djolehg

Koju vodu pijete u Grčkoj:česmovača, stona, prirodna mineralna ili gazirana?

   151 glasova

  1. 1. Koju vodu pijete u Grčkoj?

    • Česmovača
      21
    • Flaširana stona voda
      62
    • Flaširana prirodna mineralna voda
      65
    • Kisela voda (gazirana voda, soda...)
      3

Molimo prijavi se ili se registruj kako bi glasao/la u anketi.

205 poruka u ovoj temi

znaci Drosia obicna voda :thankyou:

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Не пијем воду,пијем само ,,МИТОС,,

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Чесмовача на Тасосу је беспрекорна. Истина, није иста у свим местима, али је свуда лепа. Извора има на све стране, а сви су како-тако каптирани.

Као велики љубитељ чисте пијаће воде, умем и да их донекле оценим "органолептички" (војска...), и не волим да пијем флаширану воду. Доле једва нађох киселу воду, кад ми је требала. Подсетио си ме на мене у супермаркету, са тим читањем етикета...

Када идемо негде, сипамо чесмовачу у флашице, охладимо, па носимо около. Али, само до првог извора, где их напунимо свежом.

100царе, ја слабо доле пијем пиво, само у друштву које мора да га пије... више волим ладан ципуро или узо, а уз то иде вода, негазирана. А и овдашња раџа лепо иде са морским окружењем.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Atos voda, malo se teže nalazi, ali mi je najpitkija.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Stvarno zanimljiva tema, uvek se mislim kad udjem u prodavnicu koju vodu da kupim, tako da svaki dobar savet zlata vredi. :neznam:

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

@Relja

Ako misliš na ovu http://www.athoswater.gr to ti je stona voda, a već si video moje mišljenje o takvim vodama, bez obzira koliko su pitke :D . Ovu vodu (Athos blue 0,5l) daju uz kafu u restoranu na plaži levo od mola u Pefkohoriju (prvi restoran), to drže neki naši ljudi.

Чесмовача на Тасосу је беспрекорна. Истина, није иста у свим местима, али је свуда лепа. Извора има на све стране, а сви су како-тако каптирани.

Као велики љубитељ чисте пијаће воде, умем и да их донекле оценим "органолептички" (војска...), и не волим да пијем флаширану воду. Доле једва нађох киселу воду, кад ми је требала. Подсетио си ме на мене у супермаркету, са тим читањем етикета...

Када идемо негде, сипамо чесмовачу у флашице, охладимо, па носимо около. Али, само до првог извора, где их напунимо свежом.

100царе, ја слабо доле пијем пиво, само у друштву које мора да га пије... више волим ладан ципуро или узо, а уз то иде вода, негазирана. А и овдашња раџа лепо иде са морским окружењем.

Kad pomenu kiselu, ni ja se nešto ne sećam da sam video neku. To ću ove godine da apsolviram. Ja pijem samo crno vino i hladnu negaziranu vodu uz to.

Slažem se da je najbolje kad natočiš na (proverenom) izvoru svežu vodu, nijedna flaširana ne može da se poredi sa tim. Ipak, sreo sam se sa previše naoko lepih izvora sa hladnom i pitkom vodom, a koji su bili zagađeni, tako da sam vrlo oprezan po tom pitanju ;)

Izmenjeno (djolehg)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Има, један "бренд" и укусом је налик сода-води, што можда и јесте, али нисам довољно писмен на грчком. Грци то држе због нас, ваљда шприцераша, нисам видео да они то купују.

Ти извори о којима причам су увек високо над морем или у брду, изнад њих нема цивилизације, осим коза и оваца.

Edit: carbonated water, sparkling water,

http://www.souroti.gr/pages/index.php?lang=eng&sub=10

http://www.alibaba.com/countrysearch/GR/mineral-water.html

Izmenjeno (Ton_majstor)
1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Izvori u netaknutoj prirodi, to je već druga priča. I za mene je najlepši osećaj kad se napijem vode direktno na takvom izvoru, obično tome prethodi neko penjanje po suncu :vruce: .

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Pravilo koga se ja držim u Grčkoj: ako u mestu primetim da se mnogo razbacuju vodom (zalivanje bašti, non-stop pranje dvorišta), nema šanse da pijem česmovaču jer je u vodovodu nešto što je uslovno za piće, skoro tehnička voda. Ako štede vodu, onda je to skupa voda dobrog kvaliteta.

Mislim da ovo pravilo jedino ne važi na južno-egejskim ostrvima jer tamo štede vodu kakva god da je - nemaju je ni za lek.

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Dok nisam naučila da prepoznam kiselu vodu u grčkim prodavnicama (obavezno je u flašama tamno plave boje, staklenim ili plastičnim), nosila sam pakete vode iz Srbije. Ovog leta razmišljam da ponovo nosim vodu iz Srbije, jer mi grčka kisela baš i ne prija, jer je mnogo gazirana. Pre sam za naše manje gazirane varijante (Vrnjci npr ima posebnu manje gaziranu seriju).

Inače, pozdravljam otvaranje ovakve teme i stručan uvodni post.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

@djolehg

Молим те објасни ми како разликујеш стону воду од природних минералних вода? На који начин је то обележено на паковању? Како ми у Ужицу имамо одличну воду из чесме немам потребу за куповином воде, па се и не разумем у флаширану воду. Додуше и ми смо прошле године на Ситонији куповали Дросију, а претпрошле неку са Олимпа. Претпостављам да ником ништа неће фалити за 10 - 15 дана летовања али је добро знати.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

@sanja71

Da li je voda stona ili prirodna mineralna mora da bude jasno označeno na flaši. Kod Grka, kao i kod nas, na jednoj strani etiketa je štampana na lokalnom jeziku, a druga strana na engleskom. Pogledaj tu (englesku) stranu i ispod naziva vode mora da piše table water (stona voda) ili natural mineral water (prirodna mineralna voda). Mislim da sam video i neke varijante tipa "spring drinkig water", ali ne znam njihov pravilnik o mineralnim vodama, ne znam šta podrazumevaju pod tim, moguće je da je reč o izvorskim vodama, što je još bolja varijanta od prirodne mineralne vode (Izvorske vode su isto prirodno minerlane, samo što su malo stroži kriterijumi i što se moraju flaširati direktno na izvoru, nema odvođenja i nikakakvi tretmani nisu dozvoljeni, bar po našem zakonu).

U svakom slučaju, naravno da nikom ništa neće faliti, ali bolje je izbeći ono što ne mora ;)

Izmenjeno (djolehg)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Dok nisam naučila da prepoznam kiselu vodu u grčkim prodavnicama (obavezno je u flašama tamno plave boje, staklenim ili plastičnim), nosila sam pakete vode iz Srbije. Ovog leta razmišljam da ponovo nosim vodu iz Srbije, jer mi grčka kisela baš i ne prija, jer je mnogo gazirana. Pre sam za naše manje gazirane varijante (Vrnjci npr ima posebnu manje gaziranu seriju).

Inače, pozdravljam otvaranje ovakve teme i stručan uvodni post.

Oni verovatno gaziraju malomineralizovanu vodu, pa se dobija obična soda-voda. Moguće je da nemaju neke prave mineralne vode, mineralizacije preko 1 ili 2 g/l. Zbog toga su naše lepšeg ukusa, jer ima šta da "drži" ubačeni ugljen-dioksid. Probaj i Mivelu, ona je malo manje gazirana, ali i razlikuje se od ostalih mineralnih opet zbog magnezijuma. Ali uvek imajte u vidu da naše kisele vode ne treba piti u velikim količinama baš zbog velike mineralizacije (sigurno ne kao zamenu za običnu vodu, odoše bubrezi), jer sve je zdravo i dobro do jedne granice, ali može da bude štetno preko toga ;-).

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Njihova gazirana voda je Zagoria u teget flasi. Koliko je gazirana, ne znam.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26982
    Ukupno tema
    905029
    Ukupno poruka