olorien

Bezbednost u Barceloni...

45 poruka u ovoj temi

Nedavno sam čitala jedan britanski forum o Barseloni i primetila sam dosta tema o džeparenju i varanju turista. Po tim pričama nekako izgleda da svako ko vam se uopšte obrati ili priđe blizu zapravo namerava da vam nešto ukrade. Komentari tipa, ni slučajno spustiti foto aparat na sto ako sednete u kafiću, novac nikako da se drži u džepu, samo u onim pojasevima koje nosite ispod odeće, pasoš apsolutno ne nositi sa sobom i slično. Javljaju se ljudi koje su za nedelju dana boravka u Barseloni više puta džeparili u metrou.

Zvuči prilično loše. Planiram putovanje u septembru, zanimaju me iskustva naših ljudi.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Mi nismo imali nikakvih problema. Mere opreza su otprilike slicne onima tokom voznje GSP-om ili kad si u bilo kakvoj guzvi, velikom gradu u nepoznatom okruzenju.

Naravno, ako hodas ulicom sa razvijenom mapom 2x2, to privlaci dzabalebarose i prosto vristi: vidite me ja sam turista! Tako se vecinom ponasaju doticni stranci koji pisu te komentare na TA i posle im djavo kriv..

Znaci, probaj da se uklopis u okruzenje, torba nek je uvek na oku (u kaficu ne ostavljaj na stolici pored jer je sigurno neces vise videti), nemoj da padas na fore ljudi koji ti prilaze na ulici sa kojekakvim pricama, bakicama ispred crkvi, laznim policajcima i sl.

U metrou se potrudi da imas u dzepu par evrica sitno koliko ti treba za kartu (ili jos bolje uzmi onu za vise dana- isplati se) da ne bi morala da vadis ceo novcanik svaki cas i tako to...

Na plazi se ne odvajaj od stvari - nas dve smo naizmenicno isle u vpdu, ipak je to javna plaza, ni na Adi ne ostavljam stvari.

Barselona je prelepa i steta je propustiti sve te krasote zbog straha od lopova (ovo kazem jer moji rodjaci iz Engleske bukvalno nisu izasli iz hotela jer su imali neku zastrasujucu sliku o tamnosnjim prilikama na ulici)

:cool:

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Bila sam dva puta u Barseloni, jednom u okviru ekskurzije, drugi put samostalno. Istina da je da svi upozoravaju na džeparoše, na glavnim turističkim lokacijama u gradu imaju i oznake tipa "Pazite na svoje stvari" i slično. Mi nismo imali nikakvih problema, ali naravno da smo bili i obazrivi. Ne u meri da nas je to omelo u istraživanju grada, već neke tipične mere opreza, koje, kao što reče angelinaa, primenjujem bilo gde da sam. Kritična mesta su plaža (čuvar na plaži nas je takođe posavetovao da ne idemo dečko i ja u isto vreme na kupanje), Rambla (ovde većina turista šeta sa rancem ispred sebe, dakle, pazite!), i neke veće gužve gde se na primer, čeka ulaz u neku turističku atrakciju i slično. Preporuka je, naravno, da ne nosite sav novac sa sobom, kao ni eventualno neki skupocen nakit koji upada u oči na kilometar. Meni je lično Barselona prelepa i, uz neke osnovne mere opreza, nisam se osećala "ugroženo" u njoj.

1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

O bezbednosti u Barceloni je vec bilo reci na temi Balcelona-opis i jos na par mesta na forumu.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

U svakom gradu gde ima milion turista ima bar 100 puta manje i lopova koji vrebaju priliku

Nisam imao losih iskustava iz BArselone niti bilo gde

osim u Bg-u gde su uspeli da mi - mojom naivnoscu (ili zeljom da izadjem u susret i pomognem nekome) ukrali 150 evra!

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Kao i vecina turistickih destinacija, i u Barseloni ima prevaranata i lopova. Ali, uz odredjene mere opreza, nema nikakvih problema. Znaci, novac, i dokumenta, treba da budu na sigurnom mestu. Dzeparosa najvise ima u prometnim ulicama (kao La Rambla) i naravno u metrou, gde najobicnije guranje (koje i ne primetis), moze da znaci dzeparenje. S druge strane, ne verujem da ima razbojnika, koji na silu uzimaju novac (sem ako ne ides nocu u mracne ulice..)

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Evo, pošto sam se nedavno vratila iz Barselone, iz ličnog iskustva...

Priče o džeparenju i krađama nisu preterane, ima puno svega toga ali dobra stvar je što nije nasilno, i što se možete sačuvati ako ste dovoljno oprezni.

U metrou smo sreli američku porodicu kojoj su očistili džepove dok su im pokazivali kako se kupuje karta na automatu.

Nama su dva puta prilazili ljubazni likovi koji su nam se obraćali na engleskom i pokušavali da nam skrenu pažnju dok su njihovi drugari obraćali pažnju na naše torbe.

Kad znate o čemu se radi, čak je i zanimljivo.

U svakom slučaju, treba voditi više računa o svojim stvarima nego što ste navikli, i na žalost, ignorisati ljude koju stupaju u kontakt s vama, jer puno njih su u stvari lopovi.

Osim toga, osećali smo se potpuno bezbedno u Barseloni, mada uveče nikad nismo zalazili u uske uličice gotske četvrti. Moguće je da je i tamo bezbedno, ali preko noći izgledaju zabrinjavajuće.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Pricala sam sa devojkom koja je putovala vise puta u Barsu i rekla mi je da na plazi ljudi svoje stvari zatrpavaju peskom da im lopovi ne bi uzimali, a lopovi idu i kopaju po pesku pored peskira u potrazi za stvarima..

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Da,čak angažuju i posebno dresirane krtice koje vade stvari ispod peska i nose sve na jedno mesto lud.gif...

Dajte ljudi,pola stvari koje pročitate ili čujete su čisto preuveličavanje.Slažem se da treba biti oprezan,ali nemojte padati u paranoju. Jednostavno,nemojte da "izazivate" džeparoše i lopove noseći poluotvorene torbe i novčanike,ako vide da niste "laka meta" neće ni pokušavati da vas pokradu. Bio sam u Barseloni 10 puta i nikad nisam imao ni najmanju neprijatnost,dok su mojoj kumi prošle godine u kafiću na Rambli pokušali da ukradu torbicu,ali zato jer je držala okačenu na naslonu stolice preko puta mesta gde je sedela.

Izmenjeno (DraganV)
ne citirati ako se poruka odnosi na prethodni post
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

od tog dzeparenja mi se dize kosa na glavi. za pare sam smislila, ali sta da radimo sa pasosima i avio kartama. koliko je bezbedan sef u okviru hotela? pogotovo sto nije u pitanju hotel visoke kategorije.

Izmenjeno (Korzika)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Izvini na direktnosti, ali šta će nekom tvoj pasoš ili avio karta?

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

ja sam pitala gde sa pasosem. ne znam sta ce nekome moj pasos, ali da ga ne pokupe sa ostalim sitnicama. ako do toga uopste dodje.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Pre prvog puta u Barselonu naslusao sam se prica o kradjama a vidim da se te price i ovde raspredaju. Medjutim, nikada nisam doziveo pokusaj kradje niti sam primetio bilo kakve dzeparose za sva 3 puta sto sam bio u Barseloni po 10 dana. U setnjama gradom nosio sam manju torbicu preko ramena a na plazu ranac. Ranac i torbicu sam uvek ostavljao na stolici pored sebe u kaficu a nisam primenjivao ni brojne tehnike zastite o kojima vi ovde pisete. Pare sam uvek sve nosio sa sobom kao i pasos. Ove price sa zakopavanjem stvari u pesak su stvarno nenormalne. Po vasim pricama ispada da gradjani Barselone nista drugo ne rade sem sto vrebaju kako da ukradu turistima novcanik.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Nema potrebe za paranoisanjem, ali nema potrebe ni da se ponasamo kao blentavi englezi. Stave pasos i novcanik u ranac pa pravo na ramblu kroz najvecu guzvu. Budite oprezni taman koliko treba u velikom gradu. Ne sve pare u jedan dzep, ne u zadnje dzepove od pantalona, ne drzite otvorene tasne. Kako se ponasate npr. u Beogradu to su pravila i za ovaj i bilo koji veliki grad.

2

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Kako se ponasate npr. u Beogradu to su pravila i za ovaj i bilo koji veliki grad.

amen :)

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar

• Posetili nedavno   0 članova

Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

• Naša statistika

26317
    Ukupno tema
    877759
    Ukupno poruka