Biljana 2302

* ARAD ***

38 poruka u ovoj temi

Otvaram novu temu, jer se upravo 28.o1.2o12. godine spremam za jednodnevni izlet:

ARAD - u povratku Temišvar

Do sada je bio samo Temišvar. Sada smo odlučili da vidimo i obiđemo i Arad i rezimiramo u povratku ono što smo već jesenas i pred Novu godinu videli u Temišvaru. :)

arad.png

* * *

A R A D

Je jedan od rumunskih gradova koji je najudaljeniji od prestonice Bukurešta, dok je sa druge strane grad mnogo bliži Beogradu 210 km. Najbliži veći grad je Temišvar 43 km. Arad je i rodno mesto plemića, najbogatijeg Srbina tog vremena, zadužbinara i osnivača pestanskog Tekelijanuma Save Tekelije, koji je tu i sahranjen u crkvi Svetih apostola Petra i Pavla.

To je mesto u kojem su rođeni poznati Srbi:

Sava Tekelija, Stevan Aleksić,

Milan Tabaković, Đorđe Tabaković i Ivan Tabaković.

Plan obilaska glasi:

obilazak grada - zdanja podignuta po projektu Milana Tabakovića (porodična kuća Tabakovićevih, Trgovačka škola, Najmanova palata, Minoritska crkva, Palata Aradsko-čanadske železničke direkcije, Industrijsko-narodna banka, Feldesova palata), Državni teatar, Okružna većnica, Palata kulture, spomenik streljanim mađarskim generalima, poseta rumunskoj crkvi u kojoj se nalazi ikonostas Nikole Aleksića, poseta Srpskoj crkvi, u kojoj je sahranjen Sava Tekelija i naravno slobodno vreme u gradu.

Dalje se nastavlja za Temišvar. :)

******

*** SAVA TEKELIJA

sava-tekelija.jpg

Bio je prvi Srbin doktor prava, osnivač „Tekelijanuma" predsednik Matice srpske, dobrotvor, plemić, trgovac, pravnik, filantrop i ktitor.

Više

Tekelijanum --- zadužbina koju je osnovao Sava Tekelija 1838. godine u Pešti, sa ciljem da se u njoj školuju siromašni i najbolji srpski đaci i studenti iz svih krajeva gde su živeli Srbi.

* Tekelijanum ***

*** STEVAN ALEKSIĆ

aleksic01.jpg

Bio je jedan od najznačajnijih srpskih slikara s početka dvadesetog veka. I sam poreklom iz slikarske porodice (deda mu je bio slikar Nikola Aleksić, otac Dušan Aleksić takođe se bavio slikanjem), od 1895. do 1900. godine, studirao je na minhenskoj Likovnoj akademiji.

* BANATerra ***

Izmenjeno (Biljana 2302)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

@Biljana 2302

Bravo Biljana. Tvoji opisi su savrseni.

Izmenjeno (mikap)
Obrisan citat, direktan odgovor na post
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

*** IVAN TABAKOVIĆ

ivan-tabakovic.jpg

Bio je hrvatski i srpski slikar i keramičar, jedan od osnivača grupe Zemlja.

Ivan Tabaković

*** ĐORĐE TABAKOVIĆ

Bio je jedan od najznačajnijih srpskih arhitekata modernista između dva svetska rata. U kratkoj ali uspešnoj i bogatoj graditeljskoj karijeri projektovao je oko stotinu objekata različitih namena. Posle rata bavio se pedagoškim radom, scenografijom, opremom knjiga i slikarstvom. Svojim lirskim akvarelima ovekovečio je Novi Sad, grad kojem je podario i najbolja arhitektonska dela.

"Pripadnici brojne porodice TABAKOVIĆ su krajem 19. veka

postali ugledni članovi aradskog građanskog društva."

Više

Izmenjeno (Biljana 2302)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

* ZNAMENITOSTI ARADA:

Veliki broj dela MILANA TABAKOVIĆA nalazi se upravo u Aradu. Neka od njih su:

* Minoritska crkva,

* Palata Aradsko-čanadske železničke direkcije,

* Najmanova palata,

* Trgovačka škola,

* Industrijsko-narodna banka,

* Feldesova palata i

* Porodična kuća Tabakovićevih;

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Biljo jedva cekam tvoj izvestaj pa da znam vredi li da se ide. Cesto sam razmisljala o nekoj varijanti Temisvar, Arad, Segedin...

Evo malo i mog doprinosa, mapa Arada:

arad-city-map-harta-orasului.gif

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

I jos dosta dobrih informacija na slede'em linku:

ARAD

ARAD WIKI

i jos koja slikica :)

270px-Arad_Orthodoxe_Kathedrale_4017.jpg

Rumunska Pravoslavna Crkva

667px-Arad_Rathaus_3689.jpg

Gradska Kuca

449px-Arad%2C_Romania_-_Serbian_Otrhodox

Srpska pravoslavna Crkva. Jako mi je interesantno kako su i u Temisvaru i u Vrscu Crkve slicne.

Az_Im%C3%A1ds%C3%A1g_H%C3%A1za_1_Arad.jp

Rimokatolicka Katedrala

Arad_Town_Theatre.jpg

Pozoriste.

Da napomenem da su slike preuzete sa Wikipedije.

Bijo sudeci po ovim slikama tebe ceka jedna jako lepa setnja po Aradu :klap:

Izmenjeno (leprsava)
1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Biljo jedva cekam tvoj izvestaj pa da znam vredi li da se ide.

Vredi Lepa sigurno, čula sam da je Arad izuzetan. Kad nam se Temišvar onoliko dopao i Arad će sigurno. :)

***

Molila bih i one koji su za Novu godinu svraćali na fakultativni izlet u Arad da se priključe temi. :thankyou2:

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Gledam ove slik i razmisaljam kako nam je blizu a nije nam palo na pamet da odem tamo. Iz VS treba 2h voznje :blush:

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Evo i lepe mape regiona:

romania-regions-map.jpg

A ovo je mapa na kojoj se jasno vide granični prelazi i MORAVITA i JIMBOLIA:

biljana-mapa.gif

:)

Izmenjeno (Biljana 2302)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Super Biljo sto si otvorila ovu temu :klap: ! ARAD je stvarno divan gradic. Veoma je lepo uredjen, fasade svih zgrada u centru su restauirane i obnovljene za razliku od Temisvara. Sve je nekako ususkano i vrlo prijatno. Vidi se da se veoma vodi racuna o izgledu grada - tu pre svega mislim na odrzavanje cistoce ulica kao i na veoma lepo uredjene parkove. Leprsava vam je vec postavila slike onoga sto bi trebalo videti u Aradu, ja cu samo da vam kazem da vasu paznju jos zasluzuju i Protestantska crkva ( Crvena crkva ), trg Avram Lancu, zgrada Palata kulture... Sve ovo se nalazi u samom centru grada i sve je jako blizu.

Obavezno posetite ovaj grad, na mene licno je ostavio jako lep utisak - gotovo nista manje nego Temisvar!

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Tebe sam i čekala da se jaaviš :) Ima tu još onih koje čekaaam :) htela sam da postavim link i ja upravo ka tvojoj FT - :klap:

Daj nam malo smernica kao što je i vama vodič dao . :thankyou2:

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

*** NIKOLA ALEKSIĆ

273.jpg

"Slikar Nikola Aleksić (1808-1873) spada u red najznačajnijih portretista Bidermajer epohe. Slikar, ikonograf, portretista i pedagog. Aleksić je možda najplodniji među srpskim slikarima. Ostavio je nekoliko uzornih portreta koji se nalaze u galeriji Matice srpske i Narodnom muzeju u Beogradu."

* RADOVI:

Radio je uglavnom ikone. Između ostalih dela, radio je i:

1845-1846. zidne slike u Srpskoj crkvi u Aradu,

1863. ikonostas u Rumunskoj crkvi u Aradu,

1865-1866. ikonostas u Srpskoj crkvi u Aradu,

1867. ikonostas u crkvi Mikelki (Micălku) u Aradu;

Unuk mu je bio Stevan Aleksić.

* Više *

Izmenjeno (Biljana 2302)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

dsc0278.jpg

Protestantska crkva, gradjena od crvene opeke pa je zbog toga i dobila ime Crvena crkva

Izmenjeno (M&N)
1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Prelepa građevina !!! :thankyou:

Samo što za moju grupu za 28.o1. nema dovoljno zainteresovaniiih :angry: :tuga: :tuga:

Izmenjeno (Biljana 2302)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

dsc0345.jpg

Stari deo Arada

ARAD FT

Izmenjeno (M&N)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26982
    Ukupno tema
    905037
    Ukupno poruka