ljerka

TAJLAND- Putopis, I deo

65 poruka u ovoj temi

Koliko sam upoznat trenutno se pise Kina. Godina dana brzo prodje pa stigne nova destinacija a malo vremena za pisanje. :rolleyes:

Iskreno se nadam da ce posle Kine na red doci Tajland II

Spremam se na put za Tajland i taman sam,kada sam naišao na ovu temu,pomislio da će mi biti odličan vodič,medjutim autorka nas je zaboravila

Pitaj, mozda mozemo da pomognemo.

Jos uvek nisam osmislio konkretna pitanja,pa prikupljam utiske,iskustva,a i ima jos dosta vremena. Idem tek u junu,sa porodicom. Znam,van sezone,ali prvo,detetu cekamo raspust,da bi imali vise vremena, i drugo,imamo tamo prijatelja koji ce tada bar neko vreme biti slobodan. On ce nam ujedno biti i osnovni izvor informacija i vodic,ali nije naodmet iskristalizovati zelje.

Idemo na Tajland u avgustu..jedva čekamo..iskrašću se supruzi kada bude spavala da posetim Thai girls :srce::bolje-da-cutim:

Nemoj samo da se prevaris pa naletis na lejdibojse :D

Znam za zamku,paziću :)

Mozda znas za zamku,ali ces ih tesko razlikovati.

Mozda samo po visini, ako je visine nizeg muskarca Evropljanina eto zamke. :D

Sjajan putopis!!!  Veoma lepo napisano i korisno za planiranje putovanja...trenutno planiramo putešestvije Bangkok-Pattaya-Siem Reap-Singapur za Novu godinu i jedva čekam. :-)

@Daca NSNapisite nam utiske putovanja! :)

Alisss, hoću, napisaću...:rolleyes: Bilo je jako lepo, samo još da sednem i napišem..:D

Sve što smo planirali, realizovali smo: Beograd-Bangkok-Pattaya-Siem Reap- Singapur. od 28.12.2018.do 13.1.2019.

Želim da se zahvalim svim divnim članovima foruma koji su mi puno puta pomogli u osmišljavanju i planiranju putovanja. Nadam se da će i moje iskustvo nekome dobro doći.

28.12.2018. let Qatar airways-om iz Beograda preko Dohe za Bangkok bio je sjajan. Imali smo oko 7-8 sati u Dohi (tako smo želeli, da presečemo put i odemo da vidimo i Dohu makar malo. Na aerodromu smo uplatili obilazak grada (mislim da je bilo 12 dolara po osobi) u trajanju od 3h. Odličan način da vidite malo grad i skratite vreme čekanja na aerodromu.

Kada smo sleteli u Bangkok, kupili smo karte za autobus do Pataje, koji je bio jako udoban i komforan. Kada kupujete kartu za bus (međumesni) često kažu da nema karata za prvi bus i i daju vam za neki drugi termin npr.4 sata kasnije. Za tu foru nam je rekao prijatelj koji je živeo na Tajlandu. Onda im date recimo 100 bata (manje od 3eura) i najnormalnije vam da kartu za bus koji kreće odmah (u našem slučaju, za 15 minuta).

Stižemo u Pataju (tačnije Jomtien, što je nekih 5km od Pataje, plaža je lepša i mirnije je), vrućina, smeštamo se u hotel i narednih 6 dana provodimo na toj lokaciji.

Pataja ustvari nije nikakva posebno vredna destinacija, ali na našem putešestviju hteli smo se malo sunčati i kupati, a da ne gubimo puno vremena na let ili vožnju do nekog ostrva, posebno ne posle tako dugog leta iz Beograda. Kako god, prijalo nam je, plaža ispred hotela Jomtien palm beach hotel and resort, poslužila je za odmor, kao i bazen hotela.  Hotel je na odličnoj lokaciji i ima jako ukusnu hranu i odlično osoblje, a sve ostalo je prosečno. Svakako odličan odnos cena i kvaliteta.  U okolini hotela ima puno restorančića sa odličnom hranom, a na ulici svakako možete na svakom koraku nešto da kupite od hrane. Obavezno probajte Mango sticky rice (riža sa kokosovim mlekom i mangom, možda ne zvuči tako primamljivo, ali ukus je fenomenalan). Sve ostalo videćete i sami, puno voća, morskih plodova, ribe, stvarno ukusne hrane svakako doprinosi utisku sa putovanja.  Druga važna stvar su masaže, isprobajte i nađite koja je vama najprijatnija, daleko su jeftijije nego kod nas, a i kvalitetnije, mada i tu ima razlika, naravno od maserke do maserke.

Ako hoćete lepu plažu preko puta Pataje je ostrvo Koh Larn, do njega voze brodići ili možete dogovoriti privatnu turu, kao što smo mi uradili, pa vas odveze i vrati kada vi želite. Pogledajte slike na neku, ostrvo ima divne plaže i njemu žive majmuni, pa je i to zanimljivo za ljubitelje prirode.

Centar Pataje je sodoma i gomora (leglo prostitucije), što verujem da već većina i zna, a to napominjem za one koji čitaju, a prvi put se susreću sa ovom destinacijom. Takođe ima više velikih tržnih centara, ali u globalu ništa tako prejeftino i interesantno bar nama. Za ženski pol interesantno je isprobati neke azijske kozmetičke prepate, jer ima stvarno odličnih po povoljnih cenama.

Sledećih 5 dana proveli smo u Bangkoku, što je bio prevelik broj dana za taj grad. U gradu je zagađenje veliko, kao i vrućina od nekih 33-34 stepena i na to dodajte veliku vlažnost vazduha na koji mi nismo navikli i eto teške kombinacije za obilaske, zbog kojih i dolazite. Obišli smo nekoliko hramova, sve ono što vam se nudi u brošurama i preporukama zaobilaske, ali verujte 5 dana je puno zbog klime koja je za nas iz Evrope teška. (Ovde napominjem da smo suprug i ja u tridesetim godinama i u odličnoj kondiciji i odličnog zdravlja, da ne pomislite da nam klima nije prijala zbog nekog drugog razloga). Dok smo bili u Bangkoku obišli smo Ajutaju, nekadašnji glavni grad, i to nam se dopalo. U blizini je i neko mini selo slonova, ne znam kako da ga opišem, gde možete jahati slonove (i među ostacima Ajutaje), hraniti ih i sve to je interesantno i doprinosi sveopštem utisku. Jedan dan smo otišli u Muang Boran gde se u jednom velikom parku naleze replike značajnih građevina iz celog Tajlanda ili su tu prenešeni originali da bi se sačuvali. Interesantno je za pogledati, posebno jer možete uzeti bicikle za obilazak ili one male autiće, kao za golf. Preporučujem bicikle.  Hoteli u Bangkoku su jeftini i možete odabrati neki lep hotel sa 4 ili 5 zvezdica za vrlo povoljnu cenu.

Da planiram opet ovakvo neko putovanje, obavezno bih ubacila i Chiang Mai i taj severni deo Tajlanda zbog nacionalnih parkova i rezervata slonova, divne prirode koju ovog puta nismo uspeli doživeti i to mi je žao, ali eto razloga da dođemo ponovo.

Iz Bangkoka imali smo let za Kambodžu 8.1. popodne (Siem Reap) gde smo imali za cilj da obiđemo Angkor Wat i ta destinacija je u potpunosti opravdala naša očekivanja. Hramovi su predivni, čak nam je malo žao što nismo ostali još jedan dan da imamo dva cela dana za obilaske. Temperature su i tamo visoke, bilo je oko 34-35 stepeni, s tim da nije naporno kao u Bangkoku jer je u hramovima hladovina naravno, često i blaga promaja, a sve se nalazi u džungli. Savet je da ustanete što ranije i krenete u obilazak. To možete učinite tuk-tukovima ilisa  privatnim vožačima. Mi smo unajmili taksistu za 40 dolara da nas vozi ceo dan. To je cena koju je tražio i nismo se hteli cenjkati, jer oni zaista skromno žive svi. Tu dolazimo do ljudi- svi su jako ljubazni, ali jako, toliko blagosti u njima, spremnosti da vam pomognu, baš su nas oduševili.  Napomena što se hotela tiče- kada birate hotel dobro, ali dobro pogledajte slike hotela i sve ostalo, jer može biti iznenađnja. Mi smo bili u hotelu Eocambo resort and spa  sa 5* koji svakako nije realno u toj kategoriji. Osoblje je jako ljubazno, hrana je ukusna, ali za hotel sa 5* očekivali smo više, a sobe...dobro pogledajte sobe, realno 3*.  Lounge na aerodromu je bio vrlo prijatan sa ukusnom hranom. Inače je aerodrom mali i nekako domaćinski, vrlo simpatičan.

Iz Siem Reap-a imali smo let 10.1.2019.za Singapur.  E tu smo trebali ostati 5 dana, a u Bangkoku dva.:-)  Grad iz budućnosti, jako nam se dopao, za dva dana obišli smo puno toga, od Parka orhideja, parka ptica (u kojem sam htela ostati ceo dan, za ljubitelje ptica ovo je pod obavezno), Marina Bay Sands, muzeji, Gardens by the Bay (oduševljeni, proguglajte, ako niste čuli za ovo ranije)….Orchard road, China town.... E da, istaknuću ostrvo Sentosa, jako lepo organizovano i sređeno, doživljaj je i dolazak žičarom i celo ostrvo je stvorena za beg iz grada i uživanje. Voda je mirna, topla, čista, zaista smo uživali u kupanju taj poslednji dan u našeg putovanja.

Let nam je bio posle ponoći 13.1., oko 1:30h čini mi se tako da smo iz obilaska grada i kupanja otišli u hotel po kofere, a na aerodromu u Lounge se istuširali, večerali i opustili pred let. U povratku smo imali u Dohi samo 1,5h ili nešto manje, ali to nije bio problem, jer kada smo dolazili upoznali smo aerodrom, pa smo se sada lako snašli, koferi su takođe prebačeni na vreme, tako da je i taj let prošao jako lepo. Sve pohvale za Qatar.

Evo trudila sa se da napišem svoje utiske, ni prekratko, ni predugačko, svakako pitajte ako vas nešto zanima i ako budem znala odgovoriti rado ću pomoći.:-)

Кupili smo karte za Tajland, za kraj jula-početak avgusta  (znam, znam, vreme monsuna-ali samo tada mozemo da uzmemo godišnji odmor, deca raspust...), muz, dvoje dece (10 i 3,5 godine) i ja.

Karte su Beograd-Bangkog, relativno su povoljne (470e povratna) i ideja je da tamo budemo 15 punih dana (17 ako računamo i put).

Ono što nam se čini kao dobra ideja jeste da iznajmimo auto odmah na aerodromu (rekoše da je jako povoljno- i ako možete da mi potvrdite ovo, bilo bi dobro) i da krenemo put Koh Samuija, jer je, kako kažu, tamo najmanje kiše i nevremena, s obzirom na to u kom periodu putujemo (monsuni i sl.).

Kako Bakgok airweys ima monopol nad Ko Samuijem, mi smo odlučili da ga izbegnemo, ako je ikako moguće.

Naša trenutna ideja i želja je da sletimo u Bankgok, da iznajmimo auto na aerodromu (na 10 dana npr.), da se odvezemo do trajekta, pa na Ko Samui.

(Jel ima neko iskustva sa rentiranjem auta i koje su cene?)

Da se zatim vratimo u Bangkok, budemo tamo 2 dana, i iz Bangkoka odemo u Angor Wat na 2 dana (tamo bismo uzeli re-entri vize za Tajland  oko 30 e, ako sam dobro informisana) i vizu za Kambodžu (za koju pojma nemam pošto je). Iz Kambodže natrag u Bakgok, iz Bankoka pravac Beograd.

Znači ideja je da vidimo Bangkok, Ko Samuji i Angor Wat. Ne nužno ovim redom...Da li je ovo izvodljivo, i koji su saveti, svaki je dobrodošao u cilju što jeftinijeg i što efikasnijeg letovanja naravno...

Hvala unapred...

Izmenjeno (Helena01)