mikap

Rodos, jedno savršeno letovanje - putopis

264 poruke u ovoj temi

Nakon kratkog odmora smo imali sastanak sa vodičem Ivanom. Upoznao nas je sa korisnim informacijama o ostrvu, šta treba videti, gde kupovati, gde parkirati, kakve su cene na ostrvu, o autobuskom prevozu, rent a caru... takodje nas je upoznao sa izletima i cenama izleta koje organizuje agencija ( inače smo sve o izletima već dobili odštampano u onoj koverti ). Evo izleta i cena istih preko Kalodoukasa :

- Izlet na ostrvo Symi, polazak u 08 h, povratak u 19 h, cena je 50 eura, za decu od 2-12 godina popust 50%

sa ručkom na brodu uz piće (uračunato u cenu izleta )

- Kružna tura po ostrvu, polazak u 08 h, povratak u 17:30 h, cena je 38 eura, za decu od 2-12 godina popust 50%, ručak nije uračunat u cenu izleta. Obilazak kreće istočnom obalom, a povratak je zapadnom, koliko vidim na papiru baš se dosta toga obilazi, praktično svi bitniji lokaliteti, ali ulaznice nisu uračunate u cenu konkretno za Akropolj u Lindosu nije uračunata ulaznica i ona iznosi 6 eura po osobi

- Grčko veče, polazak oko 19 h, povratak oko 23 h, cena je 40 eura, deca od 2-12 godina imaju popust 50%, uračunati večera i piće, ide se u selo Pastida 15km od grada Rodosa

- Turska - Marmaris, polazak u 09 h , povratak u 17 h, cena izleta je 50 eura sa svim taksama

Takodje nam je ponudio uslege Rent a car agencija sa kojom oni saradjuju, hteli smo preko njih da izmemo auto, tražili smo mu ponudu za najmanji neki auto A kategorije za 5 dana. U toku večeri nam je poslao poruku, da nema najmanjih već da može da nam ponudi auto B kategorije i da bi to koštalo 160 eura za 5 dana. Rešili smi da ipak malo sami pogledamo po Rent a car agencijama pre nego što definitivno odlučimo.

Sve u svemu jedan fin sastanak sa predstavnikom agencije, pružio je gomilu informacija. Svima je doneo mape ostrva, doduše neke umetničke, na njima nam je zaokružio šta sve treba videti ako se odlučimo da sami idemo u obilazak.

Mi nismo išli ni na jedan od ovih izleta, tako da vam ne mogu ništa reći o kvalitetu istih. Sami smo pogledali cene u luci brodića koji idu na Symi i do Marmarisa. Cena do Marmarisa je 45 eura u luci, a do Symija čini mi se 40 ili 45 eura, nisam sigurna :blush: . Nismo na kraju otišli nigde od toga, ostavili smo to za neku sledeću posetu Rodosu, jer toliko toga ima da se obidje, da vam treba nekoliko poseta ovom divnom ostrvu.

Jos, jos, jos :klap:

Samo ovako nastavi pa ti je putopis na putu da postane za Rodos ono sta je Rolijev za Zakintos :D

Bravo za izvestaj!

Bili smo na istom letu / preko Eurojet-a - isli porodicno u hotel Pegasos, na Faliraki Beach-u (nas cetvoro - muz i ja sa dve cerke, od 3 i 5 i po godina).

Sve bi bilo savrseno da nije bilo onog hladnog vetra...

Hotel preporucujemo od srca - odnos cena/kvalitet je vrlo povoljan (s obzirom na kvalitet hotela, poziciju...).

Jos smo dobili i super sobu - zapravo apartman koji se nalazi odmah iza bazena.

Hrana je raznovrsna, vrlo ukusna!

Odlicno je i sto su obezbedjeni peskiri za plazu i bazen, pa ne morate da zatrpavate kofer peskirima za plazu:)

Drugi dan

23. jun 2011.

Nakon ooooooobilnog doručka :D smo krenuli malo po rent a car agencijama. Uglavnom su cene bile svuda iste, manji auto iz A kategorije za pet dana se kretao oko 145-150 eura. Naravno trebalo je obratiti pažnju na osiguranje, jer nisu svi imali isto. Neko je imao potpuno osiguranje, a kod nekih je u slučaju štete do 300 eura bilo na nama što nam naravno nikako nije pasalo :D . Bila je jedna rent a car agencija odmah preko puta našeg hotela i tu su nam nudili Fiata pandu za 125 eura za pet dana, sa potpunim osiguranjem, mada su automobili bili stariji i vidno već izgrebani i čukani, tako da nam je tu nešto ipak bilo sumnjivo i nismo hteli kod njega da uzmemo iako je ubedljivo bio najeftiniji. Auto smo uzeli preko puta hotela International u ulici I. Kazouli u rent a car agenciji Round. Inače hotel International je bio udaljen od našeg hotela City Center čitavih 3 minuta hoda, iako nisam ulazila unutra, mogu slobodno da potvrdim pisanja drugih forumaša i da kažem da je hotel International na fantastičnoj lokaciji :) . Dogovorili smo se da auto preuzmemo sutradan 24. juna ujutru, cena za 5 dana sa potpunim osiguranjem, neograničenom kilometražom je bila 150 eura. Ostavili smo kaparu 20 eura i očekivali da sutradan pokupimo Hyundai i10 ili Suzuki Alto.

Pošto smo našli auto i sve se dogovorili, već je bilo negde oko podne, pa smo tek tad krenuli prvi put na plažu. Uputili smo se u kafić koji je pominjan ovde na forumu, a i od vodiča smo dobili preporuku da idemo tamo jer uz kupljeno piće dobijate i ležaljke i suncobran na ceo dan. Radi se o kaficu Blue ( bivši Thalasso kafić ). Čak kako smo shvatili neki naši ljudi ga sad drže. Uglavnom ovaj dan i još jednom u toku letovanja smo bili ovde. Kafić je na samom desnom kraju Eli plaže, uz piće imate i ležaljke. Medjutim piće je prilično skupo sok 3 eura i sipaju vam iz velike flaše u plastične velike čaše i napune sa puno puno leda (znači nije u malim flašicama ). Pivo Heineken malo u flašici ga dobijete je 4,5 eura. Kafe su od min 2,4 eura pa naviše, ali je uglavnom naviše. Tako da cene su stvarno visoke, naravno bolje i to nego da plaćate samo ležaljke za 8 eura, ipak ovde dobijete i piće, mada ne znam ni ja šta je pametnije raditi. Plaža tu nije neka, nije loša, ali je bolja ispred Mediterranean hotel. Takodje sama voda tu je malo prljavija, ništa to nije strašno, ali bolje da napišem sve svoje utiske. Inače kafić izgleda lepo. Nismo se previše zadržali na plaži, 3-4 sata možda, jednom se okupali pa smo požurili nazad u hotel da se sredimo i odemo do Aquariuma. Nažalost ovaj deo plaže i kafić Blue je jedno od onih mesta koje na kraju nismo slikali :sad:

Negde oko 17h smo krenuli u Aquarium, http://rhodes-aquarium.hcmr.gr/en/, usput malo slikali, razgledali. Cena ulaznica je 5,5 eura za odrasle. Sami utisci o poseti Aquariumu su ok, nije ništa posebno, ali je lepo, prvi deo je kao muzejski, dok kasnije nailazite na velike akvarijume i ribe. Nije to nešto veliko, malo su nehumani uslovi u kojima drže neke ribe, ali ajde da ne odlazim previše u detalje. Vredi posetiti ako nekog to zanima, jer ipak 5,5 eura nije tako puno, s obzirom da smo pre toga na plaži pivo platili 4,5 eura, tako da ga treba obići.

d3a39b23dd65bcbb5b82a4ea55cf74ca.jpg

Slika Eli plaže i Casina Rodos

28dfda24ff03a71fdc97501b8513acdb.jpg

9ae8a5d44cbefa8acb0a51e1661b601e.jpg

b10f833fe9ed627ac6248792aab101f6.jpg

Nakon posete Aquariumu me je dragi odveo, kako to da objasnim, na tretman fish-doctor. Umočite noge u velike akvarijume i ribice vam grickaju stopalo, tj. ukljanjaju mrtvu kožu ... Slika će to bolje da objasni :) Cena za 30 minuta tretmana košta 15 eura. Ima tri takva kao salona u gradu, bar smo ih mi toliko videli. Takodje smo jedan salon i u Falirakiju videli.

a1d48bdc90bf0769243e2d22e57c47e7.jpg

951a7b029fe3f213c4d5968afec1cfd5.jpg

Nakon toga smo ostavili foto aparate u hotelu i krenuli u šetnju gradom. :) Tako je prošao naš drugi dan odmora. :)

Jao, nikada nisam videla bolji izvestaj... i ja koja sam bila na Rodosu 2009 uopste ne bi znala ni blizu da ovakav putopis napravim. Super. Jedva cekam da krenemo. Da li je mozda neko u vasoj grupi bio u hotelu Ibiscus koji se nalazi odmah pored hotela Mediterranean..

MIKAP

dobrodoscla.gif

Jedva čekam nastavak :klap:

Treći dan

24. jun 2011.

Auto - prvi dan

Odmah nakon doručka idemo po auto, doveli su nam Suzuki Alto. Nakon završene papirologije krećemo u obilazak ostrva. :)

7cfad8ae774946bce09f827bc51b885f.jpg

Plan za obilazak ostrva sam ja još u Novom Sadu osmislila, naravno plana se uopšte nismo držali :D . Jednostavno plan smo u hodu menjali, što namerno, što slučajno :) . Lako je izaći iz grada, put, tj. stari put prema Falirakiju vas vodi pored starog grada, sve je lepo obeleženo, nećete imati problema.

Kao što sam već pomenula krenuli smo starim putem prema Falirakiju, postoji inače i noviji kojim smo kasnije par puta prošli. Znala sam da je negde na izlasku iz grada Lidl i verovatno još neki marketi, pa smo rešili da prvo u njih svratimo, da ih malo pregledamo, vidimo gde šta ima, kupimo neko hladno piće i da vidimo gde ćemo u povratku da stanemo da kupimo malo više stvari, karton vode, sokove, voćni jogurt ... Ubrzo nailazimo na Lidl sa naše leve strane, svraćamo na kratko, čisto da ga osmotrimo malo, ali ništa ne kupujemo.

( Napomena: fotografisano je u povratku, predveče )

f516a962d1c3a86dfe7a68a99da9881f.jpg

Odmah preko puta Lidl-a se nalazi Veropulos ( Spar ), znači sa desne strane kad se ide iz grada Rodosa, gde takodje na kratko svraćamo uzimamo neke hladne sokove da imamo na plaži i vodu, pa krećemo dalje.

8ba010f7af13f18e60a3dc4e78f53dfc.jpg

Ubrzo sa leve strane nailazimo na Carrefour, parking je preko puta marketa ( znači sa desne strane ). Tu takodje stajemo, jer sam ja prethnodno kad sam bila u Paraliji išla u Marinopulos (Carrefour) i kupila suprugu neki šorc za kupanje, koji je odličan, pa smo stali da vidimo da li ih i ovde ima. Takodje da pogledamo i neke stvarčice za Bellu ( kuče je u pitanju :) ) koje smo dosad takodje kupovali u Carrefouru i ja da kupim sebi sokove, jer jedino ovde sam ( što se tiče Grčke ) vidjala 7 up light i Sprite zero (kao pazim na liniju :laugh: ). Nakon kupljenog još jednog šorca, koštaju 9,99 eura i stvarno su dobri i kupljenog soka krećemo napokon dalje.

c7feca80193f072a4a4f5dd5552d249e.jpg

Napomena: ove radnje, konkretno Lidl i Carrefour postoje i na tom novom putu, što prolazi po sred grada i ide na jug od Rodosa do Falirakija, do Lindosa... čak su i veće, Carrefour je ogroman na tom novom putu. Tu smo videli da se nalazi i Jumbo, malo uvučen, velika radnja za decu sa igračkama ( ne znam da li ima još nešto jer nismo svraćali ). Takodje sam tu negde videla i Dia market i još neke grčke markete. Mi smo svraćali samo u Lidl u Carrefor, što se tiče tih markete na tom novom putu.

Izmenjeno (mikap)

Nakon divnog provedenog dana, vratili smo se u hotel, sredili i krenuli u stari grad na večeru. S obzirom da nam je taj dan, 24. juna, bila peta godišnjica braka, rešili smo da odemo na neko fino mesto :) . Restoran koji smo odabrali je restoran "Romios" u Starom gradu, evo adrese

Romios Restaurant - Taverna

15 Sofokleous str. 85 100

Old Town Rhodes

Ovaj restoran je ovde na forumu član prospero preporučio. Nakon njegovog komentara sam ukucala u pretraživač ovaj restoran , pročitala dosta pozitivnih komentara na Tripadvisoru. Pogledala na netu šta je jelo psaronefri koje je forumaš prospero preporučio.

Kako do restorana: kada ste na Hipokratovom trg (glavni trg) i gledate u te restorane koji ga okružuju i imaju te terase na krovovima, e pa izmedju dva restorana , preko puta velikih stepenica je Pythagoras ulica, odmah na početku ulice je neki luk tako da ćete lako prepoznati gde da idete, krenete njom, pa prvom desno (pre toga ćete još desno videti jako malu uličicu ali to je bašta restorana, a vi skrećete baš u redovnu ulicu ), pa prva levo, samo pravo nastavite izmedju bašti raznih restorana i na kraju sa leve strane je restoran "Romios".

Evo sve to na slici, pa izmedju ova dva restorana vidite kameni luk, pa tuda krenete

5165b17e6bcf5d259aa6770a882ad5aa.jpg

Evo to sve i na mapi

42200aa36b7ec570b9773400a8ba6873.jpg

plava boja: zaokružena je glavna kapija, tj. ulaz u stari grad iz marine, Hipokratov trg i put do njega od kapije

zelena boja : put od Hipokratovog trga do restorana

crvena boja : restoran "Romios"

Ambijent je predivan, hrana je ukusna, porcije su velike, cene su pristojne, pogotovo poredeći sa cenama ostalih restorana u Starom gradu. Večera nas je dosta izašla ali stvarno smo svašta jeli :) , pre jela na račun kuće dobijate prepečen hleb sa maslinovim uljem i nekoliko namaza, na kraju večere smo od restorana dobili kolač panna cotta i sorbe od limuna doduše u malim čašicama, ali svejedno lep gest. Imamo inače dosta slika restorana ali smo uglavnom mi na njima, tako da evo nekoliko slika na kojima nema nas, mada na slikama se ne vidi, ali verujte restoran stvarno predivno izgleda. :)

491907eea3f4a6dc9cd81d90013e3582.JPG

e9f0580aeecd8bd1dca41d877d1b958b.jpg

7063c3faec513d56b40b65cf70e63e30.jpg

f77616bbb4703dbd31fe16b4bc7e8931.jpg

1fcaf573ea69a81c95a78a7cf0497b27.jpg

Sve u svemu jedan savršeno proveden dan :)

Četvrti dan

25. jun 2011.

Auto - drugi dan

Puni planova krećemo u obilazak i osvajanje novih plaža. :)

Rešimo da odmah svratimo na Anthony Quinn bay da osmotrimo kakva je, jer sam nekako imala osećaj da će nam se svideti. Plaža se nalazi nekih 13 km od grada Rodosa, ubrzo nakon što prodjete Faliraki imate skretanje levo za Ladiko i Anthony Quinn bay. Plaža je lako dostupna, odvajanje sa glavnom puta je zajedničko za obe plaže, nakon kratke vožnje imate račvanje desno dole je Ladiko, a levo je Anthony Quinn bay. Ima mesta za parkiranje dovoljno. Odmah je toalet gore kod parkinga, levo je mali kafić sa skroz pristojnim cenama pića i sjajnim pogledom, hranu nešto nismo zagledali. Stepenicama silazite dole do plaže. Odmah već prvi pogled će vas očarati. Predivno je. Uvala, predivna voda, nekako je intimno... mi smo bili oduševljeni :turista:. Plaža je šljunkovita, takodje i ulaz u vodu i svuda ima stena, kao što se vidi na slikama. Plaža je idealna i za snorkeling, što smo mi baš praktikovali :) . Preporučuje se korišćenje onih patika za vodu, ima i u kafiću da se kupe. Mi smo zaboravili da ponesemo od kuće te patike, pa mi bilo bezveze da ih opet kupujem, tako da sam u papučama ulazila u vodu, pa papuče spuštala na neku stenu. Na plaži ima tuševa, takodje i suncobrana i ležaljki za iznajmljivanje, dve ležaljke i suncobran su 8 eura. Ima i malo mesta da spustite svoj peškir, što smo uglavnom mi i radili jer smo se oko 2 h zadržavali na plaži. Na ovu plažu smo svratili još nekoliko puta, takodje nam je bio i plan da autobusom idemo kasnije na ceo dan, kad vratimo auto, ali nismo uspeli jer autobus ide samo dva puta dnevno od grada Rodosa do ove dve plaže i to u neko bezvezno vreme :sad: . Ne znam da li postoji neka kombinacija iz Falirakija. Kao što se da zaključiti ova plaža nam se najviše svidela od svih. :)

ba8da89b94ef8dc99068c671453c5acb.jpg

7edd42f643b9919bb89a3a44e25de3c9.jpg

828925a1be6fc7909a38d45ff90386f9.jpg

3384fd1fa67b5fdd218540951dda6d20.jpg

Nakon kupanja i malog predaha nastavljamo dalje. Usput često zastajemo na različitim vidikovcima radi fotografisanja. Prolazilmo kroz Lindos i nastavljamo dalje do Glystra beach. Glystra beach je udaljena od grada Rodosa nekih 55 km, odnosno nekih 4 km od Lindosa prema jugu. Plaža je lako dostupna, vidi se sa glavnog puta. Peščana plaža je u pitanju, plićak je dugačak, te je stoga idealna za decu. Voda je prozirna, jedino dok smo "šnjurali" smo videli da u dubini na dnu ima krupnog otpada, kanistera, buradi, kanti... pa nam je to malo pokvarilo utisak. Generalno je plaža lepa. Ima suncobrana i ležaljki, kafić, nismo se raspitivali za cene.

0fe0c4958e9372025f840aa9704a96e1.jpg

f8c68cb8410d194ad1a7f6cf3ad4ba1f.jpg

f7f65de95509197a4385cbf79ea36c20.jpg

Nakon kupanja i malog sunčanja krećemo dalje prema jugu. Prolazimo kroz mesto Kiotari, koje deluje simpatično, ima turista i deluje da će tek da se razvije u pravi turistički centar. Nastavljamo dalje i tražimo pominjani ovde na forumu Mojito beach bar. Ne znam tačno koliko je udaljen od grada Rodosa ali moja neka procena je da je Mojito beach udaljen nekih 65 km od grada Rodosa. Zadržavamo se samo da napravim par fotografija pa idemo dalje, inače lepo izgleda, opuštajuće.

ae620c7cda08ab5d3971521646c86dc7.jpg

d1dd9d88c8ec822f8dba6893bb00fe82.jpg

9f422c0fbd2185ab8880840ded2b90da.jpg

Ubrzo nailazimo na odvajanje za Sun beach bar, bar na plaži, rešimo i njega da vidimo, pravimo takodje par fotografija i nastavljamo dalje na jug.

25b0eae1750df40d85a162e891e77bc2.jpg

0d3032cffd586196431f831afb72960f.jpg

7fb2bae1f026c006c78809f57832e553.jpg

Izmenjeno (mikap)

Napokon stižemo na krajnji jug i do plaže Prasonisi, raja za surfere, mesta gde se takodje sudaraju dva mora, Mediteran i Egejsko more. Prasonisi je udaljen oko 90 km od grada Rodosa. Put do njega je odličan. Generalno su putevi na Rodosu odlični. Prvo zastajemo na brdu iznad plaže da fotografišemo, pa se spuštamo dole, ima dosta mesta za parkiranje. Plaža je ogromna, na desnoj strani (kada gledate dole prema plaži, a celo ostrvo vam je iza ledja ) na Egejskom moru su talasi i to poprilični, na levoj strani na Mediteranu je mirnija voda, dok je vetar prilično jak svuda. Prepuno je surfera, zmajeva... stvarno izgleda fantastično. Na levoj strani pa skroz levo ima ležaljki ali nismo stigli dotle :D, a i nismo imali nameru tu da se kupamo iako izgleda fantastično, jer stvarno je prepuno surfera i sl. tako da uvek postoji šansa da vas pokupe i da vas povrede. Prošetali smo u krug, divili se šta sve ti ljudi tu rade i izvode, napravili pregršt fotografija, malo izgoreli i krenuli dalje. Obavezno posetite ovu plažu, stvarno je lepo i interesatno za videti.

c9a463fd1957d9f6cc333a82d954dee6.jpg

87cbfb8c2f29ee84951f3d66223c332b.jpg

398917c8b57c7ef5eed2919b86f3d266.jpg

53c7a127ebbef8bd52f8c4ce3d63e606.jpg

c77b73b5ee5a3a548f7fe823630f3fd1.jpg

f99d6d9633036c1aada9330f9faf5f33.jpg

f8982b1cd95a93f498b2a6b743e89f85.jpg

87e2669f4e7be14e02222228ce1740cb.jpg

Pošto je bilo vreme ručka plan je bio da po preporuci forumaša Rosbacher svratimo u selo Lahania i u Tavernu "Platanos" na ručak. Lahania je od grada Rodosa udaljeno nekih 75 km, postoje putokazi ne možete promašiti. Taman je zgodno da na putu za Prasonisi svratite u odlasku ili povratku :) . Kad udjete u selo postoji dosta putokaza koji vas vode do taverne " Platanos", bez proleblema ćete je naći. Taverna je prelepa, tačno ono što sam zamišljala, jako mi se svidelo. Pored je crkva, ogroman platan, čije su grana nažalost uglavnom posečene, sigurno su morali, ali bez obzira i dalje izgleda predivno. Bilo je ljudi, ali opet izuzetan mir i tišina. Rosbacher hvala ti na ovoj fantastičnoj preporuci :) . Seli smo odmah ispod drveta, suprug je jeo stifado koji je bio odličan i obilan, a ja sam jela svežu ribu, tj. oradu. Hrana je bila odlična, ne sećam se cena, ali znam da su bile pristojne, sasvim normalne cene. Čak su nam dali i hladnu vodu na poklon da imamo na putu, što jeste sitnica ali jako lep gest sa njihove strane :) . Nakon jela dok je suprug uživao ispod drveta, ja sam malo prošetala po selu, koje je jako simpatično i naravno fotografisala. Vlasnik teverne je suprugu rekao da oni izdaju i autentične kuće tu u selu, ima i onih starih bez struje i vode, ali i modernizovanih :) . Obavezno svratite u Lahaniu i u tavernu "Platanos".

c85bc0e9cd3798fdea3209c23702930e.jpg

4c2218e9d3cbe9d97f8acb7338afad4d.jpg

b376207bdef6571f94fb5a814837183a.jpg

4fa0582d660a5050fb822429d465e3ef.jpg

31748f62efc1adadd935af7021aed8b6.jpg

Bilo je pravo uživanje posetiti ovo mesto i tavernu. :)

Izmenjeno (mikap)

Sjajan putopis @mikap ;). Ocekujem da cete uskoro stici do moje omiljene plaze...tj., mislim na ovaj putopis :).