miilos2004

Kriza u Grckoj

1318 poruka u ovoj temi

Obzirom šta se sve dešava ovih dana u Grčkoj.... baš me interesuje šta će nas sačekati ovog leta?

Samo se nadam da neće biti nekih pissdarija tipa štrajk graničara, blokada puteva...

puno sreće :-)

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Gadno bogme u Greciji, dužni su i ružni, moraće da primene naš recept !

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Poznajuci Grcku, oni ce sve konflikte koje mogu da zavrse do pocetka sezone, pa ce da nastave kad turisti odu.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

nisam siguran dace ova kriza proci kroz grcku samo tako ,mislim da i mi turisti osetiti cemo sve nepovoljnosti,ali ipak aranzman je uplacen u celosti i zbog skromnog zivota na koji smo naviknuti u nasoj zemlji zadnjih 20 -tak godina mislim da cemo se lako prolagoditi svim negativnim stvarima.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

nisam siguran dace ova kriza proci kroz grcku samo tako ,mislim da i mi turisti osetiti cemo sve nepovoljnosti,ali ipak aranzman je uplacen u celosti i zbog skromnog zivota na koji smo naviknuti u nasoj zemlji zadnjih 20 -tak godina mislim da cemo se lako prolagoditi svim negativnim stvarima.

Obzirom, da imam informaciju vise, da ie podelim sa vama: kao sto sam ranije pisao,grcka ce ove godine izdati albancima koji zive preko 10 godina u grckoj njihove pasose )gr). Barata se sa cifrom od 500 000 albanaca,koji ce platiti takse i pasose oko 2000 evra po osobi-pasosu. Od toga ocekuju cistu zaradu od 1 mlrd evra.Zatim,nakacili su nam takve poreze i vec se puni drzavna kasa.... ali se pitam kako ce izdrzati radnicka klasa.U turizmu i po pitanju rezervaxcija- ne osecamo krizu.Naprotiv,licno poznajem vlasnike objekata koji su vec full, osim septembra.Medjutim, marlboro je 4.60 evra a benzin 1.57.I najavili su nova poskupljenja....

Inace,danas procitah u novinama "tesalia".... predlog nemacke=da im grcka proda nenaseljena ostrva.

Veceras prilikom posete nekim mojim saradnicima,upitah ih za misljenje o tome. Odgovor me je iznenadio,jer nisam ni ja znao za tu temu,koja se ne pominje prvi put.

Naime,pre 15-20 godina, za vreme vladavine konstantinosa micotakisa,on je pokusao vise godina zaredom da "progura" u parlamentu predlog da se prodaju ta nenaseljena ostrvca velikim silama (sad,nemacka,v.britanija) i time pored novca osigura i morsku granicu sa turskom,koja ni dan-danas nije sigurna.Povrede vazdusnog prostora od strane turske se ponavljaju svakih 10-15 dana...

Tako, da pored novih poreza,ne treba da nas iznenadi i neki razvoj dogadjaja u tom pravcu...

Inace,stalna komisija iz EU koja boravi non-stop u atini,bez pardona ponavlja, da nece dozvoliti grckoj da izadje iz evro zone....

Nerede koje vidite na tv u atini,su uglavnom od strane kom unisticke i radikalne partije grcke,koji koriste situaciju da "ucare' koji glas vise.

Preko 70% gradjana,podrzava mere vlade ali se svi pitaju,da li je to dovoljno....

Upravo gledam izjavu za stampu j.papandreu i a. merkel... gde se definitivno potvrdjuje, da grcka ne zeli ekonomsku pomoc evropske banke.

"Grcka je preduzela teske mere za izlazak iz krize i u tome ce uspeti, bez pomoci svojih ortaka (clanica eu)".

Meni licno,ovo nema osnova....

Izmedju ostalog,u toku je reportaza o lavini optuzbi nemacke stampe na racun grcke lenjosti,lepog zivota,nekontrolisanog trosenja novca i uzimanja kredita.Cini mi se da je "Bild" izasao sa naslovom: "od nas necete dobiti ni cent".

Sto se tise Vas turista.... nema niko razloga da se opterecuje,vec moze samo da ocekuje vecu paznju i gostoljubivost--naravno,da bi Vam oduzeli sto veci broj evropula....

Izmenjeno (mile-mobilni)
1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

zeznuta situacija...:(

samo jedna stvar mi nije jasna - sta Grci gube time sto Turci povremeno povrede grcki vazdusni prostor, i sta Turci time dobijaju?! Kako se to dozivljava u Grckoj?

a ovo sto kazu Nemci - i meni nije jasno koji su veci izvori prihoda u Grckoj, osim turizma...

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

zeznuta situacija...:(

samo jedna stvar mi nije jasna - sta Grci gube time sto Turci povremeno povrede grcki vazdusni prostor, i sta Turci time dobijaju?! Kako se to dozivljava u Grckoj?

a ovo sto kazu Nemci - i meni nije jasno koji su veci izvori prihoda u Grckoj, osim turizma...

"shonepa"... ni mnogima u atini i na visokim polozajima nije jasno mnogo toga i kakav ce biti razvoj dogadjaja u narednim mesecima.

Mada, ja malkice povezujem nemacku sa bivsim grckim ministrom, koga nisu hteli da izruce grckoj, a koji je bukvalno za smesne pare prodao nemackom Simensu grcku telefoniju (ote). I time uvecao svoj racun u svajcarskoj za desetak milioncica.Danas je nemacki gradjanin, koga grcka zeli da uhapsi...

Sto se tice nenaseljenih ostrva....logika je prosta--nemci hoce da grade tamo hotele.

A odnos grcke i turske je odlican scenario za neki film. I njihov odnos (bolje reci mrznja) trajace verovatno jos vekovima.Grci lako ne zaboravljaju,jos teze prastaju.Takvi su....

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Grci lako ne zaboravljaju,jos teze prastaju.Takvi su....

Isti kao i mi,samo sto mi znamo sta je kriza.

Nego reci ti nama da li ima najava poskupljenja prehrambenih proizvoda i cena po lokalima npr.Verujem da nas vecinu to najvise zanima.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

"shonepa"... ni mnogima u atini i na visokim polozajima nije jasno mnogo toga i kakav ce biti razvoj dogadjaja u narednim mesecima.

Mada, ja malkice povezujem nemacku sa bivsim grckim ministrom, koga nisu hteli da izruce grckoj, a koji je bukvalno za smesne pare prodao nemackom Simensu grcku telefoniju (ote). I time uvecao svoj racun u svajcarskoj za desetak milioncica.Danas je nemacki gradjanin, koga grcka zeli da uhapsi...

Sto se tice nenaseljenih ostrva....logika je prosta--nemci hoce da grade tamo hotele.

A odnos grcke i turske je odlican scenario za neki film. I njihov odnos (bolje reci mrznja) trajace verovatno jos vekovima.Grci lako ne zaboravljaju,jos teze prastaju.Takvi su....

Zato mi se dopadaju zato sto lako ne zaboravljaju nisu kao mi....i nadam se da ce se izvuci iz te krize a ti nas redovno obavestavaj o tome ....

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Grci lako ne zaboravljaju,jos teze prastaju.Takvi su....

Isti kao i mi,samo sto mi znamo sta je kriza.

Nego reci ti nama da li ima najava poskupljenja prehrambenih proizvoda i cena po lokalima npr.Verujem da nas vecinu to najvise zanima.

Poskupljenja ima.... ali u porezima,taksama,nadoknadama za ovo i ono..

Ne primecuje se da su poskupele zivotne namirnice nesto znacajno,osim duvana,alkohola i sl..

Inace, me nesto zeza komnp, pa se tipkam sa lap-topa,ali cu cim resim problem scenirati kataloge iz marketa pa uporedite cene,tako da znate sta poneti iz srbije a sta ne...

Cigarete-sigurno,treba poneti.

Izmenjeno (mile-mobilni)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Povrede vazdusnog prostora od strane turske se ponavljaju svakih 10-15 dana...

Ta "zezanja" im traju već godinama. Sečam se, kad sam ko klinac letovao u mestu Nea Michaniona blizu Soluna i sa obližnjeg aerodroma (koji je makar u to vreme bio i civilni i vojni, ne znam kako je danas) malo.malo pa uzlete po 2 lovca i krenu ka istoku. Pitam ja mog druga Grka, kao jel ovo kod vas neki manevri (da ne kažem vojna vežba), a on kaže, ma ništa, to nam opet Turci uleteli u vazdušni prostor. Ja, naviknut na izrazitu nesvrstanost naše tadašnje zemlje (ko bi nas napadao?), ukapiram da će rat, samo što nije, a ovaj Grk mi kaže, kao, ma nema problema, to se oni malo zezaju, prvo jedan dan oni nama ulete, pa onda mi njima, dosadno pilotima pa malo simuliraju borbu.

Možda je to tada bio neozbiljan (klinački) pogled na situaciju, ali ja danas stvarno ne verujem da bi do ozbiljnijeg sukoba ove dve zemlje moglo ikad da dođe. Mislim, i jedni i drugi su u NATO-u i ako bi i pokušali nešto ozbiljno, dobili bi po ušima (a verovatno i po džepu) i jedni i drugi od tate iz Vašingtona. Sad, ako nekome u Vašingtonu bude odgovaralo da tu izbije kakav omanji rat, e, to je već druga priča.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

A da li postoje neka ogranicenja sta ce smeti da se unese od hrane? Negde sa procitao da ce i tu da budu rigorozni, pa me sad to zanima, jer prvi put idem u Grcku i to svojim autom i sa malom bebom. Valjda nece da prave probleme za jedan rucni frizidzer. . .

Izmenjeno (wladinho31)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

A da li postoje neka ogranicenja sta ce smeti da se unese od hrane? Negde sa procitao da ce i tu da budu rigorozni, pa me sad to zanima, jer prvi put idem u Grcku i to svojim autom i sa malom bebom. Valjda nece da prave probleme za jedan rucni frizidzer. . .

Ako nije problem, odgovorio bih na ovo pitanje na temi "skiatos...." koju inace svakodnevno citaju meni drage osobe.Pa,obzirom da imam informacije od pre par dana sa granice, hteo bih biti siguran, da ce i oni to procitati...thanks,na razumevanju...

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Odgovor na pitanja sa teme kriza u grckoj:

Zbog aktuelni strajkova, na sajam turizma u bg sam putovao vozom,pa evo nekih zapazanja:

Prvo, sto ostavlja utisak su zeleznicke stanice larisa i solun,kao i grcko vozovi,koji imaju higijenu na veoma visokom nivou.Ako se pogleda oko sebe... videce se veliki broj poslovnih ljudi koji putuju grckim vozovima na vece udaljenosti.Vozovi precisti,toaleti blistaju,kondukteri preljubazni, voz " leti", na stanicama se zadrzava u proseku 35 secundi,vrata automatska sa automatskim stepenicama,muzika u vozu....Sasvim je drugacija slika,u vozu za firom i beograd.O tome u nastavku..

ZA eventualno zainteresovane,da kazem da je povratna karta volos-solun 20 evra a povratna karta solun- beograd 67 evra.Takodje, od volosa do soluna (200 km) voz putuje oko 2 sata ali od soluna do beograda (600km) putuje od 14-16 sati..plezko.jpg Da dodam, da su ove cene za obican brzi voz,dok je "intersyti" znatno skuplji...U grckim vozovima je strogo zabranjeno pusenje i konzumiranje hrane.

U Firom-u...ulazimo,ili bolje receno vracamo se bar 20 godina nazad, gde medjunarodni voz staje u svakom selu i gde se ocigledno vidi deal i cenkanje konduktera sa putnicima za cenu karte.Licno misljenje: jad i beda!!

Ista slika,se ponavlja i prilikom putovanja kroz Srbiju.

Da se vratim na grcku granicu: ostavlja poseban utisak,ponasanje grcke policije i carine,jer prilikom izlaska iz grcke i prilikom ulaska u grcku..... NIKO nije usao u voz,da vidi ko putuje,sta ima od robe,ko ima pasos a ko ne....

Usao je samo jedan veseo mlad policajcic i pokupio nam pasose.Posle 15 minuta smo izasli-uzeli ih i nastavili put...Naravno, da sam iz profesionalne radoznalosti,iskoristio trenutak i popricao sa carinicima i policijom u kafeteriji na stanici.....

Za tu priliku, sam i kupio kapu PAOK-u Solunu,da bih sa bracim grcima bio na boljoj talasnoj duzini....biggrin.jpg

Ubedise me, da ni na jednom gr prelazu ove godine niko nece ni pogledati srpski pasos,jer je uradjen po propisima EU i bice dovoljno samo da ga stave na scener.Takodje, mi rekose...kako oni ne ulaze u voz da kontrolisemo,tako i na putnom prelazu,nece niko otvarati vas automobil da vidi sta imate.Medjutim u extra extremnim slucajevima,ipak moze se i to desiti ali SAMO zbog sumnje da postoje indicije za sverc-robu.

Da dodam... da treba ocekivati i dalje poznato ponasanje firom i srpskih carinika,da vam prevrcu po stvarima.

Inace,su ulazili u voz, i zavlacili su neke zice duzine pola metra u one rupice na plafonu trazeci nesto,a u prolazu pored nas putnika....kao nehatom,vas prepipaju oko struka,Sta reci ....

U vezi putovanja vozom, jos da dodam...da sam cekajuci voz za Larisu,posmatrao 4 zene koje su pripremale voz kojim sam dosao iz bg,da se vrati nazad.Miris hlorina se sirio na sve strane kroz otvorene prozore, dok su druge dve radnice,prale voz sa onim vodenim puskama sa spoljne strane.Dok u Skoplju, cistacice udju u voz,pogledaju putnike (kao krava mrtvo tele)....i odu.Upitah jednu od njih, hoce li pokupiti papire od cokolade i keksa iz mog vagona....ali mi ne odgovori, i ne isprazni onu posudu za papir.

Na moje pitanje gr carinicima u vezi hrane koju ce turisti unositi...objasnise mi, da ce se svaki carinik potruditi da to ne vidi,opet ako nije u pitanju extremni slucaj.I nije im u interesu da vrate turistu sa granice...

Na kraju, nagledavsi se svega i svacega u vozu,da kazem nesto sto ce mozda nekoga iritirati... ali je istinito i radi se o mom licnom stavu:...ulaskom u grcku i stanicu dedomeni,glasno prokomentarisah: konacno...civilizacija.

Moja noga u srpsko-firomske vozove vise nece krociti.

Pa makar, stopirao na auto-putu....

Zaboravih da dodam informaciju za one koji planiraju duzi boravak u grckoj ili EU: dozvoljena duzina boravka NIJE 6 meseci, vec 180 dana. Oni koji misle da je to isto--grese, jer se moze desiti da zbog 1-2 dana dobijete zabranu na odredjeno vreme.Dakle, nema veze koliko koji mesec ima dana,dozvoljeno je 180 dana boravka a ne 6 meseci......

1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Danasnji dan u grckoj je bio buran, sto se tice politicke i ekonomske situacije.

Moz\da bi mogli nasi politicari nesto i da nauce na gr slucaju. Naime, primecuje se da je opozicija vec dva meseca ucutala i sve kritike na racun vlade su veoma diskretne.

Medjutim, danas su malo podignuti tonovi, jer imamo vidljiv sukob unutar pasok-a, sto je opozicija propratila kritikom,zbog vaznosti trenutka.

U izjavi za novinare Sarkozi se obratio grckom narodu, sa porukom da je paket (citaj-cifra) spremna ukoliko to Papandreu zatrazi. Nakon konferencije, premijer grcke je iz pariza odleteo za Vasington.

Takodje, u reportazi iz nemacke se objavljuje izvinjenje nemackog predsednika skupstine, grckom narodu-zbog pisanja nekih nemackih listova sa podsmehom na racun grckog naroda (pijanice,neradnici,samo bi da buzukuju...),naglasavajuci da je nemacka spremila vise paketa pomoci grckoj.

Takodje, sa posebnim naglaskom rece da je prvi paket od 25 mlrd evra spreman i ako zatreba na raspolaganju je grckoj vladi za 48 sati...

Medjutim, citam na nekim gr forumima, da se navodno grci (forumasi i novinari) spremaju za medijski rat sa nemackom zbog uvreda na raxun gr naroda,navodno pod parolom: 'da, necete mozda opet da nas porobite?".

Podsecajuci tako nemce, da su napravili najveci zlocin u istoriji covecanstva i da mnogima, cako ni odstetu nisu platili...

U svakodnevnom zivotu, zanimljivo je da se svaki dan najavljuju nove mere za izlazak iz krize...ali mi ostavlja utisak,da se sve vrti oko velikih nekretnina, brodova,klinika,dzipova i dobro placenih drzavnih sluzbenika.

Izgleda, da smo definitivno ostali bez 14-te plate, koja se dobija za Uskrs...

1

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Guest
Tema je sada zaključana za dalju diskusiju.

• Posetili nedavno   0 članova

Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

• Naša statistika

25903
    Ukupno tema
    862755
    Ukupno poruka