jelenap.

Na Ohridskite izvori - putopis

64 poruke u ovoj temi

Krećem ka selu Elen Kamen i na kraju puta nailazim na još jednu crkvicu u steni. Sveti Atanasije. Ona je otvorena, i veoma je malešna.

dsc00262.jpg

dsc00248.jpg

dsc00251.jpg

dsc00257.jpg

dsc00260.jpg

Krećem ka mom omiljenom mestu na Ohridskom jezeru, a to je selo Trpejca. Silazim na plažu koja je puna (nedelja je) i odlazim na krajnji desni kraj, gde viđam tek ponekog kupača... Ovde uživam u prečistoj vodi i prelepom okruženju...

dsc00269.jpg

dsc00271.jpg

dsc00270.jpg

dsc00273.jpg

Danas su spavalice odmarale do 16h, a kako i ne bi kada su na spavanje otišli u 11h, pa nakon toga dolaze u Trpejca. Odlazimo u dobro poznat restoran Sirena. Ovde smo se odlučili za ručak i uživali. Cene su sasvim pristojne, hrana odlična. Vino još bolje... ;)

1

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Nakon ručka se prebacujemo u restoran Sen Trope, slušamo prijatnu makedonsku izvornu melodiju, pijuckamo Traminec i razgovaramo... Ovde smo zanoćili... i ostasmo poslednji u kafani... pozdravismo se sa gazdom i pređosmo u kafe na kraju plaže... atmosfera sledeća... deca spavaju pored zvučnika iz kojeg trešti muzika, roditelji se druže u grupici, sve podseća na hipi komunu, fali još Bob Marli i slika je zaokružena... ;)

dsc00321.jpg

dsc00320.jpg

dsc00325.jpg

Čekamo da gazda donese vino koje je u međuvremenu nestalo... (izgleda su imali unosan dan ;)), ali ne dočekasmo, već se vratismo na terasu Sirene, gde se skupilo jedno veselo društvance uz zvuke gitare. Dečko koji je svirao je objasnio kako se to radi, i mi im se pridružujemo do duboko u noć. Prelepo veče, kao i ceo dan... vijugavim putem vraćamo se u Ohrid i odlazimo na spavanje, jer sutra je novi dan... a Ohrid nas čeka... :)

1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Ustajemo kasnije nego obično... dobro bar ja... ;) i krećemo na Orevče... ovde provodimo ceo dan do večere...

dsc00377.jpg

Poslednji dan ovogodišnjeg boravka na Ohridu započinjemo odlaskom na Sveti Naum. Parkiramo se na parkingu koji se plaća 50 den (pored puta su iskopali rupe, kako bi ljudi bili prinuđeni da se parkiraju na spomenutom parkingu :lud::angry: ), usput se raspitujemo za čamce do Svetog Zauma, i dobijamo informaciju da je cena vožnje 1000 den, isto kao prošle godine, pa nastavljamo ka ušću Crnog Drima...

dsc00405.jpg

Prelazimo drvenim mostićem do ostrva i čekamo grupu da se skupi kako bi se provozali kajčetom po Crnom Drimu. Cena vožnje po osobi je 150 den. Čekajući vidimo još nekoliko čamaca koji dolaze i odlaze. Baš su razradili posao. ;)

dsc00419.jpg

dsc00434.jpg

dsc00476.jpg

Isplovljavamo polako, i jezdimo lagano po reci. Boje su fenomenalne, sunce je visoko na nebu i zbog refleksije nam je omogućeno da uživamo u prizoru. Dečko koji nas vozi priča priču o Drimu i jezeru.

Stižemo do crkve Bogorodica, ovaj put rečnim putem...

dsc00437.jpg

dsc00452.jpg

dsc00469.jpg

dsc00470.jpg

dsc00446.jpg

Vožnja traje 20-30 minuta. Izlazimo iz čamca i krećemo ka plaži Sveti Naum. Usput obilazimo crkvu Svete Petke, okrepljujemo se na izvoru, dolazimo do ulaza za plažu, kad tamo nam traže novac za ulaz na plažu. Cena nije velika, čini mi se oko 50 den, ali iz principa nismo hteli da plaćamo, pa nastavljamo ka manastiru Sveti Naum. Obilazimo zdanje, pravimo fotorgrafije plaže i krećemo dalje...

dsc00487.jpg

dsc00498.jpg

dsc00508.jpg

dsc00518.jpg

dsc00514.jpg

1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

U sklopu manastira je i hotel Markoni. Ovde pravimo predah i odlučujemo da probamo njihovu poslasticu Palačinke u šatou. Verujte najbolje palačinke koje sam ikada probala... :D Od sada mi je ovaj hotel i njegov restoran nezaobilazna stanica za naredne godine. Naravno sve zbog odličnog dezerta.

dsc00521.jpg

Pogled iz hotela...

dsc00519.jpg

Krećemo ka Trpejcima, i ja navijam za njih, ali saputnici žele na Orevče. Kažu sviđaju im se baldahini, i Lazy bag-ovi, i moraju da odmore, jer danas su ustali oko 10h, pa su mnogo umorni... :cool:

I šta da radim, ipak su u većini... ;) Ali pravimo malu kompenzaciju i svraćamo u selo Trpejca, krećući se drugim putem ka drugoj uvali gde se nalaze ribarski čamci i vikendice, gde nema restorana, i gde je gužva na plaži svedena na tek ponekog čoveka... Predivno...

dsc00533.jpg

dsc00529.jpg

dsc00531.jpg

dsc00532.jpg

Do plaže vodi deo asfaltnog puta, pa potom zemljani. Moj brat se zabrinuo kada sam sišla na zemljani put, tipa pazi na auto... :D Da je on video gde sam ja 16 dana vozila po Grčkoj ove godine, a i mnogo prethodnih, ovaj puteljak ne bi ni primetio...

1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Sporednim putem dolazim do proplanka iznad sela Trpejca. Ovde vam staje dah... zaista... i ovde sam se setila stihova pesme Dina Merlina a koji glase ovako: Nije važno koliko ste puta udahnuli dah, važnije je koliko ste puta ostali bez daha... Potpuno tačno... :)

dsc00525.jpg

dsc00526.jpg

dsc00528.jpg

Vraćamo se na glavni put i krećemo se ka Gradištu. Pre Muzeja na vodi nalazi se predivna uvala sa plažom do koje sada postoji staza, koju ja prošlih godina nisam videla. S obzirom da smo krenuli na Orevče, nismo silazili, ali sam uslikala ovaj raj na zemlji, i utefterila ga kao plažu na kojoj ću sledeće godine provoditi dosta vremena... ;) Kad ovo vidite, zaista imate osećaj kao da je u pitanju more...

dsc00545.jpg

dsc00548.jpg

dsc00555.jpg

dsc00556.jpg

dsc00558.jpg

dsc00547.jpg

Stižemo na Orevče i odmaramo do predvečerja. Pakujemo se u auto i krećemo put Beograda. Pozdravljamo se sa prelepim Ohridskim jezerom do sledeće godine... :)

2

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Bravo znaci ostajes dosledna i svake godine setkaras kroz Ohridsku obalu :) Videla si previse gotovo sve sto treba se videti uz obalu sto vecina Makedonaca ne zna da uopste postoje u tom delu Makedonije...

Posto si poslusala mene za posetu Radozda do same granice evo ti predlog za sledecu godinu.Ako nisi bila poseti selo-"drzava" Vevcani nalazi si nekih 30km od Ohrida na putu za Struge-Debar...to ti je nasredjenija i najbogatija opstina u MKD, vecina stanovnisto su gastejbajteri koji su uredile rodne kuce kao vikendice i sve potseca na etno melos nase zemje :) Ima par restorana, divna riba i svih domacih sprecijaliteta,a ima ih puno :) Mozes kupiti i pasos iz Republike Vevcani i postajes njihov drzavljanin hehehehehe :D

Kad ima neki samit ili posjeta visokih delegacija u Ohridu, obavezno nose ih na posetu i rucak u Vevcani :)

Tu je i cuveni Vevcanski karneval za Vasilicu koji svake godine ima sve vise turista kako domaci tako i strani...

Izmenjeno (BojanMKD)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Evo ti rutu do tamo.

vevcani.jpg

Evo i par slicica

vevchani170820061.jpg

qweVevcanski-Izvori-1-18.jpg

ovo je iz restorana Via Ignazia-Vevcani :)

QMRDLDQQ.jpg

BZJTTJ79.jpg

Vevcani-Via+ignatia-patuvanja-info-resto

A ovo je taj cuveni Vevcanski pasos...ovo je stari plavi, sad neli su biometriski pa izdaju crveni :D

Pas1%D0%B2%D0%B5%D0%B2%D1%87%D0%B0%D0%BD

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Bila sam prošle godine u Vevčanima. U svakom slučaju, hvala na predlogu. :)

Znaš, interesuje me nešto drugo, a nisam uspela da pronađem više informacija o tome na net-u, pa možda znaš nešto više o tome... Naime, pronašla sam šture informacije da se u opštini Ohrid nalazi i vodopad, gde se održava Base jumping, ali ne znam gde je tačno ta lokacija. Bilo bi lepo, da mi neko pobliže objasni gde je to, ako zna. Vodopadi izgledaju fascinantno... bar na slici koju sam videla...

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Jelanap,

najpre da se zahvalim na predivnom putopisu i slikama, koje kao i pefkari nikako da stignem da sortiram i izdvojim favorite!

Poslednju deceniju, kad god letujemo u Grčkoj obavezno uz Kruševo :srce: "gostujemo i na Ohridu nedelju dana!

Trudimo se da svaki put upotpunimo sliku ovog divnog mesta, ali svaki put ostane nešto i za naredni :happy: .

Čuli smo i mi za te vodopade, ali nismo stigli ovog puta da ih istražimo-zadatak za sledeći put!

I jedno pitanje za kraj: koji ti je to fotoaparat? Slike su fenomenalne!

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Bilo bi lepo, da mi neko pobliže objasni gde je to, ako zna. Vodopadi izgledaju fascinantno... bar na slici koju sam videla...

Ne znam tacno bas na koje mesto mislis ako imas fotke daj link da vidim :)

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Ne mogu da sačuvam tu sliku, a ne mogu ni da okačim link, jer se na taj način ne može videti... Nažalost... :(

Jelanap,

najpre da se zahvalim na predivnom putopisu i slikama, koje kao i pefkari nikako da stignem da sortiram i izdvojim favorite!

I jedno pitanje za kraj: koji ti je to fotoaparat? Slike su fenomenalne!

Hvala :)

U pitanju je Sony DSC W230.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Inače u "jezercetu" na Sv. Naumu ranije su bile i ljubičaste alge, ali nažalost su nestale vremenom. Mođete da zamislite tu kombinaciju drečavo zelenih i ljubičastih algi dok se vozite čamcem :)

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Ne mogu da sačuvam tu sliku, a ne mogu ni da okačim link, jer se na taj način ne može videti... Nažalost... :(

Hvala :)

U pitanju je Sony DSC W230.

Sony is the Best, naravno tu stavljam i Nikon :) Koristim i oba dva ali ipak vise se radi o pogled fotografa nije samo aparat :)

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Moj rodjeni brat je rpavio svadbu u Via Ignacia restoranu, svaka im cast za ambijent i za hranu, nadam se da su sredili sobe i da ce krenuti sa izdavanjem

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

jelenap hvala vam za predivne reportaze sa fotografijama koje su me bukvalno oborile s nogu! Predivno ste sve uradili - fotografije su majstorske!

Sve najbolje! :)

Izmenjeno (moskvic)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar

• Posetili nedavno   0 članova

Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

• Naša statistika

26317
    Ukupno tema
    877752
    Ukupno poruka