fion

Subotica

230 poruka u ovoj temi

Suprug i ja za vikend posetili Suboticu posle 20 god. i stvarno se oduševili lepotom tog Vojvođanskog grada. Prepodne smo obilazili grad i predah napravili u STAROJ PICERIJI....ambijent, usluga ,hrana ....ma sve čista DESETKA. Poslepodne otišli na Palićko jezero i ručali na salašu Jelen.... e o ovom salašu imamo negativno iskustvo i podeliću ga na temi o salašima...

1

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Da li je realno da su srušili ovu kuću/zgradu lijevo od pozorišta i da grade ovo nešto, šta god bilo, što se veličinom, a vjerujem ni budućim izgledom ne uklapa u cjelinu.

10405_Narodno%20pozoriste%20Subotica.jpg

Narodno-Pozoriste-nova-fasada-rekonstruc

Kako god da naprave, necemo se ljutiti, samo da vec jednom zavrse!!!! Radovi traju vec cca 15 godina !!! A posle toga cekamo da vidimo sta ce biti sa zelenom fontanom :neznam:

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Ovaj vikend smo išli na sever: Subotica-Palić-Morahalom.

Grad mi se mnogo svideo: građevine, parkovi, drvoredi, ljubaznost meštana... Šetali smo po centru u podne, ali nam sunce nije smetalo jer je hladovina od drvoreda u celom centru. Sve je zeleno i procvetalo, Nismo uspeli da se popnemo na kulu gradske kuće, ali i sa zemlje je Subotia prelepa. Ovaj vikend se održavao medjunarodni festival folklora, pa je bilo puno stranaca i tezgi sa rukotvorinama i kućica sa lokalnim vinima i pivima:D. Smeštaj smo našli preko neta, apartman za nas četvoro sa lepim dvorištem i dečijim bazenom - sve pohvale za Casa Simon i gazdaricu Snežanu.

Palić je uređen cveće, šuma, travnjaci, ali nekako nema puno sadržaja, ni za decu, ni za odrasle. Bicikle, pedaline, decije igralište i jedan kafić "Ženski štrand", koji će mi ostati u sećanju po arogantnoj starijoj gospođi koja sedi na vratima i valjda treba da privuče goste, verovatno je gazdarica, koja baš i ne shvata pojam ljubaznosti i ugostiteljstva:angry2:. Verovatno Palić ima još mnogo da ponudi, ali mi to nismo našli, a i bili smo po najvećoj vrućinia hlada na šetalištu nema.

Banja Eržebet u Morahalomu je super, bilo je puno ljudi, al se nekako ne oseti gužva.  Decu smo uspeli da izvadimo na suvo samo za vreme ručka. Cene su ok. Jedino negativno iskustvo sa ovog putovanja je "pad sistema" na madjarskoj carini na B.Vinogradima - u subotu smo cekali od 9-11h i na kraju smo se vratili na Palic. U nedelju smo poranili (08.00) i cekali 1,5h na ulazak u Madjarsku, ali vredelo je:suncase:. Povratak je bio brz, 15min cekanja. napominjem da B.Vinogradi rade do 19h.

Subotice, vidimo se ponovo.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Pozdrav svima, planiram posetu u lepu Suboticu, a najviše me zanima austrougarski period i običaji naroda u tom periodu. Zna li možda neko od vas neke mitove i legende o ljudima u ovom periodu, ili možda neko ima dobar link ili adresu za saznati više o ovoj temi? Hvala unapred.  :D

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

https://www.danas.rs/drustvo/cinovnik-koji-je-leteo/

Pronasla sam da je prvi teniski teren otvoren na Palicu jos 1878. godine, pa su se vec te godine odrzavala i takmicenja na nekoj manifestaciji Segedinski vinogradi, pored tenisa nadmetanje je bilo imu macevanju, rvanju, trcanju 

Pogledaj na https://suistorijablog.wordpress.com/subotica-1743-kroz-spise-magistrata/

https://subotickaistorija.wordpress.com/

Itd

Ima tamo svasta nesto, podataka o raznim dokumentima, uredabama, saslusanjima presudama, popisa zanatlija, originalni planovi prve gradske kuce...sve u formi dokumenata iz arhiva, nisu u pitanju  gotove i zanimljivo napisane pricice...radi se o materijalu iz kojeg mozes sam izvesti neke zakljucke, u zavisnosti sta te interesuje. 

Npr.  kopiram i prenosim ovde delic gradje koja se odnosi na period koji te interesuje:

"1743. maj 7, Prag

Carica Marija Terezija gradu Subotica, Subotica.

Izdaje privilegiju po kojoj se grad Subotica prima u red kraljevsko-privilegovanih kameralnih varoši pod nazivom Senta Marija. Grad je dobio pravo održavanja tri godišnja vašara (na dan sv.Ivana Nepomuku, Na Malu Gospojinu i na Sve Svete), održavanje sedmične pijace, kao i pravo suđenja nad životom i smrti građana (ius gladii). U grad su se mogli doseljavati samo katolici, a i članovi novoosnovanog gradskog Magistrata od 12 senatora morali su ispovedati katoličku veru. Privilegija sadrži i detaljan opis grba varoši Sent Marija."

http://mojasubotica.rs/numeracija-kuca/ 

Izmenjeno (Teogonija)
1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar

• Posetili nedavno   0 članova

Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

• Naša statistika

26851
    Ukupno tema
    901715
    Ukupno poruka