Mi i Ma

Sta od hrane poneti iz Grcke kuci?

329 poruka u ovoj temi

Setih se još nekih obaveznih gurmanluka:

kavijar u teglicama (lično preferiram narandžasti, a moji onaj tamni, sitniji) i pinjole, kojih kod nas vrlo retko ima i ako ih ima paprene su.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Vidiš, pinjole! To mi nije palo na pamet da potražim dole. Kod nas su nekih 6-7000 po kg, možda su dole jeftinije.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Aha, imaš ih Carefouru, Lidlu i manjim marketima. Cena je različita (svakako mnogostruko jevtinija nego kod nas), ali imaš ih u kesicama od 100gr i sigurno su svežije nego ovde, gde sam jednom dobila bajate po paprenoj ceni. :besan:

Takođe, nešto čega nema kod nas (bar ja ne videh)-badem u listićima, koji koristim za neke torte (za dekoraciju) i neke salate.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Jao pa i ja odavno trazim badem u listicima, nigde ga nema! Moram ga dodati na spisak!

A kako to da je ne znam sta su to pinjole? Sad sam na guglu gledala slike, lici na pistace, samo zatvorene. Sta je to i za sta se upotrebljava? Ocu i ja :hello:

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Badem sam videla u DM-u sada po prvi put u zivotu, malecna kesica oko 180 dinara...tako nesto.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

A kako to da je ne znam sta su to pinjole?

Pinjole su semenke iz šišarki četinara. Ja ih koristim za salate, recimo čeri paradajz, rukola, pinjole, narendan neki sir preko i maslinovo ulje, mmmmmmm!

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Pinjoli su plodovi bora Pinus, semenka raste u ljusci, koja se kad je zrela, ručno čisti. Imaju svojstvenu aromu, visok sadržaj ulja i belančevina. Iako su bogate mastima, veoma su dobre za zdravlje protiv kardiovaskularnih bolesti i LDL holesterola i možda nekima najvažnije-predstavljaju afrodzijak :wub:

Kupuju se malim količinama, jer lako užegnu, a mogu se čuvati u frižideru ili zamrzivaču radi očuvanja svežine.

Jedu se i sirovi, ali i blago proprženi, kako ih koristim za razne salate, uz dresinge, ali i u riži, čak i dodajem u punjenu papriku, sarmice od zelja i sl, može i u špagete sa raznim sosovima.

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Све што нема овде, рекао бих.

Искрено, алергичан сам на мед од детињства и доле сам први пут пре пет година јео ИЈЕДАН мед (црни, "боров") на који уопште не реагујем гадно (требало је храбрости), Очигледно је да сам овде као мали јео загађен (па сад ви видите!) мед, па ме то кецало свих четрес и кусур година.

=====

Иначе, боров мед не постоји као "биљни" мед. То је, напротив, једини животињски (анимални) мед.

Значи, неке бубе сисају четинаре. Онда "прсну" и угину. Пчеле дођу и поједу те њихове остатке/прерађевине и направе мед од тога.

Ако вам неко нуди "боров мед" у Србији, лаже вас за медаљу. То су куване иглице са шећером, а то никако није мед. Мада, помаже многима и такво.

=====

Ок, идемо на тему:

Фета (домаћа), маслине (само трумбе), маслиново уље (домаће, не из канте), млади ораси у црном меду, ливадски и остали мед, љуштени ораси у меду (зна се зашто!), ципуро (домаћи), зачини (не "цацики", то је конфекција!), чајеви за плућа, вино, узо...

Све то на само ДВА места, код људи који то праве за себе, а и продају срећницима као што сам ја, а по цени која је тотално удобна.

Срећа, срећа, радост... мало ли је? :)

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Pa gde si bre Tonac?!?! Ja se već zabrinula za tebe, zbog oni poširani j...

Pa nisi ni ti od juče-nabrajaš sve sami afrodizijaci :weee:

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ти, 45-блокирана... да поздравиш мужа (за пилиће испред Дома Пензионера) и да се скупимо некако код нас или Вас на дружење, ако СМЕТЕ!?

Овако, само ме џаба цимаш. Нит твој ММ, нит моја СКВО зна за наше преписке. Ајде, па да се смејемо... :)

А за ПОШИРАНА јајца... ја носим од 2-10, а ти свих 40 (сарме)... средићемо се колективно, али идемо редом... :)

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Tonac u rpavu si za borov med kod nas. Ja sam ga redovno koristila u Makedoniji i on je gust i taman kao što to kažeš maltene crn. I ja sam alergicna na polen i sve i svasta ali mi on ne smeta.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Auu Tonac, ostah bez tona. Pa što ovako javno, šta će ljudi pomisliti? Jesi čuo za pp? :spenk:

Kakav bre mm i skvo, još i njih da ubacujem u prepisku. Sa muž samo intelektualne teme, znaš ono-majka, žena, domaćica :volimenevolime: .

Šalim se naravno-uvek za druženje i zezanje. :weee: Ima fini svet na ovi forum, verovatno bi se mnogi iznenadili kad bi se videli uživo :hvala:

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Све си схватила, 45... жива била! А то за "изгледност", такви смо свуд по телу... читамо се.

====

Лепршава, управо то је гвинт! То није мед (боров) у класичном облику, како се уобичајено продаје и смишља/кривотвори.

Да је то "конфекцијски" мед са препродавачких тезги, ја бих тада ладно умро на Тасосу. Да је то, фол, мед са ливаде, ја бих провео дане доле у болници. Пошто је то "ко-зна-шта-и како", жив сам и једем то, и прија ми.

Наравно, ово за "боров мед" ми је све испричао наш лик који се РАЗУМЕ (монах у једном манастиру), и ја волим те демистификаторске приче, онда се после лакше живи. А када једном склониш предрасуде, лакше се и дише наспрам лопова.

Баш да видим ко ће овде ово да нападне? Златиборски крај је чест извор тих превара са "боровим медом", да се тако изразим.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Meni je to ispricala kolegenica ciji rodjeni brat proizvodi med. Nisam ni ja znala, nisam ni imala prilike da vode probam taj med jer je svuda lipov ili bagremov.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Leprsava,

ja kupila taj "borov" med na Zlatiboru, al ne smem da kažem pred Toncem :zvizduk:

Niko ne kaže šta kupuje od slatkiša, a to mi je omiljeno :klap:

Da počnem prva: lacta čokolade, caprice, nutela, tulumbice i baklavice sa pistaćima....

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26982
    Ukupno tema
    905040
    Ukupno poruka