brunod

NAXOS

354 poruke u ovoj temi

U odnosu na pocetak jula idu i na dvostruki iznos. Ono sto pocetkom jula stoji 25e pocetkom avgusta skace na 50e. To je vreme najmasovnije navale posetioca, kao i bilo gde drugde (nista cudno) i najteze je naci mesta u jeftinom smestaju. Proverio licno.

Velik je Naxos, imaju sve, sela stvarno treba obici, ja sam video samo malo od njih, 4 dana godisnje nije dovoljno za Naxos, mora se ceo odmor tamo provesti ili bar pola. Imaju i godisnja biciklisticka takmicenja po putevima ostrva, videh na jednom mestu. Stvarno su kompletni.

Ultralamb, hvala što prenosiš iskustva.

Ono što sam ovih dana gledao za Naksos je da je za drugu polovinu jula i avgust skoro 80% kapaciteta već prodato.

Imao sam iskustvo za Peloponez ove godine, gde ću letovati, kada sam sredinom februara rezervisao hotel, menadžeri nekih hotela su mi javljali da sam zakasnio i da je sve popunjeno u sezoni.

To znači da za Naksos možda treba učiniti booking još ranije.

Gosti u Grčkoj više nisu samo Evropljani i Amerikanci, sve je više turista iz Japana, Koreje, Kine, Indije, arapskih i drugih zemalja (što može idućih godina da utiče na povećanje cena).

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Smestaj za Naxos mozes da uradis bilo kada pitanje je samo koliko novca zelis da izdvojis. I gde zelis da budes smesten. Naxos i nije neko mega mesto za ludi provod, kao sto jeto Paros ali je za uzivanje na vodi i istrazivanje po ostrvu pravi raj!

Sve sto se rezervise do 1. aprila je nize cene i do 30 posto. I ako koristis booking.com ili neki drugi pretrezivac - savetujemo da direktno kontaktiras emailom vlasnika. moze cena da bude sa popustom i da se iuzvoljevaju spratovi, pogledi i drugo.

Izmenjeno (suki)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Naxos 2010.

Krecemo ili ne cekamo ili ne , neverovatno da je bas za 08.juli zakazan generalni strajk u Grckoj , a mi kupili karte za brod “samo”dva meseca ranije,i rezervisali smestaj na Naxosu “samo”u februaru mesecu.Naravno da su u strajku I lucki radnici u Pireju iz kojeg treba da isplovimo.Ali kao sto je neko napisao ovde na forumu ,odmor pocinje kad sednes (u nasem slucaju kola) I krenes.Tako smo se I uputili put Pireja bez obzira na vec najavljeni strajk.Lagano,srecni sto pocinje odmor.Stigosmo u cik zore pred brod kojim treba da plovimo,da bi nam ljubazno osoblje saopstilo kako taj dan nijedan brod iz luke isploviti nece.Lucka policija uz izvinjenje I poklon u vidu nekih bonbonica slatkoupakovanih nam objasnjava da se u sedam sati otvaraju poslovnice kompanija I da jedino kod njih mozemo dobiti tacnu informaciju za prvi sledeci polazak I eventualnu promenu karata.Tako I bi.Zamenismo karte za feri koji polazi prvog minuta sledeceg dana.

Putovanje iz Pireja do Naxosa ,traje nepunih 7 sati ukoliko se staje prvo na Siros ,a potom I na Paros.(Povratak je bio kraci bez stajanja na Siros ali sa Parosom oko 6 sati).

Naxos je najvece ostrvo Kiklada.Postoje razlicite verzije o nastanku imena ostrva,ali se pretpostavlja da je nastalo od stare reci “naxae”koja ima znacenje velikodusne ponude zrtve za bogove.U mitologiji je poznato kao ostrvo gde je Tezej ostavio Ariadnu.Posto se na ostrvu nalazio Dionis bog vina I zasitnik Naxosa,Ariadna da bi izbegla njegovo nasrtljivo udvaranje skace sa litice Palatia ( uzvisenja gde je sagradjen hram bogu Apolonu) u more.To je jedno od prepoznatljivih mesta sa Naxosa koje se nalazi na mnogim fotografijama I razglednicama(lokalno stanovnistvo ga naziva Portara , odlazi se da bi se posmatrao prelep zalazak sunca).Takodje I bog Zevs posecuje ostrvo I najvisa planina na ostrvu dobija njegovo ime(1004 m).1204.god . Marko Sanudo preuzima ostrvo I u samoj hori gradi Venecijansku trvdjavu koja je danas jedna od najocuvanijih u celoj Grckoj.U njoj se I danas zivi ,radi , prepuna je taverni ,zanatskih radnjica I kafea.

Plaze na ostrvu su pescane.Ag.Georgios je plaza najbliza samom centru grada sa sitnim peskom i plitkim morem.Veoma dobra za malu decu I neplivace.Ag.Prokopios je 5km udaljena od grada u istoimenom mestu.Kombinacija peska I najsitnijeg sljunka sa tirkizno plavim morem.Duz cele plaze se nalaze taverne I kafei.U nastavku posle Ag.Prokopiosa nalazi se Ag.Anna , a onda pocinje Plaka ,otprilike oko 4km.dugacka sastavljena od vise povezanih plaza.Sitan pesak ,divno more I atmosfera odlicna.Do nje stizete prasnjavim putem.Mikri Vigla se nalazi otprilike 10km od Hore(raj za one koji vole da voze kite I surf na dasci) ali se ne ide putem uz more,takodje ispod nje se nalazi fantasticna divlja plaza u mestu Kastraki(od centra mesta krenete pescanim putem uz more ka Mikra Vigli).Za sve plaze je isto cisto I hladno more.uz povremeni lagani vetricplezko.jpg

Sto se tice unutrasnjosti ostrva od onoga sto smo videli sve je bilo vredno truda I vremena koje smo izdvojili za to.Prvo je selo Halki nekih 20 minuta voznje od Hore ka planini Zevs.Pri samom ulasku u selo sa leve strane nalazi se ulica u koju ne mozete uci kolima.Parkirajte,I lagano se uputite kroz male uske I preslatke ulice(nesto poput Plake u Atini).Sve je to jako malo I lako za obici cak I u podne izmedju dva kupanja I odlaska na plazu. Mali italijanski restoran “Il Basilico”,Slatka tavernica u debeloj hladovini,kafe mali sa autenticnom basticom za tako malo mesto od tri stola,prodavnica prirodnih dzemova I marmelada koje se spravljaju po tradicionalnim receptima,najstarija destilerija na Naxosu iz 1896.godine Kitron Nastos u kojoj morate degustirati rakiju,liker od limunovog lisca……..ali pre svega cuti pricu o nacinu pripremanja istog(ulaz besplatan).Kada zavrsite sa Halkijem krenete dalje put Filotija ,sledeceg seoceta mislim par kilometara udaljenog,gde dominira u centru velika basta kafea sa ogromnim platanom u sredini.Veoma dobro za odmor uz hladni nes I pogled ka glavnoj dzadi uz smekanje sta se zbiva(u stilu domacina)Dalje se penjemo ka planinama gde vam zastaje dah od pogleda unaokolo.Sa jedne strane more,a sa druge vrhovi okolnih planina I na nekima od njih crkvice koje kao da je sam bog spustio upravo bas tu ,da bi uzivao u pogledu I huku vetra.Jos jedno desetak kilometara I stigosmo do Apirantosa,mozda I nalepseg od onoga sto smo mi videli.Vec pri samo prilasku vam je jasno da je to mesto posebno.Prvo je visoko ,a izgleda kao da ste neki primorsko seoce prebacili visoko gore u planine.Mesto je naseljavo Kricanima koji si bezali od Turaka,tako da su oni dali veliki doprinos razlicitosti toga mesta,inace I govore potpuno drugim dijaliktom od ostalih stanovnika Naxosa.Postoji I Venecijanski muzej u samom selu.takodje se u selo ne moze kolima pa ih morate ostaviti na parkingu .

Pekare (peciva) su za nas ukus nedopadljive sve sem jedne,a njen naziv ne znamo sem da se nalazi tacno kod hotela Spnix,u .Radno vreme je samo pre podne,ali vredi se potruditi imaju svega par proizvoda ali sve sami spravljaju I to bas tu

.Pite od spanaca,plavog patlidzana,sira, tikvica sa domacim korama vrede svaku paru a kostaju od 1.80 do 2.20,.Na pedesetak metara od pekare je odlican italijanski restoran “Suzanna”svaka preporuka za paste(od 5-14e)pizze(od5-15)rizzoto sve je njam.U blizini je odlican meksicki restoran Picasso.Girosi se krecu od 1.8 – 2.2 za pileci.(birati one koji se nalaze malo dalje od pesacke zone)U samom gradu grcki restorani su prosecni, nista nismo probali bas za neku peporuku.

Kafe Naxos u samoj tvrdjavi je za svaku preporuku,pogotovo u vecenjim casovima,muzika I rakomelo(vruca rakija sa medom) ili raki(najbolje mesto za njihovu rakiju )Odlicna amosfera.Cafe shop Padelis ima sjajne sendvice I omlete za prepodnevnu varijantu,a kada pojedete slani obrok valja se sa necim I zasladiti , preko puta Padelisa se nalazi odlicna poslasticarnica ,odnosno Wafle house sa sjajnim sladoledimasmorilo.jpg

Jos jedna bitna stvar je VETAR, duva non stop !!!!!!

2

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

reljavi, divan opis! I gastronomija i avantura... Zavidim vam na tim udaljenijim selima u brdima! Koliko dana ste bili?

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Bice da ste bili ceo mesec:) sjajno!

Mi smo se vratili juce.

Culi smo svega u jednom trenutku uvece srpski, mozda ste to bili VI!

Pitanjce, gde ste parkirali kola i koji Vam je bio mestaj, prema "svetom djoki" ili?

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

reljavi, divan opis! I gastronomija i avantura... Zavidim vam na tim udaljenijim selima u brdima! Koliko dana ste bili?

Hvala!Izmedju ostalog ,zahvaljujuci i tvojoj prezentaciji Kiklada odlucili smo se da ove godine posetimo i tu grupu ostrva.Na samom ostrvu smo bili 15 dana.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Bice da ste bili ceo mesec:) sjajno!

Mi smo se vratili juce.

Culi smo svega u jednom trenutku uvece srpski, mozda ste to bili VI!

Pitanjce, gde ste parkirali kola i koji Vam je bio mestaj, prema "svetom djoki" ili?

E prijatelju!,kamo srece i junackih para da smo mogli da ostanemo ceo mesec.Na samom ostrvu smo boravili15dana,a smestaj nam je bio ,na kako ti kazes "svetom djoki "(na svu srecu da je to ime plazesmajl.jpg )otprilike oko 40-tak metara od mora.Kola smo parkirali na raznim mestima,pocevsi od ulice gde je picerija

'Suzanna",pa ulicice iza rent-a "Miikes bikes",pa kod opstine,pa kod velikog parkica..............pa gde smo stigli.

A srpski smo stvarno retko culi .Izuzev nekog mladjeg para sa bosanskim naglaskom,takodje mladjeg para na plazi koji je bio na proputovanju nikog vise sem nasih koji zive tamo.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Naxos 2010.

Krecemo ili ne cekamo ili ne , neverovatno da je bas za 08.juli zakazan generalni strajk u Grckoj , a mi kupili karte za brod “samo”dva meseca ranije,i rezervisali smestaj na Naxosu “samo”u februaru mesecu...

Lep opis. Mi smo putovali za Karpatos samo 1 dan nakon generalnog strajka i sve je bilo u redu. Cuh od ljudi da je septembar pun pogodak za odmor, jer navodno u tom periodu skoro da nema vetra.

Izmenjeno (suki)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Nema bas mnogo razlike u odnosu na jul i avgust, bar do 15. septembra - 2007 i 2009 sam bio u tom periodu. Kako se kome zalomi i koje godine, stvar srece. Ne znam na koju jacinu mislis, ono bas da te "oduva" ili onaj koji i tako staaaalno duva da ti ide na nerve. :) Mi smo prosle godine bili sokirani kada je na Mikonosu oko 10. septembra 3 dana neprekidno padala kisa, Do te godine svakom bih govorio da je tako nesto nemoguce, ali eto i to doziveh.

Izmenjeno (suki)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Mislim na neku umerenu jacinu vetra, duva ali ne bas toliko da bi te oduvalo :bez-zuba:

Nama su i na Karpatosu rekli da su jun/septembar/oktobar najbolji meseci za obilazak ostrva, da vetar obicno pocinje ozbiljnije da duva u drugoj polovini jula i da svoj maksimum dostize u avgustu. Ipak, ova godina je bila izuzetak, vec u junu je bilo jako vetrovito.

Izmenjeno (suki)
nema potrebe citirati kada se odgovara na predhodni post
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Još je malo dana ostalo do povratka lepotama Naxosa, rekoh da pokušam da obnovim temu. :onaaako:

Možda je neko od gostiju na Parosu ili Iosu išao na izlet na Naxos?

Ovo je plaažni bar koji vraća osmeh svaki put kad ga prizovem u mislima

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Dosli prekjuce, 3 ostrva, Andros, Naxos, Paros... 17 dana ukupno

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ultralamb. I? Kakvi su utisci po povratku? :turista:

Koji deo Naksosa ste ove godine obišli?

Mi krećemo u petak, malo po Peloponezu a onda na Naxos.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Nismo obilazili nesto Naxos, uglavnom smo bili u plaza fazonu - Ag. Prokopios (smestaj), Ag. Anna i Chora.

Da upozorim da je na Prokopiosu jos svez mulj jednog jezerceta iza plaze pa se oseca vonj onako... bogato. Verovatno ce nestati za koju nedelju. Oseca se samo na severnoj polovini plaze, bas uz jezerce, nigde drugde. To prethodnih godina nismo osecali. Steta, najlepsa plaza Kiklada.

Andros je novo otkrice i njega smo obilazili motorom. Predivne plaze, priroda nekarakteristicna za Kiklade, neopterecenost turizmom... Ali da ne kvarim temu.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Tačno znam na kakv miris misliš i poziciju jezerceta.

Jel bila gužva za parkiranje na Prokopiosu?

MI smso se opredelili za plažu kod resorta Medusa, prema Mikri.sunca%20se.gif

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26982
    Ukupno tema
    905038
    Ukupno poruka