Margarita

Skopelos-putopis

63 poruke u ovoj temi

DOLAZAK DO SKOPELOSA

Pre neko leto odlučili smo se da letujemo na Skopelosu. Dosta smo iščitavali ovaj forum i Draganovi saveti su nam izuzetno pomogli u osmišljavanju naše maršute puta. Pozdravljam ga :thankyou: , i, evo, prenosim i naše utiske.

Ono što je nama bilo bitno da odlučimo je- gde da napravimo predah na putu do Skopelosa? Rešili smo da je najbolje da prespavamo u Volosu - gradu luki, odakle ćemo se narednog jutra ukrcati na jutarnji trajekt za ostrvo ( kreće u 7 h). Informacije o trajektu i cenama prevoza možete potražiti ovde http://www.hellenics...ex.asp?a_id=977, mi nismo rezervisali kartu iz Beograda tj. kupili smo je to jutro, ali da napomenem - putovali smo polovinom juna- znači- van glavne sezone.

Put do Skopelosa nam je brzo prošao, iako vožnja traje oko dva i po sata, a ovako su naš trajekt pratili galebovi, čula sam da su neki ljudi videli i delfine

1002400resized.jpg

Nikako ne zaboravite da se vremenska zona razlikuje za +1 h! I da, možete da izaberete da li ćete trajekt napustiti u Glosi ili u gradiću Skopelosu, nama je Glosa bila bolja opcija.

BORAVAK NA SKOLEPOSU

Mi smo naš smeštaj na Skopelosu rezervisali 3 dana pred polazak! Sin vlasnika apartmana u kojima smo boravili tražio je da uplatimo novac pre dolaska, ali smo mi to ljubazno odbili, objašnjavajući da ćemo pre stići mi nego uplata njima na račun ( u slučaju da novac uplatimo). Najbolja ponuda smeštaja na Skopelosu je ovde

a mi smo proveli predivnih 14 dana ovde

1002703resized.jpg

Nakon dolaska i kraćeg odmora, bili smo raspoloženi da se upoznamo sa ostrvom koje nas je već po silasku sa trajekta, "kupilo", svojim mirom, pesmom zrikavaca, gustim šumama i mirisom četinara.

Ostrvo Skopelos pripada Sporadima, veće je od znatno poznatijeg Skijatosa, ali je od istog manje komercijalizovan i turistički malo zapostavljen. Populacija ostrva je oko 5000 stanovnika, većina njih živi u glavnom gradiću Skopelosu kojeg karakterišu gusto načičkane kućice.

1002522resized.jpg

Rešili smo da dobro istražimo ostrvo ( 14 dana boravka i posedovanje auta nam je to i omogućavalo), a prvenstveno smo stavili akcenat na dobre, slabo posećene plaže. Naš smeštaj je bio na 50 m od Panormos plaže, ali nam se ista nije dopala.

dscf1652rotatedrotatedre.jpg

Plaže na Skopelosu su pretežno šljunkovite, more je kristalno čisto, a već prvi dan nam se ispunila želja da budemo sami na plaži :yesss:

1002417resized.jpg

Najpoznatije plaže ostrva su pomenuta Panormos, zatim Milia i Kastani - na kojima je 2007-me sniman film "Mama mia". Kastani plaža je zaista jedna lepa peščana plaža, meni je lično smetalo što je bila, za moj ukus, dosta prenatrpana turistima, i što su se na njoj - ne znam samo odakle - pojavljivale ose :tik:

1002590resized.jpg

Izmenjeno (Margarita)

Margita, hvala na ovome, nadam se da sledi nastavak. Mi smo Skopelos planirali za ovu godinu, zahvaljujuci ovom forumu sam pronasla sve informacije koje su me zanimale, a onda sam saznala da sam u drugom stanju i ta varijanta je otpala. Tako da... ja se najiskrenije nadam da cemo to moci da izvedemo sledece godine, sredinom juna, muz, ja, malisa od 4 godine i bebac od nekih 10 meseci.

Cekam nastavak putopisa :)

P.S. Zamolila bih te da pored fotografija navedes koja je plaza u pitanju

Izmenjeno (maloprase)

Pozdrav! Naravno da nastavak sledi...

Najbolje plaze se nalaze na juznoj i zapadnoj strani ostrva. Severoistocni deo Skopelosa ima stenovite plaze, tj.bezbroj malih stenovitih uvala, ali imam utisak da su nekako i vise izlozene vetrovima, tako da se meni kupanje na Glisteri i Glifoneri ( koje su na istocnoj strani ostrva), nije narocito svidelo. Evo pogleda na uvalice Glisteri i Glifoneri

1002527resized.jpg i

1002671resized.jpg

1002696resized.jpg

Mi smo dobar deo odmora proveli na kamenito- pescanoj plazi Limnonari, koja se nalazi na juznoj strani ostrva - slika ( mene pomalo podseca na Zanjice) :cool:

1002452resized.jpg

A onda smo ¨pronasli¨ kao ¨nasu¨ plazu Andrines, i pet dana smo gotovo sami uzivali ovde :srce:

1002634resized.jpg

Izmenjeno (Margarita)

Ja sam, mozda, akcenat stavila na plaze, sto je i normalno jer je rec o destinaciji bez nekog znacajnijeg kulturno-istorijskog nasledja. Ipak bih naglasila brojnost crkvica, kapelica i manastira na ostrvu, koji, svi, pripadaju Grckoj pravoslavnoj crkvi ( procitala sam podatak da ih je oko 350!).

Najpoznatija crkva je crkva na steni, Agios Ioannis , osim atraktivnog polozaja, ova crkvica je bila i jedna od lokacija snimanja filma ¨Mama mia¨

1002461resized.jpg

Ispod crkvice ( koja je na severnoistocnoj strani ostrva), nalazi se istoimena plaza - Agios Ioannis.

Nakon nekoliko dana istrazivanja prelepih plaza ostrva, resili smo da malo otkrijemo i njegov sredisnji deo. Unutrasnost ostrva je brdovita, odlicna za biciklizam... ali i za posetu - gusarskim grobnicama?! :lud:

1002528resized.jpg

Do lokaliteta Sandoukije, koji nam je predstavljen kao mesto nekoliko gusarskih grobnica, vodila je izuzetno strma stazica sa ne bas bezazlenim usponom od oko 40 minuta dobrog hoda. Ono sto smo zatekli vidite i vi

1002540resized.jpg

Hmmm... nije bas da smo TO ocekivali, posle onih silnih prica o navodnom gusarskom blagu koje jos uvek neotkriveno lezi negde zakopano na ovom ostrvu, ali POGLED sa Sandoukije, je bio neprocenjiv! :wub:

1002539resized.jpg

RESTORANI, MARKETI, ISHRANA I PROVOD

Naglasila bih da ljubitelji dobrog nocnog provoda mogu slobodno da zaobidju ovo ostrvo. Iako stari deo gradica Skopelosa ¨vrvi¨ od restorancica i popularnih taverni, sve je nekako mirnije, mesto odise atmosferom porodicnog odmora . U gradicu postoji nekoliko dobrih dzez ! klubova, koji su smesteni uz samo more, izdvojila bih dzez klub ¨Platanos¨, njega smo veoma lako pronasli, a ostao mi je u secanju i kao Draganova preporuka mesta za vecernje pice.

Restoran u Skopelosu koji nas je posebno odusevio i gde sam ja, kao vegetarijanac, uspela da nadjem dobru klopu je ¨Anna s¨, koji se nalazi na brdu, izuzetno je posecen ( uglavnom je neophodna rezervacija), a krasi ga, osim odlicne klope i usluznog osoblja, i fenomenalni ambijent kao i prijatna ziva svirka. Meni im je neobican - baziran je na izvornim grckim jelima, hranu pripremaju po starim receptima, restoran je za svaku preporuku!

Drugi bar-restoran koji nam se dopao, jeste ¨Agnanti¨, u gradicu Glosi, a cija je glavna prednost polozaj tj. terasa i spektakularni pogled sa iste. Pogledajte

1002450resized.jpg

Hrana je solidna, mozda su cene malo vise, ali je zaista uzivancija sedeti na plavo-beloj terasi obmotanoj vinovom lozom, svoj u cvecu i morskim detaljima i pri tome imati ovakav pogled :cool:

Mnostvo taverni u glavnom gradicu Skopelosu, u ponudi ima vec pripremljena jela ( sto je dobro kada ste bas gladni!) kao sto su musaka, punjeni paradajz itd... ma ne znam, sve neka mesna jela! :lol:

1002547resized.jpg

Ono sto je zanimljivije, to je da se odlazak na veceru u tavernu, lako pretvara u ¨provod¨, jer je veliki broj istih koje se trude da uz angazovanje zive svirke, goste sto duze zadrze na hrani ( i picu!), pa se trude da im priuste sto bolji ugodjaj, a zaista smo nekoliko puta i naisli na vesele situacije, gde se i sirtaki zaigrao :rolleyes:

Naravno da nismo imali novca da se svakodnevno hranimo po restoranima, a posto smo na moru - u obzir je dolazila samo jednostavna priprema hrane - sta je bolje od sveze upecane ribe? Raspitali smo se i saznali da u zaliv Panormos ( gde smo i odseli), ribari gotovo svakog jutra dolaze oko 7 i 30 da ponude svoj ulov na prodaju. Mi smo kupovali oradu, bile su jos dve vrste ribe, neke sitnije i sa vise kostiju, i nakon sto smo ih jednom probali i nisu nam se dopale, zadrzali smo se na poznatom izboru.

U lokalni market na Panormosu smo isli bas kad smo morali, sve ostalo smo kupovali u hipermarketu koji se nalazi na oko 3 km od gradica Skopelosa ka nasem zalivu ( imena mu se ne mogu setiti).

Izmenjeno (Margarita)

Margarita, hvala jos jednom. Mnogo korisnih saveta objedinjenih na jednom mestu. Fotografije plaza su predivne, slobodno nabaci jos neku, izgledaju carobno. Definitivno je Skopelos u najuzem izboru za sledece leto! Jedina stvar koja me trenutno odbija ( pored cene trajekta, grrrr ) je udaljenost, bojim se da je mozda preveliki zalogaj za nas cetvoro, mada mi nismo komplikovani i sa klincem smo svake godine isli u Grcku, obilazili bas dosta, cak mnogo vise od onih sa starijom decom ali ne znam kakva ce nam biti organizacija kad se uvecamo za jos jednog clana :srce:

Izmenjeno (maloprase)

Ja za dva meseca idem put Skopelosa, drugar je bio pre dve godine i sve reci hvale za ostrvo.

Hvala za info i slike, posto sam cuo za taj hiper market moze malo detaljnije gde se nalazi ja pokusavam da ga nadjem ali ne ide mi.

Pozz

Maloprase, trudnice :cvetic:, veliki pozdrav! :hello:

E, pa imam jos par stvari da napisem, ali stalno sam u skripcu sa vremenom. Kao prvo, da odgovorim tebi - mi smo isli sa detetom od 3 g, a ja sam na tom letovanju bila u 4-tom mesecu trudnoce. Znas, necu da te lazem, ipak je sa dvoje dece dosta komplikovanije da se organizujes ali nije nemoguce! Mi, ipak, jos uvek nismo u cetvoro isli nigde po inostranstvu ( po Srbiji jesmo) , a sa starijom cerkom smo isli u Slovacku vec sa njenih nepunih 4 meseca.

PLAZE

Vec sam pisala. ali, ajde da u jednoj recenici prokomentarisem sve plaze na kojima smo bili

Zapadna strana ostrva

U nizu, jedna do druge nalaze se plaze : Panormos, Andrines, Milia, Kastani, Hovolo, Armenopetra...

Panormos- zaliv, uredjena plaza sa lezaljkama i sa nekoliko restorana i marketa u neposrednoj blizini. Ovo je pogled na Panormos ( plaza je sljunkovita)

1002598resized.jpg

Milia- dugacka, sljunkovita plaza sa suncobranima i lezaljkama, na njoj u sezoni uglavnom bude guzve. U blizini plaze ima nekoliko mesta ¨za predah¨ . Nazalost, nemam slike iste koje bih mogla da podelim :sorry:

Andrines- nekoliko malenih, slatkih, sljunkovitih uvalica, pripadaju hotelu iznad njih njih, ali smo van sezone mogli i mi da uzivamo u njihovoj lepoti

1002601resized.jpg

Kastani- jedna od retkih pescanih plaza, u sezoni prilicno posecena, neuredjena ( bez lezaljki), sa lepim senovitim delovima plaze ( da ¨pobegnete¨ u hlad borova) . Dobar deo radnje filma ¨Mama mia¨, snimljen je upravo tu.

1002585resized.jpg

Armenopetra- jos jedna u nizu lepih, divljih, sljunkovitih plaza, dobro skrivena od putnika namernika, jer je sa glavnim putem spaja poduzi i ne bas sjajan makadam. Nema hlada, nema suncobrana, odlicna za rano jutro, bicete sami, gotovo je sigurno :)

1002414resized.jpg

Na jugu ostrva:

Stafilos-sljunkovito-pescana plaza, sa suncobranima i lezaljkama, ceste su guzve, u blizini plaze postoji nekoliko restorancica, nemam foto za objavu

Agnondas- pored ove plaze smo cesto prolazili, odmah je do puta, a nalazi se u omanjem seocetu ( podseca me na Petrovac i njegovu plazu). Plaza je sljunkovita, sa dosta hlada, a na njoj smo vidjali ugavnom porodice sa manjom decom

Limnonari - cesto smo odlazili na ovu plazu. Vec sam je opisala u gornjem tekstu, samo da dodam da na njoj ima suncobrana i lezaljki a i nekoliko prijatnih taverni se nalazi uz samu plazu

1002451resized.jpg

Sever i istok ostrva

Plaze uglavnom cine divlje , omanje uvale sa sitnijim ili krupnijim sljunkom. Veci broj ovih plaza je slabo posecen i to je osnovni razlog sto su omiljene kod nudista ( na plazi Perivoli, dok sam slikala nisam ni primetila da su dvoje krenuli da se ¨raskomote¨ :zvizduk:).

Plaze Glifoneri, Glisteri i Ag. Ioannis ( plaza u podnozju crkvice na steni koja je bila lokacija za snimanje vencanja u filmu ¨Mama mia¨) sam opisala u gornjem tekstu ( i postavila fotke).

Tripko, pozdrav, setila sam se da se hipermarket zove DIA ( setila se, zapravo da pogledam na mapu a tamo stoji ime hipermarketa.. ;) ), a on se nalazi na putu od gradica Skopelosa ka plazama sa juzne strane ostrva ( Limnonari, Stafilos..). Pored hipermarketa secam se da je bila EKO benzinska pumpa, ma nije tesko da se nadje, veruj! A obavezno tu pazari, cene u lokalnim marketima su i do 50 % vece :lud:!

Izmenjeno (Margarita)

Hvala pronasao sam je na mapi, bukvalno na mapi ostrva koju si postavila malo izvan grada posle stadiona pise DIA i EKO pumpa. I upravo to cuo sam da je dosta jeftinija i mi smo jako blizu tj u gradu samo se spustis putem dole do mora i tu smo, tako sa te strane sada sam miran.

A jedva cekam jos dva meseca uf ko ce to docekati.

Tripko,

jedan dobronameran savet - nemojte da nocite u Volosu! Nikako Volos, ja bih preporucila da na putu do Skopelosa nocite ovde

Mi smo u dolasku nocili u Volosu, morali smo zbog jutarnjeg trajekta, ali - najjeftiniji bezvezni hotel sa kao 3 zvezdice ( veruj, ne vredi vise od dve!) platili smo oko 60 eura - i to bez dorucka! Doduse, bio je blizu pristanista, ali ipak... Dalje, kada smo se to vece umorni smestili u hotel, otisli smo na klopu - racun je bio oko 35 eura, a ja sam jela samo salatu i pili smo vodu! Znaci, Volos je skup, pri tom - stvarno nije vredan trosenja novaca :nea: ( moje misljenje, eto).

Margarita,

Ova informacije ce biti korisna ljudima koji idu automobilom, ja idem autobusom, mozda je malo cimanje, al drugar koji je pre dve godine bio kaze da je put bas bio lagan a voznja brodom fenomenalna. Ja mogu da obecam slike ali tek za nesto vise od dva meseca kad se budem vratio.

Uf ko ce to docekati momentalno bih se teleportovao tamo ;o).

Inace da dodam posto sam razgovarao sa drugarom da je prevoz do plaza fantastican i sa te strane smo mirni.

Da ne bih lupala plusić na svaki tvoj post Margarita, evo ovako jedan veliki + za trud i za sažet i koristan opis Skopelosa.

Hvala! :klap:

Tripko,

Pisalo se na forumu, mislim da je Mile mobilni ostavio link, o povoljnom smestaju u Volosu. A sad kao za baksuz ne mogu da pronadjem, nisam ga nigde utefterila, 10e po osobi je nocenje, hotel je u luci, mislim da je neko cak okacio i fotografiju pogleda iz sobe na luku. Ako neko zna o cemu je rec neka se javi, a i ja cu ako u medjuvremenu pronadjem. Moguce je da je na temi Skopelos.

Margarita svaka čast na putopisu, kao i na sjajnim fotkama :klap: