AnaMarija77

Akropolis

28 poruka u ovoj temi

Da li je neko bio na Akropolisu u Atini? Kakva su vasa iskustva i preporuke?

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Misliš ovde?

Ako DA, onda ne znam šta bi tu od iskustava i preporuka moglo da se kaže...

Osim da se obavezno vidi, ako si u Atini (i šire).

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Poseti obavezno ako odsedas u Atini. Ulaz se placa. Pazi samo na uglacane mermerne ploce koje

su ekstremno skliske jer su milioni ljudi presli preko njih (nista sto bi te odvratilo od posete, vec je meni ostalo i to u secanju). Takodje (ako imas vremena) poseti i brdo koje se zove Likavit ili Likabit a nalazi se u "srcu" Atine, na vrh se penjes uspinjacom koja je smestena u samom brdu ili ako si raspolozena za "planinarenje" mozes pesaka spiralnim puticem (asvalt) oko brda. Panorama Atine na sve strane (jeste promasio sam temu ali svakom preporucujem).

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Koliko je ulaz? Da li je moguce otici u obilazak uvece, kad nije takva vrucina?

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Evo i ja se setio konkretnog nečeg.

Za uveče preporučujem šetnju OKO Akropolja, po uličicama Plake (besplatno).

Preko dana Partenon i ceo Akropolj umeju da ostave tužan utisak kako je sve propalo i uništeno (u poslednjih 30 godina više nego za svo vreme od postanka do tada, ne računajući elskploziju pod Turcima...), ALI noću pod svetlima, i gledano odozdo, impresivno izgleda.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ulaz je oko 10 evrica, nisam siguran da li je otvoreno nocu (mislim da nije).

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ulaz je 12 E, a ono sto malo ko shvati, jeste da kupljena karta vazi za 6 lokaliteta u okviru Plake - sam Akropolj, Kerameikos, rimsku Agoru, Kulu vetrova... i ne mogu svega da se setim. Dobro se raspitaj na mestu gde se kupuje karta - kad vec placas, onda i iskoristi sve. Ranac ces obavezno morati da ostavis na ulazu (imaju mesto gde ostavljas stvari, a dobijas broj). Opremi se vodom i nekim sesiricem, strpljenjem (da ne izgubis zivce sa gomilom turista koji trckaraju za zastavicom u boji svojih nalepnica na kosuljama :huh: ) i nemoj previse da zuris - na Akropolju se nalazi i mali muzej koji obavezno moras da posetis. I cuvaj se klizavih stepenica kao sto neko rece... :rolleyes: I da, ne radi nocu. Uvece uzivaj u obilasku prodavnicica na Plaki...

 

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Koliko je ulaz? Da li je moguce otici u obilazak uvece, kad nije takva vrucina?

Bio sam u aprilu 2011 godine. Ulaze je 24 evra ne moze se nocu na sam Akropolj ali moze do samih kapija ispod.

Nedeljom se ne placa ulaz NEDELJOM BESPLATNO kada je otvoren do 14h.

Sam kvart ulica ispod Akropolisa je predivna pesacka zona sa reprezentativnim vilama. Jedna lepa kaldrmisana siroka ulica sa jedne strane park iza koga see uzdize Akropolis a sa druge strane vile i rezidencije.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Na zvaničnom sajtu piše da je ulaz 12 eura i da važi za Akropolj, Agoru, muzej Kerameikos, Hadrianovu biblioteku, Kerameikos, Muzej antičke Agore, severnu padinu Akropolja, Rimsku Agoru, južnu padinu Akropolja i hram Zevsa Olimpijskog - Olympeion.

Za sva ova mesta se mogu uzeti i pojedinačne ulaznice, a negde studenti iz zemalja van EU imaju popust 50%. Npr. za Agoru je ulaz 4 eura, a studenti plaćaju 2 eura, za muzej Kerameikos je ulaz 2 evra, a za studente euro.

Nedeljom jeste besplatan ulaz, ali samo u periodu od 1. novembra do 31. marta.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Besplatan ulaz na lokalitete i veliki broj muzeja u Grckoj je svake godine poslednjeg vikenda u septembru, proverila na licu mesta prosle godine u Solunu i okolini, a ove godine se spremam za takav isti poduhvat u Atini, s tim sto nema sanse da sve sto zelim da obidjem uklopim u dva dana.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ми смо узели 8 дана крајем августа и што више истражујем видим да ни тих 8 није довољно да се обиђу музеји и локалитети.

Овде су подаци о многим музејима Атине и Грчке:

http://www.athensinfoguide.com/open.htm

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Upravo to, ja sam od prvobitno planiranih 5 dana, na kraju rezervisala smestaj za 10 dana, nesto mislim da ce mi i to biti malo. I na kraju sam resila da u vreme free ulaza posetim tri muzeja, i ako stignem jos jedan.

Posto idete pre mene, nadam se da cete napisati kraci izvestaj :)

Na ovom sajtu sam pronasla jedan odlican vodic, kao i puno korisnih informacija, koji su mi pomogli da isplaniram sta i kako posetiti u Atini i okolini: http://www.breathtakingathens.com

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

mislim da arheoloski lokaliteti i muzeji u Atini mogu da se obidju za nekoliko dana,ali taj grad nudi i vise od toga za sta treba odvojiti jos vremena.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Кефалице, ево 5 пуних дана смо већ у Атини и могу вам рећи да вам је то продужење на 10 дана једна веома паметна одлука.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ulaz je 10 eu na licu mesta a agencije odavde za fakultativni izlet naplaćuju 20 eu zbog usluga lokalnog vodiča. Pored Akropolja Atina ima još nekoliko znamenitih brda u centru, posebno atraktivno je Lycabettus 

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26982
    Ukupno tema
    905037
    Ukupno poruka