Phillippe

Brisel

185 poruka u ovoj temi

Za Novu Godinu uplatio odlazak u Brisel i jedva cekam...

Jel je neko bio?Sta preporucujete da se vidi/obidje, a sto mozda ne spada pod TOP stvari :)

Meni je malo cudno da jedan glavni grad Belgije i Evrope (na neki nacin) kao svoju glavnu atrakciju ima jednu statuu - Maneken Pisa :)

Kao i Kopenhagen sa Malom Sirenom... no,dobro...

U svakom slucaju, radujem se Kraljevskom Muzeju, kao i Muzeju Rene Magrita...

I cokoladi

:)

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Phillippe bila sam za NG praznike pre par godina. Ja sam ga zamisljala da je mnogo veci, ali je nekako skockan i mnogo manji. Odusevio me je ovaj grad, u tom periodu je bio zivahan i nekako drugaciji od ostalih u vreme Bozicnih praznika. Ljudi su maksimalno opusteni, cavrljaju, osmesi, sve nekako lagano. Valjda mi prija ta mesavina holandskog i francuskog.Restorani i kafei su prepuni onako u tihom toplom ambijentu, zamor i cavrljanje bez muzike, super. Ono sto je dobro da tamo skoro nikada ne pada sneg, i ako ga bude opsta panika u saobracaju iako se odmah topi.

Mali Maneken Pis je zanimljiva statuica koju cesto oblace u raznu garderobu koju kasnije cuvaju u gradskom muzeju.Skulpturu je izradio vajar Duquneoy, kazu da je inspiraciju nasao u malom decaku kojeg je video kako malom nuzdom gasi pozar. U to vreme su gradjevine bile najcesce od drveta. Ovaj simbol je usvojen kao maskota grada i nalazi se na vratima svih muskih WC u Evropi.

Cokoladu obavezno da probas u Neuhaus, takodje i da poneses malko. Dobra je, a poludis sta da odaberes. "Fritkot"(pomfrit) prodaje se na svakom cosku, to svi kupuju kao uzinu izmedju obroka. Ne zaboravi da cips je njihov izum. O pabovima je suvisno govoriti, piva na stotine vrsta.

Atomijum obidji nocu, a pored njega imas kinoteku koja je najveca u Evropi. U istom delu se nalazi park Evropa u malom i tu mozes videti minijature evropskih gradova. Zanimljivo. Pored se nalaze nacionalni restorancici gde mozes za 10 eura lepo rucati. Mozes otici do Vaterloa, cini mi se da ima veza pored zel.stanice. Mi smo isli autom kada smo obilazili Briz.

A da, poseti Baziliku u Elizabetinom parku. Ako stignes ponesi slike, iako mi je hotel bio bas pored nje kad god smo prosli je bilo zatvoreno.

Muzeja imas dosta, muzicki, stripa, moderni Art...malo procunjaj netom pa vidi sta te zanima. Inace, Belgijanci su jako pristupacan narod, Brisel mali i lako ce te uputiti svako sta mozes pogledati zanimljivo. Sve ti je na dohvat ruke.

Koristi metro, sve sa njim mozes obici. Ma, uzivaj i blago tebi. Najradije bih tamo za NG, pun pogodak ;)

Izmenjeno (Infoputnik)
1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ja sam bila pre 4. godine u Briselu na dva dana. Ono sta treba videti je Atomijum To je skulptura u izgrađena u čast Svetske izložbe 1958. To je 110 m visoka čelično - aluminijska konstrukcija. Zove se Atomijum jer je napravljena od devet atoma jednog alfa-celicnog kristala u razmeri 1:150 milijarde.n707595968_780157_3913.jpg

Ono sto nikako ne bi trebao da propustis je Grande place koji predstavlja centralni trg grada. Ovde je nekad bila pijaca na kojoj se prodavala hrana i zato sve ulice u okolini trga i imaju imena kao sto su: Poulet (piletina), Herbes (lekovito bilje), Fromage (sir)... Grand place proteže se na površini od 1800 m2, a od 1998. godine nalazi se na UNESCO-voj listi svetske baštine, jer predstavlja spoj javnih i privatnih građevina s kraja 17. veka.

n707595968_780151_2087.jpg

Na trgu se nalaze Kraljevska kuća i Gradska većnica. Gradska većnica građena je u periodu od 1401. do 1455. godine, i nalazi se na južnoj strani trga. Njeni tornjevi visoki su 96 m, a na vrhu se nalazi skulptura arhanđela Mihaila kako ubija demona. Nasuprot nje nalazi se Kraljevska kuća, poznata i kao Pekarski dom, jer je izgrađena na mestu na kome se nekada nalazila pekara. Od 1971. godine, svake druge godine u avgustu ovaj trg bude prekriven tepihom cveća koji tu ostaje nekoliko dana, ja sam bila u julu 2007. i tepiha nije bilo :( ti ides u decembru tako da nema ga ni tad. U svakom slucaju trg je prelepo osvetljen nocu i verovatno ce biti super za docek.

n707595968_780149_1498.jpg

n707595968_780159_4539.jpg

Palata pravde (Palais de Justice)

Sagrađena je između 1866. i 1883. godine, u eklektičnom stilu; ovo je najveća zgrada koja datira iz 19. veka. Palata pravde prostire se na 26.000 m2, ima ukupno 8 dvorišta, 27 velikih, a 245 manjih sudnica i drugih prostorija. Zlatna kupola palate visoka je 104 m. Ova palata sagrađena je na brdu iznad Brisela, odakle se pruža neverovatan pogled na grad.

n707595968_780144_107.jpg

Od crkvica imas katedrala Sveti Mihail i Gudula. Ova katedrala izgrađena je 1047. godine, u 13. veku renovirana je u gotskom stilu, a fasada je urađena u 15. veku. Katedrala Sveti Mihail i Gudula izuzetno je arheološko nalazište, jer njena istorija obuhvata 12 vekova. Ja nemam sliku na kojoj nisam ja pa ti prosledjujem sliku sa nekog sajta.

88878_canuckistan--katedrala-sveti-mihai

Pored ove katedrale imas jos i baziliku Svetog Srca (rimokatolička bazilika i parohijska crkva), crkvu Svetog Nikole (najstarija crkva u Briselu), Sablon crkvu (najlepša gotička crkva u Briselu), crkvu Gospe de Laeken (neo-gotička katolička crkva).

I naravno maneken Pis

Nalazi se na uglu Rue de l'Etuves i Rue des Grands Carmes. Bronzani kip ovog dečaka visok je 61 cm, urađen je 1619. godine, ali sadašnji kip je kopija originala i datira iz 1965. godine.

Postoji nekoliko legendi o ovoj statui ona koju sam ja cula je da je neki turista izgubio sina i da kada su mu mestani Brisela pomogli da ga nadje nasli su ga na ovom trgu kako piski i onda su podigli na tom mestu statu. Inace oblace ga za razlicite prilike u razlicitu garderobu. Isto nije moja slika

88871_francisco-antunes----manneken-pis_

Inace ako imas vremena i mogucnosti relativno blizu brisela je Vaterlo mesto gde se zbila cuvena bitka (18. јuna 1815.) izmedju snaga Napoleona i engleskih, holandskih i nemackih snaga pod komandom vojvode Velingtona i pruskih snaga pod vodjstvom generala Blihera sa druge strane. To je bio poslednji Napoleonov pokusaj da porazi saveznike i doziveo je poraz.

Ova slika nije moja, ostale jesu

800px-Braine-L%27Alleud_-_Butte_du_Lion_

n707595968_780163_5817.jpg

n707595968_780164_6138.jpg

n707595968_780165_6470.jpg

2

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Inace meni se Brisel nije ni malo svideo, mozda zato sto smo bili petak - subotu tad su svi izasli uvece, bilo je leto, pijani ljudi su lezali po asvaltu, svi su bili polu svesni i meni je bilo bas nekako bljak. Ceo grad je imao cudan miris, kombinaciju prljavstine i cokolade, na momente super mirise cokolada,a onda smrdi na neki ustajao miris loja. Mozda je to samo moja impresija, ne znam...Meni je Brisel jedan od gradova gde se ne bih vracala, ali mnogi ljudi imaju potpuno suprotno msljenje. U svakom slucaju nije mi zao sto sam bila jer sam videla jos jedan grad i stekla novo iskustvo. Lep provod zelim!

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Pored navedenih predloga za obilazak ja bih navela i muzej muzike, jedinstven je i jako interesantan. Na moju ogromnu zalost nisam ga posetila zato sto je bio zatvoren tog dana, sutradan sam morala da se vratim kuci ali ga je ostatak ekpie posetio sutradan i odusevili su se. U muzeju su izlozeni brojni instrumenti, narodni iz razlicitih krajeva sveta kao i pretece danasnjih instrumenata poput klavira, violine itd., na ulazu se dobiju slusalice i kad se priblizite nekom od instrumenata cuje se melodija izvedena na tom instrumentu. Moram da kazem da sam po struci etnomuzikolog i mnogo mi je zao zato sto sam ga propustila, dok su muz i prijatelj koji su ga sutradan posetili potpuni duduci za muziku, nemaju ni najmanje interesovanje, i oni su bili odusevljeni, proveli su nekoliko sati u muzeju.

Ovo je zgrada muzeja

P1000918.jpg

A ovo su neki od izlozenih instrumenata

DSC02724.jpg

DSC02711.jpg

DSC02686.jpg

DSC02704.jpg

Za vecernji izlazak preporucujem Delirium tremens, opusten klub gde mozete naruciti oko 2000 razlicitih vrasta piva. Pored cokolade u Belgiji obavezno probaj njihova piva, odlicna su.

I naravno, ukoliko nadjes vremena poseti Briz, mi smo isli kolima do tamo, ali ide voz na svakih sat vremena.

Pisi utiske kad se vratis obavezno

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Infoputnik,MMarija,maloprase... MERCI za informacije

Dragocene su!

Ja cu u Briselu biti tri dana i ono sto MORAM nekako da uglavim 31og je poseta Muzejima

jer 1og ne rade, a ni 2og jer je ponedeljak,a tada ni jedan muzej ne radi

:(

A drago mi je da kazete da je Brisel 'mali'

volim te kompaktne gradove

a i radujem se pricanju francuskog...

:)

za chips nisam znao d a je njihov izum...dakle pomfrit...

i cokolada

pivo...nisam ljubitelj nikakvog alkohola

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Molim te ponesi sveze utiske i fotografije, radovacu se osvezenju secanja i necemu novom sto ne znam. Kad bi mogao da produzis jos par dana jer pola toga nece raditi i odlazak do Briza (za to ti je potreban jedan dan).

Obidji strip muzej (ako mozes) jer je to posebna istorija Belgije. Strip je odigrao vaznu ulogu u razvoju evropskog stripa.Neke zgrade su cak ofarbane u stripu.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Slika ce biti sigurno

:)

Ono sto mene brine je da ne otkazu tu turu zbog malo prijavljenih :(

Nadam se da nece... ali ...

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Na zalost... Brisel cu videti neki drugi put jer je tura za novu godinu otkazana!

A juce taman uplatio ceo aranzman jer su sve vreme uveravali da ide...

kad danas - cvrc!

:(

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Neverovatno :angry: to je da poludis.

Phillipe, zasto se sam ne organizujes? rezervisi avion, smestaj i kreni. Lako je, cak i bolje...kad jednom to uradis ne treba ti vise agencija.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Pa,iskreno,nije meni toliko bas da vidim Brisel kao Brisel...

Jesam se radovao zbog francuskog i muzeja i tako...

ali,sad, sta je tu je...

Videcu kako cu stojati sa danima oko NGodine,pa ako mogu 2 dana da ne budem na poslu,onda cu se samo prebaciti za Berlin

A bas sam se razocarao... jer 2 ili 3 puta pitao i rekli su da ide i da se ljudi prijavljuju... kad...

a opet,ima jos mesec i vise do tada!Iz agencije mi rekose (sub) da verovatno imali presiju od strane hotela

da kazu da li idu/tj koliko mesta i slicno...

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

A bas sam se razocarao... jer 2 ili 3 puta pitao i rekli su da ide i da se ljudi prijavljuju... kad...

a opet,ima jos mesec i vise do tada!Iz agencije mi rekose (sub) da verovatno imali presiju od strane hotela

da kazu da li idu/tj koliko mesta i slicno...

Verovatno im je to fora da bi uplatio aranžman, tj. da bi im dao pare, i kad znaju da neće biti ništa od ture. A onda pokušaju da ti uvale neki drugi njihov aranžman.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Cesto boravim u Briselu, sto privatno, sto poslovno.

Pored odlicnih piva (imaju preko 450 sorti), vec pomenutih cokolada, tu su i odlicni vafli (gaufre chaude).

Od muzeja pre svega preporucujem muzej posvecen cuvenog briselskom slikaru Rene Margritu (nalazi se u zgradi muzeja moderne umetnosti) kao i muzej barona Horte, arhitekte cija dela vec vise od 100 godina predstavljaju zastini znak ovog grada.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

19.januara putujem sa deckom u Brisel na 4 dana,jako sam uzbudjena i srecna pa bi mi dobro dosli svi saveti i preporuke vezani za Brisel i okolinu.Sta obici i videti,sta jesti,gde sopingovati,kakve su cene i ostalo.Bila bih vam jako zahvalna ako biste mi pomogli.Hvala unapred!!!!!!

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Skoro sve je navedeno u prethodnim postovima. Brisel je lako obici ali ja imam jedan drugi predlog. Mislim da ces imati vremena da napravis jednodnevni izlet do Briza. Neces se pokajati.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26982
    Ukupno tema
    905038
    Ukupno poruka