miilos2004

Kriza u Grckoj

1318 poruka u ovoj temi

u potpunosti se slazem sa tobom...

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Politika je kurva,lepo je to neko rekao.Pa jos kad cujem kako tvoj premijer parla Engleski iliti Americki...Pravi Amer.Ali se ti nama,Mile,vrati na detalje oko predstojece sezone.Sta se desava sa cenama,krecu li gore ili dole?Trenutna cena dizela?

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

samo da ne bude da pitamo gde ima dizela? ;)

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

samo da ne bude da pitamo gde ima dizela? wink.gif

"Shonepa"... dajes mi neke ideje....biggrin.jpg

Izmenjeno (mile-mobilni)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

"Shonepa"... dajes mi neke ideje....biggrin.jpg

:-)

Evo ovako:

energy.eu

svašta nešto intresantno čovek može da vidi na gorenavedenom sajtu.

Moram da priznam da sam se iskreno šokirao kadsam pre par dana čuo da je u Grčkoj gorivo otišlo na 1.5€ .... sad mi je malo lakše kad sam video da Grci nisu ni blizu jedini u toj situaciji. Sad samo čekam da kod nas dođe BMB95=150CSD....ili da akcize za TNG poraste na nivo onih za benzin (pošto bez akciza ta dva koštaju maltene isto)

Elem....vdeh da se ova tema (manje-više) prenela i na BlogB92...

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

"Shonepa"... dajes mi neke ideje....:D

Da otvorimo pumpu?Onako dionicarski...Barem za sezonu a i popratni sadrzaji tipa rostilj i sl. ne bi smetali...:D

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

kavkva li je sada situacija u grckoj i sta nas ceka za vreme letovanja su pitanja koja muce svakog ko se sprema dole na letovanje.Molim od nasih dole opis sadasnje situacije i njihove prognoze jer ovoliko bombardovanje sa informacijama loseg kontesta nece doneti dobro po grcku

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

I mene zanima da li se u poslednje vreme promenila situacija,bar sa cenama goriva?Ako nije,nadam se da će do juna cene malo pasti....Mislila sam da je kod nas nejskuplje,kad ono...prc!Izgleda da ćemo svi puniti rezervoare u MK!Pozzz

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

kavkva li je sada situacija u grckoj i sta nas ceka za vreme letovanja su pitanja koja muce svakog ko se sprema dole na letovanje.Molim od nasih dole opis sadasnje situacije i njihove prognoze jer ovoliko bombardovanje sa informacijama loseg kontesta nece doneti dobro po grcku

Zaista ne znam sta reci po tom pitanju...a da se direktno tice vas-turista. Neko moje misljenje je da vecina nece nista ni primetiti ni osetiti u odnosu na sezonu pre recimo 3 godine.Osim cena benzina i blagog poskupljenja robe siroke potrosnje....

Cene smestaja i rent a car usluga su iste ( uglavnom) od pretprosle sezone. I ako ima nekog pomeranja na gore,to je simbolicno zbog cena struje i vode.

Situacija i atmosfera u grckoj je sledeca ( bar nas toliko informisu):

ZA vikend,je poslednja runda pregovora i navodno svi su optimisti, da u ponedeljak stavljaju potpis i krece pomoc EU prema Grckoj u iznosu od 120 mlrd evra u naredne 3 godine ( 40mlrd godisnje).

Medjutim, veliki "kocnicar" je gospodja Merkel,jer su sve ankete u nemackoj pokazale da nemacki poreski obaveznici ne zele da se njihov novac posalje grckoj.Merkelova je pritisnuta od engleza i francuza ali je i ocekuju skorasnji izbori u njenoj pokrajini. za sada se "vadi" svakodnevnim izjavama, da grci treba prvo da pokrenu program (prvo: ukidanje 13 i 14 plate) i otpustanje iz drustvenog sektora,pa tako da ubede nemacki narod,da ce pomoc biti pravilno upotrebljena ( licno mislim da nece!!!!!!!!!!!!).

Zanimljiv je i danasnji intervju predsednika nemacke stranke zelenih grckim tv kanalima: nekoliko puta je ponovio: " vi,grci ste ludi....." ( u pozitivnom kontekstu) zbog gomilanja ogromnih kolicina najsavremenijeg naoruzanja a sve sa opravdanjem... da ce vas napasti turska ili makedonija.Niko nikada ne moze napasti grcku dok je EU,zato prestanite da kupujete avione,podmornice,oruzje..".

To je inace jedan od najvecih troskova u grckom budzetu.... Drugi je energija: preko 80% grcke enegrije je od nafte,pa je rekao .."grcka je kao narkoman..zavisite od nafte i jos je trosite je za sve.A nemate gasovod,dok sunce i vetar koristite samo na plazi...."

Inace, sredstva javnog informisanja zaista bombarduju (zbog gledanosti i tiraza) ali se ne vidi da drzava nesto moze da uradi osim mera sto su vec aktivirane (porezi,akcize i sl).

Predlog za koji sam juce cuo u opstini,mislim da ce izazvati totalni haos u opstinskim administracijama.Sluzbenici u opstinama su zaposleni po rodbinskoj ili stranackoj liniji a predlog koji sam cuo juce i on je zvanican: da se od oko 800 opstina u grckoj,brojka smanji na oko 300.

Jedan od kurioziteta,koga se setih jer su opstinski izbori na jesen a za koji sam cuo pre 5-6 godina: kaze mi, prijatelj....da nije glasanja ( mora da ide u Trikalu),isli bi camcem za vikend,na otvoreno da pecamo.

Kazem, j.... glasanje,ajmo da pecamo....

Jeste,ali 250 evra,nije za bacanje.

Ovde se PLACA i to lepa cifra (ako su bar 3-4 glasa u porodici),da glasaju za nekoga . Nisam siguran i ne mogu da verujem, da se to radi svuda i svima...ali sam se raspitivao i svi me pitaju:" gde ti zivis tolike godine?'.

Da ne pominjem, da svaki grk prosecno godisnje daje za mito nekoliko stotina evra,dok 7-8 porodica iz Atine su JEDINI uvoznici i izvoznici.

Medjutim, mene brine sto grci,manje-vise nastavljaju po starom.

Prekjuce je prikazan racun u vestima,da je ministarstvo za zastitu ziv. sredine,na upravo zavrsenom sastanku "popilo" 1500 litara flasirane vode ( puta x evro....)??!!

Jedan od "tracheva" u Atini je i da grcku na jesen ( najkasnije u novembru) ocekuje revolucija ( misli se na nerede i gradjansku neposlusnost).

A jedan paradoks,koji mi "bode oci" ,je da u jutarnjem programu,najveceg kanala ANT1,non-stop stoji naslov( vec mesec dana) na ekranu u toku 2,5 sati emisije: "vratite ukradeno!!!", upucen naravno politicarima i atinskim biznismenima.

A vlasnik tog istog kanala-ANT1......................................plezko.jpg,placa neke voditelje 5000 evra za 2.5 sati emisije...

Inace, lov na neplatise poreza je u punom jeku. Tako je prosle sedmice,finansijska policija uz pomoc GOOGLE EARTH,otkrila 500 bazena( opstina Ekali u Atini),u vilama opasanim zidovima,ciji vlasnici prijavljuju simbolicne cifre u poreskoj izjavi-za prezivljavanje.

Zabrinjavajuce je i sto su strajkaci u luci Pirej,ove sedmice sprecili iskrcavanje oko 60 000 turista,koji su sa krstarenja plovecim hotelima,hteli da posete akropolis,da shopinguju i sl.

Takodje,danasnja slika automobila i ljudi koji su se iskrcali iz broda...pomalo podseca na jul mesec ali i zabrinjava....

Samo, sto je danasnji brod bio pun,onih koji su dosli da rade na ostrvu i u potragu za poslom.

U unutrasnjosti je velika nezaposlenost....

Stice se utisak,da se sve radi po starom i da se nista ne menja i ne preduzima,vec se samo ceka pomoc MMF-a.

Inace,mnogi smatraju da ce ako grcka uzme finansijsku pomoc... to biti "pocetak kraja EU", jer se vec nagovestava slicna kriza i u Portugaliji ali u slicnom kontekstu pominju i Spaniju.

Sto se inace,moze povezati sa geografskim polozajem tih zemalja,a te narode inace "bije glas",kao ne bas velike radnike.....

Ova kriza se sigurno nece zavrsiti brzo i bezbolno..jer je prakticno jos uvek na papiru a premijer i ministar finansija,zvanicno izjavljuju,da drzava nema vise novca.

Postavlja se pitanje plata i penzija,od jula meseca pa nadalje,u slucaju da ne dodje do transakicije sa MMF....

Mada..u stampi se pominje i ulazak na trziste Grcke ( pod zaista extra uslovima) Kine i Japana,sa ogromnim ulozima...

Obzirom, da je Grcka clanica Eu,to licno smatram neozbiljnim scenarijom.....

P.S: NEMOJ SLUCAJNO,DA JE NEKO ZBOG OVOG MOG OPISA SITUACIJE,OTKAZAO LETOVANJE U GRCKOJ!!!!!!!!!!!

KAD JE SRBIJI TREBALO.... GRCI SU KUPOVALI LEKOVE,PELENE,SLALI NOVAC....ZATO SADA TREBA SRPSKI NAROD U STO VECEM BROJU DA LETUJE U GRCKOJ!!! ako neko misli drugacije....svaka mu cast.

Izmenjeno (mile-mobilni)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

More ne bojim se ja za Grcku i Grke, mnogo su oni stara drzava ( najstarija postojeca).Preveli su oni zedne mnoge preko vode..... a da treba da im pomognemo makar svojim odlaskom na odmor TREBA 100%, tu nema dileme pa u bilo cemu jedino na njih mozemo i da se koliko toliko oslonimo sve ovo drugo samo gleda kako da nas izradi.

1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

ok treba pomoci braci grcima ali je dole idem iz jednog veceg razloga a to je sto mi je dole lepo u pravoslavnoj zemlji sa divnim morem i plazama a svega nekoliko sati udaljeni od mene

Izmenjeno (bane1970)
1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Ovogodišnje Uskršnje praznike proveo sam na Peloponezu. Pet dana u Nafpliu, (smešteni smo bili u Tolou), i dva dana u Patri, a zatim obilazak Delfa i povratak kući. Ovako je izgledao, između ostalog, Uskrs...

dscn3366b.jpg

Ovo je bila standardna slika ispred svakog restorana, hotela, apartmana, privatne vile ili kuće... ko bolje pogleda sliku, videće da se na ražnju pored jagnjeta nalazi i "vekna" "nečeg" što je umotano u staniol. Odmah sam provalio da je u pitanju "kokoreci"...No, pošto nisam bio siguran, pitao sam Neli, vlasnicu apartmana gde smo odseli, da li je to kokoreci. Odgovorila mi je da su retki turisti, koji znaju šta je "kokoreci"... Isto popodne nam je donet "kokoreci" u sobu, a sledeći dan smo dobili još jednu porciju upotpunjenu jagnjećim pečenjem. Inače, "kokoreci" je jagnjeća iznutrica, uvezana u creva i zamotana staniolom i ispečena na ražnju.

E, zato volim Grčku...

1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Ovogodišnje Uskršnje praznike proveo sam na Peloponezu. Pet dana u Nafpliu, (smešteni smo bili u Tolou), i dva dana u Patri, a zatim obilazak Delfa i povratak kući. Ovako je izgledao, između ostalog, Uskrs...

dscn3366b.jpg

Ovo je bila standardna slika ispred svakog restorana, hotela, apartmana, privatne vile ili kuće... ko bolje pogleda sliku, videće da se na ražnju pored jagnjeta nalazi i "vekna" "nečeg" što je umotano u staniol. Odmah sam provalio da je u pitanju "kokoreci"...No, pošto nisam bio siguran, pitao sam Neli, vlasnicu apartmana gde smo odseli, da li je to kokoreci. Odgovorila mi je da su retki turisti, koji znaju šta je "kokoreci"... Isto popodne nam je donet "kokoreci" u sobu, a sledeći dan smo dobili još jednu porciju upotpunjenu jagnjećim pečenjem. Inače, "kokoreci" je jagnjeća iznutrica, uvezana u creva i zamotana staniolom i ispečena na ražnju.

E, zato volim Grčku...

http://images.google...tart=40&ndsp=20 Pod obavezno ga treba probati.....

kokoretsi_1%5B1%5D.JPG

katsamaka-kokoretsi.jpg

Izmenjeno (mirarbi)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

cene vanpansionske potrosnje nece pasti, mogu samo da porastu mada iskreno ne verujem...najverovatnije ce biti na proslogodisnjem nivou

benzin je jos uvek oko 1,4, ali izgleda da ce ponovo da skoci

da je situacija zavidna nije, da se kriza oseca u svakom segmentu zivota (bar u Solunu) oseca se, ali ja ne verujem da ce ista od toga biti ''vidljivo'' prosecnom turisti, tako da mi je bespotrebno o istoj da pisem elaborat :)

zato neka vam neko merilo budu proslogodisnje cene i necete pogresiti

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Posto ja drugacije razmisljam od "manduvil"... i smatram da nije BESPOTREBNO,pisati o razvoju situacije i krize u grckoj, tim pre sto u prethodnim postovima,neki forumasi to i traze i pitaju....

Pa posto je praznik, i imam vremena, pratim situaciju,...a postoji razvoj situacije,odlucih da napisem jos jedan ELABORAT, za koji molim forumase..da ga ocene biggrin.jpg .

Dakle (elem)... sve vecerasnje vesti u udarnim terminima, su bile prekidane raportima " tv insajdera" u Vladi, koje ima svaki tv kanal,a koji su bliski sa odtredjenim ministrima i koji prate vecerasnju odluku Vlade.

Jos uvek je u toku visesatna sednica premijera sa ministrima,jer se sprema sutrasnja objava novog paketa mera,koje su uslov da se dobije pomoc MMF, (tipicno grcki-u poslednji trenutak).

Mnogi sarkasticno,izjavise...da se u stvari,vrsi prevod tih mera sa nemackog,jer kako drugacije shvatiti nagli zaokret Merkelove,koja od nocas vrsi pritisak da se sto pre aktivira paket pomoci.

Zadnje vesti su, da je po svemu sudeci "spasena" 13 i 14 plata(penzija), na teret svih zaposlenih(zamrzavanje plata na 4 godine) i smanjenje svih penzija preko 1.400 evra.

Takodje, 15 i 16 plata zaposlenih u Vladi i ministarstvima,ostaje netaknuta.

Porez na promet se povecava (2-3%), akcize na alhkohol,duvan (10%), novi porez na gorivo ( nema procenta)otpustanja viska zaposlenih (administracija), smanjenje broja poslanika,novi porez na luksuz (vile,jahte.dzipovi), smanjenje skoro svih donacija i dodataka,smanjenje drzavnickih troskova (10%)....

Ovo sve,i jos ponesto (sto ce odluciti nocas), saopstice nam premijer sutra u podne a nakon toga odlazi u Brisel,gde ce biti slicnog saopstenja i gde ce biti najverovatnije aktiviran paket pomoci MMF, ali i svake zemlje posebno, (Berluskoni,veceras izjavi...da je odobrio 5.5mlrd.).

Prve reakcije,najavljenog novog paketa mera su u sredu: generalni strajk u celoj grckoj.

Sto se tice turista i turisticke sezone....svaki grk,jako dobro zna koliko milijardi se slije u grcku,za nekoliko meseci. Tako, da nema mesta razmisljanju, da li ce se nastaviti strajkovi i tokom sezone.

Sve vrste demonstracija i strajkova,u najgorem slucaju treba da se zavrse do polovine maja meseca...

A mnoge mere ce se primenjivati tek od septembra.Podrazumeva se, zbog sezone....

Medjutim, poznavajuci grcke "vladare" i njihov nacin vladavine u zadnjih 30-ak godina (porodice papandreu,karamanlis i micotakis)... licno sam pesimista,po pitanju sredstava koje ce EU,uputiti grckoj....

Jer se radi o finansijskoj pomoci - pozajmici a ne o kreditu. Nije im prvi put da uzimaju pomoc a ne kredit...(primer pomoci za auto-put pre 20 godina, pa ga jos uvek grade....).

Mislim, i da je ovo kraj EU,bar ovakve kakva je sada... a Grcka,definitivno ima druge i bolje nacine da izadje iz krize. To su i pokazale (manje vise) sve danasnje dnevne novine,koje su radile ankete u Atini....

PS. ovde http://www.dw-world.de/dw/article/0,,5342449,00.html se samo na osnovu naslova,moze izvesti zakljucak,kako se igra poker..

Samo mi nije jasno, da srpska sred. javnog informisanja,pominju netacne cifre. Zatrazena pomoc je u iznosu od 120mlrd na 4 godine ( a ne 45mlrd ),a veceras grcke tv stanice "stidljivo" objavise, da mozda bude "samo" 100mlrd...

Izmenjeno (mile-mobilni)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Guest
Tema je sada zaključana za dalju diskusiju.

• Posetili nedavno   0 članova

Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

• Naša statistika

25996
    Ukupno tema
    867378
    Ukupno poruka