Bogalinac

Ko ode kajaće se, ko ne ode kajaće se

113 poruka u ovoj temi

Citam ovo, i sve mi nesto toplo oko srca, tacno mogu da osetim sa kojom se dozom nostalgije svi prisecaju tih davnijih dana, i stice se utisak da vise nikad nece biti tako lepo kao sto je bilo tada. Ja tada nisam cak bio ni rodjen, pa nisam bas pogodan da sudim, ali generalno sticem utisak da je sada sve preterano komercijalizovano, i da nema tu draz kao ranije. To mi je i otac pricao, sedne u auto, provoza se do Grcke, kupi delove za kola, zavese (skoro smo ih bacili:D), pice...... Ehhh...... Mislim da moja generacija tako nikada nece ziveti! Bas vam zavidim! :wub:

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

ja sam maaalko kasnije otišao tamo 1. put, negde '82.god, već su bili u EEZ.

i dalje moram da kupim tamo čokoladno mleko, čisto nostalgije radi....

čoko mleko i vruća 'leba... ma ništa ti drugo ne treba. :klap:

a i one igraonice sa "arkadnim igricama" i fliperima! :yesss:

pole position i slične atarijeve umotvorine :uraaaa:

Izmenjeno (/Aleksandar/)
1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Ми смо камповали од кад знам за себе. И, једне године, наша черга је камповала у неком кампу код Дрвеника ("Вира" или тако нешто). Нит струје, нит воде, нит тушева, нит гранапа... Ништа!!

Поред нас неки Нишлија. Пизди данима. И један дан рече: "Ма, лијепа моја Грчка"! И страи одмах: "Каква Грчка? Гдје? Како'?"... Идуће љетовање су почели планирати у јануару. Прве године, седамдесет и шесте, носили смо пун ауто конзерви и готових јела "29. новембар". Кад смо дошли тамо, у наш први камп ("Еуридики", негдје код Платамона) - тамо Лас Вегас!!! Камп је имао и воду, и струју, и гранап који је радио до 24, и просторију за пеглање, и просторију са бесплатним замрзивачима, и "досадну" тету која је сваки пут чистила туш кабине кад се неко истушира... Нисмо могли да вјерујемо да хљеб може да се купи и послије 12 и недјељом!!! Сјећам се да смо дома и замрзавали хљеб ако не успијемо да купимо за викенд. И бензина на сваком ћошку, и плина на сваком другом (цијелој фамилији и пријатељима смо донијели оне мале "примусе", на љихово одушевљење јер су тад код нас вазда биле некакве "стабилизације" и рестрикције струје), и кафе, и детрџента за суђе ("AVA", од литар и по; такође носили свима) другачијег од нашег "Таш"-а који ни шољу од кафе ниси могао опрати...

Идуће године нисмо носили ништа!

Сјећам се да су Грци, за вријеме послијеподневне паузе, своје продавнице "затварали" само танком рибарском мрежом. То је тада код нас било непојмљиво јер смо ми све закључавали к'о Радован Трећи, па гутали кључ. :don-t_mention:

Те 1976. сам се први пут и страшно заљубио! У гирос!!! Ма, и дан данас био знао наћи тај гирос у Катеринију, код старе пијаце. И дан данас ми је слика дебелог чике са дугачким ножем стално пред очима.

Забавни живот је био оскудан, а данас популарне дестинације су имале само шеталишта и тек по који локал.

Ја сам, изгледа, мало старији :blush: До душе, рано сам почео да излазим по дискотекама и по кафићима. Рецимо, била је одлична дискотека испод тврђаве на Сан Пантелеимону. Тамо сам први пут чуо "Сузану", од Art Company, и "Life is Live" од Опуса. Био сам главни "баја" кад сам се враћао дома јер сам знао који ће бити следећи код нас.

Главни "баја" см био и јер сам увијек добијао нове тене и то сам бирао увије друге. Код нас су тад били Adidas, Puma и Borovo. Први сам у друштву имао Le coq, Dunlop, Asics Tiger, Pony... Тад Nike и Reebok нису ни постојали!

Кампујући у камповима испод тврђаве, и моји су носили пуњене паприке, пиле на кромпиру, мусаке и слично на печење у пекаре. Ем нас је увијек било к'о циганске черге, ем је мамама било тако лакше.

Те 1978. ауто-пут којим се иде после грчко-македонске границе јер био потпуно нов и нормално права атракција после Македоније која је у то доба била стварно проблем са оним путем поред Вардара. Данас је то један од лошијих путева доле, а онда је била "авионска писта" када се прође Ђевђелија.

Код моје старе је дошао пацијент, уочи неког љетовања, и слушао причу жена "за" и "против" Грчке. Његов једини коментар је био: "Јој, кад пређем границу па пукне ширина"! :klap:

Одушевљавали смо се и билбордима, и лијепо умотаном, у округле бале, покошеном сијену, што рече неко, лименкама од сока (касније и од пива), тврдим паклицама цигарета, жвакама које нису имале облик цигарета као код нас, кроасанима (ммммм, кроасан и чоколадно млијеко; па, то смо јели за сваки доручак и вечеру!!!)

Или, Аспровалта, пуста као Сахара у подне. Звижди ветар, живе душе нема, само нас десетак на ону величину.

Ја се сјећам кад је Неи Пори био пољана! Сад видим у туристичким проспектима "стари дио Неи Порија"!?!? Баш сам матор! :blush:

Secam se da sam tada , sredina 80-tih probala prvi put gazirano pice i to 7up, iz konzerve. Donosila ih tada u YU i bila glavna u drustvu jer toga nije bilo kod nas. A cokoladno mleko sam jedino tamo pila

Мени и данас гирос нема тај укус као са 7up-ом! Мислим, небулозно је јести гирос и пошећерену минералну воду али...

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Пардон! Гранап = ГРАдско НАбавно Предузеће; мала локална продавница

:lol:

Izmenjeno (Prasnjavi)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Može biti da sam pobrkao nule. Sedamdesetih je 10 DEM bilo150 Drahmi, a osamderetih 1 DEM = 150 DR. Jedino što je sigurno je da si za 100 DEM mogao da kupiš 100 girosa. A ražnjići zaista bejahu 10 Drahmi, doduše nešto sitniji, sa parčetom hleba. Naručimo žena, onda devojka, i ja 10 komada, a on nam donese 10 hlebova! Jednom prilikom u povratku sa Peloponeza, krenemo prečicom da vidim ruralnu Grčku na Thive i Lamiu. Negde u nekoj vukojebini selo. Kafana, prodavnica i dvadesetak kuća, kao da su prvi put videli strance. Za jelo jagnjetina, i to šnicle od buta na roštilju. Stara fora, pokaže ti prstom na oko da uđeš u kuhinju i biraš šta ćeš da jedeš. Šest šnicli kao šaka, salata, litra Domestike, sve košta 10 DEM, ne primaju Marke, samo Drahme. U pekarama, u zavisnosti od vrste jela, pečenje od 1-3 DEM. Ujutro spremiš, odneseš u pekaru i pokupiš u povratku. Pa oni Japanski pikapovi sa ribom i povrćem, idu ujutro i deru se po selu. Nei pori imali jednu ulicu, a Paralija dve i po. A na povratku svi kupili krovne nosače i vuku komplet plastičnih stolica i OBAVEZNU dasku za peglanje. Mogli bi tako do zore da pričamo.

Izmenjeno (Nikolami)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Те 1976. сам се први пут и страшно заљубио! У гирос!!! ...

Ја сам, изгледа, мало старији

Тамо сам први пут чуо "Сузану", од Art Company, и "Life is Live" од Опуса. Био сам главни "баја" кад сам се враћао дома јер сам знао који ће бити следећи код нас.

Mislim da ti je "Suzanne" hit iz 1983., a cuveni Opusov "Life is Live" je nastao 1985.???

Nesto ti "druze moj egipatski" (citao sam davno tvoje utiske o Egiptu msilim na "VirtualTouristu") sa ovim datumima ne stima.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Pa oni Japanski pikapovi sa ribom i povrćem, idu ujutro i deru se po selu.

Иду и данас по Тасосу, дал' комби, дал' они крш-"Датсуни"... крчи онај мегафон ("ес вир бекант гегебен, даје се на знање... немачка рајхскоманда...", ја први пут рекох жени - "Опа, ево Цигани скупљају гвојзе и овде!"

Кад, НИЈЕ! ;)

Супер, само да је риба тазе. А не мож' увек да знаш, тако на брзака. <_<

После неког времена, провалили смо када ће да наиђу рибари, јер се мачке (на Тасосу НЕМА паса, или су побијени или поједени, нема их на улицама) скупљају око улице и деру као у Фебруару, пред парење. Занимљива сцена, чак и мачкаре, као што сам ја.

Поздрав!

1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Mislim da ti je "Suzanne" hit iz 1983., a cuveni Opusov "Life is Live" je nastao 1985.???

Nesto ti "druze moj egipatski" (citao sam davno tvoje utiske o Egiptu msilim na "VirtualTouristu") sa ovim datumima ne stima.

Тако сам написао али нисам мислио да су то хитови из '76. Ех, тад, 1983. и 1985. сам имао 13 и 15 година... Chesterfield у углу уста и Miller (u providnoj flaši!!!) у руци... Наравно, нова тексас јакна са подигнутом крагном и заврнутим рукавима, тек купљена у Катеринију...

Оф: Нисам био на VirtualTouristu-у о-хо-хо! Одох сад :D

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

ne primaju Marke, samo Drahme.

Krajem sedamdesetih su primali i dinare bez problema. Marke tu i tamo, krišom, al dinare bez problema. U svakoj malo jačoj taverni ili prodavnici su prolazili dinari. Sve do 81.

Ponovo su počeli da primaju dinare samo 85. i to krajem (išo sam tad pred Novu godinu u šoping pa znam). Nekako s jeseni (u al ovo zvuči ko neki stih iz pesme, poznato mi to), pojavi se onih 5000 dindži s likom određene osobe, u narodu novčanica poznata kao "mrtvak" i Grci odlepe za njom. Neće marke, oće samo mrtvaka. Ne znam, valjda ih uvatila žal za diktaturom, šta li?

A kad smo već kod diktature, slušao sam priče naših ljudi kako je bilo u Grčkoj u vreme vojne hunte. Kažu, ostaviš bakšiš u restoranu, a konobar te juri ulicom da ti vrati te pare, jerbo može neko da ga odruka da je ukrao od turiste. A onda ga ne opra ni Egejsko ni Jonsko more, ode taj da grli rešetke.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Nažalost, nisam bio u Grčkoj za vreme vojne hunte, prvi put sam bio biće 1971 , ne sećam se tačno, pao je režim u proleće dan pre našeg polaska. A oni u selu jednostavno nisu znali šta će sa markama, pa su insistirali na "domaćoj valuti". Više smo mi imali problem kako da iznesemo marke. Ali, bio sam u Španiji za vreme Franka, i bilo je vrlo zanimljivo, ali ne odgovara temi Grčka; možda neki drugi put.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Тако сам написао али нисам мислио да су то хитови из '76. Ех, тад, 1983. и 1985. сам имао 13 и 15 година...

A ti rece da si "malo stariji"?

Od sad da mi govoris "ciko"!

c033.gif

Оф: Нисам био на VirtualTouristu-у о-хо-хо! Одох сад :D

Mora da sam pogresio onda u vezi tebe, a mozda i nije bilo na VirtualTouristu. Bio je jedan "Prasnjavi" koji je dao tako lepe utiske o Egiptu sa gomilom vrlo korisnih saveta.

Isti je nik-nejm pa sam pogresio.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

A ti rece da si "malo stariji"?

Od sad da mi govoris "ciko"!

c033.gif

Mora da sam pogresio onda u vezi tebe, a mozda i nije bilo na VirtualTouristu. Bio je jedan "Prasnjavi" koji je dao tako lepe utiske o Egiptu sa gomilom vrlo korisnih saveta.

Isti je nik-nejm pa sam pogresio.

Jeсте, чика Волођа, ја сам тај Прашњави, нисТЕ погријешили ;) There can be only one :cool:

Овоaј сам: http://members.virtualtourist.com/m/5dc86/1ea6ae/, http://members.virtualtourist.com/m/5dc86/1ea894/, http://members.virtualtourist.com/m/5dc86/1ea650/...

Који је твој ник тамо?

Одосмо скроз у ОФ :blush:

Izmenjeno (Prasnjavi)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Jeсте, чика Волођа, ја сам тај Прашњави, нисТЕ погријешили ;) There can be only one :cool:

Овоaј сам: http://members.virtualtourist.com/m/5dc86/1ea6ae/, http://members.virtualtourist.com/m/5dc86/1ea894/, http://members.virtualtourist.com/m/5dc86/1ea650/...

Који је твој ник тамо?

Одосмо скроз у ОФ :blush:

Јао народе како вам завидим ,ја сам Грчку упознао мноого касније.У детињству су ме моји водили у тако лепу и блиску суседну државу ,мислећи вероватно да друга мора и не постоје (а и њихова предузећа ООУР-и су имала одмаралишта тамо )Али зато ја мојим клинцима сваке године обезбеђујем летовање на најлепшим морима (јонском и егејском),међу људима који нас поштују као туристе.И у земљи која је заиста то можемо рећи ПРИЈАТЕЉСКА (ово пишем великим словима јер таквих земаља је мало)Наравно да Грчка и Грци имају мана и несавршености -Они никад неће имати хотеле као Турска,никад неће бити претерано љубазни до снисходљивости као у неким северноафричким земљама,никад неће бити јефтини као Бугарска.Али ће увек бити(бар за мене) тако најлепша и тако најближа морска дестинација. :D :D

4

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Za podsećanje:

1985 god. za 100 DM se dobijalo 14500-15000 drahmi,

12000 drahmi je koštalo prenoćište u hotelu u Naflionu na Peloponezu, za nas troje, a smeštaj nam je u prepunom gradu u avgustu, obezbedio policijski službenik - dežurni u turustičkom birou !?

U Tolu sam zaboravio koliko je koštao smeštaj za 7 dana, ali se sećam da nas je ceo boravak u Grčkoj- 2 dana Glifade, Naflio, 7 dana u Tolu i noć u Rex-u u Solunu, sa sve naftom za golfa i krpicama na kraju došao manje od 1000 DM (za troje).

PS: božanstvena mala prizemna kućića u cveću na plaži u Tolu cenjena je 85000 DM ! A tada je to bilo tako puno.. :tuga:

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Јао народе како вам завидим ,ја сам Грчку упознао мноого касније.У детињству су ме моји водили у тако лепу и блиску суседну државу ,мислећи вероватно да друга мора и не постоје (а и њихова предузећа ООУР-и су имала одмаралишта тамо )Али зато ја мојим клинцима сваке године обезбеђујем летовање на најлепшим морима (јонском и егејском),међу људима који нас поштују као туристе.И у земљи која је заиста то можемо рећи ПРИЈАТЕЉСКА (ово пишем великим словима јер таквих земаља је мало)Наравно да Грчка и Грци имају мана и несавршености -Они никад неће имати хотеле као Турска,никад неће бити претерано љубазни до снисходљивости као у неким северноафричким земљама,никад неће бити јефтини као Бугарска.Али ће увек бити(бар за мене) тако најлепша и тако најближа морска дестинација. :D:D

Nista tu ja ne bih menjo.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar

• Posetili nedavno   0 članova

Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

• Naša statistika

26023
    Ukupno tema
    868368
    Ukupno poruka