aangel

Mesoviti brakovi (srpkinje i grka)

51 poruka u ovoj temi

У мом случају није Грк, Турчин је, али мој савет ти је следећи:

Не знам како сте се упознали и колико дуго се знате, али... добро расчисти у глави шта је то. Шта то представља за обоје, не само у твојој глави већ шта и он мисли. Немој мислити за њега, нека се сам изјасни. Не пристај на виђање једном у 6 месеци ма колико дана била тамо. Ако он предложи тако нешто, заобиђи га, ако хоћеш нешто озбиљније. Летња авантура је у питању за њега. Не кажем да кренеш са " ја хоћу то и то ", али не климај главом на све што понуди, а теби се не свиди или сматраш да није довољно.

Не мора доћи до брака, али ако жели озбиљну везу, сам ће се потрудити да ти одмах обезбеди све што ти треба да бисте били заједно тамо ( виза - да није туристичка, смештај - да живите заједно и евентуално посао, ако је могуће, ако не, није он крив због тога).

Срећно! :klap:

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

hvala svima na odgovorima.....ovu temu sam zadala iz razloga da saznam nesto novo o njih kulturi,tradiciji....ali nisam mnogo dobila,nazalost....:nea::nea::nea::nea::nea::nea:

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Možda bi bilo dobro da prvo proučiš teoriju, pre nego što pređeš na praksu. Moj predlog je: biblioteka Odeljenja za etnologiju i antropologiju na Filozofskom fakultetu u Beogradu! Tamo sedneš npr. i prelistaš literaturu za ispite 'Етнологија Старог света' i 'Етнологија балканских друштава' i vidiš kako 'stoje stvari'. :novine:

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Davno stade ova tema? Steta-nemoguce da ni jedan brak na ovoj internacionalnoj relaciji nije zaziveo?

ispricacu o jednom braku Srpkinje i Grka koji sam licno "video"

Letovao sam na Kritu u Retimnu.U vreme razmisljanja o Kritu setio sam se drugarice, tj vise drugarice mog druga koja je nekada pre svih nasih kriza i ratova otisla da radi negde na Kritu i tamo se udala. Niti ja imam pojma gde se udala niti za koga?????

Odseo sam u Kriti Beach hotelu u Retimnu i jedno vece krenuo ja u nocni provod kad cujem BOJKO!?! Okrenem se mehanicki vidim niko poznat i setim se -pa u grupi me ne znaju kao Bojka-oni me znaju po pravom imenu .Okrenem se i produzim dalje. Onda opet cujem BOJKOOOOOOO!!!!!! Okrenem se i na vratima kafica BAR COD vidim zenski lik.Plavokosa mlada zena me i dalje zove??? I onda polako pred ocima nestaju trenutne vizuelne razlike i pred duhovnim ocima se pojavljuje lik dugokose crnokose devojke iz Nisa. --- LJILJOOOOOOOO??????? !!!!! :)

-JA SAM !!!!!!! kaze ona

sreci, zbunjenosti, iznenadjenju nigde kraja

:D :D :D :D

posle vise od 10 godina prepoznasmo se na u sred Retimna.Sasvim iznenada, sasvim neocekivano, sasvim neplanirano.....ne znamo sta pre da pitamo jedno drugo....tek ona se udala za grka iz Agio Nikolausa, imaju dva sincica i tu u Retimnu drze butik i ovaj kafic BAR CODE. Uvodi me u kafic, upoznaje sa muzem Nikolausom. On odusevljen kao da me on zna od pre 10 godina pa me sada posle t evremenske distance ponovo vidi. Pije se makijato, pa pivo, sati prolaze i prolaze a nas troje brbljamo i brbljamo...stize i kritski uzo Minotaour......Ceeeeeeeeeeeeoooooo, bas ceeeeeeeeeeeo kafic i svi susedni upoznati sa situacijom i dolaze da vide Ljiljinog druga-tj mene. Nikolaus prica srpski, pa pricamo engleski pa mu Ljulja prevodi na grcki......

A BAR COD na sveka 20-50 m od mog hotela. Nikolaus je skoro po ceo dan u kaficu.Podjem na plazu-ne mozse-Nikolaus zove na kafu, podjem u setnju ne mozse-Nikolaus zove na pice.....uvece je vec i Ljilja ( Lili) tu.Pa cik stigni do grada a da njih mimoidjes !!!! Bogami ljubazni i preljubazni, NARAVNO drago mi je sto videh Ljilju, upoznah joj porodicu.....ali me bese zao da svaki dan, svaku noc provodim kod njih.Poceh na fin nacin da vrdam-kad Nikolaus me vide na drugoj strani ulice i vec vice kako to samo grci umeju gromoglasno da vicu BOOOOOOJKOOOOOOO KUDA IDEC ??????

Ja kao izvini zurim sada .A on OK ALI DOCES POSLE ???

DODJEEEM -uzvikujem ja.

Vracam se iz nocnog provoda proslo 4.00 am oni u kaficu-NE MOCES SADA SPAVAC !!!!! KOD NAS TRADICION POSLE PROVOD IDE SE NA CORBICA>>>>>>>i tako me naucise da se u rane jutarnje sate, kao kod nas na burek -kod njih odlazi na corbicu u jedan restoran......

Sutra, prekosutra, jutro, vece isto-poceh da izbegavam da prolazim pored njihovog kafica.Oni zaista dobri, predobri-ali ja sam tu jos par dana jos mi je neistrazen ostatak Retimna, Krita.....kad eto u sred starog grada Retima Ljilja na bicikli-vraca se iz butika.....i cik posle odbij da opet ne dodjes u BAR COD :laugh:

Zadne vece na Kritu, pozdravljam se sa njima jer sutra putujem.....

-Znam kaze mi Ljilja, zato sutra dolazis kod nas kuci na rucak.

-Ljuljo mooooolim te, pa gde zadnji moj dan da dolazim na rucak.....hocu jos malo plaze , kupanja...pridvece imam avion.....

-Ako ti se okupaj, do podneva dosta ti je-ja dolazim po tebe na plazu-nemoj slucajno da mi vrdas, kupila sam ribu ( rece ime , neka specijalna luksuzna sorta-ne secam se imena) sama cu da je spremam, to je moj specijalitet, nemoj da pomislis d an edodjes , kupila sam namerno vecu ribu da bude bogat rucak , nemoj da posle bacam .

I eto sutra podne, dolazi Ljilja biciklom po mene na plazu-stan im nekih 200 m iznad plaze. U medjuvremenu sam pr enjenog dolaska po mene uspeo da u dragstoru kupim banane, pomorandje, neke Betman igrackice njihovim sincicima-pa ipak im prvi put dolazim u stan, takav je nas red. NARAVNO -nisu oni zeljni ni malo voca , njihovi sinovi imaju divne igracke-ali ne mogu da im kupujem luster, frizider, sporet ..... :D ...to se ja vadim tim recima kod njih jer se ljute sto zadnje pare trosim njima na poklone.E jest -kako da ne-a ja daaaanima, nocima, podnevima pijem kod vas u kaficu pijem sve od red apocev od vode do koktela a nedate da platim nista od toga.....

A kod njih u gostima i Ljiljina mama nedavno dosla iz Nisa.Eto, pravi porodicni rucak a ja postavljen u celo stola.

Rucak zaista predivan.I servirano i aranzirano i ukusno.Ljilja mi samo trpa u tanjir.

-neeeeemoj vise moooolim te, pa za par sati sam u avionu-smucice mi se......

- nece to je lagana hrana....

-ali ne u tooooolikoj kolicini,....

- ali toliko vina......

i posle se jos razigrah sa njihovom decom.Stariji zna srpski, mali je jos mali pa ne govori nista.Pokazase mi igracke, od kocki napravismo tvrdjavu......

e vec moram do hotela, stvari su mi n arecepciji....kad sincic joj se rsaplaka sto odlazim . :sad:

a Nikolaus mi kaze CLEDECE GODINE TI DOCES OPET< JEL OK?

divni mladi ljudi, divan par, divan uspesan brak, divna porodica, divni prijatelji, koji zaista vole i cene svoje prijatelje, postuju coveka a Ljilju na Kritu zovu SRPSKA MAJKA-ne moze joj niko od nasih promaci da ga ona sa Nikolausom ne doceka, ugosti, proveri dal je udobno smesten....da uputi gde i sta i kako, kada po Kritu....a j abih je nazvao SUPER LILI

nije ovo reklama za njihov kafic.Kafic je lep, divno radi i bez tog ai pr ei posle mog dolazska-ali zelim da vidite ovo mesto srece prijateljskog susreta, ovu pravu oazu prijateljstva i dokaza uspesnog braka Srpkinje i Grka.

zpazite znak iza drveta masline BAR COD, Ljiljin dizajn

1002240.jpg

evo i malo enterijera

1002245.jpg

a basta gleda na plazu , levo i desno su baste drugih restorana, kafica a ovo more u pozdini je plot na paravanu-pregradi sa bastom drugog kafica.....Ljiljin dizajn

1002246.jpg

i onda druzenje sa njihovim personalom u kaficu.....

abcd0001.jpg

Izmenjeno (BOJKO)
3

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

bas gledam ovu temu i razmisljam se sta pametno mogu da kazem, naverovatnije nista :)

Poznajem par devojaka koje su se udale za Grke, jedna se razvela i ne pada joj na pamet da se makne iz Soluna, mrzi bivseg za sve pare (i kod nas vecina mrzi bivseg za sve pare... :) )

Druga napravila biznis na moru, docekuje bez problema prijatelje, deluje da joj je super...

Treca, tiha, povucena, Grk elokventan vozi neke dzipove...sa nama svima fin, druzi se peva, nazdravlja, uci srpski...kaze njena zaova dogovorili su se da pomazu majci (zaovionoj svekrvi) sa po 20 eura mesecno...kaze ona nema para mora da pita muza da li se slaze... (eeee taj trenutak mi je sokantan bio, ovaj moj bi sam ponudio novac za moju mamu, ali ipak znam toliko nasih zena udatih za nase muskarce koje ne smeju ni cigarete da kupe a da to ne opravdaju i prijave a tek mami lekove ili da plate struju uzas..)

Ove primere sam dala cisto da znate da postoje mnoge strane, varijante koje mi vidimo a u pozadini druge slike...nikad se ne zna. Zato uzdaj se u svoju pamet, ne daj na sebe, popusti malo ako treba, ali ne juri i ne zuri ... lepo ti je Alanya rekla sve! Ljudi oko nas, a i mi sami smo puni predrasuda.

Inace ja sam udata za Rumuna, neka baka me skoro pitala u busu: jaooo sine... pa sto tako, oni su jako ljubomorni, jel ti pravio rpoblem sad sto si isla na sluzbeni put? Odavno se tako slatko nisam nasmejala...moj suprug i njegovi drugari su veeeoma opusteni ljudi po tom pitanju, svi su u mesovitim brakovima, srpkinje, rumunke, madjarice, makedonke... i nijednoj nista ne fali, mozda njima jadnima, ali mi smo ok :)

2

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

ima li sta gore od streotipa?

Ko nas ljudi Grke zamisljaju takvim kakvim ih zamisljaju, ovde Srbe zamisljaju kao tradicionalnije i tako u krug.

Ja sam se udala kada sam bila na pola studija, poslednje godine sam (bijuci u braku) isla na erasmus-razmenu studenata na 6 meseci. Cesto putujem sama kad ovaj moj ne moze (doduse jos nemam decu). Imam slobodu koju nisam imala, jer nisam znala da je cenim na taj nacin kad sam bila devojka (u nekim drugim vezama) . Kuca nam je stalno puna ljudi iz Srbije, a i u Srbiji smo svaki drugi mesec.

Pomazemo koliko mozemo jer bogati nismo.

Imam drustvo u kome smo nas 11 Srpkinja. Sve smo udate za Grke. Izlazimo svake nedelje jednom sigurno gde hocemo, kad hocemo i kako hocemo (niko nas ne drzi na lancu). Neke imaju i decu. Takodje bar jednom mesecno zaginemo u nekom klubu. Muzevi nam se takodje druze kad se organizujemo svi zajedno. I, i,i.... jedna ima malo problem oko toga ko ce da joj cuva decu i sl, kad se nalazimo ali kad se organizuje taj problem iscezava... njenog muza nije briga.

Poznajem jednu devojku koja sad dolazi, nije se jos udala...njen je malo drugaciji, govori joj od sad da zna da nece raditi nigde, da ce imati sve sto pozeli (ima para), ali on hoce zena da mu gaji decu i da se time bavi... Ima i takvih, ali ima i kod nas, zar ne?

Mrzi me da opisujem zivote zena koje poznajem ili svoj.....ali hocu da vam kazem da ne podvodite sve pod stereotipe.

Svaka ljudska veza je posebna za sebe i kao takva se razvija, s jednim jedinim uticajem-samih ljudi koji je cine.

Ono sto je cinjenica je da se ovde malo drugacije zivi nego u Srbiji, da je zabava jedan od primarnih elemenata u zivotu, pa se i ljudi malo opustenije i slobodnije prema njoj ophode. A kad se covek malo vise zabavlja onda je i malo otvoreniji.

A da smo razliciti jesmo, kao sto stoji i tvrdja da smo slicni (bar u slucaju nekog drugog poredjenje...Srpkinja-neki srednjo-zapadno-severno Evropljanin)....... mislim da smo sa juznima super :dance: :cmok:

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Kao i u svakoj drugoj prici, "covek je covek, ili to nije", a ne "pripadnik naroda!! :)

Pozdrav, devojke! (moj je "Srbin", a u stvari "mesavina 3 naroda", bar!) ;)

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Mogu da razumem da se neka uda za Grka pa i za Hrvata,ali za Turčina,pa to mi nije baš normalno i po meni je protivprirodno,ali izbor je njihov.Ne znam zašto uopšte naši ljudi idu tamo na more,odvratni su,prljavi i spavaju po travnjacima pored motela duž autoputa,a i vekovni su nam "prijatelji".

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

malo je glupo gledati tako, cuj protivprirodno... preterujes. delim tvoje misljenje mada sam i protiv hrvata :), ja ne bih ali opet nije protivprirodno. a sta to tera nasu devojku da bude sa npr egipcaninom... ja ne mogu da razumem.bljak

tek sad vidim da je tema o grcima. heh, nisam imala takvo iskustvo ali su mi simpaticni i dosta slicni nama. malo su josiji frajeri ali grk kada je lep,onda ti srce stane :))) u tu pricu da zenu zatvore u kucu i sl. u to ne verujem. pa toga ima i kod nas, mozda cak i vise...

Izmenjeno (sanjaa)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Grci su iste vere kao i mi a i slični su po mentalitetu,posebno nama koji smo sa juga zemlje.Te žene koje se udaju za turke i arape pristaju dobrovoljno na ropstvo i asimiliraju se u njihovu kulturu.Što se tiče Hrvata ja sam razbio neke predrasude,bio sam malo na moru kod njih i bilo mi je ok,šteta zbog sve te mržnje koja postoji i bolje je da smo prijatelji sa njima i Bosancima,pa i da bude mešovitih brakova kao nekada,ali sada ih nažalost nema puno.Ja ne bih imao problem da oženim Bosanku ili Hrvaticu,Slovenku...

2

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

meni je cudno kako do pre 20 god. Srpkinje (jedne od najlepih zena na svetu, proverio sam par puta :) ) jurili su Hrvate dok Grka je bilo sasvim malo sem neka studentkinja koja zalutala tamo dole, i sad od jednom hrvate ne valjaju, a takozvani ortodox brothers made in Egypt su ok momci... Jedino sto mi prvo pada na pamet je na ovaj glupi Balkan i nigde na drugome mesto politika moze uticati na ljubav...Bosanke vam smetaju a to su Srbi mulimanske vere (bar vi tako kazete) ondak idete sami pritiv sebe :D

ovo ne odnosi se na Duki on je kosmopolita, ako to mislis druze sto si pisao ja skidam kapu ;)

2

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

prvi put cujem da su ikada srpske zene jurile hrvate... politika ne moze puno uticati na ljubav ali vera da. i neka je "glup" balkan,meni se bas dopada sa svom svojom "gluposcu"

@boki ko je napisao da mu bosanke smetaju, ja ne videh.

i ode tema u drugom smeru, ja bih radije pricala o grcima hehheh

Izmenjeno (sanjaa)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

jeste vera nekad vise razdeli nego sto spaja, da je glup ponekad jeste ali nigde nije savrseno pa zato i ja volim ovo sredinu i dalje zivim u nju i zivecu :) Bosanke pomenuo sam zbog vera muslimska koja je recimo problem za ostali hriscanski svet kad se tice veza i brakova ...ajde sad reci ti nesto o grka jesi videla neki frajer na egremni i katsiki :D?

2

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Hvala Bojane na komplimentu,ali ipak nisam toliko puno putovao kao ti i nisam toliki kosmopolita,ali trudim se.Imao sam neke predrasude uglavnom o zapadnim susedima,ali sam ih uglavnom razbio,mi trebamo biti drugari pre svega.Ima i dosta dobrih Makedonki u Grčkoj na moru preko leta.Mi sa juga Srbije imamo puno sličnosti sa vama,posebno u jeziku i to je skoro isti mentalitet.

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Nije skoro nego isti mentalitet ;) Vidi znas odnose medju nama i Grka, Ja i pored toga nemam neki problem da smuvam neku grkinju ali brate ruzne su ko..... :D Kad odem kod Vas bre divota pa narocito ako neka progovori onaj pokvareni Beogradski dijalekt hehehehehehehehe ...

p.s. imam neke obaveze pa prekosutra bicu u Nisu, sorry za off topic ali reci ti meni gde ima dobra klopa :)?

Izmenjeno (BojanMKD)
1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26982
    Ukupno tema
    905031
    Ukupno poruka