brunod

NAXOS

354 poruke u ovoj temi

Ja bih relaksirao planove tako sto bih se ogranicio na Paros i Naxos sa obaveznim Antiparosom. Suvise malo vremena imate na raspolaganju. Ali ako bas navaljujete, ne morate me poslusati :D

Mi smo na Antiparosu nocili cak 3 noci, he he...

I mislim da je 2 dana malo za Milos.

Ovo su moje opservacije "na brzaka", ali ipak kada detaljno isplanirate znacete sta je najbolje za vas.

Izmenjeno (Ultralamb)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ja bih relaksirao planove tako sto bih se ogranicio na Paros i Naxos sa obaveznim Antiparosom. Suvise malo vremena imate na raspolaganju. Ali ako bas navaljujete, ne morate me poslusati :D

Mi smo na Antiparosu nocili cak 3 noci, he he...

I mislim da je 2 dana malo za Milos.

Ovo su moje opservacije "na brzaka", ali ipak kada detaljno isplanirate znacete sta je najbolje za vas.

na antiparosu obavezno u pecini ici. :)

i pri povratku na svetlost brojati stepenice. to mislim da svi rade, i po pravilu svi imaju razlicit rezultat. :D

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Evo da podijelim iskustva s Naxosa, jer vidim da se o tom velikom otoku zna prilično malo.

Bio sam tamo prošle godine u 7 mjesecu s curom i ostali smo 12 dana. Otok je mrak! :)

U svakoj zemlji, pa tako i u Grčkoj, bolje je izbjegavati fancy i razvikane, općepoznate destinacije a'la Mikonos & Santorini jer su a) obično skupe, b) pretrpane drugim turistima i c) ostaje vam jedino činjenica da ste tamo bili i pokoja fotka, ali ne i užitak samog boravka. U tom smislu, relativno manje poznati otoci kao što je Naxos su IDEALNI za odmor. Mnogi nemaju pojma da tamo postoje neke od možda najljepših plaža na Kikladima, a vjerojatno i u Grčkoj. Prednost Naxosa je što na njemu ima svega pomalo, dakle "Grčka u malom". Otok osim turizma ima i razvijenu poljoprivredu u unutrašnjosti, jer to je najviši (Mt. Zas = 1004m) otok u skupini i prilično je velik, pa ima osim standardnih ovaca i koza čak i krava, konja ... Nadalje, tu ima od antičkih ostataka do onih ranokršćanskih i vizantijskih. Hora, odnosno glavno mjesto kao i 20-ak sela po otoku imaju prekrasne male uličice "sokake" i bijele ravnokrovne, tipično kikladske kuće.

U Hori, glavnom mjestu, moguće je prilično jeftino iznajmiti auto, motor, bicikl i svakakva druga prometala, pa s njima možete obilaziti atrakcije, a KTEL Naxos (busevi) vozi po razgranatoj mreži puteva po selima i obalama [1].

Osim prženja na plaži, svakako preporučam posjetu unutrašnjosti: prekrasna autentična sela, fascinantni pogled sa visokih planina, a tamo gdje se ne vidi more, feeling je kao da niste na otoku nego negdje duboko u kontinentu. :)

Noćni život i Hori [2] nije nekakav raspašoj dekadencije i ultrapartyja, no meni to čak i odgovara. Više volim Grčku domaću atmosferu gdje se mezi i pijucka uz njihovu mjuzu nego one grozne ljetne diskače na otvorenom kao na Mikonosu. Gotovo sve radi do kasno u noć, a tu ima krasnih taverni. Preporučujem potražiti taverne više u središtu mjesta ili sa sjeverne strane, jer one uz samu luku i šetalište uz more su skuplje (ali ne preskupe), dok domaći ljudi biraju one malo skrivenije -- to je svuda tako valjda. :)

Najljepše plaže:

1. Agios Giorgos (sveti Đorđe) južno od luke, a ispod samog mjesta Hore: vrlo plitka, a opet često vrlo valovita dugačka pješčana plaža. Raj za djecu koja cikću od sreće kako in nose i poklapaju valovi, a bez opasnosti da ih potopi, jer je moguće stajati i 50m od obale. Ok je i za plivanje, ali više je za zezanciju s valovima, a južni dio plaže je rezerviran za daskaše i jedriličare. Suncobran s 2 ležaljke i stolićem 4€ i bokteveseli cijeli dan uz frape i sokove.

2. Agios Prokopios (sveti Prokopije) - sat i po pješke od mjesta na jug (predivan krajolik putem!) ili 15 min busom. Malo krupniji pjesak, dugačka plaža, 3€ slamnati suncobran s 2 ležaljke i stolićem. Ova plaža je prirodno zaklonjena od velikih valova koje proizvodi meltemi, relativno dublja i malo hladnija voda, pa je bolja za plivanje.

3. Iza su još Agia Anna, Plaka i Mikri Vigla - skoro do juga otoka ... također duuugačke pješčare ko iz raja izašle. Što više prema jugu, to manje ljudi za one koji vole osamu.

Općenito, cijela zapadna obala južno od Hore je uglavnom predivna pješčana obala.

Oni koji više vole skakati u more, sjeverno od Hore je područje zvano Grotta (grote, iliti stjene jel ...) gdje je voda duboka, a stjene visoke. S otočića gdje su ostaci Apolonovog hrama možete skakati u predivnu čistu tirkizno sjajnu vodu. Milina.

U unutrašnjosti smo posjetili selo Apirathos naseljeno došljacima s Krete koje ima poseban tradicionalni štih. Predivno, pogotovo za fotografirati. Zatim Sagri: predivno mjestašce iz kojega put vodi po obrađenim poljima, lijepe seoske crkvice, magarci, konji, krave, ovce i koze ... pa tako do ranokršćanske crkvice sv. Nikole iz 7 vijeka, a sat vremena dalje od toga ostaci Dimitrinog hrama iz 500 p. n. e. U selu je taverna koja radi izvrsne meze i možda najbolji frape. :)

Do otoka se dolazi iz Pireja (veze iz Rafine su nekako nejasne, no nema šanse da uštedite nešto). Najbolja opcija su Blue Star trajekti. Jest da brodski prijevoz u Grčkoj stoji "ko svetog Petra kajgana", ali isplati se otići na otoke. Blue Star je najjeftiniji: 136€ ćete platiti dvije povratne karte, a za aute pogledajte sami na linku [3].

Po mojem mišljenju, ne isplati se tzv. "island hoping", jer svaki od tih otoka ima toliko toga za pokazati (pogotovo veliki i raznoliki Naxos i Milos) da je (barem po meni) bolje detaljnije upoznati jedan od tih otoka (idem opet u GR i opet ću na Naxos) i to po mogućnosti doći barem još jednom ponovo, svaki put po min. 10-15 dana. Ako šarate okolo, samo se bezveze naputujete (dakle i natrošite), a promakne vam 80% toga. Znam da bi smo svi htjeli vidjeti sve, no Grčka je tako prepuna znamenitosti i ljepota, da bi čovjeku trebale 2 "studijske godine" da proputuje većinu toga i nauživa se svega; dakle misija za do penzije, pa i poslije. :)

[1] http://www.naxos-gre...l_transport.htm

[2] Hora je ima glavnog mjesta na svakom drugom Grčkom otoku. :)

[3] http://paleologos.fo...pgres.exe?PM=BB

Za kraj par slika (Agios Prokopios i magarac u selu Sagri). Imam ih još hrpu, ali ih moram posmanjivati za web.

Nadam se da ove informacije o Naxosu pomažu ...

post-37379-0-45850400-1363249382_thumb.j

post-37379-0-27434100-1363249386_thumb.j

Izmenjeno (Joseph)
4

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Evo da podijelim iskustva s Naxosa, jer vidim da se o tom velikom otoku zna prilično malo.

Bio sam tamo prošle godine u 7 mjesecu s curom i ostali smo 12 dana. Otok je mrak! :)

. . . . . . .

Divan opis. Hvala :)

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Koji izleti na okolna ostrva postoje sa Naksosa? Da li je neko išao na neki od izleta?

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Imaju organizovani izleti:

1. Santorini

2. Delos + Mikonos

3. "Male Kiklade": Iraklia/Koufonissi

Iskreno, zaboravila sam koja je bila cena. Recimo od 50 /60 e za prva dva, a treći je nešto povoljniji. Imaju i organizovane ture busom po unutrašnjosti ostrva, ali to nismo koristili pa ne znam cenu.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Taj treći me posebno zanima. Jeste li možda išli? Kakvi su utisci i koliko traje plovidba?

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Sve su celodnevni. Sa ručkom na brodu ili u taverni na plaži ako ima. Ta treća je onako baš izletničnika, dok su prve dve više turističke sa obilascima. Na Malim Kikladama i nema nešto mnogo da se istorijski vidi,ili bar mi nismo. :D ali zato plaža, more, plaža more, pesak, more, pesak, more.... :uraaaa:

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Sve su celodnevni. Sa ručkom na brodu ili u taverni na plaži ako ima. Ta treća je onako baš izletničnika, dok su prve dve više turističke sa obilascima. Na Malim Kikladama i nema nešto mnogo da se istorijski vidi,ili bar mi nismo. :D ali zato plaža, more, plaža more, pesak, more, pesak, more.... :uraaaa:

E tooo, istoriju ostavljamo za neki drugi put, a sad plaža, more, pesak, more, sunce, pesak, moreeeee . . . :)

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ljudi, prave ste face i hvala vam na prethodnim pojasnjenjima za sva pitanja. :thankyou:

Ove godine nam za malo izmace ovaj deo ostrva, idemo na Kefaloniju opet, jer nam je cena pribliznija mogucnostima. Nadam se narednoj godini, a taman smo i oziveli temu :cestitam: :hello:

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Da se i ja upišem u kalendar za ovo leto ;) Kupljene su avio karte za Atinu, srećom po redovnoj ceni od 170€, jer su počele već poprilično da poskupljuju. Polazak je 10.8. (htela sam kasnije ali ipak nismo mogli da se uklopimo), avion bi trebalo da sleti u 13h i nadam se, stižemo na trajekt u 17:30 ka Naksosu. Imamo 9 noći na Naksosu i 3 na Santoriniju (ipak sam odustala od "utrpavanja" Parosa u raspored). Malo kasnim sa rezervacijama smeštaja jer smo tek sad precizirali termin putovanja, ali šta da se radi, neću baš moći previše da biram. Za trajekt verujem da neću rezervisati nešto mnogo unapred, idemo samo mi pešaci.

A sad pitanjce :cvetak: Sve sam pročitala što ste pisali, ali i dalje imam neke nedoumice. Na Naksosu sam za smeštaj izabrala Horu, jer baš ne volimo da budemo u skroz pustom mestu i dopada mi se ideja da uveče švrljamo bez auta, koji planiramo da iznajmimo samo na nekoliko dana. Zanima me, jer naiđoh na oprečne komentare, da li je plaža Sv.Đorđe u samom mestu ok za kupanje ili baš i ne, u smislu čistoće, gužve? Znam da južnije ima mnogo lepših plaža, ali da li može da posluži za prvih par kupanja?

Bićemo 8 dana na ostrvu te bi plan bio otprilike sledeći - uzeli bi auto verovatno na 3,4 dana da obiđemo unutrašnjost i udaljenije plaže, jedan dan bi možda otišli na izlet Delos/Mikonos, i ostatak proveli na plažama dostupnim javnim prevozom.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Georgiosu nista ne fali. Uvek dobro dodje kad vam se ne ide daleko. Od tri odlazaka na Naxos, dva puta smo se tamo kupali i uvek je bilo cisto. U avgustu moze biti guzva jer je najbliza gradu od svih velikih plaza. Plicak se proteze daleko, treba pesaciti dok se ne zapliva :)

Pesak nema lepu zlatnozutu boju, nego je sivkast - stvar estetike.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Hvala Ultralamb! Za sad sam izabrala neki smeštaj u Hori, blizu plaže, pa ćemo videti.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

:uraaaa: tri puta :uraaaa: !

Na ovom linku su kamere na Naksosu koje rade http://www.naxosisland.eu/index.html

pa se može videti luka i malo sa gradske plaže.

Što se tiče plana za Naksos obilazak plaža, predlažem da plaže južnije od "Đoke" kombinujete javnim prevozom - Ag. Prokopios_Ag. Anna, Maragas-Plaka, to je sve jedno do drugog i bus je, rekla bih po broju prolazaka koje sam videla, dobro rešenje.

Za obilazak unutrašnjosti ostrva, sela Filoti, Aperintos, Tripodes-Vivlos kola su dobro rešenje, recimo na putu ka motsuni koja je na istočnoj strani Naksosa i vredi svaku krivinu-serpentinu koja se pređe :don-t_mention:.

Na severu ne propustiti Kurosa iznad Apolonasa (takođe kolima).

Izlet na Delos i Mikonos je celodnevni. Po mom mišljenju ko voli staru Grčku, starinu u smislu ruševine-iskopine i kamenjara starog vekovima Delos je neopisivo iskustvo. Za one kojima je kamen na kamenu = kamen, bez značaj koliko je star, Delos je ostrvce na kojem nema šta da se vidi niti gde da se predahne osim u "muzejskoj kantini" (2010.)

Komisura, da li je Vaš smeštaj je u blizini plaže Sveti Đorđe?

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Imam par varijanti za smeštaj, jedna je Saint George hotel na severnom početku plaže, Zeus hotel koji je u nekoj od uličica blizu plaže i studio Gerontikas, on je na nekih 300m (mogu se videti na booking-u). Još ću razmisliti šta da odaberem, sa cenom su slični, ako imaš preporuku - tim bolje!

Kod ovog izleta me, priznajem, više privlači da bacim pogled na Mikonos, ali to ćemo već odlučiti na licu mesta, po trenutnom raspoloženju :happy: Možda obiđemo i "Male Kiklade", po slikama sa Google mapa deluje da ima lepih plaža... Što se tiče puteva u unutrašnjosti, kad savladah Balos prošle godine na Kritu, valjda ovo neće biti neki prevelik izazov :) Nisam se još dovoljno informisala o plažama mimo zapadne strane ostrva, ali sigurno ćemo napraviti neki izbor za dane kad budemo imali auto.

p.s. Mooolim bez persiranja :cvetak:

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26982
    Ukupno tema
    905038
    Ukupno poruka