baki70

Zakavkazje & Anadolija

59 poruka u ovoj temi

Opsirno i jasno,sad smo nesto i nauciliwink.gif .

Hvala ti na tome,pzd.

1

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Baki evo sad smo zavrsili citanje putopisa tj. ja sam citala naglas a N je slusao! Moram da priznam da sam ja licno vrlo malo znala o Jermeniji,Gruziji i uopste mi je taj deo sveta bio nepoznanica.Sada zahvaljujuci tebi mozemo da stvorimo jasnu sliku o kulturi,istoriji,tradiciji,ljudima ovog podrucja!Hvala na tome i jos jednom cestitke na divnom tekstu!

1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Svaka čast, još jedan odličan i zanimljiv putopis od zasluženo najboljeg prošlogodišnjeg putopisca! Samo tako nastavi, a mi ćemo da uživamo u ovim neobičnim pričama i predelima :klap:

Izmenjeno (komisura)
1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

I od mene sve pohvale :klap: .Majstor nema sta.Ako omanes u profesiji,znas koja ti je alternativa - putuj i pisi :).

1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Baki evo sad smo zavrsili citanje putopisa tj. ja sam citala naglas a N je slusao!

A sto N ne otvori svoj nalog na forumu pa da lepo citas u miru i tisini. osmeh.gifosmeh.gifosmeh.gif

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Hvala svima na lepim komentarima ovog mog pisanija, drago mi je da vas nisam mnogo smorio.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Baki, svaka cast!

Temeljno, strucno, edukativno, prozeto avanturistickim duhom, prelepe fotografije... ne znam sta da kazem osim da je putopis izvanredan !klap.gif

1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Sta da kazem fantasticno kao i uvek :klap:

Sjani opisi, sjajne fotke, prepuno podataka, istorije, koliritno, dosta toga smo novog naucili... Fantasticno !!!

Ima da te nateramo da napises knjigu putopisa, a svi mi cemo da uzivamo u istoj.

Naravno ocekujem poziv na promociju knjige. :)

Svaka cast Baki :) Stvarno sam uzivala citajuci putopis!!!

Izmenjeno (mikap)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Čitav dan provedoh čitajuci ovaj putopis i Gruziju. Pa ti si car kakvog nema!!! :ovoono::cestitam::klap:

Oduševljena sam i moje sledeće putovanje je Gruzija+Jermenija. Izašao je i novi Lonely, tako da počinjem da se spremam. :vestica:

Može li samo sublimovano kao za Gruziju koliko dana, koliko keša i te neke servisne informacije, ali samo šac-metoda, bez da ti oduzimam vreme.

:thankyou:

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

corazon, hvala na lepim rečima.

Što se tiče pitanja, koliko dana za Gruziju i Jermeniju, zavisi kakva su ti interesovanja, šta želiš da vidiš i koliko para imaš. Ovo za pare kažem zato što je do nekih mesta jednostavno stići maršutkama za neku sitnu lovu, dok neka mesta tipa David Garedza iziskuje ili neku varijantu izleta preko neke agencije, ili mnogo akanja da bi se do tamo stiglo. Drugi primer je recimo Svaneti, u koji ja nisam bio, koji zahteva par dana da bi se tamo došlo kako treba, a da opet ne bude neka jurnjava. Ove putopise koje si pročitala sam pisao po danima, tako da možeš da vidiš koliko je meni vremena trebalo za svako od tih mesta. Opet ja sam pravio plan puta po nekim mojim interesovanjima, a to su pre svega kulturno istorijski spomenici i to ovi srednjovekovni i stariji. To što sam ja obilazio jesu najznačajniji spomenici u Gruziji. To bi otprilike bili: Tbilisi sa svojim crkvama i tvrđavom, Mtskheta, ivari, Uplitskihe, Bagrati katedrala, Gelati manastir, David Garedzu, Gonio. U Batumi sam bio malo da vidim gruzijsku obalu, Kazbegi da vidim pravi Kavkaz i Gori da vidim Staljinov rodni grad. To bi po meni i bile najzanimljivije stvari u Gruziji. Tu treba dodati Svaneti za koji nisam imao vremena, Vardziu pećinski grad tipa Uplitskihe i manastir Alaverdi. Do Alaverdija je jednostavno doći, ali posle obilaska dvadesetak srednjovekovnih crkava nije mi se tamo išlo. Što se tiče Jermenije preporučujem ti hostel Envoy i obilazak manastira Jermenije putem njihovih tura. Oni imaju tri dnevne ture preko kojih možeš da obiđeš preko desetak najznačajnijih manastira i lokaliteta. Ja sam nešto obilazio sa njima, a nešto sam i mislim da je bolja varijanta preko njih. Na primer preko ture u jednom danu lagodno obiđeš Sevanavank, Noratus groblje sa kačkarima, Hajravank, Geghard i Garni, a u solo varijanti ti za to treba dva dana i malo maltretiranja i jedno noćenje više. Sve u svemu finansijski ovi izleti izađu i povoljnije. U Jermeniji treba izdvojiti vreme i za Jerevan i obavezno treba obići Urartu utvrđenje Erebuni, koje se nalazi van centra grada. Što se tiče koliko para treba neke sam cene pisao, a i to zavisi od čoveka i njegovih prohteva. Po meni recimo da se obiđe ovo što sam ja obilazio po Jermeniji i Gruziji može za soma evra i za nekih 15 dana i to onako relativno široko (da se hrani po restoranima, da se vozi taksijima, da se kupuju suveniri itd). U vezi Lonely Planeta, ja sam koristio prethodno izdanje i sasvim je ok, nadam se da je i novo tako, mada ova novija izdanja mi se sve manje sviđaju, ali jbg ipak u njima su svežije informacije. I još iz mojeg pisanja si videla da sam ja u oba slučaja do Kavkaza došao kopnom i to je i dalje najjeftinija varijanta, ali sada ima i povoljnih letova Pegazusa iz Istanbula (Sabiha) do Batumija i Tbilisija. Kolko se sećam karta do Tbilisija je nekih 70 eura.

Pozdrav

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Pa mogu reci da tezim(o) tvom stilu putovanja. U maju smo imali jednu lepu Maroko turu od dve nedelje za 750e. Soba i prevoz mi nisu vazni, ali hrana je znacajan deo puta, pogotovu da se isprobaju nacionalni specijaliteti (a i dovukli smo pune torbe raznih marokanskih sitnica) ... Sledeceg maja imam oko 20ak dana, pa cu se potruditi da napravim neku dobru turu ... Samo jos jedno pitanje, koliko sam razumela iz Jermenije se ne moze ni u Tursku ni u Azerbejdzan. Ako bih mozda skoknula i do Bakua, koja varijanta mi je blaza? Da Azerbejdzanci ne vide da sam bila u Jermeniji ili obrnuto? :sunjalica:

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

U potpunosti se slažemo, na smeštaju i prevozu se štedi, a ne na hrani. Kako da upoznaš kulturu nekog naroda bez da dobro isprobaš njihovu klopu. Pazi ova cifra koju sam ja spomenuo od 1000 eura, je onako baš komotno da se prođe, a može i sa dosta manje. Ja sam recimo za petnaestak dana u Gruziji, uključujući i put do tamo i sve ostale troškove potrošio, mislim 650. Jermenija je nešto malo skuplja pa sam ti rekao ovu veću cifru. Toliko sam ja trošio po ovim zemljama, a ja sam prilično velik, volim da dobro pojedem, a bogami i da popijem, volim i da uveče blejim po kafeima, dosta trošim i na kupovini suvenira, knjiga itd. U Jermenije sam samo za konjak Ararat istresao brdo para. Sve u svemu može se i dosta jeftinije, a bez nekog velikog odricanja. Recimo ortak koji je samnom išao je znatno manje para potrošio od mene.

Dvadeset dana koje pominješ je sasvim dovoljno da se isplanira lepa tur po Kavkazu.

Granica Jermenije i Turske i Azerbejdzana je zatvorena. Posle posete Jermeniji možeš u Azerbejdzan, mada će te verovatno malo ispitivati na granici. Ne možeš da uđeš u Azerbejdzan ukoliko imaš u pasošu vizu Nagorno Karabaha. U svakom slučaju bolje ti je da iz Gruzije odeš do Azerbejdzana, pa posle ponovo u Gruziju, pa u Jermeniju. Ja nisam bio u Azerbejdzanu, razmišljao sam i zvao njihovu ambasadu, ali nije mi se zezalo sa pozivnim pismom, pa sam odustao. Hteo sam da idem i u Nagorno Karabah, s tim što nisam od onih tipova kojima je cilj da samo overe još jednu državu i to nepriznatu. Mene je u Nagorno Karabahu zanimao samo jedan manastir, a usput sam hteo da vidim svašta nešto po južnoj Jermeniji (Selimov prolaz, drevnu opservatoriju itd). Na kraju sam odustao, manastira sam se dosta nagledao po Jermeniji i Gruziji, a i celo to putovanje bi mi oduzelo dosta vremena.

1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Evo ja sam tek sad naisla na ovaj putopis, posto sam htela da napisem nesto o Ankari, pa reko da proverim da nema negde vec nesto... Kad ono, ne da ima, nego... Svaka cast!!! Zanimljivo, mnogo zanimljivo

A o Ankari necu da pisem jer nemam nista da dodam . Mozda samo podatak da u Muzeju anadolijske civilizacije jos nisu otvorene sve prostorije. Doduse, u podrumu sada moze da se vidi nesto od antike. Licno, ja sam samo bacila pogled u podrum, malo razmazeno, bilo mi kao da sam usla u supermarket posle Hetita. Pa sam brze ponovo odjurila da obidjem Hetite jos dva puta! Posto su me bacili u :nesvest:

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Fala Teogonija. Ja sam u Ankaru maltene išao samo zbog tog muzeja, mada ima svašta da se vidi i po gradu. Pozdrav

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar

• Posetili nedavno   0 članova

Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

• Naša statistika

26498
    Ukupno tema
    887497
    Ukupno poruka