BCV

Porodično letovanje na Kefaloniji-putopis

Sada kada na 40 beogradskih stepeni sumiramo utiske sa Kefalonije, još mi je zanimljivije da čitam vaše utiske.

Samo da napomenem da nama potkupljivanje sladoledom nije pomagalo, pa smo za 14 dana prešli "samo" 1000 km na ostrvu. Npr, predlog Platia Amos drugi put glatko je odbijen od strane naših tinejdžerki. :azdaja:

1000km! Malo li je? :)

Izmenjeno (BCV)

To je u proseku 70 km dnevno, što je recimo razdaljina do Samija i nazad, do Argostolija je 50-tak km, do Mirtosa 20, do Platia Amos 60-tak. Nekoliko dana smo išli na plaže u okolini Fiskarda, jer nam se nije provodilo toliko sati u automobilu. I pored svega, deo od Skale do Argostolija nismo uspeli da obiđemo.

Kao što više puta ovde pročitah, nešto ostavismo i za drugi put. :)

Ma naravno, nek ste živi i zdravi biće još prilika, nije Kefalonija na kraj sveta.Na kraju krajeva treba se na letovanju malo opustiti i uživat. Ja sam uvek bio za aktivan odmor ali naravno i u tome treba biti umeren.

BCV, htedoh ranije da te priupitam, nego mi nesto bilo glupo :D Vidim da ste i na Kefaloniji i na Lefkadi( a narocito na Lefkadi ) po ceo dan provodili na nekim plazama, pa me zanima, buduci da ste isli sa decom, kako ste se hranili?Meni nije problem da ceo dan jedem neke gluposti, ali bas deca da ceo dan provedu na plazama na smokiju i ostalim glupostima, malo mi je bezveze. Ovo pitam da bismo mozda dobili neku ideju na buducim letovanjima. Mi smo do sada praktikovali da se u najtoplijem delu dana sklonimo u sobu i tamo iskuliramo i jedemo, ali deca su nam bas mala, zato smo i birali takve destinacije - Tasos, SItoniju... A da bih izbegla kuvanje, a i sedenje u restoranima sto je za nas u toj kombinaciji nemoguca misija, cesto bih narucivala hranu u tavernama i nosila je u sobu, oni mi je spakuju za 5 minuta tao da nije nikakvo cimanje, a dete mi je jelo svaki dan kuvano ( bebac je ove godine jeo kasice ). Naravno, nosili smo i gotova jela, pa sam kombinovala

Ne znam na osnovu čega si zaključila da smo po ceo dan bili na plažama. :) Ako ti tako izgleda znači da smo zaista uspeli dobro da se organizujemo. :)

Vidiš, nikad ali baš nikad ni tada ni ranijih godina pa ni ove ponovo na Lefkadi i Sitoniji nismo bili npr. u 13h na plaži. Uvek praktikujemo da se na određenoj plaži nađemo što je moguće ranije oko 8-9h. Pre polaska obično nešto kupimo u pekari ili ponesemo od kuće-smeštaja i tamo doručkujemo. Veruj mi u to vreme plaže izgledaju najlepše. Moje slike plaža često izgledaju neobično puste, prostrane, najčešće u potpunom hladu a more mirno i prekrasnih boja. U apartman se vraćamo oko 12-13h (zavisi od udaljenosti). Posle ručka i popodnevnog odmora nastavljamo dalje jer je savim dovoljno vremena za još jedan obilazak pošto Sunce zalazi u 9h.

Kao što vidiš nikada nismo na otvorenom kada je najjače Sunce pre svega zbog dece ali i zbog mene jer imam česte alergije. Moja deca nisu tako mala pa je možda malo i jednostavnije ali sve jedno umesto peciva se može poneti i druga hrana i po meni je besmisleno sedeti u apartmanu i praviti ritual od doručka koji može potrajati i do podneva. Viđao sam parove i bez dece koji recimo kafu ispijaju onda kada se mi vratimo a dan provedu na bazenu ili na obližnjoj plaži. Nemam ja ništa protiv toga ali imam utisak da su recimo na Kefaloniji samo da bi rekli: "Eto bio sam."

Sve je izvodljivo ako se ljudi dobro pripreme i organizuju.

Pa dobro, onda se vi organizujete kao i mi. Mi isto poranimo, ja najvise volim da oko 9h budemo na plazi, i to ujutru bukvalno s nogu popijemo kafu, usput nesto kupimo u pekari da ne dangubimo, opsta trka i frka, ali mi je tada svaki minut bitan i dragocen, zato sto je tih prvih sat vremena ujutru na plazi za mene raj, i za to bukvalno zivim na odmoru. Ne znam, negde si pisao da ste ceo dan bili na Mirtosu, Egremniju... pa sam stekla utisak da odete ujutru a vratite se tek uvece u sobu. Meni isto ne prija da se przim, a to narocito ne smem zbog dece, i u tom periodu, oko 13h uvek napustamo plazu. A isto sam se pitala ako neko ostaje ceo dan na plazi, da li ostaje bas do uvece, zato sto mi je predvece isto predivno, i gledam da ostanemo do poslednjih zraka sunca, zato sto mi je tada najopustenije i najprijatnije, a i ne brinem da ce deca da mi izgore. Jos kod nekih sam ovde citala da planiraju da ostanu npr. ceo dan na plazama na Lefkadi, sa malom decom, pa sam se zapitala kako i sta ti ljudi i jedu, odnosno sta daju deci da jedu

U svakom slucaju, drago mi je da je tako nesto moguce i na Kefaloniji i na Lefkadi, sa svim tim kilometrazama :)

Izmenjeno (maloprase)

Ne znam stvrno gde si pročitala, čak se i na slikama na kojima ima datum i vreme može videti kada obično boravimo na plaži osim onog jednog dana kada smo doputovali trajektom sa Kefalonije i izgubili vreme tražeći smeštaj u Vasilikiju. Čak i tada smo vreme proveli više lundrajući zapadnom obalom nego boraveći na samom Porto Katsikiju.

Što se tiče kilimetraža nije to nešto strašno, na protiv. Ove god smo bili na par dana na Sitoniji posle deset provedenih na Lefkadi i po navici krenuli u obilaske nadajući se da će tu biti mnogo jednostavnije. Nama je izgledalo kao da nam je bila potrebna čitava večnost doći do Orange Beach i ostalih plaža na istočnoj obali sa severnog dele poluostrva. Zato je bitno dobro izabrati mesto stacioniranja npr. na Kefaloniji je to Argostoli-Lassi iz koga se do Mirtosa stize za nesto više od pola sata. Na Lefkadi kao baza je odlično biti stacioniran negde na zapadnoj obali a nikakoo ne u npr. Nidriju dok na Sitoniji to svakako ne treba biti Nikiti ili Metamorfosis :rolleyes:

Kao što vidiš, isti dnevni režim primenjujemo :) i sasvim je izvodljiv zato samo napred i srećno u planiranju budućih letovanja na Jonskom moru. :)

Izmenjeno (BCV)

Pa ne znam, ja sam stekla takav utisak, da poranite a da period kad je najjace sunce provodite u voznji do sledece plaze :D

A sto se tice lokacije, sve sam ja to isplanirala, nasla potencijalni smestaj :cool: , pa za par godina eto nas. A ovaj putopis ce nam koristiti, stvarno je sjajan

Pozdrav!

Ja sam odrasla jedinka, ali klopu koju nosim sa sobom na plažu (pošto ostajem ceo dan, nema vraćanja u smeštaj) mogu da jedu i bebe :) Na letovanje sa sobom vučem dobar blender, nakupujem slatkog voća, tamno zeleno lisnato povrće (blitva, spanać, kelj, šta nađeš da ima lokalno, ali ne iz LIDLa i ostalih hipermarketa gde je naprskano svim i svačim). Ubacim dva kašike lanenog semena, obavezno dve banane (ili zreli mango, pošto su kalorični) i ostatak voća dok 4/5 zapremine blendera ne budu pune, do vrha ga domirim sa zelenišem i ubacim minimalno vode koliko da blender može da provrti. Tako napravim od 1.2-1.5 l gustog zdravog soka i spakujem ga u plastičnu flašu, koju držim u portabl frižideru. Ponesem i sirove orašaste plodove za grickanje, sveže voće i to mi bude dovoljno do večernjeg povratka u civilizaciju.

Odlican predlog, ali moje dete to ne bi ni pomirisalo :rolleyes: Da ne pricam, od voca smo spali na cedjene pomorandze, jos sam srecna sto i to hoce, jogurt ne pije, mleko nikad nije ni okusio...Ali zato hoce da jede kuvano - pasulj, punjene tikvice i sl., a ok jede i njihovu musaku, tako da obrni-okreni, vezani smo manje vise za sobu

Izmenjeno (maloprase)

Super što se ne prima na mlečne proizvode, to ionako nije zdravo - samo pravi sluz u organizmu. Ubaci mu u blender banane sa smrznutim malinama ili jagodama, dodaj meda, cimeta i vode (možeš umesto vode da napraviš zdravo mleko, tako što ćeš preko noći da potopiš bademe, pa ujutru da ih izblendaš sa vodom ili isto to sa ovsenim pahuljicama). Dobićeš zdrav milkshake (koji je poput sladoleda). Moraš da ga navučeš na raznovrsno voće. To ti je na vrućinama bezbedna varijanta, ne može da se pokvari dok si na plaži.

Putopis je divan, hvala jer svi mozemo da uzivamo u divnim fotografijama sa ostrva!

Zbog njega, opet se premisljamo za Kefaloniju autom, iako ce dete imati tri godine... Valjda ce izdrzati put, bez mnogo nervoze.

Mozete li da mi posaljete kontakt smestaja u kom ste bili, kako ste rezervisali i koja je bila cena?

Mnooogo hvala!

Hvala Jelena :)

Što se tiče smeštaja u kome smo bili, detaljno možete pogledati na: http://www.veniastudios.gr/ a sve detalje vezane za tip i cenu smeštaja će vam poslati vlasnici Irena i Nikos u odgovoru na mail: em161257@hol.gr

Pozdrav.

Bravo BCV za putopis!