jelenap.

Neotkriveni biser Mediterana - Kefalonija-putopis

89 poruka u ovoj temi

Krenula sam da pišem izveštaj/putopis, kako bih dala svoj doprinos i ujedno zahvalila forumašima na korisnim informacijama, ali mislim da će potrajati, pa ću vam sad izneti neke moje utiske. :)

Već sam napomenula da me je cveće, borovina i zelenilo, kojih ima pored puteva po celom ostrvu oduševilo, kao i sami putevi koji su za svaku pohvalu. Ne toliko kvalitet (klasičan za ostrva) već širina puteva, mogućnost da se vozi relativno brže. Ovo se odnosi na glavne puteve, kao i sporedne (koji su takođe veoma dobri). Čak u delu ka Skali, odmah posle Argostolija postoje dve trake u jednom smeru, skoro kao autoput u nekim zemljama. ;) Od Jonskih ostrva takav put postoji još i na Krfu. Takođe postoji i veliki broj zemljanih puteva, od kojih su neki u dobrom stanju, a neki veoma loši, pa se nadam da će Grci u skorije vreme asfaltirati i te puteve, kada već postoji mogućnost da se spusti do nekih lepših plaža. Šteta je zaista ne videti te plaže, samo zbog lošeg prilaza... a opet pešačiti nekoliko km na 45C može da bude problem. Ja sam eto ipak odlučila da vidim plaže pa evo i nekoliko sličica tih manje pristupačnih plaža:

Sissia - prelepa široka plaža, ispod manastira Sission, nepristupačna, samim tim i praznija. Bilo je ljudi, na našu sreću. :) Ovo kažem iz razloga što sam se autom (Peugeot 206) spustila skoro do same plaže niz jako strmu padinu posutu šljunkom i tucanikom, a kada sam krenula nazad... možete pogoditi da to nije išlo kao što sam zamislila. :nea: E tu smo zamolili jedini par sa plaže (Englezi koji tu dolaze svake godine i koji su navikli da izvlače ljude :) ) da nas odšlepaju do starog manastira. Uz malo proklizavanja Jimmy se pokazao kao pravi auto za ovakve puteve. Srećom da su se tu našli, inače ostasmo mi da noćimo na plaži...

dsc09418.jpg

dsc09419.jpg

I manastir iznad plaže, novi i stari...

dsc09407.jpg

dsc09410.jpg

dsc09415.jpg

Zaključak: Ovo mi je jedna od favorita, nemojte je zaobići. I nikako, ali nikako nemojte pokušavati spust do same plaže, osim ako nemate terenca i pogon na sva četiri točka. Parkirajte kod ruševina starog manastira, pa dole polako pešaka, i opremite se vodom.

2

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

I idemo na sledeći post…

Pre nego što nastavim sa prikazom plaža do kojih je teže doći, navela bih plaže koje su na mene ostavile najjači utisak…

Agrilias

Fteri/Panno Fteri

Kamari

Kato Lagadi

Sissia

Platia Ammos

Vouti

Dafnoudi

Fotini

Amos

Lefka

Naravno ima još lepih plaža, ali su ove definitivno moj najuži izbor.

E pa evo da vam iznesem utiske o plažama Kamari, Fteri i pano Fteri jer je bilo dosta forumaša koji su želeli da posete pomenute plaže. Voda je divna, kombinacija zelene i plave, mada više preovlađuju nijanse plave, plaže nepristupačne, mirne, kao i većina do kojih se dolazi vodom. E sad... kako sam došla do plaža... hmm... teško, tek iz četvrtog pokušaja, nakon četiri dana dolaska u Zolu. Tu sa leve strane ribarske luke postoji deo gde se iznajmljuju čamci, ali... taj dečko nikada nije bio tu... tek treći dan se pojavio, i nakon sat vremena čekanja mi je saopštio da mogu sutra iznajmiti čamac u 9h za 65E. Mene je interesovala cena na sat pa mi je rekao da je manji čamac na povlačenje (tako se pali) 10E, a veći, automatsko paljenje i volan 15E. Ako bi nas on vozio cena je 10E po osobi samo do Fterija, a ako obilazi zaliv 20E. Postoji opcija da vas ostavi na plaži i dođe po vas, ili da vas vozika po plažama. I tako sam ja ponovo došla poslednji dan mog odmora, kad eto nemaju gorivo, pa mi reče da sačekam 1h... ponovo... a nakon tih sat vremena... zamislite imaju problem sa motorom baš tog čamca koji sam ja htela da iznajmim. I preostade meni samo da ga mrko pogledam... kada je shvatio da će me on voziti... ili mu se loše piše... :zvizduk: I tako sam ja imala svog ličnog vozača čamca koji me provozao uz kupanja na plažama, a evo i slika da vidite da je ovo još jedna plaža koja se mora posetiti. :D

Kamari... preovlađuje zelena boja i bele stene... tu sam se zadržala na kupanju i malo prošetala plažom...

dsc09716.jpg

dsc09708.jpg

Zatim krećemo do Fteri i Pano Fteri, dve plaže jedna za drugom. I evo slika:

dsc09775.jpg

dsc09753.jpg

dsc09768.jpg

Zaključak: Potražite ovog dečka u Zoli, i vidite ovu lepotu od plaža... :) Nisam pokušavala da dođem do Fterija kopnom, jer nisam bila sama, pa ne bi bilo fer da mučim drugaricu, jer sam je dva dana ranije dovoljno namučila vožnjom čamca po talasima koji smo iznajmile da obiđemo deo od Fiskarda do Ag. Efimije... :D

Izmenjeno (jelenap)
4

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Sledeća plaža... moj favorit... Agrilias...

Do ove plaže se takođe dolazi samo vodom. Kada smo iznajmile čamac, u uputstvu je stajalo da se ne ide dalje od plaže Dafnoudi, ali naravno... ja sam morala videti i ovu plažu, pa sam se oglušila na njihov savet o maršuti, i dođosmo do ovog raja... :)

dsc09116.jpg

dsc09186.jpg

dsc09198.jpg

Da sam znala kako izgledaju uvalice na istočnom delu ostrva, odnosno da su sve iste, u pozadini sa maslinjacima, samo je razlika u veličini, uvek bih se odlučila na zaliv Mirtos, i deo oko Assosa... ali dobro bilo nam je lepo i na ovoj strani, videle smo plažice Dafnoudi (bile smo i kopnenim putem, kroz šumu, gde sam se oduševila mirisom priprode), Kimilia, Emblisi (takođe smo bile i sa kopna), Zavalata, Kaminakia, Foki, Evreti, Douliha, zaliv Kakogilos, i sve uvale do Ag. Sofije. Na nekima smo se zaustavljale i usidrile čamac, pa uživale u tišini i čistoj vodi, a neke smo samo prošle i napravile par fotografija. Pokušale smo i da odemo do Itake, ali su talasi bili poveći i duvao je jak vetar, pa je bilo teško voziti i nismo uživale, tako da smo se ipak vratile ka obali, a Itaku ostavile za neki drugi put. :)

Ovako izgledaju sve uvalice sa istočne strane:

dsc09238.jpg

A ovako ostrvce između Itake i Kefalonije:

dsc09245.jpg

Zaključak: Mi smo na plaži Agrilias bile pre 12h, i na plaži još nije bilo sunca, cela je bila u hladu, tako da ako želite da je posetite, svratite poslepodne, jer su tada i boje, a i kontrast plavo-belo mnogo izraženiji. :)

Izmenjeno (jelenap)
2

Podeli ovu poruku

Link do poruke

A sad Kato Lagadi... :)

Još jedna mi omiljena... bila sam samo jednom, ali ako odem na Kefalonju ponovo, naravno neću je preskočiti.

Prvo, šta bih navela jeste da ju je veoma teško naći, jer se ne vidi sa puta, i može da se nagađa gde je. Mi smo čak stale na dobroj krivini, ali kada sam pogledala ka moru, videla sam samo liticu i sela u auto da se vratim na prethodni zemljani put koji sam videla, ali kada smo se tu spustile, misleći da je plaža, došle smo do nekih cevi, gde se izlivaju otpadne vode, i gde ima samo stena. To je uvala Kastro, i nemojte se zeznuti pa krenuti da obilazite ovu uvalu, jer ima podosta peške do dole, a onda nakon razočarenja "još više" nazad.

Plaža Kato Lagadi se nalazi na putu od Skale ka Porosu, i kada se peške prođe uskim putem pored prethodne litice (navela sam je, a na putu se parkirate), imate utabanu stazu koja prolazi kroz grmlje, i spušta se ka moru. Kada mislite da nema dalje, IMA :) , krenite na desno, i preko stena se spustite na plažu. Malo je teže, pazite gde gazite, ali posle... opet raj... :)

dsc07771.jpg

Tu se nalazi i pećina sa plažicom, a voda je fenomenalna, evo pogledajte...

dsc07790.jpg

dsc07823.jpg

dsc07831.jpg

Evo, da bih malo napravila presek i odmor od plaža, pokazaću vam i gde smo još bile i šta smo taj dan obišle...

Crkva Evangelistria u Peretati

dsc07698.jpg

Ruševine crkve Sv. Spiridona takođe u Peretati

dsc07732.jpg

Tvrđavu Sv. Georgija, ulaz slobodan, a radno vreme 8:30h - 15h, zatvorena ponedeljkom... Na tvrđavi nema ništa specijalno, ali ako ste u prolazu nije na odmet svratiti. Prilazni deo tvrđavi je veoma interesantan, postoji jedna taverna i zanimljiva radnjica...

dsc07757.jpg

Radnja:

dsc07746.jpg

Pokušale smo da nađemo i vodopade Potisti, i našle rečicu, odnosno korito reke, koje je presušilo, tako da smo ipak odlučile da ne tražimo vodopad kroz šiblje, gde je kročila samo kozja noga... ali ne i ljudska... :)

Nakon kato Lagadi smo krenule zemljanim putem do plaže Makria Petra, pa se jedan deo ponovo spustile peške do plaže, i videle da nam se ne dopada (ima neke prljavštine ili trave u vodi), i odlučile da odemo na Ragia plažu.

Makria Petra:

dsc07899.jpg

Slučajna prolaznica:

dsc07897.jpg

Nakon toga odlazimo do najdubljeg jezera Avithos, u blizini Ag. Nikolasa. Tu se malo razočaravam, jer sam ga drugačije zamišljala, a shvatam da je veoma zapušteno. Ono što je fascinanatno je da je jezerce nastalo na takvom mestu, i u takvom okruženju i da je tako malo. Naime na slici ne izgleda loše, ali nije tako... evo pogledajte...

dsc07903.jpg

Veče završavamo u Lasiju na večeri, ali o tome nešto kasnije. :)

Izmenjeno (jelenap)
3

Podeli ovu poruku

Link do poruke

E sad malo slike i utisci jednog dela poluostrva Paliki, i to onog zapadnijeg... :)

Ono što moram napomenuti jeste da nam je trajekt Argostoli - Lixuri umnogome pomogao, i skratio vreme vožnje oko zaliva. Taj deo mi je bio najdraži, kada nakon svih plaža koje obiđemo, uvezem auto na ferry i odmorim 20 min do luke u Argostoliju. Odatle imamo 2 min vožnje do Fanarija gde smo bile smeštene. :) Cena po osobi je 2,5E, a za auto 3,6E, i uglavnom idu na svakih pola sata, osim u večernjim kada je red vožnje malo proređen, i idu na svakih sat. Takođe, karte se kupuju na trajektu.

Na Palikiju smo treći dan iskoristile da obiđemo manastir Kupireon, koji me je oduševio. Tačnije, nije bilo posetilaca, a ni osoblja, jer mislim da se nešto renovira, ali smo mi ipak ušle, a sama tišina i mir u crkvi su neprocenjivi.

dsc07966.jpg

dsc07983.jpg

Pogled sa terase manastira

dsc07967.jpg

Vetrenjača u selu na Palikiju

dsc07960.jpg

A sada Platia Ammos. :) Jedna od omiljenih mi. Na ovoj plaži ste uglavnom bili, ali postaviću neke slike, nije na odmet da se podsetimo. Voda fenomenalna, za nijansu hladnija od ostalih plaža, ipak je ka otvorenom moru, prvi put kad smo bile, bilo je talasa, ali zato drugi put ne. Naravno, tu su i čuvene stepenice, i prilaz, ali itekako vredi... :)

dsc08008.jpg

dsc08001.jpg

dsc08046.jpg

dsc09561.jpg

Sledeće odredište Agia Elena, do koje je nešto lošiji put pri spustu, ali plaža je lepa, sa malim pećinama u pozadini. Voda, ne moram spominjati, pa zna se... prelivanje plave i zelene uz bele stene.

dsc08114.jpg

Zatim odlazimo na Petani, a ubrzo i na Fotini prešavši preko stena. Na Petaniju je voda bila relativno prljava, uz talase, a na Fotiniju, a dele ih samo stene, bez talasa i savršeno čista voda. Fotini smo posetile još jednom u toku odmora, i iz poslednje taverne kada gledamo na levo, se čula fenomenalna muzika u izvođenju nekog anonimnog grčkog soliste :) koji nam je nakon celog dana špartanja po plažama legao kao poručen.

Fotini

dsc09541.jpg

Pogled na Lixuri sa trajekta:

dsc09637.jpg

1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Četvrti dan je bio namenjen za deo oko Fiskarda, ali smo napravile malu pauzu, okupavši se na Mirtosu, na koji smo doduše svratile još jednom u prolazu. Mirtos mi se nije dopao, jer ne volim "gradske plaže". Koliko god bila lepa boja vode, meni to nije to... Mirtos mi nema "to" nešto... ali naravno, to je moj utisak... ne zamerite... :)

dsc08192.jpg

Sledeća stanica je Alikies, simpatična mala uvala. Iznad plaže su zanimljive stene sa basenima u kojima ima vode. Evo slike plaže, a i domaćih životinja:

dsc08236.jpg

dsc08242.jpg

Osveženje

dsc08270.jpg

Negde na putu:

dsc08232.jpg

Zatim sledi Dafnoudi, severni biser, mirisi borova i put kroz šumu.

dsc08302.jpg

dsc08348.jpg

dsc08361.jpg

Potom Fiskardo, ručak, i obilazak svetionika, starog i novog. Put vodi pored same obale kroz borovu šumu, i dolazi se do starog svetionika. Iza njega se nalazi i novi. Ovo se obilazi naravno pešaka, a možete parkirati, na putu levo od luke gde pristaje ferry, i produžiti navedenom stazom.

dsc08419.jpg

dsc08423.jpg

Pogled na Fiskardo sa svetionika:

dsc08451.jpg

Obilazimo i Embilisi, koji nije zavredio našu pažnju, osim jednog kupanja, čisto da se osvežimo.

I za zalazak sunca naravno Assos... Penjemo se na tvrđavu, to traje, ali nije nam žao... pogled je nezamenjiv... :)

dsc08491.jpg

dsc08508.jpg

Pogled sa Assosa

dsc08531.jpg

Negde u zalivu Mirtos

dsc08558.jpg

Pred spavanje vino Kretikos na terasi:

dsc08561.jpg

Izmenjeno (jelenap)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Pa da nastavim... sad sledi obilazak lokaliteta koje ste svi uglavnom videli, ali ću i njih navesti...

Krećemo ka manastiru Ag. Gerasimos. Mene fascinira oslikanost manastira, freske i boje koje preovlađuju. Već sam ranije bila u ovom manastiru, i s obzirom na to da slavimo Đurđevdan, pogađate, tražila sam ikonu Sv. Georgija. Tada mi je trebalo dobrih 15 min da je pronađem, ali sada sam odmah naletela na nju, čim sam ušla u crkvu. :) Samim tim, odatle i jak utisak koji mi je ostavio ovaj manastir. Bilo je posetilaca, ali ne toliko da nije moglo da se priđe ikonama...

dsc08566.jpg

dsc08567.jpg

dsc08584.jpg

Nakon manastira svraćamo u vinariju Robola, degustiramo tri vrste vina, Robolu, Ag.Gerasimos i neku vrstu koja nije od robole nego je pravljena od sorte crnog grožđa. Naravno, devojka koja nam je održala kratku prezentaciju je navela da ta vina ne možemo kupiti nigde na ostrvu već samo kod njih, što smo kasnije demantovali, videvši sva ponuđena vina i po povoljnijim cenama u prodavnicama u luci. Robola je od 5,8 E 0,75l, a 0,5l je 3E. Agios Gerasimos od 8E-12E. Mi smo se ipak odlučile za Lidl i kupile po 4 boce vina za 8E. :)

dsc08595.jpg

dsc08593.jpg

Posle degustacije žurimo na Melisani kako bi u 12h došli na jezero, i stižemo, ali se razočaravam shvatajući da ipak boje nisu toliko raznolike, i da sunce još uvek nije visoko iznad jezera. Dok smo se vozile po jezeru, podiglo se još malo, pa mi je na kraju ipak popravilo utisak. Inače što se tiče samog jezera, tu nema dileme, veoma zanimljivo, lepo, čista, providna voda. Cena karte je 7E, radi od 9h do kasnog popodneva, tako su bar naveli... eto dali se bi mogućnost da zatvore kad im se prohte. Takođe postoji vidikovac iznad jezera, ali je ztvoren, i ograđen, tako da se ne može proći do njega.

dsc08698.jpg

dsc08663.jpg

Nakon jezera odlazimo na plažu Ag. Paraskeva, menjamo dve uvale, jedna veća koja je prva u nizu, pa nakon toga se spuštamo na malu plažu ispod bara Del Mare, desnim stepenicama. Nastavljamo ka Ag. Efimiji da proverimo cene iznajmljivanja čamaca koje se kreću od 50E pa naviše + potrošeno gorivo. U povratku prolazimo pored lepih plažica uz put, fotografišemo i stižemo na jezero Karavomilos.

dsc08719.jpg

Isprobavamo ljuljašku:

dsc08739.jpg

I polazimo u selo Poulata, da pronađemo pećinu Agalaki. Usput nailazimo na ruševine stare crkve, i mačka "čuvara" koji uživa u hladu na stepeništu. Nakon crkve oko 200 m prestaje asfaltirani put, i tu parkiramo auto, pa krećemo pešaka. Naravno ni ovu pećinu nismo uspele da pronađemo, jer bi nam verovatno trebala oprema za raskrčivanje kamenja i žbunja.

dsc08748.jpg

dsc08745.jpg

Ipak, ono što je sigurno da ćemo naći je pećina Drogarati, ulaz 5E, radi od 09h. Fenomenalna dvorana puna stalagmita i stalaktita. Malo se dovikujmo da čujemo eho, pa nastavljamo dalje. :)

dsc08764.jpg

Sledeća stanica je plaža Dichalia, koja je svakako lepša odozgo, nego kada se siđe do nje. Tu se zadržavamo nekoliko minuta, i opet sa svom opremom 'ajmo uzbrdo do auta.

Izbliza, sa plaže:

dsc08782.jpg

I odozgo

dsc08790.jpg

Obilazimo crkvu Agrilion, crkvu Ag. Fenandes, prolazimo pored ruševina starog grada Samija prvog na ostrvu, i nastavljamo ka Antisamosu.

dsc08798.jpg

dsc08831.jpg

Do zalaska smo na Antisamosu:

dsc08804.jpg

Zaključak: Da je dan bio duži obišle bi i plažu Paliouras, probale da nađemo pećinu Ag. Elousa, ali šta je tu je... :) Uglavnom, ukoliko postoji putokaz za neki lokalitet, on može i da se pronađe i do njega je pristup "normalan", a ako nema oznake, onda znate da će pronalaženje biti "malo teže"...

2

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Evo i sledećeg dana... dan šesti... nedelja

Krećemo za Zolu, na prvoj raskrsnici skrećemo za Vouti plažu i nakon 200 m, silazimo na zemljani put, kojim se spuštamo do taverne iznad plaže. Plaža ima tri uvalice, mi smo izabrale srednju, do koje vode stepenice desno od taverne i gde su ležaljke (ima par komada) i suncobran komplet 3E za ceo dan. Voda izuzetno topla, za moj ukus i malo toplija, ali providna i čista. Inače je od 10-og voda na svim plažama bila mnogo topla.

dsc09332.jpg

dsc08907.jpg

dsc08896.jpg

Zatim odlazimo do ribarske luke u Zoli, pa na Ag. Kiriaki.

dsc08921.jpg

dsc08912.jpg

Ag. Kiriaki

dsc08931.jpg

dsc08926.jpg

Detalj iz Zole

dsc09793.jpg

Napuštamo plažu i krećemo na Paliki, ali ovaj put u obilazak peščanih plaža. Prva na redu je Megas Lakos. Silazimo na plažu, i shvatamo da to nije to, slikamo i nastavljamo dalje. Dolazimo do Xi, kupamo se, i brzo se pakujemo da krenemo dalje. Ja lično ne volim te plaže koje su polu prljave, komercijalne i gde se pesak u plićaku preliva zbog talasa i muti vodu. Sa desne strane plaže se nalaze i bele stene i nema ležaljki, pa je tamo voda možda čistija, ali sam samo prošetala, da fotografišem, i nisam silazila. Evo tog crvenog peska...

dsc08952.jpg

Nastavljamo dalje i tražimo put za Ag. Nikolas, odnosno plažu Voutsa. Na ulasku dolazimo do znaka:

dsc08997.jpg

Odvažne smo, pa nastavljamo dalje. Jedan krokodil i kengur nas neće obeshrabriti. ;) I stižemo do dobro poznate taverne Spiaggia, ali o njoj u delu koji ću nakanadno postaviti i koji se tiče taverni i izbora hrane na Kefaloniji. Ovaj splav koji se vidi na slici je na povlačenje preko lanca, i služi kao most između dve obale. Naravno u taverni smo videli naše ljude, a deca koja su izigravala Robinsona su pogađate... takođe naši... :)

dsc08970.jpg

Sama plaža mi se ne dopada, ali je ambijent taverne vrlo simpatičan, i mislim da ona vadi dojam o plaži.

dsc08980.jpg

Taverna Spiaggia

dsc08973.jpg

Tu pravimo predah, pa krećemo na Lagadakiju. Malo smo se vrtele u krug, i uz pomoć čika Grka u čije smo dvorište skoro ušle, konačno izađosmo na pravi put i pronađosmo plažu.

Lagadakia

dsc08999.jpg

Pakujemo se i pred zalazak krećemo put Lixurija, na ferry. U Lixuriju pratimo putokaz za plažu Lepeda, do koje ima 2-3 minuta vožnje, stižemo, obilazimo, ne kupamo se, nego žurimo jer imamo 5 minuta do polaska trajekta. Problem nam prave jednosmerne ulice koje ne omogućavaju prolazak do luke, ali nalazimo odmah nakon mosta na desno jednu, i ulećemo na ferry. :) Za 20 minuta stižemo u luku Argostoli, kupujemo lubenicu (cena 0,25 din/kg) i odlazimo u apartman da je uz pogled na zaliv sa terase apartmana dokrajčimo. :D

Pa da nastavim gde sam stala. :)

Sledeći dan prva stanica nam je manastir Ag. Andreas. Na glavnom putu nisam videla putokaz za manastir, ali po slobodnom nahođenju skrenula sam nakon Peretate na put za Pesadu, i nakon par km postoji znak gde se levo skreće za manastir. Radno vreme muzeja koji je usklopu kompleksa je od 8-14h, i ne radi nedeljom, a radno vreme crkve je od 8-14h i 17-20:30h. Cena ulaznice u muzej je 3E.

Muzejska crkva

dsc09348.jpg

dsc09352.jpg

dsc09365.jpg

Iz dvorišta crkve se pruža lep pogled na tvrđavu Sv. Georgija.

Nakon obilaska manastira nastavljamo za Pesadu, i tu nastaje nova izreka koja glasi: "Svi putevi vode u Pesadu" :D Razlog ovome je nemogućnost izlaska iz Pesade. U koju god ulicu da smo skrenule, vrtele smo se u krug, i trebalo nam je dosta sreće i saveta Grka kako bismo izašle iz ovog mesta.

Pre odlaska iz Pesade svraćamo na plažu Vrisi, pa Amos, iznad kojih se nalazi mali parking. Stepenicama se silazi ka plažama, i na račvanju ako odaberete levo i stepenice spuštate se na Vrisi

dsc09379.jpg

a ako odaberete desno, prolazite po obodu brda po zemljanoj stazi i nakon prelaska preko stena stižete do plaže Amos.

dsc09392.jpg

Nakon kupanja odlazimo da vidimo plaže Karavados, Ag. Tomas i Lava beach, pa nastavljamo ka Sissia manastiru i pravimo spust do Sissia plaže koji sam opisala u nekom od prvih postova.

Nakon plaža svraćamo u AB market na putu od Skale ka Argostoliju, kilometar pre Lidla. Preko puta njega se nalazi Marinopulos. Lidl se nalazi na strani puta od Argostolija ka Skali, a Veropulos na samom ulasku u Argostoli sa leve strane.U Lixuriju postoji Food market. To je ono što sam ja primetila od većih marketa. Takođe u Lidlu su najjeftinija vina. Cene se kreću od 1E do 5E po boci, i s obzirom da sam probala nekoliko vrsta, mogu reći da sam zadovoljna. :)

Izmenjeno (mikap)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

I još vam dugujem opis puta do plaže Lefka i utiske sa same plaže. E pa ovako... jedina greška je bila što smo ovu plažu ostavile za poslednji dan, jer nam je trebalo ubedljivo najviše snage pri povratku sa iste.

Auto sam parkirala na zemljanom putu odmah pored glavnog puta, jer sam videla sličan put kao za Sissia plažu, pa nisam želela da rizikujem da se opet zaglavimo pri povratku. I tu krećemo nizbrdo ka plaži koja se vidi u daljini...

dsc09824.jpg

dsc09826.jpg

Ima jako mnogo da se hoda, ali nismo odustajale i stižemo nadomak plaže...

dsc09827.jpg

Plaža ima desni deo koji liči na uvalu, i levi koji predstavlja dugu plažu.

Na plaži smo bile same, voda je lepša u delu gde nije uvala, i fascinantnije deluje odozgo, nego kada se spusti na samu plažu. Voda je bila izrazito topla.

dsc09836.jpg

dsc09844.jpg

dsc09856.jpg

Pri povratku sa plaže nam je trebalo nešto malo više od pola sata, ali smo imale dobar tempo.

Zaključak: Samo i samo, ukoliko ste zaista avanturisti i volite da pešačite, a i planinarite, odvažite se da idete na ovu plažu pešaka. I ponesite dosta vode. Takođe bih napomenula da se do same plaže ne može doći ni terencem, jer je put ispucao, i negde sa većim kraterima.

1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Evo i posta u kome ću vam kroz slike prikazati neke puteve do plaža, koje već nisam u prethodnim.

Put do Sissia plaže:

dsc09450.jpg

Put do Lefke:

dsc09822.jpg

Jedan od glavnih puteva:

dsc07567.jpg

Jedan od sporednih puteva. Ovih "domaćih" životinja ima na svakom koraku, pa obratite pažnju i na njih... :)

dsc07907.jpg

Put do Platia Amos

dsc07986.jpg

Put za Vouti plažu

dsc08892.jpg

2

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Ono što nisam spomenula jeste da smo prvi dan posetile plaže Makris i Platis Gialos, Avithos i Megali Petru koja je u nastavku prethodno pomenute plaže. Ovo su klasične peščane plaže, ali za prvi dan nismo htele da se preforsiramo i vozimo daleko, pa smo obilazile ono najbliže. U povratku sa plaža smo bile do svetionika Ag. Theodori, i Katavotesa. Evo par fotografija, mada ste ovo već svi videli...

Mikros Gialos

dsc07566.jpg

Avithos

dsc07571.jpg

Megali Petra

dsc07627.jpg

Fanari svetionik

dsc07668.jpg

Katavotes

dsc07676.jpg

dsc07675.jpg

dsc07672.jpg

Izmenjeno (mikap)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Malo Slika Argostolija, Lixurija i Fiskarda:

Argostoli sa trajekta

dsc07943.jpg

dsc07949.jpg

dsc07950.jpg

Sa puta

dsc09804.jpg

dsc09807.jpg

Šetalište

dsc09874.jpg

dsc09878.jpg

dsc09886.jpg

dsc09880.jpg

Šareni Fiskardo

dsc08381.jpg

dsc08373.jpg

dsc08385.jpg

dsc08386.jpg

dsc08378.jpg

dsc08387.jpg

dsc09307.jpg

dsc09949.jpg

dsc09960.jpg

Lixuri

dsc09644.jpg

dsc09645.jpg

Izmenjeno (mikap)
1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

A sada malo o hrani i tavernama koje vredi posetiti. Napomenula bih da su taverne u Lasiju daleko jeftinije nego one u Argostoliju, bar je tako bilo u mom slučaju, odnosno ono što je u Lasiju 6-7E u Argostoliju je 9-10E.

Od taverni koje služe dobru hranu u Lasiju, izdvojila bih Sirtaki, San Lorentzo i Nefeli.

U taverni Sirtaki sredom imaju živu muziku, nešto poput naših tamburaša, atmosfera je vesela, uvek je krcato, konobari su više nego druželjubivi, stalno vas slikaju, šale se, gazda taverne na svakih 10 minuta dolazi da sedne za vaš sto kako bi popričao i video da li ste zadovoljni. Hrana je odlična, bar lazanje koje smo samo ovde pronašle, i u još jednom restoranu u Argostoliju o kojem ću nešto kasnije… Ukoliko ste pobornik italijanske kuhinje, biće vam teško da lazanje pronađete na Kefalonji, jer oni kao zamenu za lazanje nude musaku ili pasticio (jela kojih uglavnom ima na meniju svih grčkih taverni). Imaju i dobro belo vino, koje smo ovde plaćale 4E, pola litre.

dsc09670.jpg

dsc09659.jpg

Čika sa šeširom koji stoji, prati muzičare, i ima fenomenalan glas. Takođe poseban je doživljaj kada gosti taverne krenu da mu se pridružuju u pesmi

dsc09661.jpg

Taverna San Lorentzo nudi odličnu hranu, ljubazno i nasmejano osoblje, i najjeftinije vino u okruženju… Cena bokala belog vina od pola litre je 3E. Ova količina je i više nego dovoljna nakon celog dana istraživanja po ostrvu. :) Svako veče jedan dečko svira klavijature, ali lagane melodije i to zvuči baš opuštajuće.

dsc07925.jpg

Ovde smo probale taljatelu bolonezi (porcija 6E), penne karbonaru i penne četiri sira, zatim pizzu i piletinu punjenu kačkavaljem i šunkom sa sosom od zelene paprike

dsc07930.jpg

dsc09329.jpg

dsc09901.jpg

Taverna Nefeli se nalazi preko puta taverne Sirtaki. Porcije su ogromne i hrana je izvrsna. Ovde je vino nešto skluplje nego u San Lorentzu, recimo pola litre belog vina je 3,8E, a crnog 4E. I ovde su konobari pričljivi, a uvek na kraju večeri na račun kuće dobijete neko piće. Prvi put su to bili neki likeri, a drugi još pola litre belog vina… :)

Zečetina u crvenom sosu

dsc09465.jpg

Pasta sa piletinom, šunkom i pečurkama

dsc08162.jpg

Zapečeni sir sa povrćem i začinima (ljuto)

dsc08156.jpg

U Argostoliju smo večerale u restoranu Captein’s table. Taverna se nalazi u luci, a stolovi su poređani na doku, tik pored mora. Hrana nije loša, ali ne zavređuje posebnu pažnju. Od specijaliteta jele smo Lamb kleftiko i špagete karbonara.

dsc07692.jpg

E sad najlošija taverna, sa najlošijom uslugom i hranom je Gondola na trgu uArgostoliju. Ovaj restoran smo odabrale iz prostog razloga, što je jedini nudio lazanju. Kada su nam konačno doneli večeru, lazanja je bila bućkuriš mlevenog mesa, pečuraka, šunke i svežeg paradajza…?! :tuga: Plus dodatno nekih bezukusnih soseva, kojim su ukrasili tanjir… I to “zadovoljstvo” je koštalo 10E. Na slici još i ne izgleda tako loše, ali savetujem da zaobiđete ovaj restoran.

dsc08888.jpg

U Argostoliju sam još probala i giros u luci u taverni Mejas, ali nisam bila zadovoljna, suv, i nije preterano ukusan. Takođe u Fiskardu smo u taverni u samom centru gradića htele da pojedemo pileći giros, ali nas čika koji je pričao isključivo na grčkom i usput pokušavao da nas nauči isti, nije baš najbolje razumeo i doneo nam pileći suvlaki. Pre toga smo klopale neki sirni namaz sa začinima, koji su doneli uz prepečeni hleb.

Ovde bih skrenula pažnju svim onima koji nisu baš često u Grčkoj, pa nisu upoznati sa njihovom “kulturom” donošenja hleba pre obroka. Naime, Grci će vam pre jela doneti hleb i margarin, koji će nakon toga naplatiti po osobi od 1E pa naviše. Ako ne želite da jedete hleb, recimo poručili ste neku testeninu, moj savet je da im čim vam donesu meni, saopštite da ne želite hleb. U suprotnom, jeli ili ne oni će vam isti naplatiti. Negde je isti slučaj i sa vodom od 1,5l.

U taverni na Petani plaži, smo samo napravile pauzu za kafu i sladoled, a sladoled smo jele i u Fiskardu gde su dve ogromne kugle 3,9E. Taj sladoled je bio ukusan i vrlo nas je zasitio, a plan nam je bio da po dolasku na Lefkadu odemo na večeru. Govorim o povratku. Pa je sa večerom išlo malo teže, ali uspele smo. :)

Još jedna taverna koju bih spomenula je Spiaggia na Voutsa plaži. Bilo je govora o njoj, a evo i mojih utisaka. Hrana je ukusna, uglavnom možete poručiti samo morske specijalitete. Ambijent fenomenalan, gotovo nestvaran, ali usluga jako loša, i spora. Dok smo sačekale da nas usluže i donesu hranu, a posle i za račun mislim da je prošlo oko 2h. Mislim da je to ipak nedopustivo, koliko god bili komotni. Ipak čekati da konobar završi cigaretu na vaše oči, a pozvali ste ga za račun je ipak previše. Kada bi osoblje bilo malo ažurnije i ne bi zaboravljalo šta im se kaže samo par sekundi ranije, ovo bi bila najbolja taverna na Kefaloniji. Elem, da vidite i neke sličice.

dsc08974.jpg

dsc08983.jpg

Kalamari, saganaki i prženi krompir…

dsc08985.jpg

Izmenjeno (mikap)
2

Podeli ovu poruku

Link do poruke

I još smeštaj, pa mislim da sam kompletirala sve informacije o mom letovanju. :)

Bile smo smeštene u apartmanima Panorama na Fanariju, u blizini Argostolija. Pogled je fenomenalan, na zaliv, a takođe smo imale i još jednu dodatnu terasu koja je imala pogled na bazen. Smeštene smo u dvokretvetni studio na drugom spratu. Kuhinja je odvojena od sobe, i sadrži sve neophodne stvari (rešo, friz, mikrotalasna, toster). Peškiri se menjaju na svaka dva dana, i tada se čisti apartman i izbacuje đubre. Postoji ogroman parking, crevo za pranje automobila, velika bašta. Pored bazena su ležaljke i bar. Radno vreme bazena je od 11-19:30h, ali nije bio problem za kupanje ni kasnije. Apartmani imaju klimu, sef, TV i wireless. Kupatilo nije veliko, ali je uvek bilo tople vode. Sve u svemu, odličan izbor. Gazda je korektan, i često nam je izlazio u susret ukoliko smo imale neko pitanje. U prolasku pored apartmana za 4 osobe, sam videla da je to bukvalno stan, sa svim neophodnim stvarima.

dsc07538.jpg

dsc07545.jpg

dsc07543.jpg

Pogled sa terase...

dsc07549.jpg

Dvorište, bašta...

dsc09477.jpg

Bazen

dsc09923.jpg

dsc09935.jpg

dsc09937.jpg

Zaključak: Sve u svemu dobar izbor, na dobrom položaju, naravno ukoliko imate kola, ako ne... ipak se odlučite za Lasi. Dobar domaćin Dionissos, koji nam je čak kupio i vadičep, videvši da imamo vino... a i na poklon smo dobile njihovo vino. Ove godine mu je kapacitet popunjen, ali ko odluči sledeće, neka rezerviše u maju, ili ranije... :)

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Свака част:klap:.

Слике су као из неког најелитнијег каталога. Да сам ово видео и сликао, неби ни имао снаге да се вратим кући.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar

• Posetili nedavno   0 članova

Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

• Naša statistika

26814
    Ukupno tema
    900651
    Ukupno poruka