fion

Subotica

230 poruka u ovoj temi

9.jpg

10.jpg

11.jpg

12.jpg

13.jpg

Plava fontana gledano sa vidikovca Gradske kuće ---

14.jpg

Plava fontana po mraku ---

15.jpg

16.jpg

17.jpg

18.jpg

19.jpg

* * * * *

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

* * *

TRG ŽRTAVA FAŠIZMA

* Trg Žrtava fašizma (Ćirila i Metoda, St Terez ter) *

Nekada trg Svete Tereze, između dva rata trg Ćirila i Metodija,

1.jpg

a od 195o. godine Trg žrtava fašizma.

2.jpg

3.jpg

4.jpg

Mesto za spomenik je za vreme rata bilo namenjeno žrtvama iz redova okupatora ali dok je postavljen postament, rat je bio završen. Tako su Toma Rosandić i njegovi učenici na njemu napravili spomenik i kosturnicu subotičkim partizanima.

tomarosandic.jpg

Toma Rosandić, vajar

Polaganje venaca dana 4.o7.2o11. godine --- baš u to vreme zatekla sam se na ovom mestu ---

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg

Uz zvuke pesme "Druže Tito mi ti se kunemo" položeni su venci toga dana tačno u 12,oo sati na ovu spomen-kosturnicu.

* * * * *

Toma Rosandić

Toma Rosandić (1878-1958) je bio vajar i srpski akademik rodom iz Splita. Bio je profesor Umetničke škole u Beogradu, a kasnije je bio jedan od osnivača i prvi rektor Umetničke akademije. Njegov opus obuhvata portrete, biste, monumentalne skulpture, javne i nadgrobne spomenike, a jedno od njegovih najpoznatijih dela je skulptura „Igrali se konji vrani“ koja je izrađena od bronze i 1939. godine postavljena ispred tadašnje Skupštine u Beogradu.

Školovao se u Beogradu i Beču, u ateljeu Ivana Meštrovića.

Redovni član Odeljenja likovnih i muzičkih umetnosti SANU je postao 22.03.1948. godine.

* * * * *

Godine 1944. na trgu je zatečen prazan postament, za koga je za vreme okupacije izrađena skulptura koja nikad nije stigla.

Početkom pedesetih je posao dobio čuveni vajar Toma Rosandić

9.jpg

10.jpg

11.jpg

Pogled na Trg žrtava fašizma sa nekadašnjeg Trga Svete Terezije

Spomenik koji je otkriven 1952. god. izbegao je socrealističku simboliku i dočarao univerzalnu vrednost: trijumf dobra nad zlom.

Izmenjeno (b i x i)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Upravo sam pronašla prelepu mapu Subotice u PDF formatu na kojoj su lepo obeleženi svi ovi trgovi o kojima ću pisati :)

5242942.jpg

* * * * *

Na Trgu žrtava fašizma nalazi se i ova skulptura ---

p7041075.jpg

Spomen skulptura “Ruke”

Izmenjeno (b i x i)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

* * *

PLATO Dr ZORAN ĐINĐIĆ

14/03/2007

*** Plato u centru Subotice dobio je ime Zoran Đinđić

Povodom godišnjice smrti nekadašnjeg premijera Srbije dr Zorana Đinđića, plato u centru Subotice i zvanično je dobio njegovo ime. Ploču na kojoj piše Plato dr Zorana Đinđića otkrili su predstavnici Demokratske stranke u Subotici.

1.jpg

Na ovaj plato ćete naići šetajući Korzo-om - iz pravca Gradske kuće prema Dečjem pozorištu, sa desne strane.

Idejno rešenje ovog spomen prostora sačinila je beogradski arhitekta Dragana Bazik, a poruke koje će nositi ovaj moderan spomenik simbolizovaće ličnost ovog velikog srpskog političara - dinamičnost, interakcija, komunikacija, dok bi sam plato trebalo da bude mesto sećanja i povezivanja ljudi.

2.jpg

Dr Zoran Đinđić

13.10.2010.

Svetlosno-vodeni efekti u centru Subotice - Svečano otvaranje platoa dr Zoran Đinđić

3.jpg

4.jpg

Plato u Subotici je odraz potrebe da se vizija Zorana Đinđića pretoči u nešto što nije klasična skulptura, fontana. Ovo je neka vrsta instalacije sa vodenim efektima – vodene magle, vodene zavesice. Napravljen je interaktivni trotoar - kada se ljudi kreću dobijaju svetlosni odziv.

5.jpg

21.09.2010.

Nakon više od tri i po godine od prezentacije ideje o izgradnji Platoa dr Zorana Đinđića, ovaj prostor je postao dostupan građanima.

6.jpg

* * *

suboticacom-header-logo.png

* * *

Izmenjeno (b i x i)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

* * *

"MAJMUN PLAC"

/Trg St Ištvana, Svetog Stipana, Karađorđev, Maršala Tita, Trg Republike ali i Mojom plac/

1.jpg

Spomenik Svetom Trojstvu, na ovom mestu nalazio se od 1815. do 1966. godine.

*** Majmunsko ostrvo ili jednostavno MAJMUN. Izraz pripada mađarskom žargonu i sličan toponim može se naći u još nekim gradovima bivše Ugarske. U neka stara vremena, ozbiljan čovek nije sedeo na šipkama i gubio vreme, a ako je i hteo da uživa u parku, tu su bile klupe.

2.jpg

3.jpg

4.jpg

Fontana na Majmun placu

5.jpg

Majmunski plac je postao omiljeno sastajalište, jer nekog drugog provoda a ni novca, nije bilo.

Godine 1985. je izgrađena nova fontana.

Danas se stari Majmun preselio u uspomene i mitove o nekom srećnijem vremenu za one koji su tada bili mladi.

* * * * *

"Majmun Plac - Subotica: Sećanje na mladost

Ništa neobično, kada su u pitanju nostalgična sećanja „naše mladosti“ ali je neobično što je ono kod pomenutih bivših tinejdžera uglavnom vezano za jednu običnu, gvozdenu ogradu na parku pokraj Gradske kuće, nimalo romantičnog naziva - Majmun plac. Na njemu su mnoge generacije toga vremena doživele najlepše trenutke svoje rane mladosti. Tu su dogovarani i prvi ljubavni randevui, dnevni i večernji susreti i grupna druženja. Večeri su se u stvari provodile na šipkama te metalne ograde.

Tek kada si dobio svoj prostor na Majmun placu znao si da je otpočelo doba izlazaka i zabave, da si prihvaćen u društvo "odraslih."

* * * *

Sto godina MAJMUN placa

5.o5.2o1o.

Kada je sagrađena Gradska kuća, uređen je i park koji je do tada bio običan pijačni trg

* * * * *

6.jpg

Marcel Komor i Deže Jakab

7.jpg

* * * * *

8.jpg

9.jpg

10.jpg

SUBOTICA GRAD MIRA - Spomenik posvećen miru u Subotici, 1995. godina

Grad Subotica se 1995. g. priključio svetskom programu pod nazivom "Cvetovi mira Šri Činmoja" koji je tako nazvan po osnivaču Svetske trke harmonije sveta Šri Činmoju.

* * *

subotica-4b.jpg

* * *

Izmenjeno (b i x i)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

* * *

NEKADAŠNJI SUBOTIČKI TRAMVAJ

Tramvaji su se kroz Suboticu vozili od 1897. godine.

subotica105.jpg

Tramvajski saobraćaj je ukinut 1974. godine.

Dužina ove tramvajske linije bila je oko 9 km. Na uglu ulice Rudić postavljen je tramvaj koji podseća Subotičane na vreme kada se moglo stići na Palić i u otvorenom tramvaju.

p7041110.jpg

* * *

gs-baner.gif

* * *

Izmenjeno (b i x i)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Jos jednom,bravo!Evo malog doprinosa od mene,pa ko zeli neka pogleda!

Pozdrav!

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Jos jednom,bravo!Evo malog doprinosa od mene

Hvala :srce:

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Biljo, odlicno obradjena tema! :srce: Drugo nisam ni ocekivala od tebe! U Subotici sam bila poslednji put pre desetak godina i grad mi se dopao...ali, nisam imala vodica, pa to i nije bilo to! :) Sjajne slike, jos bolje obradjene! :srce:

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Bixi, mene si ubedilaklap.gif .

Rezervisao sam smeštaj na Palićublush.gif , naručio karte za koncert Parnog Valjka 13/08srce.jpg , a možda skoknem i do Morohaloma...Da li na Paliću radi termalni bazen? Ima li velike gužve za vikend?Da li može još negde da se kupa?

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Svaka cast na ulozenom trudu ! klap.gif

Detalji su savrseni, fotke odlicne !

Mislim da ce ti stanovnici Subotice kojih ima i na ovom forumu, biti jako zahvalni kako si lepo predstavila njihov grad wink.gif

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Bravo bixi, svaka čast :klap:

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Bixi, mene si ubedilaklap.gif .

Rezervisao sam smeštaj na Palićublush.gif , naručio karte za koncert Parnog Valjka 13/08srce.jpg , a možda skoknem i do Morohaloma...Da li na Paliću radi termalni bazen? Ima li velike gužve za vikend?Da li može još negde da se kupa?

Termalni bazen radi,guzve ima...onako.E,sad,sto se tice kupanja,ovde bas i nema nekog izbora-gradski bazen(bazen ko bazen-guzva) a oni hrabri se kupaju u jezeru,koje je navodno dobro za kupanje,ali ima onaj karakteristicni smek i boju i gustinu,pa se mi ne kupamo.Ali,sta da se radi,kazu da ce i to da se sredi.Vi u svakom slucaju uzivajte u Subotici.Pozdrav!

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

* * *

TRG PESNIKA

Posle rušenja stare Gradske kuće i izgradnje nove, uređeni su i okolni trgovi.

1.jpg

* * * * *

Polovinom tridesetih, Sokolskom akcijom, uređen je park. Ukrstile su ga dve dijagonalne staze što je ostalo do danas.

2.jpg

Na trgu koji sa južne strane dodiruje Gradsku kuću, nalaze se spomen biste tri velika subotička pisca. To su Danilo Kiš (1935-1989), Geza Čat (1887-1919) i Artur Munk (1886-1955) čija dela umnogome nose pečat ovog podneblja.

5.jpg

Spomen-bista Danila Kiša

3.jpg

Spomen-bista Geze Čata

4.jpg

Spomen bista Artura Munka

danilo-kisx.jpg

Danilo Kiš

Danilo Kiš (22. februar 1935, Subotica, Jugoslavija - 15. oktobar 1989, Pariz, Francuska) bio je jugoslovenski književnik. Osnovnu školu i gimnaziju pohađao je u Mađarskoj.

Za dopisnog člana Srpske akademije nauka i umetnosti izabran je 1988. godine.

Poslednjih godina živeo je kao profesionalni književnik u Parizu i Beogradu. Umro je u Parizu, gde se jedno vreme i lečio. Dana 15. oktobra 1989. godine sahranjen je u Beogradu na Novom groblju.

* * * * *

6.jpg

Spomen-bista Danila Kiša u Subotici

* * *

greeters.png

* * *

Izmenjeno (b i x i)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

* * *

TRG SLOBODE

/Hitlerov trg, Staljinov trg/

Trg Slobode je dobio ime kad smo se oslobodili Hitlera i Staljina, koji su takođe imali čast da ponesu ime trga. Pre toga to je bio Korpa piac, Hal ter, Sent Ištvan….

1.jpg

Svoju današnju fizionomiju dobio je pre jednog veka, kada je izgrađena nova Gradska kuća. Pre toga, ceo blok kuća je dosezao do iza stare Gradske kuće.

2.jpg

3.jpg

Godine 1927.na godišnjicu smrti "Cara" Jovana Nenada, podignut je spomenik, rad poznatog hrvatskog vajara Petra Palavičinija. Mali cvećnjak je bio idealno okruženje.

4.jpg

* * *

Jovan Nenad

Car Jovan Nenad (mađ. Fekete Iván ili Fekete Jován, Fekete Ember, Cserni Jován, Csernajevics Iván) je bio samozvani srpski car, koji je stvorio kratkotrajnu nezavisnu državu na području današnje Vojvodine 1526/1527. godine.

Bitkom na Mohačkom polju 29. avgusta 1526. godine Turci su uništili vojsku ugarsko-češkog kralja Ljudevita Jagelovića, koji je i sam tu poginuo. Posle ove bitke Ugarska prestaje da postoji kao nezavisna država, a njena teritorija biva podeljena između Turskog i Habzburškog carstva.

srpsko-carstvo-jovana-ne.jpg

Ne zna se tačno ko je bio Jovan Nenad. On sam je tvrdio da je potomak vizantijskih i srpskih vladara. Neki savremenici su ga smatrali izdankom srpskih despota, a drugi čovekom niskog roda. Neki izvori kazuju da je rođen u godini zveri 1492.

jovan-nenad.gif

Car Jovan Nenad

* Car Jovan Nenad **

* * * * *

CAR – simbol ili umetničko delo ?

2.o1.2o11.

...Kada je nastao u novoj južnoslovenskoj državi, spomenik „Caru“ Jovanu Nenadu, simbolički je predstavljao vekovno prisustvo Slovena na ovim prostorima. Danas, novim generacijama, on je samo jedna od figura i ukrasa ovog grada. Neki ga zovu CAR, neko Flash Gordon, kako god, spomenik je pre svega umetničko delo jednog čuvenog vajara Petra Palavičinija. Spomenik „Caru“ i dvorjanima spada u dragoceno nasleđe uz jednog Tomu Rosandića i Ivana Meštrovića, čije spomenike takođe imamo u „kolekciji“...

* * *

Petar Palavičini

Često se govori kako je Petar Palavičini imao tri zavičaja: Dalmaciju, Češku i Beograd. Palavičini je rođen 1887. godine na Korčuli, gde uči kamenorezački zanat.

Godine 1909. na praškoj Likovnoj akademiji upisuje specijalistički kurs kod čuvenog češkog vajara Jozefa Vaclava Miselbeka. Godine 1921. Petar Palavičini trajno se nastanjuje u Beogradu. Bio je profesor na Umetničkoj školi, jedan od osnivača grupe „Oblik“. Slovio je za jednu od omiljenih ličnosti u javnom životu Beograda.

Već prve godine boravka u Beogradu, iznedrile su novi Palavičinijev stil, kojeg je on nazivao „spiritualizovanim kubizmom“ a što će ga kasnije svrstati u najviše domete modernizma naše međuratne skulpture.

Palavičini je govorio: „Ja spadam u takozvanu generaciju između dva rata. Kubizam, fovizam i ekspresionizam, to su bile struje koje su u to vreme vladale u likovnoj umetnosti. Pokušao sam i ja sa spiritizovanim kubizmom. Trudio sam se da povežem moderna shvatanja sa domaćom, dalmatinskom tradicijom. Volio sam ranu renesansu i gotiku, to su i danas moje simpatije“.

Poslednje godine života proveo je u Dubrovniku, gde je umro 1958. godine.

* * *

Kad je podignut spomenik u Subotici ?

Povodom obeležavanja 400 godina od smrti Cara Jovana Nenada, odbor za proslavu je doneo odluku da se podigne spomenik. Najpre je 5. oktobra 1927.godine u prisustvu predstavnika vlasti i mnogobrojnog građanstva, u temelje položen pergament, umetničko delo subotičkog slikara Save Rajkovića. Pročitana je povelja a zatim, zajedno sa po jednom jednodinarkom i dvodinarkom, sa likom Kralja, stavljena u bakarnu kutiju i nakon blagoslova pop Blaška Rajića i pop Marka Protića, uzidana u temelj.

Car - simbol ili umetničko delo ???

Petar Palavičini, Spomenik „Caru“ i dvorjanima, 1927. godina

5.jpg

„Tvoja je misao pobedila“ - spomenik Cara Jovana Nenada u Subotici

6.jpg

7.jpg

Spomenik Caru Jovanu Nenadu po noći

Grad je otkupio i gipsane figure za slučaj da spomenik bude oštećen. To se i desilo 1941. godine a pomoću gipsanih modela, obnovljen je 1991. godine.

cardekapitacija.jpg

Od dekapitacije do obnove, figure su ležale u žbunju dvorišta Rajhl palate.

Spomenik je otkriven 27. Novembra 1927. Postament je urađen od venčačnog kamena, a figure od kararskog mermera. Proslava je počela noć ranije, velikom bakljadom u gradu, vojnom muzikom i svečanom predstavom u Pozorištu. Ujutro su muziku na ulicama nastavili vatrogasci a mnoštvo građana je u 8.45 h dočekalo dvorski voz i visokog gosta Kneza Pavla. Dočekali su ga veliki župan, gradonačelnik i biskup Lj. Budanović. Knez je poljubio u ruku biskupa, a nakon toga mu je jedna devojčiva predala buket cveća. Na četvoropregu su se odvezli najpre u pravoslavnu crkvu a zatim u katedralu sv. Terezije. Nakon svečane skupštine u Gradskoj kući, u prisustvu nekoliko ministara, predsednika parlamenta, gradskih vlasti, umetnika Palavičinija i građana, otkriven je spomenik.

... Položeni su venci, a Mijo Mandić je održao govor o Jovanu Nenadu Subotičkom, o njegovoj borbi i stradanju, uporedivši ga sa rimskim Carem Dioklecianom, Napoleonom i Lajošem Košutom, koji su isto tako potekli iz nižeg staleža „…ali su ipak svojim znanjem, veštinom, junaštvom došli na površinu, na vidik svetske borbe, te su duže ili manje upravljali sudbinom dotičnog plemena, naroda ili države...

*** Temelj bi danas bio tamo gde je zelena fontana. Pergament i povelja su možda uništeni 1941. godine.

* * *

subotica-grad-festivala.jpg

* * *

Izmenjeno (b i x i)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar

• Posetili nedavno   0 članova

Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

• Naša statistika

26851
    Ukupno tema
    901715
    Ukupno poruka