kozni, novcanik za 2000 rubalja, sto je oko  27 evra. Sprat je ogroman i tu se jos nalaze i kiosci brze hrane, kao u nasim trznim centrima. Tu smo nekoliko puta jeli  u Burger kingu. Cene nisu preterano visoke, Za cetvoro odraslih i dete, placali smo oko 1200 rubalja, a to je oprilike oko 16 evra. Narucivali smo po 3 cezar salate u pitama, 1 veliki burger king , 4-5 pomfrita, 4 koka kole, vodu za dete i po nekoliko sosica, Na spratu se nalazi i jedan ogroman lav-lutka, oko kojeg se vrteo nas mali rodjak, zabavljajuci se i pokusavajuci da ga uslika malim fotoaparatom. 

U radnjama, tipa Maxi, koje se zovu Petjarocka, rodjaka se snabdeva ostalim danima. U radnji Magnit, tipa Lilly, u Puskinovoj ulici, moja rodjaka se ponekad snabdeva sa sredsvima za higijenu i kozmetiku. Tu sam povoljno kupila Nivea dnevnu kremu za lice, neke kupke i sampone.

Rodjaci su nas nekoliko puta vodili na veceru. Jako mi se dopala hrana u restoranu "Smetana" koji se nalazi u glavnoj ulici B.Sadova. Tu smo jeli borsc, peljmene kuvane i przene sa sirom i mesom, peljmene sa visnjom /kuvane/, zatim Gruzijski specijalitet hinkale, takodje sa sirom i mesom, Uz gustu mesnu supu za dete, casom vina za rodjaku, dva piva, kiselu i obicnu, flasiranu vodu za dete...placali smo oko 3300 rubalja, a to je oko 45 evra. U restoranu-kafeu "Ris", koji se nalazi u Puskinovoj ulici, isli smo,takodje, na veceru. Hrana je dobro spremljena i vrlo je ukusna. Tu smo za jednu gustu, mesnu supu za dete, jednu porciju fino spremljenog grilovanog svinjskog mesa sa povrcem i krompirom, za jednu porciju bele ribe/deblji file parcici ribe mintaj, valjda oslica/ sa povrcem, dve porcije grilovane piletine sa prilogom, casom belog vina, dva piva i kiselom vodom...platili oko 3200 rubalja. U restoranu "Mama Dona" koji se dnalazi u blizini Puskinove ulice, bili smo na veceri sa rodjakovim kolegama. To je fin restoran za koji sam mislila da je neka bolja picerija, medjutim na meniju je bilo raznih specijaliteta, svih vrsta. Bilo nas je  tri porodice i muskarci su na kraju racun podelili, plativsi svako za sebe. Restoran je bio skuplji od "Smetane" i "Risa", ali je zaista bila dobra hrana.

Moj muz i ja smo jednom, u "Burger kingu", usputno, jeli. Jedan veci burger king i dva kapucina, platili smo oko 750 rubalja, tj. oko 10 evra.

Nekoliko puta smo bili, muz, rodjaka i ja, u kafe-patisari-konditerskaja..."Panco". Nalazi se u glavnoj ulici B.Sadova i tu sam se osecala potpuno opusteno i prijatno. Kafe "Panco" je jako fin prostor, vrlo lepog enterijera, sa uskusnom hranom. Ima peciva, gotove hrane i predivnih kolaca i torti, a takodje i raznih toplih i hladnih napitaka. Tu se moze kupiti hrana i "za poneti". Cene su vrlo, vrlo prisupacne. Sve sto smo jeli, slatko ili slano, jako mi se svidelo. Ipak, najvise mi se, kao i ostalima, svidela torta Napoleon. To je ruski specijalitet i nema ko je ne voli. Divnu, kremastu tortu, za koju sam pronasla ogroman broj recepata na netu, rodjakine poznanice Ruskinje, ne prave kod kuce. Kazu, prave sve ostalo osim te torte...teska je. Meni se toliko svidela da cu pokusati da je sama napravim i iznenadim moje, kad budu dosli u Beograd. Tu prave i odlican kapucino.

Eto, tako smo proveli nekih 17, lepih dana, u Rostovu na Donu. Otputovali smo bez nekih posebnih ocekivanja, racunajuci da je zimsko vreme i da necemo moci mnogo da se setkamo i obilazimo grad. Medjutim, sve je bilo jako lepo, jer grad je zaista divan.

Moram da napomenem da su i ljudi vrlo ljubazni, gde god da ste...na ulici, u banci, radnji, restoranu...svugde...uprkos tome sto retko ko govori engleski i nije bas lako sporazumeti se. Medjutim, uvek se potrude i nije mi se desilo da se bas nikako ne sporazumem, bilo zasta.

Tako se zavrsila moja prva poseta Rostovu na Donu i Rusiji...lepo i emotivno, jer videli smo nov i lep grad, ali i naseg malog unuka, radi kojeg smo ustvari i isli na taj put, moj muz i ja. 

P.S. Imam jako puno lepih fotografija na telefonu. Postavicu ih na foto turi, ako budem uspela.

 

 

 

 

 

Izmenjeno (divmicika)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

U januaru, od 3. do 18., ponovo smo muz i ja,bili u Rostovu.

Ovog januara, vreme je bilo bez snega i leda, tako da smo i grad doziveli lepse nego prosle godine. Bilo je suncanih dana, ali, vrlo cesto je bilo dosta vetrovito. Medjutim, to nas nije sprecilo da dosta setamo gradom. 

Sam grad nas je ponovo osvojio svojim sirokim, cistim i lepim ulicama, velikim parkovima, a posebno smo uzivali setajuci  sa unukom, divnom Puskinovom ulicom.

Nismo nista novo i posebno videli, osim sto smo isli u trzni centar Horizont, koji prosle godine nismo videli. Tu su nas odusevile stvarne rasprodaje, gde si mogao da kupis stvari na zaista velikim snizenjima. Tako je bilo i u gradu: snizenja su stvarna i velika.

Tri puta smo isli na veceru u Ris, koji moj unuk obozava zato sto ima odeljak za decu, sa igrackama i mini kuhinjicom.  Bili smo nekoliko puta i u Pancu, u Baljsoj sadovoj, glavnoj ulici. Tu takodje ima odeljak za decicu gde se oni zabavljaju i moze da se uziva u divnim kolacima i lepom caju. 

Uzivali smo u Rostovu. Bili smo i na setalistu pored Dona, na keju. Sve nam je bilo lepse jer nije bilo debelog leda na asfaltu pa je moglo mirno da se hoda.

Bili smo i na Centralnom rinoku, velikoj pijaci u centru i ponovo se odusevili predivnim bojama voca i povrca. U zatvorenom delu pijace, kupila sam veoma povoljno zacine za kolace: vanilu u sipci, u zrnu i mleveni kardamom i safran. 

Brzo je proslo dve nedelje, koliko smo bili kod nasih.

Nadam se da cemo imati prilike da ovaj predivan grad, obidjemo u prolece ili jesen. Kazu da je tada, grad jako lep.

82752712_2819426884745323_5932898811436335104_o.jpg

82771334_2819427278078617_2610997321743204352_o.jpg

 

82771880_2819428061411872_5930492414274830336_o.jpg

82782041_2819429244745087_5369992121220595712_o.jpg

82802942_2819427088078636_2049632580621303808_o.jpg

82924086_2819428224745189_8794031884582518784_o.jpg

83334668_2819427501411928_877826727584202752_o.jpg

84103788_2819427721411906_7206327464757297152_o.jpg

Izmenjeno (divmicika)
1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26982
    Ukupno tema
    905037
    Ukupno poruka