komisura

Berlin za 7 dana - putopis

47 poruka u ovoj temi

Drago mi je ako ti je pomoglo nešto iz ovog putopisa, to mu je bila i namena :hello:

Da li si bila možda tamo za NG, kakav je Berlin u prazničnoj atmosferi?

Posto sam usput svratila i u Bec i u Prag,moram da naglasim da mi je Prag najlepsi za praznike. Berlin je bas pun turista,a kazu da je oko Branderbuske kapije 31.12. bilo oko milion ljudi. Postavili su dosta standova oko kapije ,iskreno,meni je to vise licilo na vasar,nije za moj ukus. Sve ostalo je super,atmosfera je bas divna!

Izmenjeno (vekilipekili)

Ukusi su razliciti :) Po mom je definitivno Bec na mjestu broj 1 sto se tice praznicne atmosfere.

Super putopis! Blizi se nas polazak za Berlin,pa ce nam ove informacije mnogo znaciti. :)

Hvala, lep provod i pišite utiske po povratku! :)

Ne znam koliko vremena imate, ali dodala bih i ja poneku sugestiju:

Ponedeljkom rade i Pergamon i Neues Museum, tako da se, recimo, sipalti obici ih kupujuci grupnu kartu (a npr. poslepodne i Jevrejski).

Na Gendarmenmarktu se nalazi Fassbender&Rausch, u prizemlju prodavnica pralina i cokolada zanatske izrade (spektakl!), razne berlinske gradjevine od cokolade..na I spratu mozete videti kako se izradjuju praline i pojesti npr. parce torte - cene su upola nize nego u pestanskom Gerbeaudu (tortice 1 porcija 4 - 5 eura), fantasticne!

Naravno da treba videti Eastside gallery, ali bih, svakako, preporucila Bernauer strasse (poznat po ovom http://www.danielblau.com/fairs/2013/aipad-2013/attachment/5273-danielblau-cmyksmall/), preko puta moze da se popne na terasu Dokumentacionog centra odakle lepo moze da se vidi kako je to izgledalo.

Od hrane bih, svakako, preporucila kebab, jedan od zastitnik znakova Berlina, a mnogo ukusniji od currywurst (bar za mene). Berlin ima toliko veliku tursku zajednicu da kebab vise nije etnicka, vec autenticna berlinska hrana. Preporucujem Hisar pored stanice U i S bahna Yorkcstrasse.

Citajuci Komisurin putopis ne secam se da li pominje Prenzlauer Berg? Obavezno otici i prosetati se, takodje puno lokala i svega.

Treptower Park, sa monumentalnim kompleksom sovjetskim vojnicima palim prilikom oslobadjanja Berlina? Monumentalno, vredi prosetati se.

Nemacko-ruski muzej, kuca u kojoj je potpusina bezuslovna kapitulacija? http://www.museum-karlshorst.de/en.html

Berlin je....Berlin!

Jelenait,hvala puno na preporukama,svaka informacija je dobrodosla! U Berlinu cemo provesti (samo)5 dana,tako da se nadam da cemo imati vremena i za neki od navedenih muzeja. :) Pretpostavljam da imamo i popuste na neke muzeje ako uzmemo Berlin welcome card !? Videh da sa njom imamo popust na zoo vrt,na primer. :)

To ne znam, nisam nikada uzimala, ali pretpostavljam da necete ici u ZOO vrt? Ja sam Nueues i Pergamon obisla do 1 popodne, tako da mislim da mozete 2-3 da obidjete. U Neues imate mnogo egipatskih stvari (osim Nefertiti), meni je bila jako interesantna stojeca figura Nefertiti, "u godinama", fantasticna je! Tamo su(ako se ne varam) i kopije nakita koji je Sliman doneo iz Troje e Rusi maznuli iz Berlina (Prijamovo blago). I Pergamon je fantastican.

Izvini Baki, ali ne znam sta ti bode oci. Ja nisam rekla nista drugo nego da je Sliman to DONEO i ne vidim u tome nista sporno. Ili je trebalo da detaljno opisem kako je Sliman to izneo? Sve to sto si ti napisao je poznato, ne vidim da sam napisala ista suprotno tome. Drugo je pitanje sta bi sa svim tim bilo da Sliman nije izneo iz Turske, jer u to vreme i stvari u svetu su bile malo drugacije nego danas. A inace, sada kada su stvari promenjene (i ne od juce) podrzavam i uvek sam bila za to (i potpisivala kojekakve peticije, koliko god to bilo beskorisno, ali je jedino sto JA mogu da uradim) da se svakome vrati ono sto je nekad odneto; i Nike iz Luvra i Erehtejon iz Londona i mumije iz Torina i...sve ostalo.

Ne bi mi bolo oči da si napisala da su Nemci doneli Prijamovo blago, a kasnije ga Rusi odneli, ili da su ga Nemci maznuli, a kasnije ga njima maznuli Rusi. Ovako izgleda kao da su jadnim Nemcima Rusi oteli nešto što njima pripada. Samo o tome je reč. :happy:

Malo sam trazio po internetu,ima dosta popusta ako se uzme Berlin welcome card. Ulaz u veliki broj muzeja je u proseku jeftiniji za 25%,takodje,ima popusta i za ostale turisticke atrakcije od 20% do 50%. Vise informacija na visitberlin.de

Sve u svemu, cini mi se da se kupovina BWC-a veoma isplati.;)

Moguce da se isplati; ne znam da li za 3 dana + Museum Insel ili za svih 5 dana. Zavisi i od toga koliko cete koristiti prevoz; dnevna karta (neograniceno) kosta 6,70.

Ne zaboravite da zakazete Rajhstag, to je besplatno, a vredi, pogled je fantastican.

AB Karta za 5 dana je 32,50,a AB+Potsdam je 37,50.Cisto sumnjam da cemo imati vremena i za Potsdam,tako da cemo uzeti ovu prvu.

Rajhstag pod obavezno,to se ne propusta. :)

Pozdrav,

idemo na tri nedelje u Berlin. Bili smo vec dva puta i uvek ima nesto novo sto treba videti.Zanima me da li ima neko da preporuci jezero ili bazen u Berlinu ili okolini? Nasao sam par bazena i jezera ali ima li preporuka iz prve ruke? Hvala