Putnica

EDIPSOS

915 poruka u ovoj temi

Lutra Edipsos je jako veliko i lepo mesto sa gomilom restorana uz obalu i hotela i smestaja. Pri trazenju smestaja ne pise ono studio i apartments nego pise garsonjere pa jos na grckom. Mi smo u glavnoj ulici malo nize od luke za feri videli neki Aktion studios, ja usla i pogodila za 45e lep studio sa terasom i pogledom na more, a plaza odmah preko ulice ... Cula sam i ja da je skupo, ali nisam uopste primetila, sve cene su standardne kao svuda u Grckoj. Pretpostavljam da se ta skupoca odnosi na hotele jer oni svi imaju neki spa, bazene, hidromasaze, termalne bla, bla, bla ... Verujem da je to skupo.

Inace mesto je toliko zivo i puno penzionera da se ne moze opisati. Uvece se ne moze naci mesto u restoranu gde se sluzi lokumades, svi sede okrenuti ka ulici i gledaju na korzo, a pred svakim gomilica lokumadesa (porcija 14 kuglica sa medom i cimetom 3e). I ostali restorani su puni, sve vrvi od zivota.

Moja cerka je rekla da je to jedno od najlepsih mesta u kojima smo bili, ima bas puno raznoraznih prodavnica, ulica, tako da uvece nije uopste dosadno.

Za kupanje smo isli na termalne izvore, ulaz se placa 1,8e , sa stena tece vrela voda od 70 stepeni, gomila penzionera stoji u grupici ispod mlaza, gomila lezi ... i svi sa sesirima na glavi. Napravicu MFT kad stignem, penzosi su sou zivi, raspolezeni za pricu, rukama, mimikom, neki znaju engleski poput onih iz Kejptauna ... Uzival ismo samo tako. I ta termalna voda je za 3 dana koliko smo bili tamo resila neke manje kozne probleme ... Ma cudo jedno ...

2

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

 

Kada se govori o skupoci mesta verovatno se misli na hotele poput ovog koji je stvarno papren

http://www.thermaesy...hotogallery.htm

Ali sva sreca, pa za nas obicne smrtnike postoji gomila klasicnog smestaja za 40-50e na dan po studiju.

Lepo je posetiti Lichadu imaju predivnu crkvu u kojoj se nalazi cudotvorna ikona, kao i cudotvorno drvo iza crkve ... Tu smo se jako lepo proveli uz svestenika koji se odusevio sto smo Srbi ...

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

 

Nakon boravka na Peloponezu ne ide nam se kuci autoputem (ne zna se ko se vise smori, vozac ili ja, najgori deo puta, ravan, dosadan, a opet opasan jer svi voze ludacki). U trenu inspiracije pada odluka idemo kuci preko Evije ... Autoputem do Halkide gde preko mosta prelazimo na Eviju ...

 

Posto je odluka o Eviji pala na brzinu, nisam bila "temeljito pripremljena" pa se sve odigralo onako instiktivno, sad saznajem da smo ponesto i propustili. Mi smo presli preko novog mosta, a kazu da je lepo preci preko starog mosta gde je kopno razdvojeno samo 30 m, nismo to znali, kroz Halkidu smo prosisali, a kazu da je i ona lepa za obici ...ali Boze moj, zaobici cemo mi autoput jos koji put don-t_mention.gif

 

Od Halkide nastavljamo prema mestu Psahna i idemo za Prokopi gde se nalazi crkva Jovana Rusa sa njegovim mostima i gde mnogi vernici dolaze. Put je sumski sa jako puno krivina (uzivancija za mene, ali muz malo gundja, izpred nas neki sporo voze pa se boji da ne prokuva motor, kaze on ti uzivala ali nasa kola bas i nisu ...Ali dobra su ona, hvala im sto nas tako lepo sluze iako su vec u tinejdzerskom dobu srce.jpg ).

U mestu Prokopi u centru sela crkva, jako puno ljudi je bilo. Kazu da se cuda desavaju ...

Oko crkve kao mali sajam zacina, meda, rukotvorina, taverne ... Ispred jedne cika raspalio rostilj i pece suvlaki. Miriseee, a mi gladni. Uz stapic se dobije par parcica hleba u maslinovom ulju i sve to za 1e. Nikad nismo sladje mezetili za celih 5e, jos i sad kad pomislim na to krene mi rad pljuvacnih zlezda ... Tako ih dobro uvaljaju u neki zacin, nigde nisu bili tako ukusni, kad ja to kazem a nisam neki ljubitelj mesa ...

 

Nakon Prokopija nastavljamo krivudavim putem do mesta Strofilia, pa onda skrecemo za Limni. Zatim putem uz obalu Rovies, Ilia i nase odrediste Lutra Edipsos. E o tome sam vec ponesto napisala u gornjim postovima.

 

 

 

U Lutri Edipsos smo se malo prepustili hedonizmu, uzivanje u termalnim izvorima, mnogo dobra stvar ... Nisu naivni oni silni penzosi, znaju oni sta valja ... A znali su vala i kraljevi i imperatori ...

 

Jedan dan odlucujemo se na izlet do glavnog grada severne Evije, do Istie. Nista posebno, Lutra je iha, ha za ovo mesto. Idemo dalje da vidimo cuveni Pefki sa kojim su nase agencije pokusale da naprave proboj na ovo ostrvo. Slatko mesto, nije ni tako malo, ogromna plaza i bezbroj kuca uz obalu, kafici, taverne ... simpaticno za dan, ali verujem da je uvece smor zivi, narocito mladima, gore dole uz ulicu i ajd u krevet ...

 

Nastavljamo dalje do Agios Nikolausa i cuvene Eliniki plaze. Jeste ona lepa, preko puta nje ostrvo sa crkvicom, dosta ljudi na njoj , mozda ona jeste hit za Eviju, ali mi znamo i za bolje wink.gif ... Vracamo se mi u nasu Lutru.

 

Drugi dan smo isli u obilazak malog poluostrva kod Lutre koje gleda na Kamenu Vurlu. Jako je lepo i interesantno voziti se uz obalu, ima divnih uvala, moze se kupati, fotografisati, ima simpaticnih malih mesta. Put vodi do onog vrha, pa malo zavije za Lichadu pa se se opet vrati na isti put jer sa severne strane nema puteva. Na ovom delu ima dosta kampera, narocito na tom vrhu ...

Tu se nalazi i taj besni klub Gregolimani http://www.clubmed.c...GREC-ac-vh.html

 

 

 

Sve u svemu Evija je dosta velika, mi obidjosmo malo taj severni deo, ima dosta sume, nije da nije intresantna, ali u odnosu na ostali deo Grcke ipak je slabije razvijena, takav se bar utisak stice. Ali Edipsos je stvarno klasa i za mnoga druga izvikanije grcka letovalista.

Interesantno kad smo isli u Agiokambos da se raspitamo za trajekt za Glifu (ide na svaki sat) ugledasmo kako sa trajekta silaze dvoja BG automobila, drugi dan ispred Lidla opet dva BG, ne znam da li neka agencija radi Eviju ili su ljudi dosli sami ...

 

Ko hoce da obidje Lutru a nece da se bakce po krivudavim putevima Evije ima elegantno resenje. Ispod Volosa se iskljuci sa autoputa i iz Glife se predje u Agiokombos koji je na 15 minuta od Lutre, a iz Lutre ide feri za Arkitsu sa koje se opet lako ukljuci nazad na autoput. Jedino sto se u tom slucaju plati malo vise zbog ferija, ali jeste zgodno ... Feri za Glifu vozi 25 min i kosta 13,5e za kola i 2,2e za putnike.

2

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Veoma dobro i precizno objašnjenje :)

Već čujem motore trajekta negde oko 19 avgusta kad budem tuda bazao... :)

Izmenjeno (codemaker)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ma prava destinacija za tebe, tamo sam bas pomislila na tebe ... Jedino moras da nabavis obavezan rekvizit za Lutru, bez njega ne polazi - sesiric c040.gif

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Moram da dodam jos jedan vazan utisak iz Edipsosa. Kad bi vam neko opisivao destinaciju i da vam kaze da tamo letuje puno penzionera, verujem da bi vecini nas to bio malo odbijajuce. Medjutim na licu mesta je utisak potpuno drugaciji.

Ti penzioneri su svi tako puni zivota, veseli, ispod onog mlaza u termalnoj vozi stoje i leze sabijeni, pricaju, smeju se a onda neko povede pesmu u svi zapevaju. To je toliko simpaticno da sam ja morala da ih snimam kamerom, naravno cera u prvom planu mi je bila pokrice. Ali nisu ni penzosi mutavi, skapirali oni sta ja radim pa dosli da me pitaju kako su ispali ...ma sou ... Jedan medju njima bio neki namcor, ko serif masirao ljude po plazi ako nepropisno parkiraju stolicu, dosao i kod mene da nesto broji a ja se samo smejem i vicem It's OK, na kraju smo se sprijateljili samo tako, odusevio se sto smo Srbi, odmah mi pokretom ruke pokazao kako se krstimo sa 3 prsta, pa pricao o Milosevicu ...naravno sve rukama i pantomimom ali smo se savrseno razumeli.

Restorani, poslasticarnice su puni penzosa koji jedu i to bas dobro. Mi smo voleli da sednemo u jednu bastu i da porucimo baklave, a bakute pored nas pocinju sa tiramisu, pa preko baklave, pa zavrse sa nekim kuglama. Kazem ja muzu ovi nemaju problema sa secerom i holestereolom.

Zao mi je sto nisam slikala taj restoran gde se jedu lokumades, svi sede kao u pozoristu okrenuti ka ulici i na svakom stolu kupica slatkih kuglica. Bilo mi glupo da uperim aparat u njih, a trebalo je ...

A onda sam se na momenat rastuzila, pomislila sam na nase penzionere koji cekaju u redu za penziju i koji nemaju ni za narodni hleb ... A ovde ima i bogatih i obicnih, pa opet svi nekako uzivaju. Bake i deke setaju drzeci se za ruke, pijuckaju kafe, jedu kolace ...

To me asociralo na scenu iz Argosa, dosli smo uvece kasno a kod njih pijaca u punom jeku. Svi vuku cegere, jedva docekali da mine vrucina. I onda bakuta i deka sa sve cegerima na glavni trg, u kafic, pa cevce frape ... Kad bi neko od nasih penzionera to mogao sebi da priusti ...

4

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Covek se uci dok je ziv, evo malo cunjam po nekim tekstovima o Eviji i nadjem da postoje manji termalni izvori u mestu Gialtra, to je na onom nazovi poluostrvu gde je Lihada ...

Eto Code, ako budes bazao tim krajevima, mozda istrazis za nas ...

A evo i jedne fine online knjizice

http://issuu.com/ent...glish_#download

Evo i MFT Evie

http://www.putovanja...a/galerija/8068

Izmenjeno (samco)
spojene poruke pisane jedna za drugom
1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Malo zamrla tema, ne zasluzuju ova mesta to :) Ima li neko taze iskustva? Bilo bi fino da spodeli sa nama. Hvala!

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Zanima te nesto odredjeno?Ili oblast oko Lutre uopsteno?

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Kakve su plaže u Loutri? Mnogo me je zainteresovala Evia, pa se opasno razmišljam da promenim destinaciju i odem tamo, ali pošto imam dvoje male dece, plaža mi je jako bitan faktor i to da bude u blizini smeštaja, tj. da ne moram da palim kola.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ja nisam videla neke bas plaze u Loutri. Ima, ali nista posebno.Tamo se ide vise zbog tih termalnih bazencica. A i lepa je za videti.

Po meni ti je Pefki bolji, za to sto ti hoces.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

* Biljana 2302

pratim vase postove i foto ture i bas mi se dopada vas entuzijazam

Posto vidim da vas zanima istorija mogu da preporucim ,mozda ste vec i citali,Herodotovu * Istoriju*,tamo ima svasta nesto ali najvise o mestima kopnene Grcke gde su ratovali Grci i Persijanci.Upravo tu i letuje veliki broj nasih ljudi pa mi se cini da nije lose procitati.

Sto se Evije tice tu je u blizini Pefkija,kod Artemizija bila cuvena pomorska bitka u isto vreme kad i bitka kod Termopila i to negde bas u avgustu.Dosta iscrpno pise Herodot i o Istiji i Halkidi ,Skijatosu ,Pelionu ,Fokidi...Zanimljivo stivo za ljubitelje,pogotovo ako posecujete taj deo Grcke.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

meni treba par informacija, ako neko zna, alex spa hotel, kakav je? i da li ste vidjali pse na plazama da li im je dozvoljen pristup?

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Bila bih veoma zahvalna kada bi mi neko rekaoo kakav je na Edipsosu nocni zivot :)

Sestra i ja idemo sa porodicom,pa ne bismo bas da se smaramo :D

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Edipsos loutra je prelepo mesto koje vredi posetiti. Od prosle letnje sezone postoji u ponudi u nekoliko nasih agencija. Cene su vise nego pristojne s obzirom da se radi o smestaju koji je uglavnom na prvoj liniji do mora. Ono sto Edipsos cini posebnim jesu termalni izvori koji izviru na samoj obali mora temperatura termalne vode je oko osamdeset stepeni. Ja sam bila u ovoj banji za prvomajske praznike preko jedne nvosadske agencije i bez problema sam se kupala u moru. Ove godine planiram i da letujem ovde. Zbog prelepe prirode, toplog i mirnog mora, mogucnosti izleta u Atinu, Skijatos, Vulkanska ostrva. Pored apartmanskog smestaja u ponudi ima i nekoliko hotela, mi smo bili smesteni u hotelu Hermes koji je sasvim ok. ako se uzme u obzir cena polupansiona.

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26982
    Ukupno tema
    905038
    Ukupno poruka