goca

Šta posetiti u Alanji

392 poruke u ovoj temi

Не знам како вама, али мени је овај део најтежи. Одабрати сувенир.

Постоје неки који су незаобилазни попут плавог ока, чајева, шоља са мотивима места где боравите...

Плаво око против урока ( Nazar boncuk )

images.jpg

Има ли неко да је успео да се врати из Турске, а да није донео са собом барем 3 ? Хтели га ви или не, они се стављају свуда тако да ћете га добити и бесплатно уз нешто или због добре куповине.

images-1.jpg

Када сам нашла ову фотографију са цицом како спава, морала сам да је поделим са вама.

Можете га купити као привезак за кључеве ( од 1 до 5 тл ), привезак за ланчић ( креће од 5 евра па навише - цена зависи од количине злата ( сребра ) око њега јер је злато језиво скупо у Турској! А ко за инат имају тако добре " радове " од злата. :angry: ),

images-2.jpg

ја га чак имам и као ону сличицу залепљеног на телефону. :wub:

Што се наргила тиче, оне се продају од 15 евра па навише. Зависи од величине и квалитета израде. Неких 20-30 цм висине су те од 15 евра.

images-3.jpg

Готово сви кафићи имају наргиле у својој понуди. Постоје чак и посебни наргиле барови. Тако да можете прво да испробате па се онда одлучите да ли желите да то купите себи као сувенир. Добро обратите пажњу када вам буду објашњавали како се користи.

Постоје различити воћни укуси за наргиле. Коштали су, по кутији 10 тл, али нисам их куповала прошле године па не знам да ли су поскупели у међувремену.

Чајеве и зачине је најбоље куповати на базарима.

Чајеве ћете наћи и по продавницама у лепим паковањимаи у филтер кесицама како смо навикли, док на базарима се могу купити чајеви на мерење. Делују влажно, скоро масно када се баци поглед на њих, међутим, нису покварени или нешто слично. Просто су тако прављени и јачи су.

download-1.jpg

Од чајева постоје готово сви могући укуси. Већина , барем мене, подсећа на сокове. Ако купујете чај од јабуке, који се најчешће продаје ( а ретко га они сами пију, не знам зашто ) уз њега се продају и чаше за чај које у Турској изгледају овако ( у облику лале ):

images-4.jpg

У Мигросу и другим супермаркетима се могу наћи већ од 4 тл комплети од 6 чаша са тањирићима, разних дезена и боје стакла.

Иначе, ове чаше се користе често као мера. У рекламама ( колико детерџента да сипате или колико нечега штедите и слично ), у рецептима као мера за количину .

Зачине такође можете наћи и у продавницама и на базарима. Продају се или на мерење или у лепим округлим паковањима, са зачинима поређаним попут бројева на сату. Испод скоро сваког имена зачина се налази информација за шта се користи ( месо, салату, сос ... ). Написано је на енглеском.

Izmenjeno (alanya84)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Има ли неко да је успео да се врати из Турске, а да није донео са собом барем 3 ? Хтели га ви или не, они се стављају свуда тако да ћете га добити и бесплатно уз нешто или због добре куповине.

Ima ima, evo ja na primer posle oko dvadesetak putovanja po Turskoj još uvek nemam to oko, ali ići ću ja još po Turskoj.

To nema veze, javljam se samo da pohvalim ove tvoje tekstove o Alanji, svaka čast. :klap:

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Свака част! Успео си да га не добијеш или купиш.

Ја где год сам се окренула налетала сам на њега. Налази ми се чак и на неким одевним предметима, оној сунђерастој простирци у купатилу... а тражила без тога, међутим теже иде.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ovo je sve divno! Mozda si vec negde napisala alí nisam zapazíla, zanima me koji je caj najpopularniji odn.koji caj Turci najcesce piju i da li ga secere?

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Evo kad sam se već uključio u temu da dodam i nešto korisno. Ovde se opširno pisalo o turskoj kuhinji pa da dam jedan savet. Inače ja baš nisam ljubitelj njihove kuhinje, ali zadnji put sam probao nešto što mi se dopalo. Zove se kujmuk. U pitanju je neki topljeni kačkavalj ili neki tvrdi sir, sa valjda puterom, nemam pojma. Uglavnom za sve za stolom donesu bakarni kotlić sa tim vrelim kačkavaljem i vruć hleb. U toj smesi se nalazi jedna zajednička drvena varjača kojom se taj kačkavalj razvlači i maže na hleb. Odlično, ukusno, jako i jeftino. U Trabzonu nas dvojica nismo mogli da pojedemo tu jednu zajedničku porciju koja nas je koštala 7 turskih lira.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

У питању је црни чај ( Siyah çay ).

У хотелима или ресторанима се они добијају из оних великих апарата, а који стављају унутра већ не бих знала. Никада нисам обратила пажњу јер га не волим. Јак ми је и ако га попијем макар пола оне чаше на празан желудац , пола дана ме боли стомак.

Тиме се поставља питање какве стомаке имају они када могу и 7, 8 чаша црног чаја да попију у току дана ? Зато увек тражим други по распрострањености - чај од жалфије ( Ада чај ).

У филтер кесицама ћете најчешће затећи Липтонов црни, међутим има и њихових других фирми. Свуда где пише на кесици, у случају да нема на енглеском - Siyah çay значи да је у питању црни.

download.jpg

Они код куће или по канцеларијама највише га праве уз помоћ овог апарата који прави ( за мене ) отровно јаке чајеве.

images.jpg

Можда сте се већ сусрели са тиме, а за оне који нису, тај апарат ради тако што у доњи сипате само воду док у горњи у ту мрежицу ставите неких 4, 5 филтер кесица и наспете воду у тај мањи. Укључите да се кува, кад проври вода, он се сам искључи. Чај се сервира тако што сипате у чашу до пола чај, до пола ону прокувану чисту воду. Иначе ћете убити некога са тако јаким чистим чајем.

Што се шећера тиче, њега добијате посебно у коцкицама поред чаше, најчешће 3. Ретко где ћете наћи послужени шећер да није у коцки.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Uuuu Baki70 to je nesto bas za mene :D

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Mi smo nesto slicno jeli u Ohridu letos. "Sir iz furune"...kombinacija nekog kackavalja i fete u glinenom sudu, stave ga u furunu da se otopi i sluze ga uz lepinje...a to se tegli, razvlaci, ma predivno...samo tesko za stomak, pogotvo na 40 stepeni :(

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

lepršava iz tvog opisa liči na ovo što sam ja isprobao. Sad sam gledao na netu taj kujmuk (kymak) se zove još i muhlema. Izgleda da je u pitanju neki crnomorski specijalitet, tako da ne znam da li se može često naći po drugim delovima Turske.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Evo da ja to i potkrepim jednom fotkom :)

kuymak54300.jpg

i da jos jednom ponovim ime MUHLAMA ili KUYMAK

Nadam se da cu imati prilike da jednom probam ovo jelo, jer je bas po mom ukusu :D

Izmenjeno (mikap)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Питање једне чланице ме је навело да споменем и изнајмљивање возила у Алањи.

Агенције за изнајмљивање возила се могу наћи готово на сваком ћошку у граду саме за себе или у склопу локалних туристичких агенција које нуде излете и при самим хотелима. Најчешће стоји реклама на рецепцији.

Ако изнајмљујете ауто при хотелу, потребно је да понесете само своју возачку. Ако то радите у некој од агенција по граду понесите уз њу пасош или фотокопију ( свакако ће га и они само фотокопирати ) и ваучер од хотела ( опет само фотокопија је довољна ).

Цена иде од 30 евра па навише у зависности који је модел аутомобила. Изнајмљује се на 1 дан, имају каско осигурање, а количину горива у њима не знам.

Мотори од величине Веспица па до Харлија се изнајмљују од 15 евра па навише, такође по дану.

Возила преузимате и остављате код хотела.

Казне за вожњу без возачке дозволе су огромне. Представник руске агенције је успео да их наговори му изнајме мотор само да обиђе своје госте у хотелима, а возачку је заборавио у стану. Марфијево правило је ступило на сцену и после свега неколико минута ( по његовим речима ) су га зауставили полицајци и ту вожњу му наплатили ( да скратим цео опис процедуре ) 1000 тл ( око 500 евра ).

Такође, могуће је да изнајмите и бицикли. Цена је била око 5 евра по дану, а већина хотела има неколико својих.

Незванично у школама вожње се учи у Алањи да кроз црвено прво пролази бицикли па кола хитне помоћи.

Моје искуство је да ме још нико није зауставио што сам то правило пратила, чак и када сам пролазила поред полиције и окренула главу по дечијем принципу - не видим ја тебе, не видиш ти мене. :blush:

Због тога се бициклом најбрже стигне у Алањи. Колико год хаотично деловало возити у Алањи ( то је тек посебна тема ) о бициклистима воде рачуна.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Свака част! Успео си да га не добијеш или купиш.

Ја где год сам се окренула налетала сам на њега. Налази ми се чак и на неким одевним предметима, оној сунђерастој простирци у купатилу... а тражила без тога, међутим теже иде.

meni ga i na sajmu sada zakacise.....

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

А ти си се све отимала. :zvizduk: То обично тако раде да човек не стигне да примети.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

a nzm meni ne smeta, vise mi smetaju ovi nasi sto kace krstic ispred manastira, pa traze pare :zvizduk::zvizduk: :zvizduk:

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ne znam gde da postavim pitanje,pa evo moram ovde...Zanima me da li je na Kleopatrinij plazi dozvoljen unos sopstvenog suncobrana i da li je dozvoljeno nocno kupanje :cool: ? ? :Help:

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26982
    Ukupno tema
    905037
    Ukupno poruka