jelenap.

Na Ohridskite izvori - putopis

64 poruke u ovoj temi

S obzirom da sam se na prvi pogled zaljubila u Ohridsko jezero, 2009. godine kada sam posetila Ohrid na dva dana zbog koncerta Dina Merlina, odlučila sam da vam kroz slike i prateći tekst dočaram ovo nadasve prijatno makedonsko bogatstvo. Od jula 2009. redovno svake godine odvojim najmanje 5 dana za obilazak i boravak na Ohridskom jezeru. I moram napomenuti da još uvek nisam sve videla... ostaje mi nešto i za sledeće godine... :)

Pa da počnemo... :)

Krenuću sa izveštajem od ove godine, ali ću napraviti osvrt i na prethodne dve...

1

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Na Ohrid smo stigli u večernjim časovima 17. avgusta i smestili se u smeštaj udaljen 10-ak min peške od centra. Na večeru odlazimo u piceriju Cosa Nostra u delu starog grada. Za ovaj restoran imam sve pohvale, jer volim italijansku hranu koju oni odlično spremaju. Cene su kao i na celom jezeru, veoma pristupačne.

Jutro je savršeno, temperatura je svih 5 dana bila preko 30 stepeni. Sunce zalazi oko19h... Spremamo se i krećemo na plažu u selo Trpejca, meni omiljeno mesto na Ohridskom jezeru. Selo još zovu i ohridski St. Tropez, gde postoji i istoimeni restoran na centralnom delu plaže, u kome se puštala izvorna makedonska muzika, gde je prednjačila Biljana platno beleše. Plaža je od sitnog kamenja, za potpuni odmor, ima nekoliko restorana, ali su svi oni u seoskom stilu, i napravljeni su na terasama kuća koje su na samoj plaži. Plaža ima tri dela, i kada se spušta sa glavnog puta stepenicama, nailazi se na račvanje koje vodi na levi i desni deo plaže.

dsc00359.jpg

dsc00377.jpg

dsc00384.jpg

dsc00394.jpg

Nastavila sam da šetam po plićaku, a sve uz ivicu obale i došla do ovog dela gde su i nastale ove fotografije. Kod ove stene postoji privatna plažica, pa se može i tu kupati, a doći do nje recimo pedalinom, koja se može za 100 den/h iznajmiti u Trpejcima.

dsc00401.jpg

dsc00414.jpg

Trpejca u punom sjaju :)

dsc00456.jpg

Nakon kupanja na desnom delu plaže, obalom prelazimo na levi deo, u moju jednu od omiljenih kafanica gde pored terase, ima i jedan istureni deo ka vodi, sa dva drvena stola, pa imate osećaj ako budu veći talasi da će vam voda rashladiti noge... :) Tu smo klopali „pileški uvijač“, porcija košta oko 180 den, i naravno sve smo to zalili nezaobilaznim vinom Traminec, koje Ohriđani obožavaju da služe iz šampanjskih čaša... :)

dsc00490.jpg

Tu ostajemo do zalaska koji je ovde neverovatan.

dsc00517.jpg

dsc00520.jpg

dsc00537.jpg

Veče provodimo u Ohridu, uz pogađate, ponovo Traminec. :D

Drugi dan je namenjen za plažu Orevče. Ona se nalazi u produžetku plaže Gradište, i treća uvala je upravo ova plaža. Do nje je najlakše doći kada se na glavnom putu parkirate, (postoji znak naravno), i spustite stepenicama do same uvale. Plaža je za mlađe, pušta se lagana muzika, postoji bar i veoma zanimljivi „separei“.

dsc00574.jpg

dsc00576.jpg

Jedan od separea

dsc00586.jpg

dsc00590.jpg

dsc00594.jpg

Mostom je povezana sa ostale dve uvale i glavnom plažom Gradište. Na jednoj uvali se nalazi i Bogorodična crkva u pećini

dsc00596.jpg

dsc00601.jpg

Druga uvala plaže Gradište

dsc00603.jpg

dsc00658.jpg

Izmenjeno (jelenap)
3

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Nastavljamo i posećujemo crkvu Sv. Petke sa istoimenim izvorom, koja se nalazi podno manastira Sv. Naum. Voda ističe iz same crkve.

dsc00851.jpg

dsc00854.jpg

Odlazimo u manastir Sv. Naum, gde nas dočekuje zalazak sunca. U manastiru se nalaze mošti Sv. Nauma, i postoji verovanje da ako se prisloni uho na kovčeg, može se čuti otkucaj srca sveca.

dsc00858.jpg

dsc00863.jpg

Ispred ulaza u crkvu se nalazi i bunar želja, pa probali smo svi... :) zamislili želju i čekamo da se ostvari... ;)

dsc00859.jpg

dsc00867.jpg

dsc00897.jpg

dsc00899.jpg

A evo i domaćih životinja koje se penju po manastiru, i šetaju slobodno pored posetilaca po dvorištu zdanja...

dsc00896.jpg

S obzirom da je već zašlo sunce i kasno nam je za plažu, odlazimo na ostrvo ponovo i ukrcavamo se u kajče, sa namerom da se provozamo po Crnom Drimu. Čamac nije motorni (ne sme da se narušava netaknuta priroda), pa smo se isprobali i u veslanju. :D Temperatura vode je između 8-10 C, ima mnogo optičkih iluzija (kada se pogleda stena u vodi izgleda kao da ćete se nasukati na istu, a minimum dubine je 1,6m), mnogo živih podvodnih izvora, čak 30, i vode koja se komeša iz belog peska na dnu. Izvori nastaju od vode koja dotiče podzemnim putem iz Prespanskog jezera. Naravno voda iz Crnog Drima se može piti i to smo bez razmišljanja prihvatili i isprobali. :D

dsc00832.jpg

dsc00912.jpg

dsc00917.jpg

Mali savet je da ipak odaberete dnevnu svetlost ako budete išli na vožnju Crnim Drimom, jer su boje u tim okolnostima neverovatne. Mi smo se vozili u sumrak, i nismo bili u prilici da vidimo Drim u punoj snazi.

Nakon ovako bogato iskorišćenog dana, odlazimo kod prijatelja na belvicu spremljenu na žaru, a nakon toga obilazimo crkvu Sv. Jovan Kaneo, pa pravimo pauzu na šetalištu uz izvrsni sladoled, gde je 1 topče 15 den. Šta reći osim sjajno i vrlo jeftino.

Na putu ka crkvi, deo starog grada ispred crkve Sv. Sofije

dsc00927.jpg

Sv. Jovan Kaneo

dsc00937.jpg

dsc00947.jpg

Šetalište

dsc00963.jpg

Izmenjeno (jelenap)
3

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Dan treći...

Ustajemo i krećemo sa idejom da brodićem odemo do Sv. Zauma. Usput stajemo kod muzeja na vodi, kupujemo kartu koja košta 100 den, i obilazimo kompleks. Iznad kompleksa se nalazi lepo sređen vidikovac odakle se pruža pogled na Gradište, ali usled velike vrućine mi smo ovo prevideli, i tek to shvatili kada smo se popeli na parking. To mesto predstavlja Mikov grad, utvrđenje i ostatke grada iz V veka p.n.e. Još se naziva i Zaliv kostiju. Da ne bih dužila i objašnjavala, sve o ovom projektu možete naći na sledećem linku Muzej

dsc00976.jpg

dsc00988.jpg

dsc00993.jpg

dsc01004.jpg

dsc01021.jpg

dsc01033.jpg

dsc01036.jpg

dsc01045.jpg

dsc01061.jpg

Stajemo kod vidikovca iznad Ljubaništa i evo prizora...

dsc01068.jpg

Nastavljamo do Sv. Nauma i pronalazimo skeledžije koji bi mogli da nas odvezu do Sv. Zauma, ali... njihova cena za pola sata vožnje je 1000 den!? :lud: Naravno ne pristajemo na ovaj bezobrazluk... oni pokušavaju da smanje cenu, te 700, pa 600 den, ali odustajemo... i nastavljamo ka plaži Sv. Naum vojni kamp, ali nam vojnik na kapiji saopštava da je plaža u rekonstrukciji...!? :huh: šta god to značilo... i nakon neuspelog pokušaja obilaska još neke znamenitosti, krećemo za proverena Trpejca.

Stižemo u omiljeno seoce i upućujemo se na plažu... :) Ono što bih dodala kao savet jeste da se parkirate odmah iznad glavnog puta, bez pokušaja spuštanja u mesto. U sred mesta se nalazi parking, ali tamo teško da postoji mogućnost pronalaska slobodnog mesta.

Tu iznajmljujemo pedalinu i obilazimo uvale od Trpejca ka Gradištu... Zanimljivo, ali Trpejca su Trpejca... ;)

dsc01087.jpg

dsc01102.jpg

dsc01123.jpg

Krećemo put Ohrida i iznad Peštana nas zaustavlja ovaj prizor...

dsc01130.jpg

dsc01133.jpg

Veče je rezervisano za ukus Italije i nezaobilazni sladoled... :)

dsc01134.jpg

Izmenjeno (jelenap)
2

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Samo kratak komentar ovog putopisa - BRAVO!!! klap.gif

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Slike su ti odlicne,boje,kontrast! One govore vise nego reci! Petica od mene ;)

Odlicno!

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Pozz tebi jelenap, drago mi je da si se lepo provela u mojoj zemji :)

P.S. Sledeci put idi na plaza u kamp Ljubanista, nije nesto posebno sredjena ali je najbolja na Ohridskom jezeru :)

Izmenjeno (BojanMKD)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Hvala svima. :)

Uvek se lepo provedem u Mekedoniji. Oduševljava me Ohridsko, a i ljudi su prijateljski raspoloženi. :)

Bila sam prošle godine na Ljubaništu, i nije mi se dopala plaža, iako su mi svi preporučivali nju i rekli da je najlepša. Ne volim gužvu, a tamo je bila. Više mi se dopadaju plaže sa kamenčićima tipa Trpejca i Orevče. Čak i onaj deo Gradišta gde je kamp mi se nije dopao. Ne zamerite... to su moji utisci... :)

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Napraviću kratak presek i prikaz prethodne dve godine, kao što sam obećala...

Ustanovila sam da je najbolje vreme kada treba posetiti Ohrid druga polovina avgusta. Nadam se da me vreme sledeće godine neće demantovati... ;)

Prve godine 2009. sam sticajem okolnosti (koncert je u pitanju) bila u drugoj polovini jula, tačnije pred kraj jula, i bilo je lepo vreme, sunčano, ali je voda bila ledena. Da li nije stigla da se ugreje, usled hladnijih dana, ili je tada zahladnelo... ne bih znala... ali je čak i meni koja podnosim veoma hladnu vodu, i više mi prija za kupanje, bilo problematično i neprijatno za kupanje... :tuga:

Međutim prošle godine u avgustu, voda je bila fenomenalna, kao i ove godine. Uveče je takođe bilo toplo, i nekad mi nije trebala ni jakna, s obzirom da je u večernjim časovima na Ohridu, jakna normalna pojava.

Prošle godine sam otkrila Trpejca, i jako sam ponosna na to otkriće... :zvizduk: Takođe bih napomenula da selo Trpejca ima još jednu plažu, do koje se dolazi drugim putem, i u drugoj je uvali, a kako sam se raspitala, dobila sam info da se tu nalaze vikendice, i da nema mnogo ljudi na plaži. Uglavnom, za sledeću godinu,definitivno ostavljam i ovu plažu pod obaveznom opcijom za obići. Evo i par sličica od prošle godine, sa levog dela plaže, gde ćete videti da je bila manja posećenost nego ove godine.

dsc03363.jpg

dsc03364.jpg

dsc03657.jpg

Kao što sam već navela, vino u Makedoniji je izvrsno, i meni omiljeno je Temjanika i Traminec. Prošle godine smo više konzumirali Temjaniku, a ove Traminec i Muskat, tako da smo lepo rasporedili ovo rajsko piće. :) Cene u restoranima su bile, a i ove godine su od 500 den - 800 den, za flašu od 0,75l, a cena za 0,25l je 120 den - 180 den. Cene vina u prodavnicama su bile veoma pristupačne, i otprilike su vina 0,75l od 120 den pa naviše.

dsc03594.jpg

Napomena: U Makedoniji je već godinama isti kurs i 1E je 60 ili 61 den (po menjačnicama), a metalne Eure menjaju za 50 den.

U Trpejcima na plaži nema prodavnica, ali kada se popnete stepenicama ka parkingu, tu sa leve strane postoji jedna manja radnja, kao i jedna na samom parkingu sa desne strane. Na glavnom putu takođe postoji prodavnica. U mestu, koje je inače jako malo (pa seoce je, i razumljivo je :D ), postoji i crkva, koju nećete promašiti, ako želite da je vidite.

2010. smo obišli Sv. Naum kao i ove godine, Crni Drim, plažu vojni kamp, crkvu Sv.Petke... pa evo još nekoliko sličica da dočara atmosferu leta 2010.

dsc03510.jpg

dsc03511.jpg

To je bio pogled iz manastirskog dvorišta na jezero.

dsc03478.jpg

Takođe smo obišli i plažu Ljubaništa, prvo promašivši put, i naiđosmo na ovaj prizor. Drvo je bilo vrlo inspirativno, pa smo se čak i peli na isto sve zbog dobrih fotografija, a malo je reći da se ono nalazi iznad provalije... Šta da vam kažem... avanture nam ne manjka... :cool:

dsc03544.jpg

dsc03546.jpg

Ljubaništa mi se nisu dopala, iznad plaže je kamp, velika je gužva, ima prirodnog hlada. Nisu nam dozvolili da uđemo u kamp kolima, pa smo nekom prečicom – zemljanim putem, došli do plaže, i preko ograde, po plićaku prešli na plažu. Ali eto, moje mišljenje je da nije vredelo tolikog truda.

Crkvu Sv. Jovan Kaneo obilazimo i noću i po danu, evo sličica...

dsc03696.jpg

dsc03709.jpg

dsc03732.jpg

dsc03733.jpg

Na putu ka Sv. Sofiji... preko brda...

dsc03745.jpg

Jedan od dana smo odlučili da odemo i do albanskog dela Ohridskog jezera, u Pogradec,ali smo se razočarali. Prvo putevi su jako loši, puni rupa, nekako mi sve deluje zapušteno i prljavo, ne ulažu u turizam (bar na jezeru, čula sam da je primorje druga priča), a pruža im se prirodna mogućnost za tako nešto. Mislili smo da napravimo krug oko jezera, ali nam je i Pogradec bio sasvim dovoljan. Plaža u Pogradecu je dugačka peščana, ali su bili talasi, pa je plićak izgledao ni plavo, ni zeleno, već braon. Kako smo se odmah uputili za Makedoniju, carinici su mislili da smo bili u šverc - komerc :D , pa su nam pretrkeljisali ceo auto. Nisam ni znala da u mom autu takva mesta postoje, gde bi sve moglo da se nešto prikrije. ;) I naravno, vraćamo se u Trpejca...

dsc03808.jpg

dsc03773.jpg

dsc03809.jpg

Obišli smo i plažu Cuba Libre, uglavnom su mlađi na istoj, i ona uveče postaje klub na otvorenom. U vodu se ulazi sa platforme, silazi stepenicama, a dole vas čeka mulj. :tuga: Bar na tom delu gde sam se ja kupala. Tako da mi plaža nije ostavila utisak, mislim da je više varijanta... bitno je biti viđen... :lol: Odatle se pruža lep pogled na Ohrid.

dsc03750.jpg

I pogled na Ohrid u svitanje pre polaska za Bg

dsc03823.jpg

Izmenjeno (jelenap)
2

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Divno Jelena!

Fenomenalne fotografije!

Evo jedne fotografije sa plazice pored Trpejca kod karpe koju si spomenula!Pozdrav!

28082010694.jpg

p.s. o carinicima...trazili su da ne slucajno nosite ohridsku pastrmku,pa da dobiju neki poen,strogo zabranjen je lov u MKD a u Albaniji se lovi nekontrolisano,pa ne sme ni da se uveze.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Uf lepa plažica... :)

Mislim da su ipak carinici tražili još nešto, jer su nam iz pepeljare vadili listiće od Kiki bombona, i gledali da nije nešto umotano... :lol:

Šta reći... rade ljudi svoj posao... al' naišli na pogrešne ljude... nismo mi ti... :)

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Jelena, pre desetak mozda i jace godina kad je bio gradjanski rat u Albaniji, siptari isli preko granice i svercovali svasta, jos i upadali su u prazne vikendice i krali sta stignu, sada je malo drugacije ali valjda ostala im je ta navika kod nasih jer moras biti pazliv ta granica sa Albanijom uvek bila problematicna jos kad smo bili jedna YUGA...

Zato i kod Sv.Naum-a nalazi se vojni kamp i to ranije nije smelo u kamp civil da pripari...Dedak mi je bio pukovnik i kad smo letovali u kamp-u bila je vojska i nihova familija + vojska koja je bila tamo rasporedjena i niko drugi, ali sada se promenilo sve pa vojni kamp ga renoviraju i sledece godine mocice svako ko zeli da boravi tamo...

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Jelena,

Sve pohvale za svo ovo Tvoje pisanje i sličice i od

"Biljane što platno beleše" .. :cvetak::thankyou2: :cvetic:

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar

• Posetili nedavno   0 članova

Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

• Naša statistika

26375
    Ukupno tema
    881425
    Ukupno poruka