Belopoljanski

Formentera - putopis

24 poruke u ovoj temi

S obzirom na to da trenutno koristim ovaj sajt, odnosno forum, da dođem do informacija u vezi sa ovogodišnjim letovanjem, zaključio sam da postoji veoma veliki broj informacija koje mi mogu koristiti.

Nažalost, prilikom pripreme za prošlogodišnje letovanje ovaj forum mi nije bio od pomoći. Da li zato što naši ljudi ne putuju na Formenteru, zato što im nije zanimljiva ili prosto zato što ih mrzi da napišu pokoju reč, na ovom forumu sam našao samo dva pitanja, bez odgovora.

Zbog toga želim da napišem par stvari, iz prostog razloga što mislim da je Formentera kao destinacija veoma zanimljiva i pruža potpuno drugačiji odmor u odnosu na to kako je većina ljudi iz Srbije navikla, letujući na kod nas popularnim destinacijama, a bogami i u Španiji, s obzirom na to da Fromentera pruža dosta različito viđenje letovanja u odnosu na ostatak Španije.

Ne bih previše da zamaram osnovnim podacima o Formenteri; onaj koga to zanima može naći te podatke na mnogobrojnim sajtovima; meni je cilj da opišem lično iskustvo. Ukratko, reč je o najmanjem od Balearskih ostrva inalazi se južno od Ibice, na 45 minuta vožnje trajektom. Ostrvo je veoma malo, najduže rastojanje, sa kraja na kraj iznosi 18 – 20 km.

formentera.jpg

Pripreme

Zadovoljstvo mi je da kažem da imam veliku sreću da moja supruga voli isti tip odmora kao i ja, pa je odluka da putujemo na Formenteru doneta veoma brzo i jednoglasno. Prvi deo priprema je uvek najteži, a to je skupljanje novca i planiranje troškova. Odmah treba reći da letovanje na Formenteri nije nimalo jeftino, s obzirom na komplikovani put, cenu smeštaja i ograničenost istog na ostrvu. Naime, tamo se vrlo malo gradi, uglavnom prizemni ili jednospratni objekti, što dovodi do zaključka da Španci žele da ostave ovo ostrvo onakvim kakvo jeste i nisu zainteresovani da prave još jednu Ibicu pored Ibice.

Nisam video da ijedna naša agencija ima ponudu za letovanje na Formenteri, mada me nije ni interesovalo. Smeštaj smo našli i rezervisali preko interneta i to u aprilu za početak septembra. Važno je reći da smo rezervisali hotel koji je bio treća opcija, pošto su prve dve opcije već tada bile rasprodate za septembar. Cena dvokrevetnog studija je bila 85 € za noć i to je bio jedan od jeftinijih smeštaja. Cene su obično od 100 do 120 € za hotele koji su na plaži ili blizu plaže. Platili smo 25% unapred, na ime rezervacije, ostatak kada smo stigli.

Do Formentera se stiže isključivo trajektom i to sa Ibice. S obzirom na to da smo isplanirali i četvorodnevnu posetu Barseloni i na cenu trajekta Braselona – Ibica (jednaka avionskom prevozu), odlučili smo se za varijantu – avion iz Barselone do Ibice, nakon toga trajektom na Formenteru.

Put

Naš godišnji odmor smo započeli četvorodnevnom posetom Barseloni. S obzirom na količinu informacija o Barseloni, ne bih posebno opisivao naš boravak tamo. Barselona je predivna i jedinstvena!

2.jpg

Put iz Barselone na Formenteru je bio prava avantura, jer smo koristili 6 različitih vrsta prevoza: metro – gradski autobus – avion – autobus– trajekt – taksi. Prevoz sa Ibice na Formenteru je moguće obezbediti već na aerodromu, s obzirom na to da prevoznici trajektom imaju svoja predstavništva na terminalu. U našem slučaju to je bila Balearia, a cena povratne karte trajektom + šatl bus od aerodroma do luke (ne i u suprotnom pravcu) je iznosila 50 €.Trajekti voze od 7 do 21 na svakih 15 minuta do pola sata. Mi smo našli ponude 3 prevoznika, ali nam je Balearia najviše odgovarala zbog ranog polaska sa Formentere (7 ujutro), zato što nam je povratni let sa Ibice bio prilično rano (9:50). Postoji i linija gradskog autobusa, koju smo planirali da koristimo, ali nismo imali potrebu, s obzirom da smo od luke do aerodroma upovratku „častili“ vozača šatl busa kojeg smo zatekli u luci sa 5 €. Prihvatio je bez problema. Da ova mogućnost postoji, naravno, nismo mogli saznati ni na Trip Advisoru ili bilo kojem drugom portalu. Tako smo, eto, primenili srpski studentski sistem putovanja i proverili otpornost španskih šofera na korupciju.

3.jpg

Trajekt je prilično udoban i putuje oko 45 minuta. Već po iskrcavanju se mogla naslutiti sva magičnost ovog ostrva, a slutnje su kasnije višestruko potvrđene. Za transfer iz luke do hotela smo izabrali taksi, pošto autobusi idu samo glavnim putevima, a naš hotel je sve samo ne na glavnom putu.

Smeštaj

Iako mogu da pričam samo o hotelu u kom smo mi bili smešteni, utisak je da na Formenteri nema luksuznih hotela. Sve to lepo izgleda, čisto je i uredno, ali na ogromne višespratne hotele, sa bazenima, all inclusive uslugom i svim što pripada uz to, jednostavno zaboravite. Ionako ono što se nalazi oko hotela vredi mnogo više od fluorescentne narukvice i besplatnog spa tretmana.

Las Dunas Playa je hotel koji se nalazi na 11-tom kilometru puta od luke La Savina do mesta La Mola (na Formenteri ne postoje kućni brojevi, već su svi objekti obeleženi u zavisnosti od toga na kom kilometru puta se nalaze – 8,2km, 10,4km itd.), na plaži Migjorn, odnosno na njenom delu koji se zove Maryland.

Hotel se sastoji od oko stotinak prizemnih objekata, koji se nalaze na peščanim dinama, u borovoj šumi i udaljeni su od 50 m do 400 m od plaže. Mi smo imali sreću da naš studio broj 89, bude u grupi na 50 metara od plaže. Blizina mora se pokazala kao velika prednost s obzirom na to da nas je svake noći uspavljivao šum talasa.

4.jpg

Studio je bio kompletno opremljen, sa svim mogućim posuđem, šporetom, mikrotalasnom pećnicom, frižiderom. Od osnovnih stvari nedostajao je klima uređaj (ispostavilo se nepotreban) i televizor (dobro bi došao zbog Evropskog prvenstva u košarci, ali preživeli smo). Sjajna stvar su i dve ležaljke i suncobran u dvorištu namenjeni samo nama dvoma. Četinarsko rastinje koje je okruživalo naš objekat nam je pružalo potpunu privatnost, tako da smo komšije samo čuli, ali ne i videli.

5.jpg

Nakon pražnjenja kofera, smeštanja stvari i neuspešnog odlaska u prodavnicu (od 13 do 16 h je siesta wink.gif ), mogli smo da se posvetimo onome zbog čega smo ovde, a to su plaže!

Plaže

Iako je Formentera veoma malo ostrvo, ima toliko plaža da možete svaki dan da se kupate na različitom mestu i da opet ne uspete da obiđete sve plaže za 9 dana, koliko je trajao naš odmor. S obzirom na vulkansko poreklo ostrva, sve plaže su peščane, u kombinaciji sa stenama. Zanimljivo je da se pesak ne podiže, čak i kad duva malo jači vetar. Plaže su prilično divlje i na dosta njih nema nikakvog sadržaja, samo pesak i more, što je nama potpuno odgovaralo. Na delovima plaže koji su bliže restoranima i hotelima postoji mogućnost iznajmljivanja ležaljki i suncobrana, međutim ne znam koliko košta; mi smo ipak izabirali delove plaža koji su dalje od tih objekata i gde možemo da se prepustimo uživanju, sami ili sa vrlo malo ljudi blizu nas. Većina ljudi se ovde ponaša tako, uglavnom svi nose suncobrane sa sobom, dosta njih nema čak ni peškire, već velike marame, što je ok, pošto je podloga vrlo prijatna i mekana. Suncobran se može kupiti u svakoj prodavnici i košta 8 €. Mi čak ni taj trošak nismo imali, jer smo u našem dvorištu našli jedan zaostao od prošlih stanara .Naravno, ostavili smo ga na istom mestu za buduće stanare.

1. dan

Prvog dana smo na plažu otišli popodne i to peške, pošto smo iznajmljivanje prevoza zakazali sa sutra. Veoma blizu našeg hotela je uvala Calo des Mort,koju smo prethodno već videli na mnogim fotografijama.

6.jpg

Posle dvadesetak minuta hoda od hotela, stigli smo i malo se razočarali. Mesto stvarno jeste predivno, voda čista, ali naš doživljaj Formentere sa fotografija je bio vezan za prostor, a ovde je sve prilično skučeno.

Nakon sat vremena sunčanja i dva kupanja, vratili smo se na Migjorn plažu (deo Maryland). Moram da napomenem da je ovo najurbaniji deo plaže Migjorn.

7.jpg

8.jpg

9.jpg

Svaka čast na trudu,uvek volim kada na forumu dobijemo informacije iz prve ruke o nekim ne baš tako "izlizanim" destinacijama. Za Formenteru sam čuo pre 2-3 godine,kada mi je jedan poznanik koji inače ima rodbinu u Španiji i često tamo boravi, toplo preporučio ovo ostrvo kao destinaciju za odmor.

P.S. Slike su sjajne, očekujemo nastavak priče...

3. Dan

Na krajnjem severu ostrva se nalaze plaže koje su najposećenije, s obzirom na blizinu luke i na broj izletnika koji sa Ibice dođu na jedan dan. Severni krak ostrva je podeljen na dve plaže, Levant sa istočne strane i Illetes sa zapadne. Illetes je jedna od retkih plaža na Formenteri na kojima može da bude gužve, zato se na njoj nismo zadržavali.

16.jpg

Da bi došli do omiljenog mesta za kupanje, morali smo još malo da prošetamo prema severu, kada se kopno toliko sužava da je rastojanje između istočne i zapadne obale oko 30 m, što znači da je moguće smestiti se i kupati se i na jednoj i na drugoj obali. Obično sa jedne strane ima više talasa.

17.jpg

18.jpg

Put do ovog dela ostrva se pokazao problematičnim, jer smo od našeg hotela do ove plaže morali da vozimo bicikl oko 15 km po prilično jakom suncu. Ostrvo jeste prilično ravno, ali u takvim uslovima i najmanja uzbrdica predstavlja problem. Namučili smo se, ali vredelo je, kao što i fotografije pokazuju.

19.jpg

20.jpg

21.jpg

4. Dan

Imajući u vidu činjenicu da smo se prethodni dan preforsirali okrećući pedale, ovaj dan smo odlučili da idemo na plažu koja nam je bliža. Dakle, opet Migjorn, opet skretanje na Voga Mari, ali ovaj put kad smo stigli do plaže okrenuli smo na suprotnu stranu, na istok. Imali smo sreću da nađemo plažu samo za sebe, do 5 popodne smo bili potpuno sami na plaži!

22.jpg

23.jpg

5. Dan

Danas smo izabrali suprotnu (severnu) stranu ostrva i plažu Tramuntana (Ses Platgetes). Do nje se stiže vrlo lako, biciklom do glavnog puta, onda istočno ka ribarskom mestu Es Calo i posle 5 minuta vožnje smo već na improvizovanom parkingu, odakle nastavljamo peške nekih 50 m.

24.jpg

Za razliku od ostalih plaža, Tramuntana je prilično stenovita i na najvećem delu kupanje nije ni moguće. Ipak postoji nekoliko fantastičnih uvala, sa odličnim prilaskom vodi. Potrebno je samo malo šetnje i tu ste.

25.jpg

Iz svih navedenih razloga, na ovoj plaži je najmanja gužva. Iako ne spada u najlepše plaže Formentere, mi smo uživali.

26.jpg

6. Dan

Već posle avanture koju smo prošli drugog dana, rešili smo da iznajmimo skuter za udaljenije plaže. Ovaj dan nam je bio poslednji dan za bicikl, pa smo opet otišli na Migjorn, ovaj put skretanje za Blue Bar / Lucky Bar (8,0 km).

27.jpg

28.jpg

Ovde smo promenili dve plaže, zato što je na jednoj ulaz u vodu bio prilično stenovit. Već tada smo znali da nam je Migjorn omiljena plaža!

30.jpg

7. Dan

Pošto smo iznajmili skuter na dva dana, mogli smo da se posvetimo obilasku daljih destinacija. Ovo „daljih“ treba shvatiti uslovno, pošto su u pitanju razdaljine od oko 15 km. Današnji plan je bio vezan za obilazak svetionika Cap de Barbaria, koji smo posmatrali svaki dan izdaleka iz našeg hotela. Do svetionika vodi prilično uzak, ali ravan put, tako da je vožnja pravo uživanje.

Obišli smo i glavni grad ostrva, San Francesc, koji nam je bio usput. Malo smo prošetali i kupili suvenire. Ovo je najurbanije mesto na ostrvu, a gradić ima jedva 5 ulica.

31.jpg

Nakon toga, posle 15 minuta vožnje, stigli smo do svetionika.

32.jpg

Sa rta na kom se nalazi svetionik pruža se fantastičan pogled na južnu stranu ostrva.

33.jpg

Ako ste gledali film Lucia y Sexo, to je taj svetionik!

34.jpg

Ovaj deo ostrva je na većoj nadmorskoj visini i potpuno je stenovit, bez plaža. Jedina plaža u okolini se nalazi u uvali Cala Saona, pa smo na njoj proveli popodne.

35.jpg

Ova plaža nam se najmanje svidela, ne zato što nije lepa, naprotiv, već zato što je na njoj velika gužva, tako da smo posle divljih plaža na kojima smo bili sada imali osećaj kao da smo u Budvi, što zbog gužve, što zbog fensi ekipe, uglavnom italijanske.

36.jpg

8. Dan

Pretposlednji dan je bio rezervisan ponovo za severni deo ostrva, s tim što smo rešili da odemo još dalje na sever. Ovaj put smo išli skuterom, tako da smo stigli prilično brzo i bili odmorni za pešačenje. Nakon parkiranja kod restorana Tanga, put je moguće nastaviti isključivo peške. Nakon pola sata hoda dolazi se do krajnje severne tačke ostrva zvanog Es Pas. Odatle se pogled pruža na Es Palmador, malo ostrvo sa nekoliko predivnih plaža. Iz luke se inače organizuju ture brodom na ovo ostvrce, ali je do njega moguće doći čak i peške, kroz vodu, s obzirom da je prilično plitko. Ovo se radi na sopstveni rizik, kao što spasioci na obali upozoravaju, pošto prelazak ume da bude opasan ukoliko je more nemirno, a vi loš plivač. More jeste bilo nemirno, ali sa plivanjem nikad nismo imali problema. Prešli smo na Es Palmador i shvatili zašto je bolje doći brodom. Prilikom prelaska peške, voda na najdubljim mestima dolazi do glave, tako da je veoma teško i rizično nositi stvari, suncobran, a o fotoaparatu da ne govorim. Zbog toga i nemamo fotografije sa Es Palmadora, što je prava šteta, a i zadržali smo se veoma kratko, pošto nismo poneli ni peškire ni suncobran. Sledeći put definitivno idemo brodom, jer na ovom mestu vredi ostati ceo dan.

37.jpg

Ostatak dana smo proveli na Es Trucadorsu.

38.jpg

39.jpg

40.jpg

Još jedna fotografija sa plaže Es Trucadors (8.dan)

41.jpg