fion

Subotica

230 poruka u ovoj temi

Jeste zamišljeno da se piše turističko viđenje o navedenim gradovima, selima, naseljima, naseobinama... Meni ipak ovom prilikom treba jedna praktična informacija - Gde u Subotici u okolini centra postoji parking, gde se može parkirati na dnevnu varijantu a ne na sat, kako to već ide. Našla sam na netu njihovu mapu zona parkiranja (evo je ovde, ako još nekome zatreba: Mapa parking zona SU). A ja molim za savet. Hitno mi je, sutra idem na neki sastanak a uvek se plašim za kola, da me ne odnesu.:tuga:

Obećavam, kad se vratim, opisaću i neke turističke znamenitosti Subotice. Bar ih ona ima. Iliti Little Saturday city ;)

1

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Pokušaću da ti pomognem, pošto sam iz Subotice. Znači, nigde u centru grada nema parkiranja bez plaćanja, i to isključivo na sate. Obično putem SMS-a. Ali ima rešenja. Auto ostavi u ulici Aleja Maršala Tita. Ovde se ne plaća parking., a za par minuta si pešaka u centru grada. U pitanju je aleja - široka ulica, gde je parking moguć sa obe strane ulice. U ovoj ulici postoje dve saobraćajne trake, za oba smera, koje su međusobno podeljene pešačkom zonom. Parking je moguć od samog početka ulice. Toliko od mene. Prijatan boravak u Subotici.

1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Aha, Aleja dakle... Ok, hvala, imacu na umu.

A negde blize ulici Matije Korvina. To bi bilo sa druge strane centra. Ako ne na]em tamo, bice dobra i Aleja, sigurno. ;)

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Batali ulicu Matije Korvina. To ti je u strogom centru. Inače ulica je pešačka zona. Nema ništa u okolini fraj. Drži se onog što sam ti napisao. Nemoj mnogo petljati i ne muči se bez veze.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

ok :) polazim

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

evo glas jos jednog clana iz SU za Aleju, najmanje komplikovano ti je, sto je koldar i rekao, a za par minuta si u centru :)

sretan put i dobar provod u Su :cvetak:

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

dakle...

hvala vama na pomoći, autić je živ i zdrav, a ja sam oduševljena, kao i uvek u Subotici :)

meni je ovaj grad divan. i uvek nešto novo vidim, upoznam... svaki put kad odem.

jeste da je i ovaj put bilo poslovno, ali su me posle sastanka vodili na ručak u jednu finu gostionu Gurinović. ne bih znala da kažem gde se tačno nalazi, jer sama se ne bih snašla. iznenadilo me što se iza onako obične spoljašnosti, i ne baš uređenog parkinga ispred (fali neki drvored ili nešto da drži hlad), skriva nešto tako divno. bašta je posebno ostavila utisak na mene i svuda cveće, drveni stolovi klupe, uređeno u nekom tradicionalnom stilu... čak i stolnjaci su oni tradicionalni na kockice :D zanimljiv jelovnik, kažu na bunjevačkom. usluga besprekorna. ja vrlo zadovoljna :)

moraću da organizujem neki vikend u SU ili na Paliću, pa da lepo obiđem, natenane, sve lepe stvari koje ovaj grad nudi. šta preporučujete?

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Inače, bila si u ovom restoranu: http://www.gurinovic.com

Pomenuti restoran je zapravo i jedini restoran u Subotici za koji bi se moglo reći da je pravi restoran, ostalo su sve neke kombinacije kafića-restorana ili rupčage. Vlasnik se odavno bavi ugostiteljstvom i ima veliku tradiciju i iskustvo u uvoj branši. U svojoj istoriji, držao je nekoliko nekadašnjih poznatih Subotičkih restorana u zakupu, sve dok ih opština nije izdala u zakup drugima. A bili su u pitanju restorani sa jako velikom tradicijom. Strašno! Tako se danas sve svelo na Gurinovića. Ovaj restoran jedini neguje tradiciju Bačke kuhinje, tačnije - Bunjevačke.

Ako budeš dolazila u ovaj grad, treba obići njegov centar, fontanu, gradsku kuću, korzo, galeriju likovne umetnosti, nekadašnju ulicu Engelsova, sada - Matije Korvina. (ulica kafića).

Na Paliću, jezero, šetalište oko jezera, zoo-vrt, park, restorane "Majkin salaš" i "Vinski dvor".

Izmenjeno (koldar)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Pokušaću da ti pomognem, pošto sam iz Subotice. Znači, nigde u centru grada nema parkiranja bez plaćanja, i to isključivo na sate. Obično putem SMS-a. Ali ima rešenja. Auto ostavi u ulici Aleja Maršala Tita. Ovde se ne plaća parking, a za par minuta si pešaka u centru grada.

Upravo sam pristigla iz Subotice, posle kraćeg odmora i ja sam njome oduševljena. :klap::) Toliko toga za videti, obići, čak me je 4. jula na Trgu Žrtava fašizma zateklo i ono "Druže Tito mi ti se kunemo". :) Lepo je bilo za čuti, a i za prisećanje.

Što se tiče parkinga u Subotici, mislim da je predlog člana Koldar bio sasvim ok !!! Ja sam bila stacionirana u ulici Arsenija Čarnojevića i svaki dan sam upravo do centra prelazila tu Aleju Maršala Tita /poznatiju kao Radijalac/.

Evo i nekih info:

Parking

http://www.visitsubotica.rs/index.php?category_id=8&content_id=327

Aha, Aleja dakle... Ok, hvala, imacu na umu. A negde blize ulici Matije Korvina. To bi bilo sa druge strane centra. Ako ne nađem tamo, bice dobra i Aleja, sigurno. ;)

Ma Subotica je sasvim ok !!! Moja preporuka glasi na koliko god dana da odlazite u Suboticu, najpre u Turistički info centar, Trg slobode 1. Nekada je bio kažu u suvenirnici desno od glavnog ulaza u Gradsku kuću, a sada se nalazi sa suprotne strane. Veoma fino i ljubazno osoblje u ovom info centru daće Vam sve potrebne info i smernice u vezi toga ŠTA I KAKO U GRADU. Dobila sam i veoma korisne mape Subotice i razne prospekte i brošurice.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Dužijanca

Dužijanca je svetkovina završetka žetve, koja se u Subotici javno i svečano slavi već čitavih 1oo godina.

duzijanca-subotica.jpg

1.7.2011.

petak Promocija poštanske markice povodom

100 godina Dužijance–Velika vijećnica Gradske kuće, Subotica

više o svemu i na sledećem linku:

http://www.duzijanca.co.rs/duzijanca-2011-program.html

01.07.2011.

Večeras su u Velikoj većnici predstavljene poštanske marke sa motivima Dužijance. Prvi puta se pojavljuju radovi od slame na poštanskoj marci. marka od 22 din je maketa katedrale sv. Terezije Avilske rad iz 1973. (kruna za tu godinu) koju su izradile u slame Kata Rogić i Mara Ivković Ivandekić obe iz Đurđina, vodeće slamarke sa sestrama Milodanović iz Žednika.

Tom prilikom direktor JP PTT Saobraćaja Srbije Goran Ćirić, predao je set markica gradonačelniku Saši Vučiniću, a potom i ostalim zaslužnim likovima koji su svojom aktivnošću doprineli da Dužijanca doživi stoto izdanje ovog leta.

w37663_6.jpg

Poštanska marka od 55 din je rad Jozefine Skenderović, kruna izrađena za 100 godina Dužijance. Ove krune su pohranjene u dijecezanskom muzeju subotičke biskupije. Poštanske marke je osmislila i projektovala Nadežda Skočajić, akademski slikar-grafičar uz stručnu suradnju msgr. dr. Andrije Kopilovića i Ljudevita Vujković Lamića.

Marke su izdate u tabačićima od 8 maraka a vignjete, motivi Dužijance i risara su izrađene na osnovu fotografija Augustina Jurige.

Uz poštanske marke izrađen je i prvodnevni žig i koverat prvog dana. Za Suboticu izrađen je također žig sa motivom Dužijance i dva koverta kao i maksimum karte. Na promociji će se moći kupiti poštanske marke i koverti koje su izrađene za Suboticu u maksimum karte.

w37663_3.jpg

w37663_2.jpg

Poštanske marke u čast Dužijance

7730-duzijanca-postanska-marka.jpg

Pošte Srbije pustile su u promet poštanske marke, koverte i specijalne žigove koji su posvećeni stogodišnjici jedne od najvećih subotičkih manifestacija - Dužijance. U velikoj većnici Gradske kuće sinoć su predstavljene poštanske marke koje će se koristiti u domaćem i međunarodnom poštanskom saobraćaju. Nakon serije poštanskih maraka posvećenih stogodišnjici prvog leta Ivana Sarića i veka Dužijance, u najavi je i izdavanje specijalne serije posvećene stogodišnjici završetka izgradnje Gradske kuće.

Na markama su se našle maketa Katedrale sv. Terezije Avilske izrađena od slame, kao i kruna takođe od slame, koju su izradile Kata Rogić i Mara Ivković Ivandekić 1973. godine. Drugu krunu, koja će isto se naći na poštanskoj marki, izradila je povodom jubileja Dužijance Jozefina Skenderović. Serija maraka sadržaće i vinjete izrađene po osnovu fotografija Augustina Jurige na kojima su predstavljeni risarski radovi i drugi običaji vezani za Dužijancu. Poštanske marke osmislila je i projektovala Nadežda Skočajić, akademski slikar-grafičar, uz stručnu saradnju dr Andrije Kopilovića i Ljudevita Vujković Lamića.

Poštanska marka sa krunom vredi 55 dinara i prodavaće se za međunarodni ptt saobraćaj, dok je markica sa Katedralom za domaći saobraćaj 22 dinara. Za promociju su napravljene koverte sa žigom i klasjem žita, a prvi primerci uručeni su gradonačelniku Saši Vučiniću.

Još jedan vredan subotički jubilej biće propraćen izdavanjem poštanskih maraka. Naime, prema najavama, sledeće godine, na godišnjicu završetka izgradnje Gradske kuće, biće izdate marke sa motivima jednog od graditeljskih čuda Srbije i administrativnog centra Subotice.

Izmenjeno (b i x i)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Lepo mesto ali daleko :)))

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Daleko 3 sata i 1o minuta busom ??? :huh:

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

* * *

subotica-naslov.jpg

* * *

Srpski naziv grada Subotica potiče od reči dana u nedelji „subota“ i prvi put se pojavljuje 1653. godine. Pošto ime potiče od reči za dan u nedelji, subota celo značenje imena grada bi bilo nešto kao „mala subota“.

*

Kratka istorija grada

Osoben geografski položaj Subotice - između slivova dveju velikih reka Dunava i Tise, na granici peska i lesa - umnogome je odredio istoriju grada.

Subotica je postala značajnije naselje početkom XIII veka, kada je posle tatarskih pohoda, preživelo stanovništvo sa okolnih imanja i sela - dovedeno na strategijski odabran prostor. Uzvišenje opkoljeno vodom, na kome se danas nalazi Franjevačka crkva, bilo je idealno mesto odakle su se ljudi ravnice mogli odupreti osvajačima.

Nakon što je izgubila vojni značaj, Subotica je počela da se razvija kao grad. Godine 1779. Subotica je dobila status Slobodnog kraljevskog grada koji je gradu doneo veću autonomiju i povlastice te privukao preduzimljive seljake, zanatlije i trgovce iz cele srednje Evrope.

U drugoj polovini XIX veka, nakon dolaska železnice u grad, naglo se razvila trgovina poljoprivrednim i stočarskim proizvodima, a industrijalizacija je stigla krajem XIX veka. Na prekretnici vekova, Subotica je imala: pozorište, gimnaziju, muzičku školu, ulice su bile osvetljene električnom strujom, a već 1896 u grad je stigao tramvaj.

Po uzoru na Evropu, tih godina, grade se: putevi, javni objekti, najamne i privatne palate, sakralni objekti. Arhitekturom grada dominira od tada stil secesije.

Tri najreprezentativnija objekta ovog stila su: Gradska kuća, sinagoga i palata Rajhl.

Subotica se prvi put pominje u pisanim dokumentima 1391. kao Zabatka. Od tada je promenila više od 200 naziva. Najkarakterističnija su Szent-Maria, Maria Theresiopolis, Maria Theresienstadt, Szabadka i Subotica.

* * *

subotica-slika-za-uvod.jpg

* * *

*** Turistički informativni centar

Trg slobode 1 (Gradska kuća s donje strane);

Radno vreme: ponedeljak – petak od 8 do 18 h; subota od 9 do 13 h;

Centar se nekada nalazio u Suvenirnici, desno do glavnog ulaza u Gradsku kuću, sada je izmešten sa suprotne strane.

p7041140.jpg

Turistički info centar Subotice

Veoma važna institucija koju sam ja najpre posetila u ovom gradu jeste i ovaj centar. Tu se mogu dobiti besplatne brošure i mape, kao i veoma značajna i korisna uputstva vodiča koji tu rade.

* * *

U uvodnom delu brošure koju ćete dobiti naći će se i ovakva dobrodošlica:

... Dobrodošli u Suboticu, grad nastao u

srednjem veku, u dodiru evropskih i balkanskih

naroda. Subotica je danas grad kulture,

umetnosti, sporta i zabave, grad čije su glavne

odlike mešavina mnogih kultura, opuštenost i

tolerancija ...

* * * * *

Dobro nam došli!

A brošura je lepa i veoma pregledna, sa obiljem veoma korisnih informacija i izgleda upravo ovako:

subotica-city-break.jpg

* * *

Mapu koju sam nabavila u ovom info centru sam takođe nabavljala i na recepcijama hotela u Subotici – to je mala mapa A4 formata. Sa jedne strane mapa Subotice, sa druge strane mapa Palića.

tos.gif

* * *

Izmenjeno (b i x i)
4

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Grad secesije

Gradska kuća, sinagoga, palata Rajhl i desetine drugih atraktivnih objekata svrstali su Suboticu među najznačajnije secesijske gradove u Evropi.

Dekorativnost evropske secesije, stila prekretnice, ovde je obogaćena romantičarskom notom mađarskog folklora kroz šare stilizovanih cvetova, cvetnog nakita od keramike i kovanog gvožđa.

p7020632.jpg

Detalji fasade sa palate Rajhl

p7020633.jpg

* * *

p7020537.jpg

Detalji sa Plave fontane ispred Gradske kuće

Izmenjeno (cmoka80)
2

Podeli ovu poruku

Link do poruke

DOŽIVITE SUBOTICU

Secesijske građevine

p7051502.jpg

Gradska kuća Subotice, noću

1) Gradska kuća

Gradska kuća, centar i simbol Subotice, podignuta je 1912. godine. Delo je znamenitih arhitekata Komora i Jakaba. Dekorativnost evropske secesije, stila prekretnice, ovde je obogaćena romantičarskom notom mađarskog folklora kroz šare stilizovanih cvetova, cvetnog nakita od keramike i kovanog gvožđa. Srce Gradske kuće čini Velika većnica sa raskošnim vitražima.

vitrazi-velike-vecnice.jpg

Vitraži velike većnice Gradske kuće u Subotici

* * *

Gradska kuća u Subotici je najveća, a po mnogima i najlepša građevina Subotice. Podignuta je za dve godine, od 1908. do 1910, ali su vrhunski majstori onog vremena još pune dve godine ukrašavali njene enterijere.

Podignuta je po projektu Marcela Komora (1868-1944) i Dežea Jakaba (1864-1932), budimpeštanskih arhitekata, u tada vrlo modernom stilu – mađarskoj varijanti secesije.

Ukrašena je sa bezbroj šara stilizovanog cveta lale.

p7051373.jpg

* * *

U Gradskoj kući se i danas, kao i pre mnogo godina, nalaze uprava grada, prodavnice, banke.

Sa Vidikovca koji se nalazi na 45 m pruža se nezaboravan pogled na Suboticu i njenu okolinu. Turisti i svi zainteresovani Subotičani mogu organizovano posetiti Gradsku kuću i vidikovac i upoznati se sa istorijatom ovog zdanja i sa najviše tačke razgledati panoramu grada i njegove okoline.

Organizovana poseta Gradskoj kući obavlja se od utorka do petka u periodu od 10 do 14 sati, a odlazak na vidikovac predviđen je istim danima tačno u 12 časova.

Subotom se Velika većnica može organizovano obići u periodu od 10 do 12 časova.

p7051368.jpg

Tavanica Velike većnice

Odlazak na vidikovac se organizuje ako ima minimalno petoro zainteresovanih osoba. Cena ulaznice iznosi 80 dinara. Grupe polaze iz Suvenirnice.

panorama-1.jpg

panorama-2.jpg

panorama-3.jpg

panorama-4.jpg

panorama-5.jpg

Panorama Subotice gledano sa vidikovca Gradske kuće

svakog dana od utorka do petka, tačno u podne

nastavak sledi ... :)

Izmenjeno (b i x i)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar

• Posetili nedavno   0 članova

Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

• Naša statistika

26767
    Ukupno tema
    898022
    Ukupno poruka