Ton_majstor

Шта сте читали - читали сте...

44 poruke u ovoj temi

Ovo je stvarno smesno... pored svega sto se unosi/iznosi, sada ce policija pretresati automobile u potrazi za knjigom :lud:

Koliko se secam, kada sam 80-tih isao sa roditeljima, uvek smo nosili neki ogroman kasetofon, foto-aparat i sl i nikada nismo imali nikakav problem na ulazu/izlazu (pitao cak i caleta da proverim ^_^ ).

Pre par godina kada smo kao tv ekipa isli u Makedoniju, znam da su se kolege uzvrtele zbog foto aparata, lap topova, kamera, reflektora... Kada smo pitali na granici kome to treba da se prijavi, rekli su nam kratko i jasno "ma vozi" iako je ta profi oprema vredela par hiljada eura.

Ove godine na granici na zadnjem sedistu su bili razbacani laptop, aparat, kamera i niko nista nije pitao (da da, zeleo sam malo da imitiram Alvirka :)). Takodje mislim da su i knjige koja je devojka ponela stojale pozadi, ali niko nista nije spomenuo. Niko nam cak nije ni gvirnuo u auto. (nije da se bunim)

Mozda je ovde slucaj sa knjigama koje su uzete iz biblioteke ili tako nesto... Apsurd mi je da za knjigu koju dobijete uz dnevne novine gratis platite taksu od 1300 dinara.

edit: Ovo je sve izgleda bila novinarska patka... Evo par stvarcica skinutih sa neta...

U razgovoru za e-Novine, Snežana Kondić iz Uprave carina ističe da taksa na iznošenje knjiga ne postoji, kao i da carinski službenik nema nema ovlašćenja da naplati tako nešto na graničnom prelazu.

“Pored ličnog prtljаgа, fizičkа licа mogu iznositi iz zemlje, odnosno unositi u zemlju i robu kojа služi njihovim sopstvenim potrebаmа, а kojа nemа komercijаlni kаrаkter (u tu kаtegoriju spаdаju i knjige). Cаrinski orgаni ne nаplаćuju nikаkvu tаksu prilikom iznošenjа knjigа iz Republike Srbije, koje fizičkа licа nose sа sobom i koje služe njihovim potrebаmа u periodu dok borаve u inostrаnstvu”, rečeno nam je u Upravi carine.

Tema je bila primamljiva kako za manje news portale koji su kopi-pejstovali Milovanovićev tekst, tako i za B92 koji je svoj tekst propratio podnaslovom “Da li ste znali da prilikom prelaska granice treba da prijavite štivo koje nosite sa sobom?”

Sreten Ugričić kaže za naš portal da novinaru ovog tabloida nije dao izjavu, već da je tražio da mu pošalje pitanja na koja će odgovoriti osobe iz nadležne službe. Da rešimo misteriju: Zakonu o kulturnim dobrima, inače donet 1994. godine, daje ovlašćenje Narodnoj biblioteci kao centralnoj ustanovi koja štiti pokretna kulturna dobra, tj. stare i retke knjige, a koje potpadaju pod dobra koja uživaju prethodnu zaštitu i za njih je potrebno priložiti zahtev za izdavanje rešenja o dozvoli iznošenja knjiga u inostranstvo, zajedno sa spiskom knjiga koje se iznose. Spisak ovih publikacija dostupan je na sajtu Narodne biblioteke. U ostalim slučajevima, dakle kada, suvoparno-pravnički rečeno, nosite knjigu za sopstvene potrebe, možete bezbrižno da uživate u vašem štivu.

Izmenjeno (CakumPakumVakum)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Uh, dobro je... ^

zaista sam se iznenadio apsurdnoscu cele price.

Ja uvek ponesem jednu knjigu na putovanje...koju uglavnom ne procitam ili tek pocnem

jer uvek ima hiljadu drugih stvari koje radim

( a izlezavanje na plazi ne spada u to)

ali zato unesem puno knjiga

posebno iz oblazsti UMETNOSTI

koje su u inostranstvu mnogo mnoooooooooooooooogo jeftinije

nego kod nas!

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Ma to niko neće sprovesti,jer nije upoznat sa tim.Činjenica je da bi oni naplatili kaznu,ali nemojte preceniti inteligenciju i poznavanje zakona ljudi koji ga sprovode.Nisu oni toliko pametni.(čast izuzecima) ;)

1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

На одмор без књига

БЕОГРАД – Уколико волите да на годишњем одмору или службеном путу у иностранству време прекратите читањем омиљене књиге, мораћете да на граници при изласку из Србије платите таксу на изношење књига из земље од 1.300 динара.

Ton _majstore olaksa mi posao :) uvek kada se spakujem jos uvek se mislim koju knjigu da ponesem pa spakujem 2-3 da se nadju zavisno od inspiracije tamo.Jednu tek mozda nacnem u putu ili pri nekom kisnom danu i na tome ostane...a knjige budu sa vecim brojem stranica pa samo dodaju na tezini prtljagu- a procitam ih tek kada se skrasim kuci :).A knjiga i jeste jako vredna stvar-pa u Aleksandriji svako ko je dolazio morao je da pokloni jednu knjigu biblioteci...Nego salu na stranu , da li to vazi i u po nekom inostranom zakonu-nemoj da mi stranci carine njihove knjige u evrima. A sta ako pocnu nasi da mi carine i bojice kao luksuznu robu??? da pocnem na put nositi vec nacete olovke, tube bojica...?

Izmenjeno (mirarbi)
nezatvoren citat
1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Ma briga me...Mogu da mi naplate koliko hoće,od knjiga ne odustajem.Možda će to da uračunaju u cenu aranžmana,ali neka!

1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Valjda svi koji mnogo putuju vec mogu uociti razliku posla policije i carine.

Ovde je vec napisano da policija kontrolise iznos knjiga koju je odredila drzava i to samo za one koje su sa pecatom Narodne biblioteke, a svi opet na carinu koju to apsolutno ne zanima.

Carinu zanima cisto roba, a kada su knjige u pitanju onda se knjiga smatra robom kada je u vecoj kolicini tj.komercijanog karaktera (za dalju prodaju) ili predstavlja kulturno dobro tj. starinu.

Primer je Miroslavljevo Jevandjelje cije je iznosenje iz zemlje pre par godina spreceno. Sto se tice procene koje knjige su starina budite sigurni da odlicno poznaju tu temu jer pored redovnih obuka i ova je uvrstena u saradnji sa Svetskom carinskom organizacijom i razmenom na prakticnoj osnovi svake godine gde se nasi carinici visoko kotiraju u svetu u suzbijanju krijumcarenja. Mozda to javnosti nije poznato, ali ne treba ni da bude.

Slobodno nosite svoje knjizice na svoj odmor i uzivajte.

Izmenjeno (Infoputnik)
2

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Infoputnik,slažem se! Nema ništa od toga.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Info, cestitam-opet imas pravi odgovor na sve.

A setih se jedne price nosenja knjiga na more, nema bas veze sa granicnim prelazom. U vreme mojih studentskih dana jedan profesor je kritikovao studente u stilu-"ma znam ja vas, nista ne ucite...eto i moj sin isto....poveo sam ga u Grcku, spakovao sam mu i knjige da uci a ON!!!! kad smo stigli u Grcku covek hoce na plazu, ide covek da se kupaaaaa!!!! A ja mu kazem gde si posao, kakva plaza, sedi tu i uci, zasto sam ti pakovao knjige!!!!!...."

mi studenti prasnusmo u smeh i rekosmo profesoru-pa vi bolje da ga niste ni vodili na more, nego sto mu nedate da na sred mora ne vidi more i plazu...

Izmenjeno (BOJKO)
1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Ja na letovanju čitam kao luda. Dosad sam vukla gomilu knjiga, nije bilo nikakavih problema (sad najbolje još i zbog knjiga da imam problema na granici, kad ih već imam zbog cigareta, grrr :azdaja: ), jedino što kofer postaje nepotrebno težak. Zato planiram ovog leta da kupim e-reader (Kindle se sad već može naći i za 79 dolara) i da nosim knjiga koliko god želim, a da ne moram da ih vučem. Nadam se (još uvek nisam proverila) da naše izdavačke kuće nude i knjige u elektronskom obliku.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Lula kad proveris javljaj...

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Evo nekih linkova: http://www.korisnaknjiga.com/elektronske-knjige, http://www.antikvarne-knjige.com/elektronskeknjige/... Nije neki izbor, rekla bih da je kod nas ova priča sa elektronskim knjigama tek u začetku. Išla sam na Lagunin sajt - oni nemaju mogućnost kupovine elektronskih knjiga, a nemaju ni forum na kome bih ih mogla nešto pitati (bzvz).

Inače, u Kindle se mogu ubacivati i knjige u obliku word dok., pdf, ali se moraju konvertovati. Jedan od načina je Calibre e-book management http://calibre-ebook.com/. Nadam se da ću imati više informacija kad kupim svoj e-reader, oni koji ga već imaju oduševljeni su, ali oni ugl. čitaju knjige na engleskom jeziku.pla%C4%8De.gif

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Na letovanje nosim isključivo laku literaturu i nisam imala problema na carini...nisam ni jesenas kada sam putovala po Evropi , a nosim najmanje po 3 knjige u prtljagu od čega je jedna obavezna u ručnom.

Sada sam u Tursku ponela krimiće od Patersona ali sam ih pročitala tek kada sam se vratila kući , tamo nisam imala vremena , a niko ih nije ni spominjao na carinama.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Preporucujem zbirku pesama i kratkih eseja ``To malo prolece`` u izdanju Knjizevne Omladine Srbije, autora Nemanje Ilica iz Nisa.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Molim da se drzite teme. Vec postoji druga tema "Koju knjigu nosite na odmor"

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar

• Posetili nedavno   0 članova

Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

• Naša statistika

25957
    Ukupno tema
    866065
    Ukupno poruka