zvrle

Kefalonija- tako divlja a tako lepa-putopis

Šta reći osim da je kefalonija stvarno prelepa i da je 11 dana malo da se sve obiđe.

Inače prvi susret sa kefalonijom je počeo loše, let je bio super, sleteli na aerodrom ali nismo mogli da se čekiramo, pokvario se sistem za kontrolu pasoša na aerodromu, nakon par neuspešnih pokušaja da se sredi jedino rešenje je bilo da se pokupe pasoši i da se odnesu za argostoli da se čekiraju tako da smo sedeli na aerodromu od 08h do nekih 11:30h. Grčka policija je uputila i izvinjenje ali je ostao gorak ukus u ustima, inače smena koja je trebalo da se vrati našim avionom odletela je za beograd tek u 17h jer se avion pokvario, oni su se tek smorili, bili su onoj sobi između čekina i gejta od 08h-17h.

Nakon podele pasoša sledi još jedan šok, nema autobusa da nas prebaci do smeštaja tačnije nema belvijevog autobusa, kontiki i robinson su pokupili svoje putnike i krenuli ka smeštajima, belvijev vodič (Dušan) je počeo da daje neka smešna obaveštenja tipa evo stiže za par minuta, nisam mogao da verujem šta čovek priča. Tenzija je počela da raste, Dušan je stalno telefonirao, pričao sa nekim lokalnim likovima i nakon par minuta pronalazi se kompromisno rešenje, putnici za kekatos se prevoze taksijem a po putnike za vilu marina i gradakiju se vraća robinsonov autobus koji je krenu ka skali. Uglavnom oko 12h ulazimo u smeštaj.

Ostavljamo ružne stvari iza sebe i pravac makris gialos, sledi šok broj tri, voda je ledena, nema šanse da se kupamo. Pored svega počinje da duva i hladan vetar, stegnemo zube i nekako izugramo 2h na plaži. Vidimo da nema ništa od kupanja, vraćamo se do sobe, presvlačenje i pravac Argostoli. Pred samu pešačku zonu sledi šok broj 4, nešto me ujeda za vrat, nisam video šta je ali sam izvadio žaoku iz vrata od par mm, brzo kupujem hladnu limenku i stavljam na mesto uboda. Posle 5-6 minuta otok prestaje da se širi, nastavljam sa hladnim oblogom i odlučujemo da se vratimo u sobu i da je najbolje da prespavamo ovaj loš dan. Kao šlag na tortu je šok broj 5,te noći se temperatura spustila na nekih 20 C, hladnoća me probudila tako da sam morao da zatvorim prozor. Sve u svemu prvi dan je prošao po mene jako loše :tuga:

Ustajemo i pravac renta-car agencija, uzimamo auto na 7 dana, vadimo plan plaža, krećemo u avanturu kefalonija i nadamo se da se prvi dan neće ponoviti. Auto smo tek uzeli oko 10h i odlučujemo pravac antisamos. To je ono što nam je trebalo, zaboravismo prethodni dan i prepustimo se lepoti ove plaže.

img1826large.jpg

Krećemo ka Agia Efimiji, stižemo do agia efimije i na prvi pogled nam se ne sviđa tj. ništa posebno, vraćamo se do ag. paraskevi. Parkiramo pored puta i spuštamo se u jednu od uvalica.

img1837large.jpg

Sledeći dan krećemo ka ag. kiriaki. Stižemo ali sledi razočarenje, voda je puna trave i prljavštine, nije baš za kupanje.

img1845large.jpg

Odlazimo do voutija, nadajući se da je prljavština lokalnog karaktera. Auto ostavaljamo na sigurnom mestu i nastavljamo ka plaži ali i tamo ista situacija :angry: U svakom slučaju nama se više svidela vouti od ag. kiraikija i ne bi je trebalo zaobići.

img1848hz.jpg

img1850large.jpg

Iznervirani lošom karmom odlučujemo se pravac platia amos. Šta reći, plaža koja ostavlja bez daha, ostatak dana provodimo na ovoj plaži. Oduševljenje na prvi pogled :klap:

img1859large.jpg

Put do plaže, čuvenih 280 stepenika, dole nije problem ali povratak je naporan.

img1867large.jpg

Ali sve se to zaboravi kada vidite ovo

img1894large.jpg

Sledeći dan krećemo ka Lordati, prvo odlazimo do lourdasa, simpatična plaža.

img1920large.jpg

U povratku svraćamo na trapezaki plažu, plaža se sastoji iz dva dela koja su razdvojena stenam preko kojih se može preći, nama se više svideo drugi deo plaže.

Prvi deo

img1928large.jpg

Drugi deo

img1938large.jpg

Poslednja plaža za taj dan je bila avithos. Očekivali smo nešto slično lordasu i trepezakiju ali nas je totalno iznenadila, baš smo uživali na njoj, preporuka sa naše strane.

img1948large.jpg

Ceo sledeći dan smo odvojili za mirtos jer on to i zaslužuje ;)

Put do mirtosa je pun uspona i krivina, poslušao sam savete sa foruma i išao preko davgate, u povratku smo se zapričali i vratili smo se preko frakalate. Put preko frakalate definitivno treba izbegavati, ide kroz naselje i lošiji je.

Pogled na Argostoli sa brda iznad dilinate

img1970large.jpg

Nakon dosta krivina, uspona i ponora stižemo među prvima na čuveni mirtos.

img1985large.jpg

Pogled sa strane

img2062large.jpg

U povratku odlučujemo da svratimo do asosa, super gradić, obavezno posetiti. Pošto je već bilo kasno a i baš smo dobro ručali u asosu, posetu tvrđavi smo ostavili za neki drugi put.

img2069large.jpg

Broj dana renta-cara se smanjivao, odlučujemo da završimo sa zapadnom obalom, za kraj ostavljamo petani i xi. Pravimo kombinaciju prvo petani pa posle xi i povratak trajektom iz liksorija, trajek za mali auto i dve osobe je 8.60 evra. Trajekti idu na pola sata i čini mi se poslednji iz liksorija je u 20h.

Petani, mnogima jedna od boljih plaža, nama je ostavila super utisak sa visine tj. dok smo se spuštali ka njoj. Kada smo zaplivali malo nas je razočarala, ima dno sa krupnim kamenjem, mi više volimo peskovite i sitan kamen na dnu mora. U svakom slučaju treba je posetiti i doneti svoj sud.

img2087large.jpg

Odlazimo na Xi, plaža sa crvenim peskom, kažu vulkanskog porekla. Simpatična plaža mada malo previše urbana za naš ukus, preglasna muzika iz kafića/taverni.

img2099large.jpg

Sledeći dan sledi čuvena sisija. Kao što su već rekli ako nemate auto sa 4x4 ne silazite do same plaže. Ostavljamo auto kod novog manastira mada smo mogli da se spustimo još 200 metara do starog manastira. Nismo merili vreme spuštanja do plaže ali u povratku samo merili vreme od plaže do novog manastira nam je trebalo 40 minuta laganog hoda (i da hoćemo ne možemo brže uz onaj uspon :lol: ) tako da se opremite vodom i dobrom kondicijom, ne bi bilo loše da obujete i patike a na samoj plaži pređite u japanke/papuče. Na plaži retko kada ima preko 10tak ljudi, znači mir i tišina, uživanje ali koje ima svoju cenu lošim prilaznim putem :tuga:

Put do plaže

img2150large.jpg

img2151large.jpg

Sama plaža

img2139large.jpg

Dobili smo preporuku da je u kateliosu najbolja riba, u povratku sa sisije produžavamo na ručak do kateliosa. Grad je bio prazan, taverne su bile prazne, menjamo plan i produžavamo do skale. Svraćamo na plažu kaminia, simpatična plaža mada ako ste u skali nema razlike između skale i okolnih plaža, meni se čine sve isto.

Kaminia

img2162large.jpg

Skala, peščana plaža od 2km

img2175large.jpg

Za kraj renta-cara ostavljamo posetu manastiru ag. gerasimosu i odlazak na antisamos

img2197large.jpg

Ostatak provodimo u lasiju, i to na plaži makris gialos i na uvalici pre gradakije.

Makris gialos

img2226large.jpg

Uvalica pre gradakije

img2301large.jpg

U okolnim stenama može se naći i ručak/večera :lud:

img2293larges.jpg

Toliko od mene, nadam se da sam Vam malo zagolicao maštu i da ćete posetiti kefaloniju.Takođe potvrdila se teza da je lokacija lasija idealna za obilazak ostrva, nema neki noćni život ali ko je autom može svako veče da izlazi u argostoli. U nekoj daljoj budućnosti ću sigurno doći ponovo na kefaloniju jer sam tek zagrebao njene lepote.

Kada sve saberem zadovoljan sam ovogodišnjom destinacijom, počinje istraživanje za sledeću destinaciju.

...

Zvrle, svaka cast, nisam skoro videla realniji opis a istovremeno pun optimizma!

Svaka cast jos jednom!

Izmenjeno (mikap)
skraćen citat

Zvrle, uzivam kad citam i gledam slike...tako je dobra ova Kefalonija :klap:

Lepi opisi i slike, pozdrav od komsija sa bebom iz Marine 1.

Hvala,

kako je svet mali, pozdrav za komšije :)

Lepi opisi i slike, pozdrav od komsija sa bebom iz Marine 1.

Planiramo sa bebom da putujemo na Kefaloniju i da odsednemo bas u Marini I. Kakva su tvoja iskustva, da li je to dobar izbor za devetomesecnu bebu i mozes li mi dati neki savet? Hvala unapred :)

Zadnjih godina gledam Kefaloniju i nikako nisam zadovoljna smestajem, zato sam i toliko odlagala ovo divno ostrvo.

Ja sam htela Marinu I jer je ispod magistrale, ne prelazis ulicu i koliko vidim ona je najblizi smestaj plazi.Tako su mi rekli u svim agencijama koje sam zvala za te apartmane.

Mi putujemo 18.jula u Themis apartmane

Planiramo letovanje na Kefaloniji. S obzirom da putujemo autobusom ili avionom , zanima me koje mesto je najbolje? Koju vilu preporucujete? napominjem samo da je bitna blizina plaze.

Mi putujemo 18.jula u Themis apartmane

I mene zanima Themis, da li je neko bio ?

I mene zanima Themis, Alexandra ili Katerina.... Mada mislim da se to radi prvi put ove godine, tesko da cemo dobiti info.