shumaca

Kefalonija - raskošna jonska lepotica-putopis

Svaka čast na ovakvim opsežnim informacijama!

Registrovala sam se isključivo zbog ove teme.

Interesuje me koliko ima da se vozi čamcem do Fteri plaže?

Mi planiramo da krenemo 13-og na Kefaloniju i poneli bi veći čamac na naduvavanje:) za taj poduhvat ako je moguće..

Hvala na odgovoru unapred!

Svaka čast na ovakvim opsežnim informacijama!

Registrovala sam se isključivo zbog ove teme.

Interesuje me koliko ima da se vozi čamcem do Fteri plaže?

Hvala na odgovoru unapred!

HaniBani, ja sam iznajmljivala motorni čamac - njim se brzo stigne (nisam gledala na sat, ali verovatno ne duže od 10 minuta), jer su to sve kratka rastojanja. Prvo stajanje na Kamari plaži, zatim možeš da odeš do Pano Fterija i na kraju boravak do povratka na Fteri plaži. Bio je stariji bračni par (penzioneri, stranci) koji su došli kajacima i gledala sam ih u povratku kako brzo šibaju kroz vodu. Nemam pojma koliko bi ti trebalo gumenim čamcem sa veslima i koliko je zgodno uopšte ići na tu varijantu. Ako se ipak odlučiš, obavezno gledaj prognozu vetra za naredna 3-4 dana i izaberi najpovoljniji trenutak. Mislim da je poprilično zeznuto naći se u klasičnom gumenom čamcu u sred ustalasanog mora. Srećno i javi utiske :)

Hvala na odgovoru!

Probacemo pa javljam ako se vratim:)))

:dance:

Hvala na odgovoru!

Probacemo pa javljam ako se vratim:)))

:dance:

HaniBani, ako ti duva kao nama prosle godine, a to naci ako ga cujes iz sobe kako nosi i brise, jos ako ti pomera i garnituru za sedenje na terasi - ne znam bas da li da pokusavas to sa gumenim camcem... :unsure:

Nije valjda te srece da vetar duva svih 10ak ili koliko vec dana dok budu bili na letovanju...

Let je u nedelju, a ja se celu subotu ponasam kao da ne idemo na odmor. Zavrsavam neke ugovore, pisem mailove saradnicima, poslednji put proveravam neke kalkulacije – utrcavamo u avion sa sve mojim lap-topom i nekim hard-copy izvestajima. Kao i svake godine, nekoliko sati dnevno radim i u samom hotelu, srpska verzija kapitalizma - malo se opustis i vec nemas posao.

I dalje “konektovana” na svakodnevni posao, razgledam sobu, trazim wirelles, kad stize decko sa ugovorom za rent-a-car! Potpisemo i to, dam podatke za kreditnu (prepise on sve ukljucujuci i sigurnosni kod) i dobih kljuceve malog crvenog matiza.

Narednih dana to postaje nas najbolji prijatelj, pozrtvovani saputnik, vozi nas po ostrvu veoma hrabro na 33+ temperaturi, uspinje se i spusta niz lakat krivine k’o od sale, bodren od strane mog zmua svaki put kad zapne na uzbrdici.

Prvog dana sam kaznjena nemilosrednih vrtenjem u krug oko sela Svoronata, jer sam naivno verovala da mi ne treba detaljna mapa, nego da se snalazim sa onim sto mi je dao rent-a-car. Isprepleteni zuti, crveni i beli putevi na malom prostoru cinili su mi se kao izvezena mamina jastucnica. Nekako uspevam da se dovucem do sela Simatate i znam da tu negde dolazi manastir Sission i moj cilj Sissia. Drzim se saveta sa foruma i ne pravim greske – parkiram kod novog manastira i pravac pesaka. Dan je obelezila sjajna siroka plaza, cista voda i samo par ljudi. Povratak je bio naporniji, zato jer moja mala razmazena ekipa nosi sa sobom lezaljke, suncobran, pice,ice, zenske torbe u kojima jedino nedostaju ‘popove usi’...

U hotelu brzo sklapamo pakt – drzacemo se uglavnom slaboposecenih plaza jer shvatamo da nam to savrseno odgovara. Sutradan krecemo na Kato Lagadi – uredno slazem ekipu da mi je shumaca sve lepo objasnila – a zapravo secam se samo cuvenih 7 km od centra Skale. I naravno, tacno u metar, parkiram na prosirenju puta. Nijedan savet ne pomaze da nadjete stazu toliko efikasno kao da sretnete nekoga ko je bas tamo krenuo. Verujte, vrteli smo se dobrih petnaestak minuta i kao spas sa neba-nailazi jedan par koji parkira iza nas. Posto nam je odmah bilo jasno da znaju sta hoce, pratimo ih u stopu i stizemo na plazu. Na Kato Lagadi smo bili jos jednom na ceo dan i desavale su se iste stvari – ljudi krenu pogresnim putem, dodju do iznad stena i uporno pokusavaju da skoce..nikakvi saveti, objasnjavanje da idu okolo ne pomazu – provode pola sata iznad plaze, slikaju se, i na kraju odustaju! Sticemo utisak da je mnogima vaznije da imaju sliku da su bili ,nego da uzivaju! Opet smo sve poneli i nema prepreka da na plazi budemo ceo dan, sto je do pola 4, jer sunce brzo hita dalje i ostavlja vam romantiku. A ni to nije lose!

Kako moje drustvo cine dva nervcika, psihicki ih pripremam za Hristosa i zahtevam apsolutnu toleranciju na grcki stil poslovanja. Pregovaranje sa Hristosom, odugovlacenje , zavlacenje i na kraju pogodbu cenim kao tipicno mediteranski stil trgovine, gde je kupac vecno zahvalan prodavcu sto mu je dozvolio da potrosi svoj novac. Jedna tura je pogodjena na 40 EUR (prava istina je da se nisam usudila da se pored svega cenkam i za neku trichariju kao sto je novac), a to znaci voznja do plaze, boravak po zelji i povratak u Zolu. Inace, kad sa engleskog predjete na globish english – Hristos je tu riba u vodi!

Kamari je za mene najlepsa plaza. Toliko sam srecna sto nam drustvo prave dve koze, da ne primecujem odrone od vetra koji salju kamenicice na nase lezaljke. Moja sestra je dobila udarac u nogu i povlacimo lezaljke blize vodi (ovo zapamtiti i primeniti obavezno!!!)

Sutradan je Fteri. Hristos malo iznenadjen da smo opet tu (sigurno je mislio opet ovi idioti), ali cini nam se malcice pripitomljen i sa njim do kraja vise nije bilo nesporazuma. Uredno placamo 40 EUR za nas troje, ali opet sledi divan dan na plazi, istina uz prisustvo dva para, sto nama sada cak i smeta! Eh, sta ti je sloboda!

Onda kombinujemo ove ultra-mega-giga popularne plaze (Mirtos, Antisamos, Makris Gialos) sa obaveznom lektirom kao sto je Melisano jezero, Karavomilos, Drogerati, manastirom Gerasimos-om. Jurimo legendu da se na Veliku Gospojinu, koja pada, jelte bas tacno u nasem terminu, pojavljuju zmije sa krstom na celu, sto su inace nekada bile monahinje. Zmije nismo videli, ali u legendu i dalje verujemo! Plaze impozantno deluju sa litice, ali kada sidjete dole, pogledate stotine parkiranih automobila duz krivina, prebukirane plaze, svaka zelja da se tu zadrzite vise od jednog kupanja naprosto nestaje. Prilikom jednog takvog pokusaja da se zadrzimo duze – shvatamo da smo se odjednom nasli okruzeni grupom Italijana koji su uredno platili jedan suncobran i 2 lezaljke. Njih najmanje deset je bilo svud oko nas, jedna slatka devojcica mi je takoreci bila ispred lezaljke, da je svaki moj pokusaj da pomerim noge rezultirao malim slucajnim cuskanjem. Feragosto, kapiramo mi – ali sta god da smo rekli, ne bi bilo shvaceno kako treba. Zato opet put pod noge!

Jedino sto se ne slazem sa Jelenom i shumacom je da spojite u jednom danu Assos i Fiskardo. Oba mesta su legendarna i mislim da zasluzuju 2 dana izmedju cega su 2 plaze. Assos smo doziveli kao da nas je neko ubacio u vremeplov masinu i okrenuo npr 1950 tu godinu proslog veka. Pravi retro !!!

Platia Ammos, velika bozanstvena plaza. Nemojte se plasiti ako ste sa slabijom kondicijom. Stepenice su siroke, ima produzenja tako da vam niko ne brani da se penjete polako, sa pauzama, pa kad stignete.

Obilazimo i manastir Kupeiron, to je za vecnu kucu odabrao i Amfilohije Radovic, i ostajemo nemi pred lepotom prizora. Moja sestra malo tihuje na terasi, a mi palimo svece i skljockamo okolo. Mozda nije u duhu vere, ali ne odolevamo.

Dani prolaze, a moj lap top ostaje u torbi, ne stizem cak ni postu da pogledam. A mozda se i bojim da me ceka neki mail u kome neko trazi da nesto odradim. Vracamo se u hotelsku sobu oko 9-10 uvece, prasnjavi od puta i smucanja iimamo snage da se samo istusiramo i pravac taverne. U Argostoliju jedemo sladoled sa kozjim mlekom u Premieru, u restoranu pored naseg hotela divan Sea bass (brancin), u Sirtakiju zeca, onda suvlaki kalamari u Luxuriju..shvatam da je zamor od posla zapravo psihicke prirode, jer nikakav fizicki umor ne osecam od voznje po ostrvu i zavirivanja u svaki ugao.

Vreme za nas je stalo, odbijamo da pricamo o sutrasnjem povratku dok sa terase hotela slusamo grcku muziku u daljini.

Aerodrom, cekiranje prtljaga. Ne mozemo, a da ne cujemo ogromno nezadovoljstvo putnika sa kojima smo dosli, a koje nismo videli proteklih desetak dana. U svemu pronalaze krivca, a ponajvise u tome sto nisu znali da ce im trebati rent-a-car, sto nije bilo dovoljno automobila a klase jer je osrtvo puno turista, sto izleti nisu bili na udaljene plaze, sto nema provoda uvece...kao da nismo bili na istom mestu.

Od srca zelimo svima Kefaloniju kakvu smo je mi doziveli- divlju, opustenu, vanvremensku a zauvek...

Izmenjeno (Asteroid 212B)

Šteta što si morala da se maltretiraš na letovanju sa poslom - valjda je svako zaslužio da kad ode na godišnji odmor, pogotovo van Srbije, da to vreme provede u miru i bez maltretiranja. Ako nemaš klince, a pretpostavljam da je tako, tempiraj letovanje u septembru. Sve ultra popularne plaže na Kefaloniji su u tom periodu totalno rasterećene. Ja sam uživala i na Mirtosu i na Makrisu, nije uopšte bilo gužve. E sad, samo jedna ispravka - ja nisam savetovala da se u jednom danu kombinuju Asos i Fiskardo. Moj savet je bio da se obavezno iskombinuju u jednom danu Drogarati pećina - manastir Sv. Gerasim - Sami - Karavomilos - Melisani jezero - Agia Efimia - Asos i to tako da se natempira da se u Melisani uđe nakon podneva (Drogarati pećina je otvorena već u 9h). To uošte nije naporna varijanta, u Samiju nema šta da se vidi, Agia Efimija takođe, tako da nema prevelikog gubljenja vremena i sve se opušteno stiže. U Asosu taman padne popodnevno kupanje i klopanje sveže ribe.

Cena kod Hristosa vam je super (tek sad sam videla ovaj post, tako da zaboravi na pitanje koje sam ti postavila na podforumu "Kefalonija" ;)), eto preporuke svima koji idu na Kefaloniju u septembru da ne propuste celodnevne boravke na Kamari i Fteri!

Jao, bre, ljudi, pa ja koliko god sam gledala i pre odlaska, i tamo zurila u kartu, i bila na 2 - 3 plaze dnevno, ja nisam videla ni pola :( Ostadoh uskracena za mnoooooogo... Pa ova Kefalonija ne moze da se obidje ni za mesec dana da bi vecinu video. Samo za odeljak od Porosa do Skale i oko Skale treba 5-6 dana, jer ima divnih uvalica... Ostaje mi samo da u nekoj od narednih godina odem na mesec dana i da podmirim dusu...

Kad te uhvati nostalgija odgledaj Mandolinu kapetana Korelija. :)

Ja ga odgledah pre neko veče.

A sledeći put kad budeš otišla, ponovo ćeš želeti da vidiš top plaže od prošlog puta i tako nikada nećeš imati dovoljno dana na raspolaganju da bi videla propuštene plaže.

Pogledaj putopise člana Jelenap, ona je bila na Kefaloniji i iznajmljivala je čamac u Zoli,koliko se sećam. Obrati joj se na pp, dugo nije bilo na forumu, odnosno na temama koje pratim

na zalost tek sledeće nedelje će ići da porine brod u vodu tako ništa od prelepih plaža...

Kako kome.. :thankyou:

Divota, najbolje da čeka da se sezona završi. Neverovatni su....

Da li moze neka pomoc? Uplatila sam u Skali vilu Paradiso(agencije rade ovo mesto i znam da nema nikakav polozaj) ali cu iznajmiti skuter i obilazicu druga mesta. Zanima me da li iz Skale ima organizovani neki izleti i kako se krecu cene?

Unapred hvala!