Bogalinac

Ko ode kajaće se, ko ne ode kajaće se

113 poruka u ovoj temi

Ko god da planira da ide u severnu Grčku, ne treba posebno da brine. Gorivo se napuni u Makedoniji, jedino ako carinici ne štrajkuju, neče biti problema. E sad, ostrva... Bejah na Krfu prošle godine, ista priča, i nije se ni osetilo. Pa, oni zavise od turizma, moraće da popuste malo dok ne prođe sezona. Sećam se 1976 god. kada smo mi njima prodavali bonove za gorivo, jer su oni imali ograničenu mesečnu potrošnju. Doduše, to je kasnije i nas snašlo, pa bih voleo da ako ima matoraca koji se toga sećaju, napišu koju reč u ime onih lepih dana kada oni nisu bili Europska unija i prodavali Giros za 150 drahmi.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Јес' вала, а гирос није био, недајБоже, од пилетине нити свињски, него од овч'о... па канди цела улица на лој!

Мислим, не канди оном ко једе "дебелога овнујскога меса". ЊАМ!

Када сам их питао (млађи свет) камо то данас, изгледали су ми као да нит' су га јели, нит' икада мирисали. Пар матораца се само тужно осмехнуло.

Исто и за бозу (никад чули!) и лимунаду... еј, бре... нема цеђена лимунада из апарата, мораш да пијеш оно смеће "Фанту" уз тулумбе!?

Који је био курс када је драхма угинула напрасно?

Поздрав!

Izmenjeno (Ton_majstor)
1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Дуго је било да је око 160 драхми за 1 ДМ.

Увијек су најбоље плаћале оне кафеџије на почетку Егнатије.

Ееее... успомене...

Сад немам времена, али обећавам да ћу убрзо сјести и написати како је то изгледало прије... хм...35 година

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

što jes', to jes'. Ono beše Giros, ovčetina,govedina a bogme i kozetina u slojevima, samo paradajz i luk sa origanom, krompir za decu. E onda počeše da dolaze švabe, austrijanci i kasnije mađari pa počeše da stavljaju kečap i senf, svetogrđe! A tek kukureci, crevca na žaru... Sada hamburgeri, čizburgeri pa ti svejedno gde letuješ. Kada sam pre par godina u Marmarisu video Tursku porodicu u McDonald's-u, sve mi se pojasnilo. Ne znam da li španci i dalje prodaju Pinčose po ulicama ili je i tamo hamburger varijanta, ali ova opšta globalizacija i HASAP ubiše sve autohtone specijalitete.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Sećam se 1976 god. kada smo mi njima prodavali bonove za gorivo, jer su oni imali ograničenu mesečnu potrošnju. Doduše, to je kasnije i nas snašlo, pa bih voleo da ako ima matoraca koji se toga sećaju, napišu koju reč u ime onih lepih dana kada oni nisu bili Europska unija i prodavali Giros za 150 drahmi.

Види, не могу да тврдим експлицитно шта беше тада, али ја сам био у Грчкој 1978. и готово сам сигуран да гирос није био 150 драхми. Тада, када сам ја био, жица сувлакија и парче хлеба је било 10 драхми. Напомињем, не тврдим експицитно, али мислим да је гирос био 15 драхми.

Генерално гледајући у то доба, Грчка је за нас била беда бедина. Од нас се масовно увозила храна и то поготово месо јер смо наше хладњаче врло често сретали, а њихово млеко и чоколадно млеко се паковало у пластичне боце (за нас права атракција).

Оно што у то доба није било код нас су лименке "кока-коле", а Грци су их врло вешто рекламирали правећи велике пирамиде од лименки у продавницама. Није било толико локала, таверни и ресторана, а многи туристи су боравили у бројним камповима. Забавни живот је био оскудан, а данас популарне дестинације су имале само шеталишта и тек по који локал.

Продаја "ђинђува" је и онда била присутна, али највише су се продавале "касете" за радио-касетофоне. Сећам се једне улице у Солуну где су редом биле поређане продавнице техничке робе "грундинг", "филипс", "аива", "сони",.... Нема тог ко није купио у Солуну "дупли дек", завесе, постељину и Метаксу...

Те 1978. ауто-пут којим се иде после грчко-македонске границе јер био потпуно нов и нормално права атракција после Македоније која је у то доба била стварно проблем са оним путем поред Вардара. Данас је то један од лошијих путева доле, а онда је била "авионска писта" када се прође Ђевђелија.

Који је био курс када је драхма угинула напрасно?

Мислим да је задња година драхме била 2001. и већ те године су цене биле изражене и у драхмама и у еврима.

Курс је био 1 немачка марка = 174 драхме

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

" а њихово млеко и чоколадно млеко се паковало у пластичне боце (за нас права атракција)."

I dalje tamo uvek samo kupujem Fage cokoladno mleko, plasticna bocica od pola litra, pa samo udenem slamcicu....propisana doza 1 bocica uz dorucak svaki dan....:klap:

"Оно што у то доба није било код нас су лименке "кока-коле", а Грци су их врло вешто рекламирали правећи велике пирамиде од лименки у продавницама."

Jeste, al ne samo konzerve koka kole vec i pepsi i ostali malo poznati sokovi, donosila sam gomile praznih konzervi da mi sluze za olovke na stolu, bas su te konzerve bile lepe, sarene.

" Продаја "ђинђува" је и онда била присутна, али највише су се продавале "касете" за радио-касетофоне. Сећам се једне улице у Солуну где су редом биле поређане продавнице техничке робе "грундинг", "филипс", "аива", "сони",.... Нема тог ко није купио у Солуну "дупли дек", завесе, постељину и Метаксу..."

A kafa.....pa bez 2-3 kg kafe niko se nije vracao....

Mi smo jos kupovali okrugle balone za vodu od nekoliko litara koje su bile oblozene plutom, toga tada krajem 80-ih godina nije bilo kod nas, kad odes na pecanje voda 'ladna celi dan u balonu :zvizduk:

" Забавни живот је био оскудан, а данас популарне дестинације су имале само шеталишта и тек по који локал.."

A ondak su pocetkom 90-ih na sever Grcke dosli Madjari i Cesi sa toples modom i sve je nekako pocelo da se menja....ne na bolje...

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Jeste, al ne samo konzerve koka kole vec i pepsi ...

Ето како ме Тања подсети на један детаљ.

У једном од летовања у Грчкој купим ја боцу (стаклену) пепси-коле од 1 литар, а она беше скоро до врха обложена неком пластиком.

Годинама сам је чувао, пазио, лично прао и лети пунио водом и домаћим соковима, ма већ се излизали натписи на њој. И тако све док се нисам оженио.

А онда је "пукла"!

Зна се ко је кривац!

Иначе, те 1978. "бакалук" се углавном куповао од уличних продаваца (има их и дан-данас) који дођу неком крнтијом од "пик-апа" и сместе се на дохват туриста. Брескве су биле посебна атракција јер ми у то време слабо имасмо оне "ћелаве"-нектаринке.

Сећа ли се неко онда понуде лубеница код нас и у Грчкој? Код нас бејаху оне округле, тамно-зелене без шара (праве сеоске, ретко се данас налазе), а унутра слатке и јели смо их кашикама.

Грци су одувек имали те тзв. "гркиње", дугуљасте, шарене и боме тешке и 15-20 кг. Сад су и код нас углавном такве...

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ovo ispade ko u Alan Ford stripu kad Br.1 počne "Sjećam se...". Eto, ja se "sjećam" da se krajem sedamdesetih za 1 dinar dobijalo 2 drahme i da si za jednog onog našeg crvenog "konja" (100 dindži iliti deset iljadarke, u starim dinarima) mogo da se odvališ od jela. Dinar i drahma se izjednačili nekako u vreme njihovog ulaska u EU, 80. na 81. Uh, kako su oni tad postali gospoda, čim malo duže zagledaš robu, odma te teraju "ade, ade, nema pare". No, videše tokom sledećih godina, da iako smo u krizi, donosimo dosta para tamo.

Osim tehničke robe, zavesa, lustera, farmerki i odeće od pamuka (e to je kod njih uvek bilo ubibože jeftino, sve dok ne uvedoše ovaj evro  :angry:), bili su aktuelni i auto delovi. Po tome je bila karakteristična ona ulica u Solunu, ide nakoso naviše od Platia Vardari (trg na Egnatii, sledeći posle štajge).

Meni prilično nedostaju one kantine, znate oni kamioni preuređeni za prodaju hrane i pića što ih Grci zaglave negde u sred peska na plaži i tu ostanu celog leta. Ja ko klinac, kod njih, stalno kupovao "loukaniko", što je njihova verzija hot doga, al mnogo bolje nego ove žalosne viršle danas. Prošle godine, u tranzitu preko Lefkade, videh jednu kantinu pored puta i srce mi odmah zaigra, al džabe, ne radi, ostavljena da trune usred travuljine.

Pa oni prodavci bostana kad prođu kroz mesto traktorom  i tandrče im neko, kao, klepetalo, a oni se dernjaju "karpuzja, peponja" u sred popodnevnog odmora.

I paradajz im nekad bio bolji, pojam za naš, plus jeftiniji, a ne ovo sad, deru s cenom za neke klikere poluzrele.

Izmenjeno (Tripco)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Kako beše ono sa uslužom pečenju u obližnjim pekarama? Sećam se kao kroz maglu, bilo je to krajem sedamdesetih na Tasosu: majke slože u veliku tepsiju pile ili neki but sa krompirićima pa odnesemo u pekaru. Kada se vratimo sa plaže pokupimo ispečen ručak plus nam grk uvali vruć hleb mmm....

Takodje sa Tasosa behu plastične tegle sa medom, uh kakva je to atrakcija bila. Još uvek služe po kući za nekakve šrafiće i slične sitnice.

Izmenjeno (vladarr)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ovo ispade ko u Alan Ford stripu kad Br.1 počne "Sjećam se...".

Bojim se da ce ova tema ostati mnogima u secanju jer Grcka ovakva kakva je nece moci da ispliva iz ovih finansijkih neprilika, a da se debelo ne iskezi prodajom prirodnih bogatstava.

Mislim da ce vrlo brzo najlepse plaze Grcke okupirati "investitori" sa gomilom hotelcina i da ce kroz 10 ili 20 godina opet neko postaviti temu:

"Bese jednom jedna lepa Grcka..."

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

da,da nosili smo veliku serpu.moja majka spremi musaku ili pile sa krompiricima.ostavimo tamo kad krenemo na plazu i kad se vracamo na rucak pokupimo vruc rucak.

paradajz mi nije ostao bas u lepom secanju jer oni preferiraju malo zeleniji da jedu a ne kao mi zreo crven.

ali mi je zato kafa ostala u secanju itekako.kad krenemo u soping po solunu svaka druga radnja bese prodavnica kafe.sa ogromnim dzakovima kafe i buradima sa maslinkama ispred radnje.brat i ja garantovano smo jeli polakila kafe za taj dan capkajuci iz dzakova po punu saku.

guzve na djevdjeliji nesnosne.ceka se po nekoliko sati u koje god doba dana ili noci da se ide.a mi natovarili naseg jadnog stojadina kao zadruzno kljuse.i on naravno prokuva u onoj koloni a zgrozeni nemac u koloni pored nas vadi kameru i izlazi iz kola da snima taj prizor dok se pod haubom pusi.

eeee,bese lepo.mi smo tada za njih bili gazde,gospoda,punisici.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Kako beše ono sa uslužom pečenju u obližnjim pekarama?

To su bile tzv. "fourna". Bilo je sasvim uobičajeno da se nosi već spremljeno jelo na pečenje u pekari. Radili su tako iz prostog razloga što su šporeti sa rernom bili retkost u Grčkoj sve do osamdesetih. A turistima je to bilo dosta zgodno. Sad praktično svi imaju rerne i takav način spremanja jela nije više nije aktuelan.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Јесте, чоколадно млеко у оним флашама! :klap: Давио сам се њиме. А сада, народе... одавде вучемо "Имлеково", јер татин пубертетлија не воли греческо ујутро, мора срБско. Оно грецко му отужно... :lud:

У Солуну, код хотела "Викторија"... гирос на ћошку, сече онај баја месину, трпа у лебац, (какав помфрит, какви бакрачи?), пријатно базди цео кварт на ашчиницу...

А другом приликом, сувлаки у Јањини (или беше Едеса?) са неким посутим травама, СУВ како му и име каже. Ужас за млад желудац. Срећом, зауставише нас борна кола и рекоше да се вратимо за СФРЈот, пошто имају преча посла него да госте туристе.

Или, Аспровалта, пуста као Сахара у подне. Звижди ветар, живе душе нема, само нас десетак на ону величину.

Па Тасос, на коме је главни пут био углавном црвена прашњава полумакадамчина, а главни провод је био да се рано легне, за промену.

Парадајз-туристи? Да, али тек сада... пошто носимо одавде солидну количину клопе за тамо, не да би уштедели, већ да не мењамо навике. И парадајз им је другачији, лукац поготово. Не жалим се, али...

И ја се бојим да већ догодине нећемо ићи тамо. Не слутим, мрзим што ово пишем... али, мене турско или бугарско море неће видети.

Поздрав!

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ja sam mlad pa pamtim samo "bogatu" Grcku kada smo mi bili beda ali moji su isli od 76. godine. Ima slika gde se vidi kako greju vodu na vatri i vode abrove do duboko u noc uz spiritusne lampe. Nije bilo struje tada. Neko pomenu i bonove. Da, kazu mi da su mogli skoro ceo smestaj za 10 dana da plate od bonova. Kola koja su grci vozili su bila sva sarena. Vrata jedne boje, hauba druge... Interesantno je kada gledam slike recimo Nei Porija godinu po godinu od te neke 76. Cuva keva sve slike, a isli su svake godine. Vidi se neverovatan progres pocetkom 80. Data je i uletelo najvise para u Grcku kada su 81. usli u EU(tada EEZ).

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

" а њихово млеко и чоколадно млеко се паковало у пластичне боце (за нас права атракција)."

I dalje tamo uvek samo kupujem Fage cokoladno mleko, plasticna bocica od pola litra, pa samo udenem slamcicu....propisana doza 1 bocica uz dorucak svaki dan....:klap:

"Оно што у то доба није било код нас су лименке "кока-коле", а Грци су их врло вешто рекламирали правећи велике пирамиде од лименки у продавницама."

Jeste, al ne samo konzerve koka kole vec i pepsi i ostali malo poznati sokovi, donosila sam gomile praznih konzervi da mi sluze za olovke na stolu, bas su te konzerve bile lepe, sarene.

" Продаја "ђинђува" је и онда била присутна, али највише су се продавале "касете" за радио-касетофоне. Сећам се једне улице у Солуну где су редом биле поређане продавнице техничке робе "грундинг", "филипс", "аива", "сони",.... Нема тог ко није купио у Солуну "дупли дек", завесе, постељину и Метаксу..."

A kafa.....pa bez 2-3 kg kafe niko se nije vracao....

Mi smo jos kupovali okrugle balone za vodu od nekoliko litara koje su bile oblozene plutom, toga tada krajem 80-ih godina nije bilo kod nas, kad odes na pecanje voda 'ladna celi dan u balonu :zvizduk:

" Забавни живот је био оскудан, а данас популарне дестинације су имале само шеталишта и тек по који локал.."

A ondak su pocetkom 90-ih na sever Grcke dosli Madjari i Cesi sa toples modom i sve je nekako pocelo da se menja....ne na bolje...

Jao divno. Upravo si me vratila u detinjstvo i kampovanje po , skoro celoj GR.

Jedino , mislim, da su baloni bili od stiropora, a mozda i gresim :neznam:

Secam se da sam tada , sredina 80-tih probala prvi put gazirano pice i to 7up, iz konzerve. Donosila ih tada u YU i bila glavna u drustvu jer toga nije bilo kod nas. A cokoladno mleko sam jedino tamo pila

Tanja011

Vau svaka cast na memoriji :weee::weee: :weee:

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26982
    Ukupno tema
    905037
    Ukupno poruka