Maria

PAROS

263 poruke u ovoj temi

Tamo je vec prosle godine pocela kampanja protiv izgradnje vetrenjaca za proizvodnju struje, navodno narusavaju autentican izgled ostrva, plus jos neki detalji u vezi zivotne sredine. Video sam u Parikiji veliki protestni transparent. Grcka vlada planira da ih postavi na jos neka Kikladska ostrva. Mada, na Parosu se te vetrenjace vec nalaze, pa ne znam da li oni hoce da se one uklone ili sta vec.

https://secure.avaaz.org/el/petition/Ypoyrgeio_Perivallontos_Energeias_Ohi_stin_egkatastasi_anemogennitrion_stis_voynokorfes_tis_Paroy/?wOUqJlb&utm_source=sharetools&utm_medium=twitter&utm_campaign=petition-408658-Ypoyrgeio_Perivallontos_Energeias_Ohi_stin_egkatastasi_anemogennitrion_stis_voynokorfes_tis_Paroy&utm_term=OUqJlb%2Bel

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Apsolvirali smo da je na Kikladima generalno nesto hladnija voda. Mene zanima da li postoji neka plaza na ostrvu gde je po pravilu voda toplija? Isto pitanje i za Naksos. 

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima
 

Apsolvirali smo da je na Kikladima generalno nesto hladnija voda. Mene zanima da li postoji neka plaza na ostrvu gde je po pravilu voda toplija? Isto pitanje i za Naksos. 

 

na juznom delu parosa, oko alikija je malo toplija voda. 

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Можда је тврдња да је на Кикладама генерално нешто хладнија вода важила некад (пре климатских промена или како год) ? Што се тиче мојих искустава, ја ни ветар на Кикладама нисам осетио. Где је био тај Мелтеми? Па прво на том Паросу. Када сам био ама дашка ветра није било на плажи Света Марија, а вода је била бара (јул месец).

Исти случај са СВИМ плажама Наксоса на којима сам био (уобичајене плаже које се посећују на Наксосу). На Псили Амосу у води 3 сата и да не излазим.

Ове године (опет јул) иста прича на Сифносу и Серифосу.

Ех тај ветровити јул на Кикладама ;)

Киклади са својим већином пешчаним плажама хладнији? У односу на шта хладнији? Која острва, који део Грчке? Па где ћете топлије од мирних песковитих плитких плажа где сунце пржи од ујутру до увече?

Наравно под условом да је такко, а ја само за тако знам (истина из свог небогатог искуства).

Не кажем да не може да се "улети" у мало израженији ветровит период и дане када морске струје нанесу условно хладнију воду.

Оно што хоћу да кажем је да оно што је важило некад, не мора да значи да важи и сад. Иако и некад колико ми је познато није било стриктних правила о ветровима и температури мора.

Некад се у 6 ишло са плаже. Данас у 6 неки иду на плажу, а у 8 плажа пуна малте не као у 2.

Надам се да ће све ово да буде правилно схваћено :)

Izmenjeno (Srbko)
1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Zadnjih par godina je more na Mediteranu nesto toplije. Mi nismo zimogrozljivi. Ja cak i ne volim kad je voda previse topla. Letujemo uglavnom u junu ili julu, kupali smo se pocetkom jula na Kefaloniji i Lefkadi, na Tasosu i sredinom juna. Ovog i proslog leta takodje u junu na Kritu na krajnjem zapadu gde su plaze nesto hladnije. 

Gledam ove sajtove sa temperaturom vode, ali meni to nista ne znaci, predstavu nemam sta mu dodje 23 ili 25 stepeni. 

Ako budemo isli na Kiklade (zelja je tu, a mogucnosti su nesto drugo) bilo bi to najverovatnije krajem juna ili pocetkom jula. 

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Мало изгледа зависи и од среће (ветар и температура мора) и рекао бих важи за свако острво у Грчкој.

Мени је ветар на Кикладима недостајао и био сам га жељан. Наравно свестан сам да има и других искустава и не оспоравам их. Преносим своје.

Чињеница је и да је топлије него што је било и све остало што сам претходно написао.

За Кикладе је много већи проблем што је значајно скупље летовање на њима од уобичајених дестинација (и то не због цена хране и пића на самим Кикладима). Зато и разумем разлику између жеља и могућности јер сам их и сам добро осетио, а и осећам (за наредну годину нпр.).

Зато су (не) омиљене агенције кева. Али њих углавном на Кикладама нема или су папрено скупи аранжмани.

Мислим иако ни сам нисам стручњак да је 25 степени задовољавајућа температура воде (мада је и то индивидуално).

Izmenjeno (Srbko)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ali Srbko, sta znaci to "nekad"? Na osnovu mog iskustva upravo su odsustvo vetra  i toplo more izuzetak na Kikladima.
Imao si srece i to je to. Ne znam koje godine si bio na Parosu i Naxosu, ali ni tada kao ni sada jedna temperatura (i mora i vazduha), kao ni intenzitet vetra, ne traje tokom cele sezone vec moze da varira, a i ne mora. Uleteo si tada, a i ove godine na Sifnosu i Serifosu, u vreme kada je priroda bila "dobro raspolozena".
Eno pogledaj temu o Naxosu, strana 22. Prosle godine u junu temperatura vazduha se nocu spustala na 33 stepena (MajaBee napisala). Voda do 26 stepeni, sto je bas lepa brojka za Kiklade. Naravno, nema sumnje da je i na Parosu bilo slicno.
A onda sam ja dosao na red i proveo drugu i trecu sedmicu avgusta iste te 2017. godine na Parosu i Antiparosu. Nista od svega gore pomenutog se nije desilo. Bio je to Paros kakav znam - vetar doduse nije nesto besneo, ali ga je bilo (zavisi kog dana i gde), a voda je bila ona na koju sam najcesce reagovao sa brrrrrrr, dok se posle nekoliko dana ne naviknes :) Nikakva nepodnosljiva vrucina ni uvece ni danju.
Kao sto vec rekoh, na Iosu pre x godina, plaza Manganari na jugu , voda bljutavo topla, bukvalno se valjas u njoj i ne izlazis satima, sledece godine ista plaza, udjes u vodu i bezis iz nje da se ponovo ugrejes na suncu, toliko je bila hladna.
A inace, kada pominjem da je voda na Kikladima uglavnom hladna, to poredim sa  drugim morima, drugim drzavama. Ne mogu da kazem "voda u Grckoj je takva i takva" jer sam uvek isao samo na Kiklade i zato se na njih ogranicavam pri poredjenjima. Izuzetak sam pravio samo u tri boravka u vodi na Atici (Nea Makri, Kokkino Limanaki kod Rafine i Lavrio na samom jugu Atike), ali to je Kikladski komsiluk, pa nije bilo razlike.
Krajem oktobra i pocetkom novembra prosle godine bio sam u Egiptu i voda mi je bila toplija u to vreme nego u sred avgusta (dva meseca ranije) na dragom mi Parosu. Eto :)

3

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

@Ultralamb А који бих ја био Srbko да твоје искуство доводим у питање. Па то нема шансе !

Своје искуство довео сам у везу са климатским променама, а оставио сам и простора да зависи од среће (написао у посту). Ипак нисам се сложио да је вода генерално на Кикладама хладнија.

Мислио сам при том на остали (острвски првенствено део Грчке).

Нисам приметио ни да си ти иједног тренутка написао да је вода на Кикладама генерално (опет ова "популарна" реч) нешто хладнија.

Видим сад да си написао да је углавном хладна. Немам ништа ни против тога. Срећан сам што то нисам имао прилике да осетим у своје 2 године боравка на Кикладима у јулу 2014 година Наксос..., 2018. година Сифнос, Парос

Мислим да је само мали неспоразум у питању. Ево ја ове године на Сифносу и Серифосу први пут у животу схватих зашто је потребна клима у соби.

Наиме, раније сам мислио шта ће ми кад дању нисам у соби, а ноћу ми не треба.

Ове године је рабих ноћу за све паре.

И на крају сматрам да делимо мишљење да нема правила, а ја сам само додао да ми се чини да повећане температуре утичу и на ситуацију на Кикладама (да додам осим када није ветровити, мало хладнији, или чак и кишни талас што наравно није немогуће па и у периоду јул август)

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Hehe... kad se samo setim kako smo se pre par godina vlasnik smestaja na Parosu i ja cudili ljudima koji insistiraju na klima uredjajima... Ali eto, i to zatreba ponekad :)

Ove godine me nema tamo... Idem u konkurencijske vode opet (cizma).

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Iz mog iskustva sa Kikladima (period 2012-2015), jedino gde je temperatura vode zadovoljila neke moje standarde je bilo na Milosu, i tu sam se posteno iskupao, a plaze su bozanstvene. U redu, ni na Folegandrosu i Sikinosu nije bilo lose, na Amorgosu i Kufonisiji onako, a na Naksosu i Santorniju bas hladnjikavo sa puno vetra. Posto sam obisao skoro svaki ostrvski kutak Grcke (sa izuzetkom istocnoegejskih ostrva), moj zakljucak je da je more zaista u proseku bilo najhladnije upravo na Kikladima. Ali naravno Kiladi se vole i zbog drugih stvari, i zato planiram da im se u nekom trenutku ponovo vratim makar na par dana.

Izmenjeno (Dragan)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Za razliku od prosle godine, ove je u istom periodu (druga polovina juna) vrijeme na Naxosu i malim Kikladama bilo skroz drugacije-ugodno toplo temp.vazduha izmedju 25-28 stepeni, more za nijansu hladnije i svaki dan vjetrovito...1 od 2 dana na Naxosu se ni najhrabriji nisu kupali u moru, zbog jakog vjetra odnosno velikih talasa. Sledeci dan je bila najveca temp-31 na Naxosu. Ultralamb je spomenuo kako nam je bilo prosle god. Samo bih dodala da cuveni Meltemi lani gotovo da nismo ni osjetili. 

Zadnje 3 god.ljetujemo u istom periodu i uvijek smo imali srece za vremenom i temperaturom mora,nadam se da ce tako i ostati:rolleyes:.

 

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

@Dragan Ако сам "таговао" правог Dragana? Наиме, има их 2. Надам се да ће ако и нисам и "прави" да прочита ово.

Колико пратим, а живим у убеђењу да по мало пратим Dragane, чини ми се да је према теби и из твог искуства најпријатнија вода за купање на Спорадима.

Оно што сам нотирао је и да је управо на тим острвима ове године харала тзв Медуза (знамо о чему пишем).

Значи пропаде одмор тако рећи, што сложићемо се није занемарљива чињеница.

Са друге стране ја када сам био на Спорадима, вода је заиста била и више него задовољавајућа.

Да не испадне да је мени свуда вода задовољавајућа, написаћу да нпр на Косу (Кефалос плажа) нисам улазио у воду од зиме, а и на западној страни Родоса. Испаде Додоканези спорни. Наравно није тако.

Исте године на истим острвима, али на другим плажама купао сам се "за све паре".

Не кажем да неких правила нема, али емпиријско гледање на ову тему није увек из мог угла поуздано.

Зато и не бих да "генерализујем" (уопштавам) причу о температури мора, па ни на Кикладама.

Написао сам и да нисам приметио ни да је @Ultralamb то радио. Ја сам само одговорио на оно што је констатовала учесница   @gagana ks из свог угла.

Да закључим да сматрам да не постоје поуздани методи за одређивање где је и када на грчким острвима уопштено хладније море и да промене температура (пораст) утичу и на досадашња искуства и "правила" која су можда и била успостављена.

Мало се и вртим(о) у круг, а ? :) Немојте да ми замерите.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ma sve ok, "nasi" smo :)

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Sve ok, mislim da smo i ja i Ultralamb bili potpuno jasni.

Meduza je koliko ja znam prosle godine prosla tim delom Egeja gde su Sporadi (bio sam bas tada tamo) i sve se zavrsilo na nesto jacem vetru, malo kise a u trajanju od nepuna 24 h (zato su Sitonija i Kasandra prilicno lose prosli). More je inace bilo iznad proseka toplo (toliko da je na nekim plazama pocelo i da "cveta" more, a posle pomenute oluje/uragana je postala taman kako treba sa prosecnim temperaturama od 26 C. Ali ponavljam, sve se svelo na nepuna 24 h. Inace od vodica i mog dugogodisnjeg prijatelja koji je tada bio na Samosu, sam cuo da se voda opasno rashladila.

Bio sam i ove godine u drugoj polovini jula tamo (zakacio i sam pocetak avgusta), i nikakvih ozbiljnijih nepogoda nije bilo (imalo smo dva oblacna jutra, od toga jedno sa nesto kise), a more je bilo prva liga. 

Sto se kupanja tice, Sporadi su uz Rodos (koji je medjutim dosta vetrovit) najbolji izbor za destinaciju u periodu jul-septembar. To moje visedecenisjko iskustvo progovara.

Pozdrav svim ljubiteljima Grcke, vracamo se na geografske koordinate jednog Parosa.

Izmenjeno (Dragan)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ено стране 122 на теми Бисери Спорада - почетак невремена 27.07.2017. године - Скијатос. Лепо поставио човек.

Киша са друге стране (а камо ли невреме) најмање треба туристи на летовању под нормалним условима и просечном туристи.

Кише на Кикладама није било у мом све укупном боравку од месец дана у две различите године. Није ни наговештаја било.

Наравно остављам простора да сам имао среће, као и са свим осталим на Кикладама.

Писано је у претходном посту и да је море цветало услед неуобичајено високе температуре воде. Делује да има везе са променама климе о којима сам писао. Али у реду. Можда и не ?

Да ли је и на Кикладима ту и тамо температура воде неуобичајено висока?

Ако мене неко пита, одговор је да.

Ево и код нас се говорило - од Илије (празник Свети Илија - 02. август) сунце све милије. Било је тако, сећам се добро нпр 80 тих година прошлог века :)

Ево сад сунце уби, сведоци смо, а крај је августа.

Ето о тим неким стварима сам писао...

Тиче се и Пароса, мада слажем се, претерало се (ево, ја сам признајем претерао).

И сам сам за то да се тема врати коме и припада. 

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26982
    Ukupno tema
    905038
    Ukupno poruka