Tripco

Kefalonija: plaže, kako do njih

753 poruke u ovoj temi

Te ne pa, da se vrnemo (štono bi se reklo "Evo nas opet, da se vratimo") na temu. LM,

SAMI

1. Spilitsa (Platia Pounta Beach). Uglavnom se dolazi morem, mada je moguć pristup i stazom koja vodi od istočnog dela Antisamosa (deo staze A/samos –Lazarou), pa preko brda, pa onda idete neko vreme paralelno s morem i prođete samu plažu sve dok ne dođete do staze koja se spušta direktno do plaže. Drugi naziv je prema najbližem rtu (Platia Pounta) i može se naći na nekim sajtovima, ali nije lokalni naziv za plažu.

2. Antisamos. Asfaltnim putem od Sami-ja. Putokaz u samom gradu je, za ovu plažu, uprkos njenoj znatnoj popularnosti, prilično stidljivo postavljen, ali samo krenite istočno od luke i naći ćete pravi put. Takođe, ako idete iz smera Porosa ka Samiju, a ne želite da prolazite kroz Sami, u selu Tzanekata postoji put koji se odvaja na desno od glavnog puta i koji vas vodi pored ruševina manastira Ag. Fenentes i antičkog grada Sami (Acropolis Sami) i na kraju izlazi na put Sami – Antisamos, neposredno ispod manastira Agrilion.

Napomena: između prethodne 2 plaže se nalaze još 2 jako male uvale do kojih je možda moguće stići sa staze Antisamos – Lazarou.

3. Paliouras. Kad iz Samija krenete ka Antisamosu i dođete do skretanja (s leve strane) za napušteno selo Dihalia (jedan deo filma „Mandolina kap. Korelija“ je sniman ovde), ostavite auto na prilaznom putu. Par metara od raskrsnice je jako strma staza (oko 300m) koja vodi direktno do plaže.

4. Dihalia (Dichalia). Nešto malo više od 1km po izlasku iz Samija ka Antisamosu nailazite na zemljani put koji se odvaja sa leve strane. Njime vozite oko 1km (mislim da je O.K. za automobile; ali ne tvrdim, za terence, sigurno). Malo pre nego što dođete do jedne krivine iza koje je vila s bazenom, imate stazu s leve strane i njome se posle nekih 400m vijuganja spuštate do plaže.

Napomena za prethodne 2 plaže: ni do dan danas nisam utvrdio kako se koja tačno zove, tj. koja je od njih Paliouras a koja Dihalia, tako da su nazivi možda zamenjeni. Raspitajte se u Samiju, znaće oni. 

5. Sami harbour beach. Nalazi se desno od luke (gledano ka moru). Za parkiranje nije problem, svuda tuda ima puno mesta.

6. Karavomilos. Plaža iz nekoliko delova između Samija i sela Karavomilos. Do ovog dela u Samiju se stiže ili kad idete ulicom pored marine do kraja na zapad ili kad iz Samija krenete putem ka Agia Efimia i skrenete u prvu ulicu na desno. Sledeći deo (mada, to je u suštini isti deo, samo je plaža na sredini podeljena potokom) je pred ulazom u Karavomilos i tu imate ulicu s desne strane koja vodi do teniskog terena i male ribarske luke. Ova 2 prethodna dela se nazivaju i Sami beach. Do sledećeg dela se stiže kad skrenete u neku od uličica oko jezerca/ribnjaka/uživancije za patke, šta je već. Do zadnjeg dela se stiže kad skrenete u ulicu koja se nalazi tačno nasuprot puta za Melissani i taj deo plaže se još naziva i Melissani beach.

7. Green Bay uvala. Ovo nije zvanični naziv, već sam je ja tako označio jer se nalazi u neposrednoj blizini istoimenog hotela. Dakle, idete putem ka Agia Efimiji, prođete pored G.B. hotela (on vam je s leve strane) i posle nekih 300 stižete do uvale koju zaobiđete i odmah posle imate improvizovani mali parking sa koga se stazom vrlo lako spustite na plažu.

8. Agia (Aghia) Paraskevi. Plaža iz 3 dela. Prođete oko 2km od prethodne uvale i dolazite do prvog dela. Možete se parkirati i tu (postoji omanje proširenje s desne strane), ali je bolje nastaviti još nekih 100m i tu je parking kafea (čini mi se, beše, „Del Mare“). Sa tog parkinga se, stazom kroz baštu kafea, spuštate do severne plaže. Između je uvalica skrivena ispod stena i do nje se stiže ili preko stena (bilo sa jednog, bilo sa drugog dela), ili kad pođete sa parkinga ka prvom (južnom) delu, zaobiđete kafe i odmah skrenete na stazicu levo.

9. Tri uvale. Zaista ne znam ime za ovu lokaciju pa sam je ovako nazvao zbog, pa.... Nalazi se oko 1km severno od prethodne. Parkiranje na putu, a možda postoji i neko proširenje pored.

Sami.jpg

2

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

AGIA EFIMIA

1. Uvala pre velike krivine. Baš pre nego dođete do te krivine (posle koje su ulazi u Ag.Efimiju), postoji uvalica ispod puta (skoro pa bukvalno), tačno nasuprot zemljanom putu koji prolazi pored maslinjaka. Mislim da se na tom puteljku može ostaviti auto, al za to nisam sasvim siguran (imam utisak da je to privatni put). Spuštanje do plaže preko stena.

2. Grobljanska uvalica. Na samom ulazu u Ag. Efimia, sa desne strane je lokalno groblje. Sa leve strane groblja (gledano ka moru) je stazica i na njenom kraju par stepenika kojima se spuštate na plažu.

3. Agia (Aghia) Efimia. Uđete u centar mesta i plaža je odmah ispod ulice (a pre luke) i sliazi se na par stepenika. Ne pokušavajte da se parkirate u toj ulici, ume da bude prometna, već u nekoj poprečnoj, ili u ulici pored luke na kojoj i postoji parking.

4. Paradise. Idete ulicom pored luke i posle nešto više od 500m stižete do kraja asfalta. Tu negde ostavite auto, pa zemljanim putem idete još nekih 50m i stižete do stepenica kojima se spuštate na plažu. Naziv je prema obližnjoj taverni koju ja nisam primetio.

5. Kavalaris (Agriosiko, Agriosyko – moj naziv po obližnjem rtu). Prva od većih uvala severno od Ag. Efimia. O ovoj plaži nisam nigde našao nikakav opis. Ne mogu da kažem da se može doći isključivo preko mora jer se na GE jasno vidi staza (na samom početku prilično široka, kao zemljani put, možda?) koja se odvaja od asfaltnog puta Ag.Efimia - Dendrinata – Neochori, negde na 7km posle Efimije. Ali, ta staza se na pojedinim deonicama gubi. U svakom slučaju, visinska razlika je velika, tako da je možda potrebna i planinarska oprema na nekim mestima.

6. Hagiana (Gagiana, Chagiana, Xagiana). Dakle, prvo idete gore pomenutim (asfaltnim) putem, a na njega se izlazi na sledeći način: prođete Efimia plažu i stignete do raskrsnice na kojoj se desno ide pored luke, a pravo je putokaz za Myrtos. Pođete tom ulicom za Myrtos i posle oštre krivine na levo, skrećete, ubrzo, u prvu ulicu na desno, koja se nastavlja u put za selo Dendrinata. Kad stignete u to selo, nailazite na jako oštru krivinu na desno i dalje, tim putem, posle nekih 10km stižete u selo Neochori. Uđete u selo, a možete i da ga zaobiđete sa desne strane. U oba slučaja posle 500m dolazite do zemljanog puta kojim počinje prilično vijugav spust do ove plaže. Koliko znam, tim putem je moguće ići autom, ali sigurno ima oko 2km, pa je, možda, terenac sigurnija varijanta.

7. Uvala između Hagiane i Horgote. Mislim da je ovde moguć prilaz jedino vodom. Na GE se nazire neka staza koja vodi od Hagiane, preko brda, ali nije sigurno da je spust do plaže u potpunosti prohodan.

8. Horgota (Gorgota). Prođete pored Neohorija i nastavljate dalje do sela Komitata u koje ne ulazite, već prođete sa desne strane sela i nastavite da se spuštate asfaltnim putem preko brojnih serpentina. Može se desiti da usput ugledate (na jednoj jako oštroj krivini) prethodnu uvalu ispod, ali, naravno, to nije to. Za Horgotu vodi prvi asfaltni put na koji naiđete da se odvaja sa desne strane. Taj put vodi do iznad same plaže, odakle postoji kraća staza.

9. Agia (Aghia) Sofia. Plaža iz 2 dela. Prođete skretanje za Horgotu i posle oko 1km dolazite do kraja asfalta. Tu je staza za južni deo plaže (onaj sa drvenim „dokom“), a ako nastavite još oko 500m zemljanim putem, stižete do staze za severni deo plaže.

AgiaEfimia.jpg 

2

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Dakle, prošli ste Južnu Srbiju, a jasno, i Makedoniju, pa stigoste do Kefe. No, već ste navikli na govor južne pruge i, kad vidite sve one ljude što sede po kafeima (kafeneonima) u Fiskardu, šta drugo da kažtee nego "Lele. glej gi šta su bađavdžije" (u prevodu "Jaoj, vidi koliko besposlenih ljudi").

FISCARDO

1. 5 uvala od Ag. Sofia do zaliva Kakogilos. Nisam uspeo da nađem sva njihova imena, već samo 3. Ne držite me za reč, ali prva (najjužnija) bi trebalo da bude Kalo Limani, treća Kapsolimnionas, a četvrta ili peta Spilio (sad, gde je neka pećina, to je ta). Čini se da su klasične plaže za pristup vodom. Ako bih baš pokušavao da dam neke naznake o mogućnosti pristupa kopnom  (na osnovu GE), rekao bih da se do prve može stići nekom od staza koje polaze od zemljanog puta iznad Ag. Sofia. Mislim da je druga totalno nedostupna s kopna. Ka trećoj ide zemljani put od sela Erissos, a onda se nazire staza (sigurno jako strma – velika visinska razlika), a četvrta i peta su ispod asfaltnog puta za Kakogilos i sasvim je moguće da postoje neke staze naniže. Ali, to je sve u domenu „ako bih...“

2. Kakogilos (Kakogilo, Kakogylos, Kakoglykos). Zaliv u kome se nalazi 5 plaža. Za 4 od njih znam imena: Kakogilos (najsevernija i najveća plaža), Fournia, Peristerias i Tsouni (za koje ne znam tačan položaj). Do zaliva se silazi asfaltnim putem od sela Plagia. A do sela Plagia se dolazi a) kad iz Fiskarda pođete glavnim putem za Argostoli i kod sela Vassilikades/Enosi skrenete levo ili b) ako idete sa juga pa skrenete desno na put za selo Defaranata, pa nastavite dalje za Erissos i dalje za Plagiu. Asfaltni put od ovog sela ide preko dosta serpentina. Prve 2 uvale su neposredno ispod puta i do njih vode kraće staze. Ostale 3 su bukvalno na tom putu. U trećoj je farma školjki, ili već nečeg takvog, a kod zadnje (naslovna, Kakogilos) se završava asfalt.

3. 6 uvala od Kakogilosa do Dolicha-e. Prva (koja se možda zove Kamini, ali ne mogu da tvrdim) i zadnja su u posebnim zalivima, a druga i treća zajedno i četvrta i peta zajedno, u svojim zalivima. Do prve se stiže kad idete glavnim putem ka Fiskardu (sa juga) i prođete selo Enosi/Vaslikiades i posle oko 500m skrenete na desno, na asfaltni put. Asfalt prestaje posle nešto manje od 1km. Sledećih, oko 2km je zemljani put. Ne znam u kakvom je stanju, ali rekao bih da je solidno širok i makar u svom prvom kilometru O.K i za automobile, dalje za terence. Na samom kraju je račvanje i ako pođete na desno, put ide još nešto manje od 1km serpentinama. Odatle još oko 400m jako strmom stazom. Do druge i treće uvale stižete ako na ovom račvanju skrenete levo i posle 50, odnosno 300m imate staze (verovatno malo teže primetne zbog guste vegetacije). Izgleda da su četvrta i peta dostupne isključivo vodom, mada nije nemoguće da se od ovog zemljanog puta odvajaju nek staze (na GE ih ne vidim jasno). Šesta je na kraju zemljanog puta, odakle do plaže vodi staz od nekih 300-400m.

4. Doulicha (Douliha, Doulixa, Doliha, Doulycha). Idete dalje glavnim putem ka Fiskardu i na izlasku iz sela Konidarata skrenete desno za Evreti, pa dalje asfaltnim putem još oko 700m do raskrsnice (ili, ako glavnim putem idete iz Fiskarda, skrenete za Ventouratu i posle oko 400m stižete do site raskrsnice). Sa raskrsnice se odvaja jedan zemljani put kojim idete još oko 1,5km i stižete direktno do plaže.

5. Evreti. Iz Fiskarda krenete na jug, asfaltnim putem pored obale (koja gleda na Itaku). Ukoliko ne želite da ulazite u sam Fiskardo (a dolazite sa juga), ostanite na glavnom putu i idite do velikog parkinga, kod koga skrećete levo i izlazite na ulicu/put pored mora. Dakle, tim putem, dalje, prođete 3 uvale (o njima kasnije), prođete skretanje za sela Katsarata i Tselentata i idete dalje za selo (više turističko naselje) Evreti. Usputno ćete prvo videti jednu uvalu do koje moguće samo vodom. Prođete oštru krivinu na desno (na kojoj je odvajanje na asfaltni put), pa još jednu na levo dođete do sledeće oštre krivine na levo. Tu je, s desne strane improvizovani parking, a s leve odvajanje na zemljani put kojim se posle oko 400m stiže na plažu.

6. Foki. Iz Fiskarda idete putem pored mora i treća uvala na koju naiđete je ova plaža. Parkirate iznad velike krivine (na improvizovanom parkingu) i stepenicama i stazom, kroz maslinjak, do plaže.

7. Kaminakia. Putem pored mora, druga uvala po redu (ona na izlasku iz Fiskarda). Parkiranje u šumarku pored puta.

8. Zavalata. Plaža ispod gradskog parkinga u Fiskardu. Parkiranje... pa, jasno je. Još nešto: ova plaža se računa kao glavna plaža ovog mesta. Čini mi se da ono parče šljunka između luke i marine niko ne računa kao plažu, pa ga zato i ne obeležavam.

9. Emblisi (Emplisi, Emplysi, Emplisis). Idete glavnim putem ka Fiskardu i na brdu, nekih 500m pre pre skretanja za luku, je velika krivina na desno. Na samom početku krivine je zaravan i tu je neka taverna i tu skrećete oštro na levo i idete naniže asfaltnim putem kojim, posle nešto više od 500m stižete do proširenja gde postoji parking. Kolima se može i sledećih 200m, do same plaže, ali, na vrhuncu sezone tu može da bude malo gužve.

10. Kimilia. Zaliv sa 3 uvalice, pri čemu je srednja, zapravo, plaža Kimilia. Najlakše je do nje doći vodom, to je sigurno. Na GE se naziru neke staze, ali naišao sam na opis po kome možete: a) da ostavite auto na glavnom putu, kod sela Germenata i da se spustite stazom (sa leve strane puta) od oko 1km do plaže, ili b) da idete stazom od Emblisija (ne znam dužinu, ali, kao, treba oko 15 min, a to bi trebala biti ona staza s leve strane, gledano ka moru). Prva polovina staze od Germenate na GE izgleda kao neki uski zemljani put (do mesta gde se sastaje sa stazom od Emblisija). Ja nisam zapazio taj zemljani put, ali sasvim je moguće da se njime može ako ne sutom, onda terencem.

11. Dafnoudi. Kad glavnim putem ka Fiskardu prođete selo Markadonata, dolazite do skretanja za selo Antipata (neposredno pre taverne „Ta Pefki“). Uđete u Antipatu (pazite, postoji još jedno selo sa istim nazivom i nalazi se između Myrtosa i Ag. Efimie), prođete par oštrih krivina naniže, pa prođete i ruševine starog sela (s desne strane), gde prestaje asfalt, a počinje tucanik, makadam. Nekih 300m posle zadnje ruševine ostavite auto. Tu negde (sa desne strane puta) ćete naći prolaz u žičanoj ogradi i stazu od belog šljunka (makar je takva na svom početku). Trebalo bi da na nekom od borova stoji i natpis sa putokazom za plažu, ali nije ga baš lako uočiti. Staza vodi naniže još nekih 500-600m, kroz gustu borovu šumu. Ako odete do kraja ovog puta od tucanika (što je još nekih 200m), znajte da ste omašili skretanje.

12. Agrilias. Ovo je moj naziv za 2 uvale (jedna peščano – šljunkovita, druga stenovito-šljunkovita) u jednom zalivu, po najbližem selu. Prsitup isključivo vodom. Iz sela postoji staza kojom se može stići do litice iznad zaliva, ali puta na niže nema.

13. Alaties (Alikes, Alykes). Idući s juga, do ove plaže se može, ako sa glavnog puta skrenete levo nepsoredno pre sela Konidarata pa idete do sela Markoulata gde se put račva i idete ovim levim putem i tražite putokaz za selo Tzamarelata. Ali, mislim da je to dosta zamršena varijanta. Bolje je produžiti glavnim putem do sela Magganos i u njemu skrenete levo na jedinoj raskrsnici u ovom selu, provučete se nekih dvadesetak metara između kuća i dođete do znaka za Agrilias i Chalikeri (tu je i znak za Alaties, ali na grčkom) koji pokazuju na put koji se spušta na desno. Idete kroz turističko/vikendaško naselje Magganos, pa pored Agriliasa, pa još oko 1km sve dok ne dođete do „T“ račvanja i tu skrenete desno. Idete putem koji je malo asfalt, a malo tucanik još nešto više od 1km i dođete do malog parkinga iznad plaže. Odatle imate stepenice naniže. Na velikoj krivini pre parkinga postoji staza za silazak do jedne stenovite uvale.

14. Agia Jerusalem (Ayia Ierusalim). Plaža iz 2 dela u istom zalivu. Idete istim putem od Maganosa, i na gore pomenutom „T“ račvanju skrenete levo i vozite još nešto manje od 2km. Do oba dela plaže se može doći autom.

15. Aviaki. Uvala, oko 1km južno od prethodne plaže, dostupna isključivo vodom.

Fiscardo.jpg 

Izmenjeno (Tripco)
2

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Pre sledeće celine, moram da dam napomenu za zadnje 2 plaže (Ag. Spiridon i Agni). 

Do sada sam se uvek trudio da plaže u okviru iste celine budu na istom putu, potezu ili da barem nekako budu povezane nekim glavnim putem. Ove 2 plaže sam jednostavno morao ovde da ubacim (iako, prema pomenutim kriterijumima, one bi trebale da budu u okviru celine Petani) zbog grafičkog prikaza.

AGIA KYRIAKI

1.2. 3.4. Assos. Skrenete sa glavnog puta levo na dobro obeležen, solidno širok (za Kefaloniju) asfaltni put koji dosta vijuga, dug oko 3km. Vozite do kraja, tj. do samog mora, i tu gde se put završava, sa leve strane, imate javni parking (u sezoni, inače, može biti problema s mestom za parkiranje). Odmah ispod parkinga je mala plaža (4) i na nju silazite stepenicama. Kad se sa parkinga vratite ovim putem kojim ste sišli, nekih 30m, prva uličica na levo vas vodi do veće, gradske plaže (3), na koju takođe dolazite stepenicama. Pod 1 i 2 su uvale dostupne samo vodom.

5. Asprokavos. Ovo definitivno nije zvaničan naziv za plaže u ovom zalivu (kao ni za sam zaliv). Uzeo sam taj naziv po rtu severno od Myrtosa (a južno od ovog zaliva) koji sam našao na nekim mapama Kefalonije i prosto mi je neverovatno da o toj lokaciji nigde nisam našao nikakve podatke. U svakom slučaju, u pitanju su 3 plaže u velikom zalivu između Assosa i Myrtosa, dostupne isključivo morem.

6. Myrtos. Sa glavnog puta skrećete levo na dobro obeležen i dovoljno širok asfaltni put kod sela Divarata. Do plaže ima oko 2,5km, sa nekoliko serpentina pri samom kraju. Iznad plaže postoje 2 parkinga, ali se u sezoni može desiti, ako stignete u periodu 12.00-15.00h, da morate da parkirate negde duž puta.

7. Uvala severno od Ag. Kyriaki. Pristup samo vodom.

8.Agia (Aghia) Kyriaki. Naziv se odnosi i na čitav zaliv, mada se češće misli na dugačku plažu iz 2 dela. Na istočni deo se može doći kada, sa glavnog puta, u selu Agonas (Agkonas), skrenete na jedini asfaltni put koji se odvaja na levo. Idete tim putem i ubrzo imate oštru krivinu na levo posle koje imate zemljani put sa desne strane. Njime idete još nekih 150m pa skrenete levo na put, delom zemljani, delom sa nekom vrstom nasipa i njime izvijugate još nekih 700m do iznad same plaže. Tu se negde parkirate pa još oko 100-200m pešice do plaže. Ova varijanta je pogodna samo za terence. Mnogo je bolje otići na zapadni deo plaže, pa ukoliko želite autom do istočnog, postoji put iznad same plaže (delom tucanik, delom zemljani, ali O.K. za automobile), i tamo, na kraju, imate parking. A do zapadnog dela se dolazi: a) iz Agonasa, istim ovim asfaltnim putem, samo što nema nigde skretanja, ali ima mnogo krivina i do plaže treba oko 3km; b) iz Zola-e, kada sa glavnog puta (Argostoli – Fiskardo), kod Kardakate skrenete za Lixouri, pa onda prvo skretanje na desno i idete do sela Zola, prođete kroz selo (usputno imate putokaz za Vouti, levo, i Ag. Kyriaki, desno) pa dalje serpentinama naniže sve do mora. Tu vam je s leve strane mala ribarska luka i mali parking, a na desno ide ovaj put iznad plaže, do koje stižete posle nekih 150m.

9. Vouti (Zola Beach). Kad iz Zole počnete spust asfaltnim putem, na četvrtoj krivini imate obeleženi asfaltni put (na početku asfaltni, kasnije sa tucanikom i nasipom) s leve strane, koji vodi, uglavnom, paralelno s morem. Pred sam kraj puta je staza kojom posle 50m lako silazite do plaže. Nekih 100m severno od Voutija je još jedna plaža i trebalo bi da do nje, preko brda, vodi neka kozja staza, ali, uz malo lomatanja se može do nje i preko stena, pored vode..

10. Kamari. Uvala iza rta koji deli Vouti i Fteri. Nisam siguran da se baš tako zove, taj naziv sam pronašao tek na nekoliko fotografija sa Panoramio-a i Greeka-e. Jedno je sigurno – pristup samo morem.

11. Fteri. Auh, krupan zalogaj, plaža oko koje se dosta vodila polemika, ovde, na forumu. Dakle, pristup vodom je siguran (postoje i organizovane ture), ali, ako se kopnom može doći do nje, to bi jedino moglo ovako: pođete od Kardakate ka Lixouriju, prođete skretanje za Zolu, pa 2 oštre krivine, pa na širokoj levoj krivini skrenete desno, na put od tucanika (zapravo, prvo skretanje na desno posle puta za Zolu) i njime idete još oko 1km do račvanja. Tu ostajete na tucaniku (mada može i desnim, zemljanim putem, izlazi na isto mesto). Taj put vodi do ograde nekog arheloškog nalazišta ili takve neke đavolije. E nekih 200m pre kapije postoji zemljani put sa desne strane koji se spušta blago naniže. Njime treba ići još nekih 250m i sa desne strane, u useku između brda, je staza. Ona ide, uglavnom, kroz šumu, dnom klisure, oko 1,5km do plaže. Koliko znam, na pojedini mestima su potrebna užad za spuštanje/penjanje. Odmah, levo od ove plaže (gledano ka moru) je još jedna plaža do koje je moguće doći preko stena, pored mora.

12. Pano Fteri. Naziv sam našao na Panoramio i u prevodu bi bilo „Gornji Fteri“. Mala plaža, nekih 800m severno od prethodne. Pristup samo vodom.

13. Ammidi. Verovali ili ne, postoji staza koja vodi od sela Atheras, prema onome što sam našao na jednom kefalonskom sajtu za hiking i trekking. Ali, treba oko 6-7 sati lomatanja i to uz iskusnog vodiča. Vidim ja na GE gde bi mogla da ide ta staza, ali ... ma dobro, da pokušamo. Dakle, moja pretpostavka je da iz Atherasa treba poći asfaltnim putem ka Ag.Spiriodon plaži nekih 200-300m i nailazite na zemljani put sa desne strane (jedini takav). Moguće da se njime donekle može terencem, ali to je puko nagađanje. Tim putem/stazom se stiže do neke livade gde je neki rezervoar koji koriste pastiri za napajanje ovaca, pa dalje stazama preko livada, još oko 1km, sve do guste šume, odakle počinje spust klisurom do plaže, dužine nešto više od 1,5km. Navodno, užad nisu potrebna.

14. Agios Spiridon (Atheras beach, Porto Atheras). Idete na jug glavnim putem ka Lixouriju, prođete pored ruševina starog zatvora pored mora i oko 1,5km dalje imate prvo krivinu na desno pa krivinu na levo i na toj drugoj krivini se na desno odvaja put, asfaltni, ali u malo lošijem stanju. Njime posle 6-7km stižete u selo Atheras. Ostajete na tom putu, prolazite kroz selo (kod crkve je putokaz za plažu, tek koliko da znate da ste na pravom putu) i posle oko 3km i malo vijuganja stižete do zaliva, konkretno na krajnji zapadni deo velike plaže gde postoji improvizovani parking. Kažem velike plaže, jer postoji još jedna vrlo mala, do koje stižete zemljanim putem od nešto više od 100m koji polazi od krivine ispred velike plaže i ide do male ribarske luke. Inače, u samom zalivu ima još uvala s plažama (2 jako male na zapadu i 1 veća na istoku) i moguće je da postoje neke staze do njih (to mi se naročito čini prema GE za ovu veću na istoku, iza malog rta), ali stvarno nemam nekih podataka o tome.

15. Agni. Kad iz sela Atheras pođete ka Ag.Spiridon plaži, pa prođete 3 serpentine, posle treće (otprilike od mesta gde se put definitivno ispravlja ka zalivu), sa leve strane polazi zemljani put, za koji ja mislim da je više staza, ali našao sam podatke da je moguće terencem celom njegovom dužinom. Dakle, tim putem/stazom još nešto više od 1km i dolazite do male uvale sa kamenitom plažom. Btw. Na GE postoji slika na ovoj lokaciji (ona sa drvenim dokom), koja definitivno nije odatle nego sa istoimene plaže na Krfu. Ova, kefalonska plaža je mnogo kamenitija nego ona na slici.

AgiaKyriaki.jpg

3

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Opet je moralo doći do izmena jer GE shot ne hvata onako kako ja hoću. Dakle, neće biti „Zapadni Paliki“ i „Istočni Paliki“, već „Petani“ i „Južni Paliki“, a plaže severno od Lixurija će biti u odeljku „Zaliv Argostoli“.

PETANI 

1. Halkes (Chalkes). Pristup uglavnom vodom. Ali, na jednom (jedinom) sajtu sam pronašao direkcije za put do tamo. Sa glavnog puta ka Lixouriju skrenete desno na put za Petani i Atheras. Posle oko 1km dolazite do raskrsnice – pravo se ide za Atheras, a vi skrećete levo, ka Petaniju. Na oko 4km odatle bi trebalo da postoji znak za Pigi Chalkes (to bi trebalo da bude neki od venecijanskih bunara/izvora, kakvih ima po Kefi). Ja ga nisam video, al, ne znači da ne postoji. Kakogod. Od Pigi Chalkes ide staza do ove plaže. Ja imam ideju gde bi to moglo da bude , ali, kako vidim na GE, to bi trebalo da bude jako zahtevna putanja.

2. Fotini (Foteini). Plaža iz 3 dela razdvojena stenama, severno od Petanija. Ako nastavite ovim, prethodno opisanim, putem i idete dalje ka selima Vilatoria i Agia Thekli (ovo drugo selo je na GE ubeleženo severnije nego što je u stvarnosti), naići ćete, sa desne strane, na dobro obeležen asfaltni put za Petani. Put, dugačak oko 3km, je solidno širok, ali ima mnogo serpentina. Na kraju, iznad samog Petanija, postoji organizovani parking, ali se parkira i uz put, ako se baš desi neka gužva u vrhuncu sezone. Sa Petanija se posle oko 100m, preko stena i malog ribarskog „odmarališta“ za čamce, stiže do Fotini plaže.

3. Petani (Petanoi). Put do ove plaže, ukoliko dolazite iz smera Argostolija, je u potpunosti prikazan u opisima za prethodne 2 plaže. Ajde da se pozabavimo putem iz Lixourija. Dakle, pođete od marine i dođete  do glavne crkve u Lixouriju (Ag. Gerasimos) i skrenete desno pre nje u ulicu koja se nastavlja na put za Kladatu i Monopolatu (čini mi se da tu postoji putokaz za ovo drugo selo). Kad prođete Monopolatu, idete ka Ag.Thekli i Vilatoria i nešto više od 1km po izlasku iz drugog sela, s leve strane vam je silazni put za Petani.

4. Uvalica zapadno od Petanija. Kad odete na krajnji jugozapadni deo Petanija, nailazite na stenu visoku par metara. Ako ste vični veranju (mada, tih par metara je prilično strmo), možete se popeti na nju i posle lomatanje preko stena pored mora. Zaobilaženje ove stene gacanjem kroz vodu ne bih preporučio, jer cenim da onamo ima ježeva. Verovatno je najjednostavnije otplivati do ove uvalice jer ima samo100m do tamo. Naravno, plivanje tuda samo po mirnom moru. Inače, u uvali su 2 plaže razdvojene sa desetak metara stenja.

5. Agia (Aghia) Eleni. Plaža odmah do Petanija, ali nije baš blizu... putem. Iz sela Vilatoria skrenet na jedini put koji ide na desno i on je oko 200m asfaltiran (dok ide kroz selo), onda počinje zemljani put koji ide oko 2km do mesta gde se uključuje na (loše) asfaltirani put i tu skrenete na desno i idete tim, uslovno rečeno, asfaltnim putem. Još oko 1km blagim spustom. Onda nastupa žestok spust, još oko 1km sa jako velikim brojem serpentina i dolazite bukvalno na samu plažu. Ukoliko želite da idete samo asfaltom, onda prođete Vilatoriu i Agia Thekli, pa oštro skrećete na desno ka selu Damoulianata, u koje, kad uđete, skrećete na desno, pa po izlasku iz sela levo (tu bi trebalo da bude znak za A.Eleni). Odatle idete još oko 4,5km balgim do plaže (usputno se priključuje ovaj zemljani put). Ako polazite iz Lixourija, idete onim, gore opisanim, putem za Monopolatu, iz koje skrećete na jedini asfaltni put s leve strane i on vas vodi do sela Rifio (Rifi), a koje je spojeno s Damoulianatom. Na kraju, ako ste na Petaniju, a ne biste kolima do Ag.Eleni, možete preplivati do nje (po mirnom moru, zna se). Tako ima oko 600m. Usputno, poseta prethodnoj uvali. Gledano ka moru, desno od Ag.Eleni je jedna vrlo mala plaža do koje se stiže plivanjem nekih 50m.

6. Mazes. Ovaj naziv sam našao na par mesta na Panoramio/GE, ali nisam siguran da se ova plaža baš tako tako zove (na grčkom „mazes“ znači „mase“). Koliko znam, moguće je doći do nje samo vodom. Postoji zemljani put koji se odvaja na levo od puta za Ag. Eleni (nekih 700m pre glavnog spusta), ali od njega postoji samo staza koja dolazi do litice iznad ove plaže.

7. Damoulianata. Severno od sledeće plaže (kao umanjena verzija P.Ammosa). Pristup samo vodom. Naziv sam dao prema najbližem selu. Oprez: izuzetno velika mogućnost odvaljivanja kamenja.

8. Rifio. Još manja od prethodne. Pristup samo vodom. Naziv prema najbližem selu.

9. Platia (Plateia) Ammos. Iz Lixurija pođete putem za Monopolatu, pa negde, na šestom, sedmom kilometru, s leve strane imate skretanje na asfaltni put za Kaminaratu (trebalo bi da stoji znak, ali ne garantujem). Prođete kroz selo i kad se popnete na vrh brda iznad sela skrećete levo i odatle još oko 1km, gde, s desne strane imate obeležen put sa nasipom i njime još oko 1km do zaravni na kojoj je parking. Odatle polaze čuvene betonske stepenice (izgleda da je najpribližnija brojka 280), a dobra stvar kod njih je da imaju rukohvate s obe strane. Ako pravite neku turu s Petanija, onda idete do sela Damoulianata/Rifio, pa odatle idete za Kaminaratu, kroz koju prolazite pravo (postoji i prečica pre ovog sela, ispod brda, ali ne znam u kakvom je stanju taj put).

10. Kipouria. Jako mala plaža u uvali severno od manastira Kipoureon. Iako blizu, mislim da ne može da se vidi sa „terase“ manastira zbog drveća. Mislim da je pristup samo vodom. Mada, na GE se vidi nešto što bi trebala da bude staza (oko 100m s desne strane pre parkinga), ali je, sasvim sigurno, jako strma.

11. Gialiskari (Gyaliskari, Yaliskari, Gialiskouri; Skiza, Shiza beach – prema obližnjem rtu). Plaža u uvali na oko 1km južno (vazdušnom linijom) od manastira Kipoureon. Pristup isključivo vodom. Znam barem jednu agenciju za obilazak brodom/čamcem koja koristi ovu plažu za predah s roštiljem.

Petani.jpg

Izmenjeno (Tripco)
2

Podeli ovu poruku

Link do poruke

JUŽNI PALIKI

1. Lagadakia (Lakgadakia, Langadakia). Pođete glavnom ulicom u Lixouriju ka jugu, na izlaz ka selu Havriata (Chavriata) ili zaobiđete Lixouri preko brda (ta zaobilaznica se sastaje sa putem za Havriatu kod gradskog stadiona). Na nekih 200-300m po izlasku iz Havriate imate, u početku asfaltni, a onda zemljani/sa nasipom, put sa leve strane sa putokazom za ovu plažu. Ukoliko želite skroz asfaltom, onda idete još nekih 500m od ovog skretanja, pa imate put oštro na levo. U prvom slučaju imate negde oko 3,5km do plaže, u drugom oko 1km više. Asfalt dolazi do same plaže i postoji improvizovani parking. Desno od ove plaže (gledano ka moru), preko brdašca je još jedna, manja plaža. Do nje se može i terencem (možda i običnim autom?), zemljanim putem koji se odvaja od, takođe zemljanog, puta za svetionik na rtu Gerokombos.

2. Vatsa (Batsa; Agios Nikolaos). Putem Lixouri – Havriata sitignete do sela Mantzavinata, praktično prođete selo i stignete do crkve i tu NE skrećete desno ka Havriati i selu Vounio, već nastavite pravo. Odmah posle crkve je račvanje i vi nastavljate desnim putem. Oko 2,5km posle prethodnog račvanja je još jedno i tu opet idete desnim putem. Posle oko 2km nailazite na malo čudan znak (sa oznakama za životinje, koje, hm, pa baš i ne žive tu) koji vas upućuje na čuvenu tavernu na ovoj plaži.

3. Vrachinari (Vrahinari; Akrotiri Beach; Remetzo Beach). Isto kao i za prethodnu plažu, jedino što pri samom kraju skrenete levo ka moru, prateći oznake za Remetzo vile/tavernu, kod koje možete da se parkirate, a onda stepenicama siđete na plažu.

4. Manoli Beach (Kounopetra Anchor Beach). Na ovom drugom račvanju (posle Mantzavinate) možete das idete levim putem, koji vas vodi pravo do male ribarske luke, sidrišta (i dalje, do stene Kounopetra). Plaža je oko 200m pre luke, uz put. Do nje se stiže stazicom od nekih 20-30m.

5. Kounopetra Beach. Idete istim putem kao za prethodnu plažu. Posle oko 600m, sa leve strane je asfaltni put koji vodi na krajnji istočni deo plaže. Još oko 600m i opet asfaltni put na levo (nasuprot Ionian Sea Hotelu) kojim idete na krajnji zapadni deo plaže.

6. Mania. Skrenete na ovaj put koji vodi ka istočnom delu Kounopetra plaže (prvi) i dođete do kraja gde parkirate auto. Onda idete nekih 100m preko plaže, pa još oko 20m preko stena i to je Mania plaža.

7. Koutala. Na oko 1,5km posle račvanja u Mantzavinati, sa leve strane je uzani put (na početku asfaltni, kasnije tucanik) kojim vozite još oko 2km i stižete na rt koji deli ovu plažu od Xi plaže. Oko 50m pre kraja puta, sa desne strane je staza, kojom se, posle 50m spuštate na plažu.

8. Xi (Ksi). U Mantzavinati, na račvanju posle crkve, krenete levim putem. Na oko 1,5km od račvanja imate asfaltni put koji se odvaja na desno. Bilo da pođete njime, bilo da nastavite „glavnim“ putem, stižete na centralni deo plaže, jedino što na kraju ovog desnog puta imate parking, a na kraju levog je samo proširenje na putu.

9. Megas Lakos (Mega Lakko). Kad pođete iz Lixourija na put ka Havriati, odmah posle stadiona i mesta gde se sastaju ovaj put i zaobilaznica oko Lixourija (tačnije, nekih 300m posle) je put koji ide na levo ka selu Soullaroi. Na samom ulazu u selo, sa leve strane se odvajaju 2 asfaltna puta, na razmaku nešto manjem od 100m. Idete ovim drugim po redu. Posle nešto više od 2km, na levo se odvaja asfaltni put za resort „Kefalonia Garden Village“. Ako nastavite pravo, stižete na plažu, gde postoji improvizovani parking. Ako krenete ovim putem na levo (oprez, ubrzo po početku, put se značajno sužava), posle oko 300m, sa desne strane imate asfaltni put koji vas vodi na krajnji istočni („divlji“) deo plaže. Na kraju puta je malo proširenje, a na plažu se spuštate sa par stepenika.

10. Agios Georgios. Idete ovim putem „Kefalonia Garden Village“, zaobiđete resort sa leve strane, dođete do kraja asfalta i tu ostavite auto. Sledećih 300m je dosta uzan zemljani put koji vodi do iznad plaže na koju se spuštate stazom od par metara. 

11. Agios Giannis (Ai Yiannis, Agios Ioannis; Garden Village Beach). Istim putem kao za prethodnu plažu, samo što auto ostavljate na proširenju puta sa severne strane resorta. Odatle zemljano-peščanom stazom od nedkih 50m dolazite na plažu.

12. Lepeda. Pođete iz Lixourija ulicom pored luke koja na kraju skreće na desno, a posle dvadesetak metara od te krivine je put sa leve strane. Njime stižete direktno u naselje Lepeda. Na kraju tog puta, sa leve strane je solidno široka ulica koji vodi direktno na plažu. Parkiranje tu, na kraju ili usputno.

13. Loggos. Na putu za Lepedu, oko 1-1,5km po izlasku iz luke, postoji više staza kojima se izlazi na ovu plažu.

14. Fykia (Fikia). Na putu za Lepedu, tačno nasuprot groblja, odmah pored puta.

15. Paralia Limani (Lixouri Town Beach). Pođete iz luke za Lepedu i posle nekih 200m, čim prođete pored hotela „Summery“, skrenete levo ka moru.

JuniPaliki.jpg

1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Ovde ću malo izokrenuti priču, i predstaviti prilaz plažama u sledećem odeljku idući iz smera Lixourija.

ZALIV ARGOSTOLI

1. Ritsata (Risata, Rizata). 1,5km po izlasku iz Lixourija (računam od skretanja za bolnicu), odnosno oko 700m od mesta gde se spajaju zaobilaznica oko Lixourija i glavni put, sa leve strane je dosta uzan asfaltni put. Njime se, posle nekih 700-800m stiže na južni deo ove plaže. Na severni deo se stiže putem koji se odvaja oko 300m posle prethodnog (za konjički klub „Kephalos“) i on je na samom početku asfaltni, vrlo brzo zemljani, a na svom kraju je obična staza.

2. Agios Dimitrios (Mersias). Ubrzo po ulasku u selo Ag. Dimitrios, na desno se odvaja asfaltni put ka apartmanskom naselju „Terra Mare“. Do plaže možete i ako idete tim putem pravo do mora, ili ako skrenete ka ap. naselju i prođete pored njega pa nastavite ka moru. U prvom slučaju ima oko 700m, u drugom oko 850m, s tim da su oba puta u svom donjem delu zemljani.

3. Variko (Andronikos, Andronkikos). Skrenete na prilazni put „Lazaratos“ hotela, zaobiđete hotel i nastavite tim putem. Asfalt prestaje posle 20m, a od tog mesta imate još oko 200m do plaže.

4. Samoli. Nešto više od 1km posle „Lazaratos“ hotela, sa desne strane je uzani zemljani put, kojim se posle 600m stiže do neke vile. Tu negde ostavite auto, pa nekom od staza zabiđete kuću i stižete na plažu.

5. Livadi (Libadi, Livathi). Ovde je u pitanju dosta veliko područje za koje bih ja rekao da se sastoji od 2 odvojene plaže, plus jedan, pa recimo, polumočvarni deo između njih. Do prve plaže se stiže kad dođete u centar sela Livadi pa skrenete u ulicu desno, prođete kroz selo i nastavite asfaltnim putem do mora. Ima oko 600m. Do druge plaže se stiže kad idete dalje glavnim putem na sever, prođete ovaj „polumočvarni“ deo i stari zatvor i gde prvo ugledate pesak između puta i mora – to vam je to.

6. Koumaris (Kardakata Beach). Sa glavnog puta Fiscardo – Argostoli, ispod sela Kardakata, na 300m posle uključenja sa puta iz Lixourija, sa desne strane je, u početku asfaltni, a kasnije zemljani, put kojim se, posle nešto više od 1,5km stiže do ove plaže. Put je uzan i jako strm i sa puno serpentina u svom donjem delu.

7. Kamene uvale severno od Sotirasa. 2 uvalice, na oko 500m severno od plaže Ag.Sotiras. Pristup isključivo vodom.

8. Agios Sotiras. Na oko 700m posle uključenja na put Fiscardo – Argostoli (iz Lixourija), a neposredno pre odvajanja za selo Kontogourata, sa desne strane je asfaltni put. Njime prvo idete nekih 700m do ruševine neke kule (možda svetionika ili vetrenjače?) i tu je, kao, neka raskrsnica, a vi pratite put (i dalje asfaltni) koji ide desno. Posle još oko 1,5 km i malo serpentina pri kraju, stižete do plaže gde postoji parking.

9. Lithos. Na oko 3,5km posle prethodnog skretanja (kad dođete tačno iznad farme školjki), stižete do asfaltnog puta sa desne strane koji se uključuje na glavni pod jako oštrim uglom (silazak na isti je nešto lakši kad idete iz smera Argostolija). On vas posle oko 1,2km vodi direktno do male ribarske luke, gde je i malo proširenje za parking. Plaža je desno od luke (gledano ka moru).

10. Agios Spiridon (Aghios Spyridonas Kourouklaton – prema obližnjem selu). Idete istim ovim asfaltnim putem kao za prethodnu plažu, ali na nekih 300m pre nje, sa leve strane je zemljani put kojim idete 1km paralelno sa obalom (ali visoko na brdu) i još oko 150m serpentina, naniže do mora. Na kraju puta su kamene stepenice i jedna, pa, više kapelica nego crkva. Odatle posle 50m putem stižete do plaže iz 2 dela.

11. Lygia (Farsa Beach). Na samom ulazu u Farsu, prvo skretanje na desno, na asfaltni put, vas vodi do plaže posle oko 1km. Nije mnogo vijugavo, ima samo jedna oštra krivina.

12. Agios Konstantinos. Na oko 3,5km posle prethodnog skretanja i kad prođete pored još jedne farme školjki, stižete do jedne oštre, ali ipak prilično široke, krivine na glavnom putu. Tačno nasuprot taverne (s gornje strane puta) je zemljani put kojim se spuštate direktno na plažu. Nije mnogo strmo ni daleko, oko 300m, tako da možete auto ostaviti i na početku zemljanog puta, pa naniže pešice.

ZalivArgostoli.jpg

Izmenjeno (Tripco)
2

Podeli ovu poruku

Link do poruke

ARGOSTOLI – FANARI

1. Maistrato. Idete pored luke u Argostoliju, na sever. Prođete olimpijski bazen, pa zatim i marinu, i odmah iza nje je ova plaža na kojoj je istoimena taverna.

2. Pefki. Ovo nije zvanično ime. Iskreno, mislim da ni meštani nemaju neko posebno ime za nju, ali pošto su joj u zaleđu borovi, nazvao sam je ovako po grčkoj reči za to drvo. Nalazi se odmah pored puta.

3. Argostoli Camping Beach (Fanari Beach). Idete dalje na „Fanari road“, stižete do Katavothres-a i posle oko 200m stižete do plaže tačno nasuprot kampinga (dobro, ulaz u isti je još stotinjak metara dalje). Parkiranje uz put.

4. Fanari road uvalice. Ima ih mnogo. Ne su dostupne odmah s puta, za neke treba malo lomatanja kroz makiju, a nekima je prilaz blokiran privatnim posedima. 3 najdostupnije od njih (a rekao bih i najveće) su na severu, u blizini Fanarija (svetionika), označene na mapi malim brojkama 1,2,3. Prva je odmah posle svetionika (gledano ka Lasiju), druga ispred hotela Galaxy, treća 250m dalje.

Argostoli-Fanari.jpg

Izmenjeno (Tripco)
2

Podeli ovu poruku

Link do poruke

:thankyou2: za trud, ima li jos :blush: ? A da nemas u planu za kraj ove setnje Kefalonijom da ubacis koju fotografiju sa tebi najlepsim plazama, mi se troumimo izmedju Kefalonije, Zakintosa i Skiatosa pa cisto da lakse odlucimo kad vidim ono jonsko plavetnilo :stidljivko:. Idem sad u cosak da se stidim sto mi je skromnost kapitulirala kad se radi o GR ostrvima smilie_girl_066.gif.

Jos jednom sve pohvale za trud i uopste za ideju da otvoris ovakvu temu :cvetak: .

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

@drugarica, nema više, to je to. Čini mi se da sam pobrojao 157 plaža, plus što su neke uvalice vođene pod istim brojem, dakle, sve u svemu, oko 170 plaža. Postoji barem još 10 koje vidim na GE, ali nemam apsolutno nikakve informacije o njima. Ne verujem da ijedno drugo grčko ostrvo (osim Krita i Rodosa) ima toliki broj plaža. Lesbos i Evia su veći, ali nema šanse da imaju toliki broj.

Onda, da postavim neke slike, a?

O.K., ovo nisu sve moje fotke, tačnije, ogromna većina njih nije nego su skinute sa Panoramio-a. Skidao sam ih u smanjem obliku, jer bi mnogo trajao upload na Photobucket.

Idemo po odeljcima, prvo Lassi.

Uvala severno od plaže Kalamia.

UvalasevernoodKalamia-e.jpg

Kalamia

Kalamia.jpg

jedna od uvala između plaža Gradakia i Kalamia

UvalaizmeuKalamia-eiGradakia-e.jpg

Izmenjeno (Tripco)
2

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Gradakia

Gradakia.jpg

Venia

P1040806.jpg

2

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Plaža hotela Mediterranee i Paliostafida (s leva na desno)

Paliostafida.jpg

Makris Gialos

MakrisGialos.jpg

Platis Gialos

PlatysGialos.jpg

2

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Tourkopodaro

Tourkopodaro.jpg

Uvala južno od Tourkopodara

UvalajunoodTourkopodara.jpg

White Rocks 

WhiteRocksBeach.jpg

Thiafoneri

Thiafoneri.jpg

3

Podeli ovu poruku

Link do poruke

ovo je predivno :ljubav: hvala, hvala, hvala, hvala... :thankyou2:

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Kad je predivno, da vidimo šta nudi sledeći odeljak, Svoronata.

Minia iliti Spasmata

Minia.jpg

Megaliamos

MegaliAmos.jpg

Eglina

Eglina.jpg

Ammes

Ammes.jpg

Agia Pelagia

AgiaPelagia.jpg

1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar

• Posetili nedavno   0 članova

Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

• Naša statistika

26792
    Ukupno tema
    899439
    Ukupno poruka