jelenait

Apulija

185 poruka u ovoj temi

Ako je tako onda obavezno na listu ubacujem i Materu, hvala! 

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Juče smo se vratile oduševljene.Nismo baš ispunile svoj plan zbog toplote i prevoza vozom i busem koji su nešto izmenjeni i neke linije ne rade do 8 septembra.Sam Bari je ogroman grad ali vrlo lak za snalaženje.Imali smo stan blizu centralne stanice.Stari grad vrlo živ,puno naroda na trgovima,picerija,kafeterija...Plaža Pane e pomodoro je vrlo velika,peščana,na nekim mestima plitka tako da se može preći do ostrvca od kamena gde je predivna plažica.Voda tirkizna,čista i topla.Popodne manji talasi donesu travu ali to ne pokvari  mnogo utisak.Potreban je suncobran koji smo i kupili ali džaba kad nismo mogle da ga "ubodemo".Grad Monopoli je osvojio naša srca neočekivano.Vozom se stigne za dvadesetak minuta.Gradska plaža pored tvrđave je nestvarno lepa.Gradskim busem se ide do bezbroj plaža izvan mesta koje su za mene kao Madivi sa slika.Bile smo mislim na porto bello plaži.Rešile smo da dogodine idemo tamo na letovanje.Grad Ostuni je malo više od sat vremena od Barija vozom ali nam je taj put bio naporan.Beli grad vrlo lep ali na brdovitom terenu,puno uspona i stepenica.E tu smo mogle crći na suncu čekajući gradski do plaže Viljanova.Uputili su nas na stanicu na koju bus izgleda dođe sutra.Sreća da naiđe čovek koji tu živi i zamislite baš sa sestrama babama kreće na tu plažu.Povezu nas tamo.Do plaže večnost vožnje(6-7km).Kad stigosmo napokon još veći šok.Plaža mala,more u zelenim travama i algama.Mesta nema.Ima ležaljki i suncobrana.Odemo ,platimo 15 evra a oni nas smeste 100 metara od vode,odustale smo i smestile se na peškir.Detetu je bilo lepo jer je skupljalo loptice od trave.U Alberobelo smo išle autobusom u jednom pravcu oko sat vremena ali u povratku duplo jer je išao i kupio po okolnim mestašcima,nikad stići.Grad je malo reći bajkovit,simpatično,slatko mesto.Panorama krasna.Nije nam se vraćalo.Polinjano a mare je mesto najbliže Bariju,stari grad,kuće na visokim zidinama,divni trgovi.Plaža uvala koja ga obično predstavlja  na slikama je lepa ali samo za fotografisanje.Krupno kamenje,šljunak,stene i napolju i u vodi.Postoje i plaže izvan mesta ali je potreban prevoz.Oduševljene smo ljudima koji su ljubazni,strpljivi da pomognu,upute,bilo da znaju jezik ili ne.Oni odmah uključuju mapu na tel i pokazuju ili nas vode sa sobom izvesno vreme.Zalutale smo u starom gradu Bariju,vrtele se sve ukrug pola sata dok nas jedna porodica nije spazila i došla da nas izbavi.

Nosimo divne uspomene,a dogodine nastavljamo po planu.

4

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Super što ste se lepo proveli, baš ti hvala na izveštaju, drago mi je što vidim da nisam pogrešila kada sam odabrala Monopoli kao bazu:)

Možeš li mi malo više reći o tom lokalnom/gradskom autobusu u Monopoliju kojim se može ići do plaža, pošto nisam nigde našla nikakav info na netu? Do kojih se plaža njime može stići, gde staje, itd?

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Mi smo ušle u njega kod železničke stanice.Ne znam koji je broj autobusa,a kartu smo kupile kod vozača.Prilično dugo se vozi do plaža koje su van mesta,više od pola sata,prema Capitolu.Mi smo očekivale dve tri plaže,međutim ima ih puno,kao i stajališta ali nismo uspele videti nazive plaža,osim Porto Rosso,Porto Bianco,Torre a cane i više Lidoa.Izašle smo nasumice.Evo koja fotka,ali nisu  baš naj ,ne bih da stavljam sa detetom.IMG_20190808_124257.thumb.jpg.292e67c5c1IMG_20190808_161407.thumb.jpg.0b21863253IMG_20190808_124929.thumb.jpg.1763a481f7

IMG_20190808_125108.jpg

3

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima
 

Koliko mi se cini, ova tema ne postoji na forumu. To mi je malo cudno, zato sto vidim da ima ljudi koji kolima idu preko cele Italije do Sicilije, a mislim da je do Apulije jednostavnije stice preko Crne Gore, pa trajektom do Barija.

Mozda je regija koja je u Srbiji manje poznata, ali Apulija ima more koje po lepoti dolazi odmah posle mora Sardinije. Juzni deo italijanskog Jadrana je potpuno drugaciji od severnog, more nije ni malo slicno mulju Riminija i letovalista Romanje i Veneta.

Geografski bi mogla da se podeli na dve celina; sevrni deo, sa Barijem koji je ujedno i glavni grad regije, a tu spada i poluostrvo Gargano (ono sto smo nekada davno u skoli zvali "mamuza" italijanske cizme), sa predivnim letovalistima Rodi, Peskici, Vijeste. Ovom delu pripadaju i ostrva Tremiti. Nedaleko od gradica Andrija, nalazi se utvrdjene iz 13. veka Kastel Del Monte, spomenik UNESCA, poznat po savrsenstvu svojih formi, a jos uvek neodgonetnute funkcije i strukture.

Silazeci ka jugu, ima vise interesantnih gradica, Monopoli je mozda najinteresantniji, a u unutrasnjosti, nedaleko od Monopolija, nalazi se Alberobelo, cuven po svojim belim kucicama sa kupastim krovovima zvanim "truli", od kojih su mnoge pretvorene u bedbreakfast, od koji neke i sa bazenom, takodje pod zastitom UNESCA.

Silazeci dalje ka jugu, dolazi se do Ostunija - belog grada ("Città bianca), koji je nekoliko kilometara od mora, na brdu, uskih ulicica i belih kuca, sa pogledom na more. jedan od "must see" u Apuliji. To je, ujedno, pocetak poluostrva Salento, "pete" italijanske cizme, koja izlazi na Jadransko i na Jonsko more.

U unutrasnjosti Salenta jos postoje sela starogrckog porekla, zvana Greca salentina (Grecia Salentina), gde zivi manjina koja i dalje govori i neguje jedan dijalekt starogrckog jezika.

Osim Brindizija, mesta uz obalu su mala, a plaze dugacke, pescane i, uglavnom, slobodne. More je dugo plitko, potpuno providno i divne plavozelene boje. Sto se vise spusta ka Otrantu, gde se sastaju dva mora, plaze i more postaju sve lepsi. Na najjuznijem rtu nalazi se Santa Marija Di Leuka, a iduci zatim nagore jonskom obalom, stize se do mesta Peskoluse poznatog i kao salentinski Maldivi. I jonske plaze su predivne, uglavnom pescane, a more tirkizno plavo i prozirno.

Galipoli je sarmantan gradic sa mnogo dobrih ribljih restorana, Porto Cesareo jos jedno mesto sa lepom plazom.

U Tarantu se zavrsava obilazak Salenta, interesantan gradic koji ima svoje unutrasnje "malo" more.

Za kraj sam ostavila Lece, grad koji je u unutrasnjosti, ali samo desetak kilometara od najblizih plaza, beli grad, barokni grad, grad sa fasadama kao od cipke, sa predivnim trgovima, divnim radnjama i mnostvom lokala, karakteristicnim za svaki univerzitetski grad.

Cene u Apuliji su znatno nize nego na Sardiniji, a osim lepog mora ima i mnogo toga da se vidi. Osim hotela, tipicne su "maserije", farme preuredjene u prilicno luksuzne b&b sa po nekoliko soba, uglavnom nekoliko kilometara od obale. Ima i privatnih soba, kuca, apartmana.

Ako nekoga interesuje nesto sto sam zaboravila da napisem, moze slobodno da mi se obrati.

Imala sam od prijatelja preporuku za Pulju, i isti komentar je imao za Sardinija-Pulja=egal

Ove godine u januaru smo isli carter letom za Sardiniju, nije bilo kupanja ali sam videla sve drazi juzne Sardinije. Okolina Kaljarija. Stvarno prelepo , ali nazalost, isla sam u jauaru - oko 300 evra -avion i 4 spavanja, a leti se ne moze to ispod 700-800 evra tako da mi je Sardinija leti, ostala zelja 

E sad vidim ovde da si napisala "mulj Riminija" kao ekvivalent severnog mora, i malo bolje pogledam, a pre izvesnog vremena si mene prekorila kad sam ja to isto  napisala   :-) - Dvostruki standardi

Sto se tice odlaska u Pulju preko Bar-Bari trajekta. Prijatelj koji je preporucio Pulju je pre odlaska tamo imao slican stav i tako je i otisao. Ali kad je sabrao vreme putovanja rekao mi je da je ipak okolo brze

Trajektom iz Beograda za Bari:

9h autom do Bara+ bar 3h da krenes ranije da bi stigao na vreme ako iskrsne neki zastoj i 1h ranije za ukrcavanje+8h putovanje+ 1 h iskrcavanje=22 sata

Okolo Beograd-Bari  oko 15h

 

Izmenjeno (Pauna)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ne sećam se, zaista, za šta sam te "prekorila" pre više godina, ali ne mogu da verujem da sam ikada napisala nešto lepo o moru Riminija. Što se tiče putovanje, to sam dala kao ideju, ali stvarno ne znam, jer u Apuliju ne putujem iz Srbije. Svaka čast tvom prijatelju, nama je trebalo 10 sati kolima na relaciji Lecce - Milano, doduše, Lecce je 150 km južnije od Barija, ali nema ni jedne granice između. Sve zavisi od vremena i volje da se vozi 2000 km u jednom pravcu, bez spavanja (pretpostavljam, uz dva vozača). Ja ne bih imala volje ni da sedim u autu tako dugo.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Mozda je po nekoj racunici brze, ali pitanje je sta ko ocekuje od odmora. Ako se ide kolima okolo naokolo onda je zanimljivo usput nesto videti kroz Italiju dok se ne stigne do Apulije, prava je steta prozujati samo pored mnogih zanimljivih mesta, bar jedan dan da se napravi pauza...a sto se usporedbe potrebnog vremena tice, nije isto voziti  non stop npr. 15 sati i provesti 22 sata  u putu u okviru kojih je i    8 sati  na brodu gde te drugi vozi, a ti odmaras...ok svako ima neku svoju racunicu, potrebu, zelju, ritam.

A moze i iz  Draca za Bari, trajektom. Ja sam tako prosle godine. Istina, meni vreme odnosno to putovanje od A do B nije bio problem, nisam ogranicena danima odmora, a pravila sam racunicu i kombinovala razne nacine i avion  i brod i okolonaokolo...finansijski je u tom momentu bilom sve slicno (uz rentiranje kola dole u Italiji ako bi se islo avionom) Ja se nisam pokajala sto smo isli brodom, bas je bilo uzbudljivo kompletno  putovanje

Izmenjeno (Teogonija)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima
 

Ne sećam se, zaista, za šta sam te "prekorila" pre više godina, ali ne mogu da verujem da sam ikada napisala nešto lepo o moru Riminija. Što se tiče putovanje, to sam dala kao ideju, ali stvarno ne znam, jer u Apuliju ne putujem iz Srbije. Svaka čast tvom prijatelju, nama je trebalo 10 sati kolima na relaciji Lecce - Milano, doduše, Lecce je 150 km južnije od Barija, ali nema ni jedne granice između. Sve zavisi od vremena i volje da se vozi 2000 km u jednom pravcu, bez spavanja (pretpostavljam, uz dva vozača). Ja ne bih imala volje ni da sedim u autu tako dugo.

Citiram tvoj tekst

" Mozda je regija koja je u Srbiji manje poznata, ali Apulija ima more koje po lepoti dolazi odmah posle mora Sardinije. Juzni deo italijanskog Jadrana je potpuno drugaciji od severnog, more nije ni malo slicno mulju Riminija i letovalista Romanje i Veneta. "

-a sto se tice puta  BGD-Bari evo sa Google mape

ima 1500, km i stize se za 15h (u Srbiji odavno zene voze, pa kada voze muz i zena moze da se stigne za deklarisanih 15h). Nisam napisala da je 1 vozac vozio.  Pomenuta relacija Lecce -Milano je deklarisana skoro 11h  

Tegonija,

Slazem se da treba malo i zastati , da ti putovanje na odmor ne predstavlja samo voznja kolima. Usvakom slucaju, do Bara je deonica koja je jedna od opasnijih i tezih u Evropi- trajekt za kola i 2 osobe za Bar-Bari i nazad je oko 300 evra 

Za okvirno isti novac i isto vreme  imate

1) put kolima do Bara, i trajekt za Bari

2) voznja do na pr. Riminija , prespavas i ujutru nastavis dalje jos oko 5h za Bari

I treba probati i jedno i drugo :-)

bari1.jpg

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima
 

Citiram tvoj tekst

" Mozda je regija koja je u Srbiji manje poznata, ali Apulija ima more koje po lepoti dolazi odmah posle mora Sardinije. Juzni deo italijanskog Jadrana je potpuno drugaciji od severnog, more nije ni malo slicno mulju Riminija i letovalista Romanje i Veneta. "

-a sto se tice puta  BGD-Bari evo sa Google mape

ima 1500, km i stize se za 15h (u Srbiji odavno zene voze, pa kada voze muz i zena moze da se stigne za deklarisanih 15h). Nisam napisala da je 1 vozac vozio.  Pomenuta relacija Lecce -Milano je deklarisana skoro 11h  

Tegonija,

Slazem se da treba malo i zastati , da ti putovanje na odmor ne predstavlja samo voznja kolima. Usvakom slucaju, do Bara je deonica koja je jedna od opasnijih i tezih u Evropi- trajekt za kola i 2 osobe za Bar-Bari i nazad je oko 300 evra 

Za okvirno isti novac i isto vreme  imate

1) put kolima do Bara, i trajekt za Bari

2) voznja do na pr. Riminija , prespavas i ujutru nastavis dalje jos oko 5h za Bari

I treba probati i jedno i drugo :-)

bari1.jpg

I dalje ne vidim šta sam to pohvalno o moru Rumunija napisala, ali dobro...

1500 km, uz prelazak dve granice, za 15 sati?! Verovatno ne prolazeći pored Venecije, Bolonje... ko je prošao italijanskom auotostradom, zna kolike su gužve, a ne verujem ni da do Trsta može u proseku da se vozi 100/h i da se nigde ne zaustavi.

I da, lepo što žene voze u Srbiji, čestitam na emancipaciji. Pošto nisam shvatila da se radi o mešovitom paru, niti me to interesuje.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Citam temu odpozadi i naleteh na deo"...sta sam to pohvalno o moru Ruminija napisala..."...

Razmisljam, kakva Ruminija, da nisam klikom preskocio na drugu temu :-)

Ja cesto putujem do Bolonje (i Firenze) i ne retko stignem ispod 9h do Bolonje. A do Bara ima jos malo vise od 6h, tako da ukoliko te ne uhvati avgustovska guzva, nije neizvodljivo za 15-16 okolo do Barija iz BGDa

Naravno, nepredvidjenih situacija uvek na pretek, ali pricamo o uobicajenim uslovima.

Sto se tice putovanja  iz BGDa za Bar, pa odatle trajekto za Bari, imam iskustva i sa te relacije. Nema sanse ispod 24h. 

Apulja je mozda moje sledece letovanje

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

I mi cemo se možda uputiti ka Apuliji sledeće godine. Mislio sam da će supruga reći pravac Grčka posle ovogodišnje Italije tačnije Sardinije, ali izgleda ništa od toga.

sas:

Da li bi imao u planu put sa trajektom ili skroz kolima. Ja sam nekako razmatrao obe opcije, ali bi pravac trajektom išao preko Dubrovnika pošto put preko Hercegovine znam napamet. Kao što je več rečeno sam finansijski efekat je isti.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Da li neko isao u Pulju samanjom decom? Nas interesuju plaze sa prirodnim hladom, ima li takijeh :-) Razmatramo avionom iz Temisvara, ili april (u tom slucaju su laze manje bitne) ili jul. U sucaju da je jul sta preporucujete, da li je neophodno imati kola i sl.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima
 

I mi cemo se možda uputiti ka Apuliji sledeće godine. Mislio sam da će supruga reći pravac Grčka posle ovogodišnje Italije tačnije Sardinije, ali izgleda ništa od toga.

sas:

Da li bi imao u planu put sa trajektom ili skroz kolima. Ja sam nekako razmatrao obe opcije, ali bi pravac trajektom išao preko Dubrovnika pošto put preko Hercegovine znam napamet. Kao što je več rečeno sam finansijski efekat je isti.

Trajekat je smor nad smorovima, i izbegavam ako ne moram. A da ne pricamo o putu ka Baru ili Dubrovniku koji su tek smor, pogotovu leti kad putari blokiraju i otezavaju kretanje , 

Tako da ja nemam dilemu-Okolo, sa spavanjem negde usput. ( Putujemo oko 10h i prespavamo na primer u San Marinu i posle nam ostaje jos 5 h) Sa sve spavanjem i putem, i vremenski i finansijski ti je isto kao da ides trajektom. 

A ko nikad nije bio trajektom na nekoj duzoj destinaciji, treba bar 1 put da proba, da zadovolji znatizelju

Izmenjeno (sas)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Krecem u utorak za Apulju i mnogo mi je pomogao vas topik,

Samo sam htela da podelim informaciju o prevozu. Imate let iz Nisa do Bergama, a od Bergama tri leta dnevno za Brindisi i Bari. Cena svih karata, i povratne, do Brindisija su izasle 150 evra za dvoje, Najam auta je 7 eura po danu, moze se iznajmiti na aerodromu, a ako zelite ekskurziju po celoj oblasti najbolje mesto je Martina Franka.

 

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26982
    Ukupno tema
    905040
    Ukupno poruka