ljerka

Durmitor i kanjon Tare -Uzdah prirode - Putopis

Vazi ! Samo se spremi na pesacenje i obilaske po celi dan, od zore do zalaska Sunca.wink.gif

Nemaš problema, za to sam spremna i tome se radujem. :klap:

Evo da i ja sa "malim" zakašnjenjem pohvalim ovaj izuzetan putopis obogaćen odličnim fotografijama :)

Bravo Ljerka :klap::klap::klap: Zaista preporučujem svima koji vole aktivan odmor da obiđu ovaj biser prirode.

Oni malo hrabriji mogu da ga posete i tokom zime.Ako mislite da u vašem gradu ima mnogo snega,evo fotografije za utehu ;)

21960_105045432848823_3007650_n.jpg

21960_105045462848820_100000301002741_12

Svaka cast Ljerka za ovaj putopis!!! Stvarno me je zaintrigiralo,pa bih htela da ti postavim neka pitanja: ako bi boravili na Tari,mozemo preko zlatibora do N.Varosi,Zlatarskog jezera i dalje nadole...??? Da li ti je ovde na putopisu ona prva slika Zlatarsko jezero? ... mi bi recimo krenuli do Budve,obidjemo most na Tari,vratimo se dokle? da li bi morali da se vracamo ili za primorje postoji odatle neki drugi put? Koji je prelaz sa C.Gorom? Kolko vremena zahteve put od Zlatibora do kanjona reke Tare?...i da li mozes da nam napises neku kilometrazu,od-do...-nadam se da si me razumela, svaka pomoc bi nam dobro dosla,hvala unapred

Evo kao autotor fotografija ovog putopisa da delimicno odgovorim na tvoje pitanje.

Prva slika na ovom putopisu nije sa Zlatara vec sa Durmitora. Naravno slike zlatarskog jezera mozes pogledati na nasem drugom putopisu "Putopis Zlatar" na podforumu Srbija.

Ako bi boravili na Tari, prvo bi vam zavideo jer je to ipak za nas planina br. 1 a dalje bi vam samo skrenu paznju da bi ste kod Nove Varosi morali da napustite magistralni put za CG i skrenete nekih 5 km da bi ste videli Zlatarsko jezero. Zlatarsko jezero se najbolje vidi sa vrha Molitve ali za to su vam potrebni dodatnih par sati zadrzavanja na Zlataru sto i nije losa ideja. Za Crnu Goru bi ste se vratili do Nove Varosi i dalje nastavili normalnim putem ka moru. Iza Prijepolja put se racva na dva dela, desno se ide za Durmitor a pravo za Podgoricu. Kada dodjete do Djurdjevica Tare gde se nalazi istoimeni most mozete da se opredelite ili da nastavite putem za Zabljak da bi ste videli Durmitor ili da se zadovoljite obilaskom mosta i da skrenete levo ka Mojkovcu gde bi ste se ponovo ukljucili na put za Podgoricu. Ovaj put vodi uz samu reku pa vam preporucujem da na par mesta zastanete i uzivate u lepoti kanjona a i reke. Ako obilazite Zabljak onda imate dve varijante. Prva da se ponovo vratite do mosta i pomenutim putem do Mojkovca i druga da iz Zabljaka nesto losijim putem idete preko Savnika za Niksic i dalje ka moru.

Za naziv granicnog prelaza nisam siguram, mozda ga pronadjem ako pise na njihovoj ekoloskoj taksi koju smo platili ali to je nekih petnaestak kilometara pre Pljevalja.

Nadam se da sam vam barem malo pomogao

hvala Dragane puno !!!!! vec mi je dosta toga jasno, nadam se da necu da dosadjujem ako budem pitala jos ponesto, inace i mi smo pravi Tarofili,obozavamo je prosto,poslednji put smo bili februara ove god. pa eto i na leto mozda, zelja nam je da jednog dana imamo neku brvnaru tamo,samo nasu... znas vec onako Tarsku!!! veliki pozdrav

Što se tiče puta od Zlatibora preko Žabljaka do Budve da i ja dodam koju :blush: Granični prelaz se zove Jabuka i nalazi se između Pljevalja i Prijepolja,put je sasvim ok i nema gužve.Od Žabljaka do Budve preporučujem put preko Šavnika jer je ta deonica potpuno nova i idealna za vožnju.Doduše,na izlasku iz Šavnika u pravcu Nikšića postoji deonica sa dosta krivina,ali je i taj deo proširen tako da nije katastrofa.Nakon toga put je više nego ok i nema gužve uopšte.Posle Nikšića možete da izaberete da li želite da idete preko Podgorice i Cetinja do Budve ili pak preko Risna pa kroz Boku.Mi smo izabrali ovaj drugi iako malo duži put jer je takođe većim delom potpuno nov.Sem toga,čim se spustimo na more više ne razmišljamo ni o čemu već samo uživamo :rolleyes: Ako su još nekome potrebne informacije o toj relaciji takođe stojim na raspolaganju.

Neo,hvala puno!!!! Pitacemo svakako jos mnogo toga...

Neo,ovaj put koji pominjes: preko Risna,Boke,gde ide dalje....kako do Budve???

Od Risna mozes ici desno prema Kamenarima i trajektom preci u Lepetane pa preko Tivta do Budve ili levo preko Kotora prema Tivtu i dalje do Budve. U oba slucaja se vozis obalom Boke. Prvi je kraci ali se placa trajakt. Postoji i preki put od Kotora prema Budvi. Kod Kotora se odvajas levo, napustas Boku i preko planine silazis u Budvu

...mogucnosti i mogucnosti... hvala Dragane na odgovoru,nadam se da izaberemo najzanmljiviji put.

Do sada sam isla vozom i busom preko Morace,ali ova ruta je puno zanimljivija,putevi rastereceniji,nema slepere,sigurnije

Danas je na 1.rts isla SAT patrola do H.Novog kroz Z.Srbiju i nadole preko Zabljaka,Durmitora,bas ono sto me zanima

Dragan je lepo sve objasnio,a i gos'n Mirko u SAT-u,valjda je sada sve jasno :) Konkretno,mi smo od Risna išli preko Kotora,zatim kroz Tunel Vrmac do raskrsnice,levo Budva a desno Tivat,pa ko gde hoće ;)

Dobar i detaljan putopis, svaka vam čast!

Na Durmitoru sam boravio Avgusta 2012. godine. Oduševih se svime što sam video.

Supruga i ja smo otišli onako, što se kaže na blef. Danas odlučili da negde odemo i gde a sutra smo već bili tamo. Zbog odsustva bilo kakvog plana nismo se dobro snašli sa mapama pješačkih staza, pa se nismo upuštali u neke duže šetnje, iako smo svaki dan prelazili po 10-15km pešaka.

Sad tek vidim, kad je Google Earth izbacio novu i jako detaljnu mapu, da ima mnogo toga što nismo obišli poput Bobotovog kuka, Ledene pećine i slično. Koliko mi je žao što nisam detaljnije isplanirao svoj obilazak toliko mi je drago što sam 7 najtoplijih dana Avgusta proveo na Durmitoru, ne osetivši ni trunke letnje žege i sparine.

Svakom bi preporučio da odvoji jedno desetak dana za uživanje na ovoj planini.

Nadam se da autor ove teme nema ništa protiv da dodam neku fotografiju?

Da ne otvaram novu temu kad je ovde sve lepo napisano.

U pitanju su 360vr panorame.

Klik na fotografiju vodi ka stranici gde je 360 interaktvni prikaz, gde možete pomerati kadar u željenom pravcu ili zumirati fotografiju. Sa leve strane možete otvoriti mapu i videti tačnu lokaciju panorame.

Najbolje je da krenemo od Đurđevića tare.

Crno jezero.

Vidikovac Ćurevac.

Savin kuk.

5.jpg

Pogled sa terese restorana Momčilov grad.

5.jpg

Pogled na vrhove Durmitora.

5.jpg

I jedna iz presušilog korita.

5.jpg

Auuu, prelepo. Ti si rešio da nas ubiješ lepotom. Prvo Norveška, pa Una, a sad i Durmitor. Svaka čast :klap:

Svaka čast, Bančilo! Predivne panorame i predeli! Bravo!