Biljana 2302

* ARAD ***

38 poruka u ovoj temi

Arad je odlican za videti.

Jak srpski uticaj se vidi vec na prilazu gradu, ako okrenete na "radio Arad". Sve vreme nas je pratila najtvrdja "cirilica" koju mogu da slusaju samo nasi gastarbajteri.

Salu na stranu, vecina fotografija koje su prethodno poslate su slikane u istoj ulici. Ali to ne znaci da covek nema sta da vidi ako zadje u neku bocnu ulicu. Nema bas veliki izbor restorana, ali preporucujem jedan preko puta obeliska (ne mogu da se setim kako se zove ali je jedini tu).

Jak je uticaj Rima u Temisvaru i Aradu. U Temisvaru imate repliku rimske vucice, a u Aradu na fasadi katedrale je replika Mikelandjelove Pijete.

Parking se placa u centru (ako nekog zanima). Sugde su rasporedjeni parking automati - samo racun stavite na sofersajbnu. Ako ne zelite da ga placate najblize mesto za parking od centra je kod velike rumunske pravoslavne crkve. Ali to bi i trebalo svakome da bude polazna tacka za pesacku turu.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Okk - bila je zima - NG !!!

Samo Vi dajte predloge šta i gde treba videti.

Proleće nam je tu - i bliži nam se i Arad !!! osmeh1.gif

thankyou2.gif

Izmenjeno (DraganV)
ne citirati ako se poruka odnosi na prethodni post
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Biljo, pa ti jos uvek nisi stigla do Arad-a :( Ali znas mozda je bolje sacekati prolecno zelenilo! :)

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Samo što za moju grupu za 28.o1. nema dovoljno zainteresovaniiih :angry: :tuga: :tuga:

Lepa,

Biće, biće - ne brinem se ja za to !!! :) :srce:

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Бејах у Араду у недељу,19. августа на Преображење. Све у свему, Арад је на мене оставио много бољи утисак него Темишвар у коме сам и пре био (а овај пут чак и одсео)! Вреди посетити Арад. :dance:

Очекујте краћи путопис наредних дана.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

OK --- baš bi me radovalo da to pročitam, pošto se spremam za tu destinaciju, pa nikako ;(((

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ti si vala neumoran. Svaka ti čast !!!

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Na putu do Đule dva puta prošli kroz Arad, svratili i videli ponešto:

http://zorangm67.blogspot.com/2014/10/dva-prolaska-kroz-arad.html

Foto album:

https://picasaweb.google.com/115498427451093821515/Arad14?noredirect=1

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Da li mi neko može reći gdje se u Aradu može zamijeniti novac?

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

U centru grada, Bulevar revolucije  preko puta gradske kuće pa do zgrade opere ima nekoliko menjačnica a naravno i po tržnim centrima gde je obično nešto lošiji kurs.

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Proteklog Uskrsa bili smo u Aradu. Grad nas je odusevio: ogroman bulevar, prepun zelenila i arhitektura s kraja XIX i pocetka XX veka, obnovljene fasade. Mislila sam da napsiem opsirnije o nasem putu i postavim foto-turu, ali stalno vidim najavu izmena na sajtu i privremenog iskljucenja, pa ne bih da se uzalud raspisem.

2

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napiši detaljniji utisak, možda ću tamo za 1. maj, pa bih volio čuti tuđa iskustva jer se nije mnogo pisalo o Aradu ovdje.

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

U Rumuniju smo usli na granicnom prelazu Nakovo kod Kikinde, koji radi skraceno, od 7 do 19h (po nasem, po rumunskom do 20h, sto je bitno zbog povratka). Nigde nikog, uzeli nam pasose i skenirali, prosli smo za par minuta, Odmah tu je i kiosk na kome se prodaju vinjete, 3 eura, takodje bez bilo kakvih zadrzavanja. Od granicnog prelaza do Arada skoro da nema nikakvog putokaza za Arad, samo  za neka sela i tu i tamo za Temisvar, tako da je navigacija bas neohodna ili da prethodno dobro proucite google map. Put je dobar, magistralni, sem u jednom selu gde ima vecih rupa... i mada se prolazi kroz dosta sela ne gubi se mnogo vremena, nema guzve a sela u tom delu Rumunije lepa su i sredjena. Takodje da vas upozorim da nema ni benzinskih pumpi, tek mozda dve-tri ali neke lokalne na kojima nismo hteli da sipamo gorivo, i tek u Aradu su one poznate OMV i sl... a gorivo (dizel) dosta je jeftiniji nego kod nas. Parkirali smo se kod jednog trznog centra gde su Lidl, Kaufland... tu je veliki i besplatan parking a nije daleko od centra (u centru se svuda placa). Krenuli smo u obilazak, ali pocela je da pada kisa sto nas je malo usporilo, medjutim nije umanjilo dozivljaj, a glavni utisak je izuzetna arhitektura grada. Centar je zapravo ogroman bulevar, sa svake strane tj. u oba smera put u dve-tri trake, pa tramvajske sine, a izmedju sina zelena povrsina tj. pravi mali park. Zgrade, od kojih je dosta njih projektovao Milan Tabakovic, obnovljene su, fasade sredjene i na svima postoji tabla sa natpisom da je od istorijskog znacaja. U njima su banke i neke drzavne institucije, a na zalost nismo usli ni u jednu instituciju, muzej i sl, bila je subota, poslepodne, polako se sve zatvaralo. Zao mi je i sto nismo pronasli Srpski kucu, ja sam i pre puta bezuspesno pokusala na internetu da pronadjem adresu a na licu mesta je takodje nisam nasla.   

Sve u svemu grad vredi obici, blizu je, a mestani su izuzetno ljubazni, trude se da sve objasne i upute vas, bar je takav utisak ostavilo njih nekoliko sa kojima smo komunicirali. 

Sto se tice menjacnica ima ih u centru, radile su i u subotu popodne, mada mi nismo bukvalno ni jedan euro zamenili i sve smo placali karticom.

2

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Hvala na informacijama. Gdje ste jeli i da li si vidjela neko mjesto gdje prodaju suvenire?

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ima par mesta u centru gde se moze jesti ali ne mogu da ti preporucim nista konkretno jer smo jeli s nogu (bila je subota dan posle posta za Veliki petak i pred Uskrs... pa nismo bas bili za neki restoran).

Sto se tice suvenira u jednom trenutku sklonili smo se od kise u jedan manji trzni centar i tu je bila prodavnica sa velikim izborom suvenira. Pokusacu da ti objasnim gde je otprilike: kada se od velike nove crkve krene bulevarom sa leve strane, naidje se na dve-tri menjacnice, apoteke, prehrambene prodavnice, i tu je prilicno neugledan trzni centar. Tj. i nije toliko neugledan vise staromodan. Kao orijentir moze da posluzi i to da kad se tek nesto malo produzi naidje se na poznatu Crvenu crkvu.  

2

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26982
    Ukupno tema
    905038
    Ukupno poruka